Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: "Fragmenty zwierzeń"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Fragmenty zwierzeń

Ona: Nie wiem, jak to przyjmiesz, ale moją sympatią jest, na razie kto inny… Wiesz, że ci nie powiem, kto…

Kto? – Ty świnio! Czułem już, jak krzyczę do niego. Przebiegłem ulicę. „Motodrama”, nowa komedia polska. W rolach głównych… zadrapane nazwisko, zwisający smętnie flak plakatu kapał błotem. Rzucić! Zalać ból bólem. Drzwi, kopniak, światło, czerwone światło, ktoś jedzie windą. Trzask…

- Aaa, dzień dobry, nie poznaję, jaki duży, kiedy wrócił z wakacji?

Duszę w sobie tego charczącego, drugiego mnie, który najchętniej capnąłby pazurami i szarpnął. Uśmiecham się jednak, czuję, jak w tym uśmiechu wyrastają mi jadowite kły, jak demaskuję się; trzask… jestem w domu.

Warto by się położyć, czekaj! Wpadam, smutek, wściekłość? Ja? Nie, po co, nie znasz go nawet, nie wiesz, kto to jest, nie znasz nawet jego imienia.

Postaw „Requiem” to do ciebie pasuje. Lekcje, muszę się dowiedzieć, kto to jest, może go znam? Dowiem się od koleżanek. Zaśnij. Nie, zaraz, może coś narysować? Tak, najlepiej, grupę ludzi, „Smutek” może to zobaczy… nikt się na tym nie pozna, podrzyj to, rozejrzyj się! Nie! Nie daj, abym teraz zrezygnował, chciałeś jej to powiedzieć, on ci przeszkodził. Kto? Kitek? Rzeczywiście, wiedział, co chcesz jej powiedzieć, śmiał się, wiedział o wszystkim, ufałeś mu, wszystkoś mówił, a on? On! Koniecznie muszę się dowiedzieć! Do Kryśki, ona wścibska, trzeba znać baby, odprowadzisz ją, pójdziesz do niej, przypomnisz się, to i tamto, pewno kocha się w Andrzeju, co za dziewczyna!

Dobrze, pójdę do niej, cześć, słuchaj, chciałem się dowiedzieć, Ewka nie ma przypadkiem jakiejś sympatii? Ona odpowie… nie, skąd, ja nie wiem, ale potem przypomni sobie. Tak, onasobie przypomni. „Requiem” skończył się. Mucha! Łazi po stole, czekaj, ja cię tu zaraz, Rrraz! Już ją mam, co zrobić? Czuję jak jej włochate łapki łaskoczą mnie w dłoń. Potem młynek. Aaa, rrraz! O podłogę. Jeszcze żyje, brzęczy. Patrz, jak brzęczy, pewnie nie może latać, jak ona będzie brzęczeć. Jak brzęczeć. Co ja zrobiłem?
- Co mówisz?
- Nie, nic, ja do siebie.

*

Wyszedłem ze szkoły wcześnie. Z Ewką się nie kłóciłem. Szła do pralni. Poszedłem od razu do Kryśki. I jak zwykle:
- Bambi! Krysiu! Koledzy przyszli! A właśnie, był ze mną Piotrek. Ostatnio okazało się, że fajny chłopak. Ma podobno jedną wadę – pali. Możliwe…
- Dzień dobry, dzień dobry cześć, wejdźcie macie jakieś kapcie? Nie… to… bo wiecie, może w skarpetkach? Proszę bardzo. – Zdejmujemy buty, ruszamy zabawnie palcami w skarpetkach. Gorąco, nogi trochę spocone, czuć. Piotrek ma pomarańczowy pot, ja niebieski, on pomarańczowy fetorek, ja niebieski, on pomarańczowe skarpetki, ja niebieskie. Wchodzimy.

Właściwie przyszliśmy bez celu. Ja tylko po to, żeby się czegoś dowiedzieć. Kryśka, jak zwykle, wystrojona. Uśmiecha się, trochę sztucznie. Mówią, że prowadzi otwarty dom, nie mylić z publicznym. Rzeczywiście, częstuje herbatą z samowara. Snobka! Robi wrażenie, nie można powiedzieć. W domu spokój, można zacząć. Na stojaku płyty, może Niemen? Czemu nie, niech wyje. Miękko. Duży pluszowy miś, cholernie miękki, wytarmoszony, bez ucha. Kryśka takich lalek nie trzyma. Może się czegoś dowiem. Podłoga błyszczy, pachnie perfumami i skarpetkami. Perfumy to chyba jej mamy? Kryśka perfumuje się i maluje tylko wtedy, kiedy idzie do kina „od 18-tu lat”. Widziałem raz. A może teraz też idzie? Bambi woła ją, jak koledzy sobie pójdą, żeby poszła do sklepu, bo czynne tylko do dziewiętnastej. Pytamy się, czy to jej dom czynny do dziewiętnastej i czy po dziewiętnastej przychodzić nie można. Kryśka się nie gorszy – uświadomiona. Dobry moment – spytaj się…
- Kryśka, czy ty może, z Ewką, znasz ją dobrze?
- …?
- No bo wiesz, ona ma jakiegoś chłopaka, to wiem, ale może, kto to jest, nie wiesz?
- Ja nie… tego… tu chyba chodzi o Kitka, wiesz? Właściwie, to jestem pewna…
A więc Kitek! Miałem rację. Wiedziałem. Śmieję się. Nie będę się wygłupiał w czyimś domu. Nie?

Gadamy. Kryśka patrzy na zegarek. Mówimy cześć. Niemrawe, sztuczne protesty. Zakładamy buty. Nogi nam już ostygły, ale z butów płynie miłe ciepełko. Cześć, cześć, do widzenia ciao! A więc Kitek. Chce mi się śmiać. Co za kretyn ze mnie. Niech go diabli.

Chłodno, pada, a niech tam, cholernie pada, zmoknę. CO za świnia. Taki przyjaciel! Niech go. Ale co za kretyn ze mnie. Jest! Nie, to nie on. Trzask! Huk, minutę to trwało, co teraz? Leży samochód. Właściwie nic nie widziałem. Wypadek. Podchodzę. Ktoś krzyczy. Kierownica złamana. Człowiek. Krew. Kapie na mętny asfalt. Ludzie gęstnieją, robi się zupa. Boże, dlaczego oni się tak pchają? Jest kraksa, o co wam chodzi? Jakby ktoś zobaczył to z góry, obiektywnie, to pomyślałby że zeszli się, aby nażreć się tą krwią, ulewą, bezwładną, obwisłą ręką na szczątku kierownicy, spajęczyniałą od uderzenia szybą. Jest karetka. Ktoś krzyczy, cholera, kto tak krzyczy? Ewka! Rany boskie, co ja bym zrobił, gdyby to tak ona…

Cmentarz, płacz, deszcz, rozmiękły piach, łzy i deszcz, deszcz i łzy. Szmer z końca alei. Wszyscy się rozstępują. Idę przodem. Płacz. Czarny kombinezon, z tyłu Kitek, Gośka. Potem oni, chłopcy. Ludzie płyną szpalerem. Podchodzimy do grobu. Klękamy. Włosy nasiąkają deszczem. Deszcz…

Łopata z mlaśnięciem wsysa się w piach. Ciężkie stęknięcie wieka trumny. Boże! O czym ja marzę? Ona? Żeby żyła jak najdłużej. Ty bydlaku. Świateł nie widząc, deszcze leje, cały jestem mokry. Stukot zachrypniętych tramwajów, drzewa szumią i wciąż ten pogrzeb, wraca i wraca do mnie. Już wieczór, zielonkawy podmuch latarni i cholernie dziwny kolor asfaltu. Zostały już tylko światła. Kitek. Nagle, jak świst powietrza ujrzałem wszystko, co teraz urosło z tej mojej miłości. Zaplątałem się do końca.

*


Znowu szkoła. Z Ewką rozmawiałem, jak zwykle. Patrzę na nią. Czuje chyba coś, ale wydaje mi się, że nie chce, albo nie może odwrócić głowy. Wyczuwam instynktownie, jak dręczy ją pragnienie spojrzenia w moją stronę. W głowie „Requiem”. Jest! Spojrzała, niby to po klasie, błyskawicą przeleciała po mojej twarzy. Dzwonek. Idziemy na ulicę. Ciężko jes myśleć, że zaraz go zobaczę. Już jest, czeka, potwierdza moje przypuszczenia. Smutek. Rozmawiają. Odsuwam się. Bezradność dzieli mnie od tej dwójki. Kitek robi, co chce, ja robię, co mogę. Idziemy. Drzewa chylą się nade mną w nie poznanym jeszcze znaczeniu tego ruchu. Słońce paruje w zetknięciu z chmurami złocistym pyłem. Fioletowo bury cień kryje mnie przed jej oczami. Rozgląda się, nie widzi mnie. Zawód?

Kitek się żegna. Idzie. Doganiam go, pytam:
- Wiesz, co mi wtedy powiedziała?
- Wiem.
- Znalazłem tę jej sympatię. – Zadrżał leciutko. Poczułem jego cierpnąca skórę. Oczy straciły wyraz . Wtedy już wiedziałem, że to niejednostronne uczucie. Ze złośliwą satysfakcją wycedziłem:
- Ty, ty, co ty czujesz do Ewki?
- Ja? Takie coś! – powiedział to z uśmiechem. Czułem jak grunt usuwa się spod nóg. Uśmiechnął się, zyskał przewagę nade mną, ten uśmiech, to jego wygrana.
Musiałem coś powiedzieć, coś mocnego. Powiedziałem:
- Cześć!
Zaskoczyło go to. Nie patrząc na niego odwróciłem się i poszedłem do domu. Z każdym krokiem czułem jednak coraz bardziej, że przegrałem…

…Pisnęły hamulce, sapnął silnik, grzmot uderzył w uszy, autobus ruszył wolno. Nie wiedziałem, gdzie jadę. Nos miałem wgnieciony w czyjeś włochate plecy. W dole mlaskające błoto, parasolki, laski i torby. Smród potu pobudzał do mdłości. Gdzieś strasznym chichotem zanosił się tranzystor. Nagle chichot umilkł. Usłyszałem, „Bilety do kontroli”…

Tego dnia więcej o Ewce nie myślałem. Zresztą, nic się nie wyjaśniło. Byłem i jestem zły. Myślę. Ostatnio napisałem wiersz. Koza się spytał, czy rozumiem to, co piszę. Sam nie wiem, ale powiedziałem, że tak. Zaczynam się gubić.

*…Światło na sąsiednim budynku stawało się coraz bardziej jaskrawe. Patrzę. Ciężkie, mroźne chmury dopiero zbliżały się do słońca. Szyba rozbłysła nagle mgłą, obok palmy na oknie zjawiła się mucha – jedyny trójwymiarowy kształt, który brzęcząc niewyraźnie bez wahania minął granicę światła i cienia. Ruszyłem głową. Harmonia blasku drgnęła, zniknęła mucha. Światło bladło, aż słoneczne więzy zelżały. Dzień dobiegł końca.

Patrząc na to, zaczynam rozumieć ludzi religijnych. Wszystko żyje, działa, potem znika. W jakim celu to wszystko, zwierzęta, ludzie, wykształciło się? Jakie jest zadanie tych ciągłych przemian? Przypomina mi to miotanie się muchy w mojej dłoni. Prędzej czy później przestanie istnieć. Po co ludzie się męczą, kochają, walczą, pracują? Założyłbym się, że prawie nikt nie myśli o tym, że sam jest czymś zupełnie nieważnym na Ziemi. Pracuje żeby jeść, je, żeby żyć, żyję żeby marzyć. Marzy o wygranej w Totka, ambitniej – o sławie, osiągnięciach. A niezależnie toczy się czas w przestrzeni. Wszystkie myśli ludzkie dotyczą ich samych. Urządzili się jako tako i toczą swoją mrówczą egzystencję. Nie potrafia myśleć o Ziemi bez nich.

Przez ich postępowanie przemawia jawny upór i wiara w to, że może się nie stanie, to co ma się stać. Może paść pytanie: „Po cóż więc piszę to wszystko. Przecież i ja korzystam z czyjejś pracy”. Nie przeszkadza mi to jednak myśleć, że od samego początku, to wszystko co się dzieje, jest chaotycznie poskładanym ciągiem wydarzeń. Robię przecież mnóstwo niepotrzebnych rzeczy i nie potrafię przesiać tego, co niesie mi duchowy pożytek, a co nie.

I dlatego często myślę o tym i boję się, aby na starość nie obejrzeć się wstecz i nie ujrzeć samych niespełnionych marzeń i nadziei.


JACEK KACZMARSKI
Warszawa


"Życie Literackie" 1972, nr 49, s. 12
Cytat:Będąc w liceum zadebiutowałem w "Życiu literackim", ogłoszono tam konkurs dla młodych twórców. Wysłałem swoje "Fragmenty zwierzeń" i tekst został nagrodzony.
Cytat:Właściwie od zawsze patrzyłem na siebie z zewnątrz, z boku. To chyba jakaś moja naturalna potrzeba, którą można odczytać nawet w moich pierwszych próbkach pisarskich, jak we "Fragmentach zwierzeń", debiutanckim tekście, drukowanym jeszcze w 1974 r. w "Życiu Literackim".
Szukałam na tego na stronie, ale jakoś nie mogłam znaleźć. Zaszłam więc, w drodze z pracy do przedszkola, do pobliskiej biblioteki i okazało się, że jest. Ksero niestety jest fatalne, ale przepisałam tekst (mam nadzieję, że nie na darmo).
Ola napisał(a):przepisałam tekst (mam nadzieję, że nie na darmo).
Na pewno nie na darmo Olu. To chyba najwcześniej opublikowany tekst J.K. jaki znamy!
Ślij do ann na maila, co by nie trzeba było tego z forum kopiować, a od razu mieć w pliku wordowskim.
Cholera...pisząc to miał ok 14-15 lat. Nieźle.
Piwo za tekst i przepisanie, pięknie dziękuję Smile
kłapo napisał(a):Ślij do ann na maila, co by nie trzeba było tego z forum kopiować, a od razu mieć w pliku wordowskim.
Posłałam od razu. Smile
kłapo napisał(a):Ślij do ann na maila, co by nie trzeba było tego z forum kopiować,
Proponuję najpierw umieszczać materiały na forum, a potem wysłać do Ann.
lodbrok napisał(a):
Ola napisał(a):przepisałam tekst (mam nadzieję, że nie na darmo).
Na pewno nie na darmo Olu. To chyba najwcześniej opublikowany tekst J.K. jaki znamy!
Do tego bardzo dobry (a przynajmniej mi się podoba :Smile )
Dzię-ku-je-my *-`- Wink

Pozdrawiam
Z.
Zbrozło napisał(a):
kłapo napisał(a):Ślij do ann na maila, co by nie trzeba było tego z forum kopiować,
Proponuję najpierw umieszczać materiały na forum, a potem wysłać do Ann.
Umieszczanie na forum to swoją drogą Wink a wysłanie do ann też konieczne (wstawienie tego wpierw na forum daje oczywiście możliwość wcześniejszego zweryfikowania tekstu, stwierdzenia, czy nie znajduje się już na stronie). Lodbrok potwierdził, że rarytas, toteż wspomniałam o wysłaniu do ann Smile)
Zbrozło napisał(a):Proponuję najpierw umieszczać materiały na forum, a potem wysłać do Ann.
A co za róznica w jakiej kolejności? Wink
ann napisał(a):A co za róznica w jakiej kolejności?
Chodzi o to, że fajnie by było, gdyby wszystko co ma być umieszczone na stronie, znalazłoby się najpierw na forum. (oczywiście to tylko moje zdanie.)
Wielkie dzięki! Smile

Tylko trzeba by chyba korektę zrobić.
Ola napisał(a):Postaw „Requiem” to do ciebie pasuje.
To tak ma być?
Ola napisał(a):onasobie
Może jeszcze i inne miejsca...

[ Dodano: 30 Maj 2008, 22:43 ]
Ola napisał(a):CO za świnia.
Piwo postawilem w poludnie. Teraz - znowu z doskoku - pisemnie dziekuje i gratuluje odzyskania tego tekstu.
ann napisał(a):A co za róznica w jakiej kolejności?
Duuużo prędzej dotrze do ludzkości jeżeli umieści się najpierw na forum.
thomas.neverny napisał(a):Teraz - znowu z doskoku - pisemnie dziekuje i gratuluje odzyskania tego tekstu.
dauri napisał(a):Duuużo prędzej dotrze do ludzkości jeżeli umieści się najpierw na forum.
Zdecydowanie, Olu, jesteś WIELKA! Dzięki! Smile
Ola, Ola uber alles ! *-`-
Adam_Leszek napisał(a):Tylko trzeba by chyba korektę zrobić.
Bardzo się starałam, ale czasem studenci przeszkadzali Wink. Teraz nie mam tekstu przy sobie, ale w poniedziałek w pracy jeszcze to przejrzę.


Też bardzo się cieszę, że udało się to znaleźć Smile
Cytat:Tak, onasobie przypomni. „Requiem” skończył się.
powinno być: Tak, ona sobie przypomni. "Requiem" skończyło się.
Cytat:CO za świnia.
Co za świnia.
Cytat:Świateł nie widząc,
Świateł nie widać,
Cytat:jes myśleć,
jest myśleć
Cytat:Czułem jak grunt
Czułem, jak grunt
Cytat: Byłem i jestem zły. Myślę.
Byłem i jestem zły. Właściwie robię coś dobrego tylko wtedy, kiedy jestem zły. Myślę.
Cytat:żyję żeby marzyć.
żyje, żeby marzyć
Cytat:Nie potrafia
Nie potrafią
Cytat:nie stanie, to co ma się stać.
nie stanie to, co ma się stać.
Cytat:od samego początku, to wszystko
od samego początku to wszystko

Nazbierało się tego, ale niestety nie mogę już edytować postu. Teraz, mam nadzieję, tekst zgadza się, co do przecinka. Zeskanuję jeszcze moją kopię i prześlę do ann
. Może trzeba to po prostu umieścić też na stronie, by w razie wątpliwości, każdy mógł sam sprawdzić Smile