Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Moja własna interpretacja Tradycji
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie wiedziałem, gdzie ten temat dać..;/ więc postanowiłem tutaj.. dość długo zajęło mi szukanie po necie i moja własna interpretacja tego utw.. o to co wymyśliłem..

J. Kaczmarski pisząc ''Tradycję'' chciał ukazać polskie dzieje i odwołać je do dzisiejszych czasów, co nam mówi sam tytuł. Tradycja- coś przekazywane z pokolenia na pokolenie, coś trwałego, coś co będzie zawsze. Wiersz jest podzielony na 4 zwrotki, z czego ostatnia jest podsumowaniem całości.

W pierwszej zwrotce J.K. opisuje królów, którzy rządzili w Polsce. I tutaj mam mały problem.. wymienił tam Niemcy, Włochy i Francje. Można to interpretowac tak, że z każdego tego państwa inni królowie wnosili cos do Polski ( Niemcy - lokacje na prawie niemieckim, [ wsie były na prawie niemieckim ] , Włochy - Bona Sforza, która miała duży wpływ na politykę Polski oraz na naszą kulturę, np. jedzenie, a także Francja.. Nie mam pojęcia o kogo tu może chodzić.. Może o N. Bonaparte? ) lub o królów pochodzących z tych własnie państw i żadzących w naszym kraju. J.K potępia ich zachowanie i królowanie na ziemiach polskich, ich starania poszły na marne ( ''zmarnotrawione sny koronne'' ). Warto dodać, iż wtedy koronacja była symbolem niezalezności państwa od innych państw. Obcy królowie byli winni osłabieniu Polski w 17 i 18 w. co doprowadza do wzrostu potęgi Rosji i do powstania Prus, później do połączenia tych 2 państw i powstania ZSRR, które podpisuje z Niemcami pakt Ribbentrop- Mołotow ( ''Niczyja inna lecz ich wina: sojusz Hitlera i Stalina'' ).

W drugiej zwrotce mowa o szlachcie, o ich rozpiciu i wadach. To przez nich Polacy cierpią, są nieszczęśliwi, to za ich grzech ''gnębią nas teraz komuniści'' - jest to odwołanie do ZSRR i Rosji.

W trzeciej zwrotce mowa o sejmach. Mowao tłumie ludzi idących na jakąs bitwę ( idą za lawetą ) i są nieświadomi ich losu ( JAKIEGO LOSU? o co tutaj chodzi? ). Tlum ten nie przyznaje się do sejmików, do szlachty, nie są już'dziećmi Piłsudskiego' ( są inni od innego, on był socjalistą, nie będą tacy jak on ), to przez historie tych wszystkich ludzi, historia tego tłumu będzie całkiem inna.

W ostatniej zwrotce mowa i tej własnie historii, tłum chce mieć własnego króla, byle jakiego- byle Polaka, byle mieć przywódcę. Zamiast tego Polska jest ich mogiłą. Ostatnie dwie linijki mówią o tym , że ludzie walczyli za Polskę jak jeszcze żyła, nie tylko w Polsce ale i we Francji, Włoszech, gdziekolwiek walczyli, walczyli za swoją ojczyznę.


Gdzieś na necie przeczytałem , że: ''piosenka ta to zakpienie z PRLowskiej propagandy, która za wszystkie porażki Polski wyniła Rzeczpospolitą Szlachecką'' . Zgadzam się z tym cytatem, ponieważ nie tylko szlachta czy sejmy były winne temu jaka Polska była! Komunizm był wszystkiemu winny, królowie, którzy pogarszali sytuację Polski, ale tych królow ktoś musiał wybrać! Z czego wynika, że także sami Polacy przyczyniają się do upadku Polski i sprawienia, że 'w tej ziemi nam mogiła'...


Jeżeli coś jest nie tak to prosze piszcie, to tylko moja interpretacja i może być błędna, Prosze o Wasze uwagi i komentarze!
Ryba88 napisał(a):Gdzieś na necie przeczytałem , że: ''piosenka ta to zakpienie z PRLowskiej propagandy, która za wszystkie porażki Polski wyniła Rzeczpospolitą Szlachecką'' . Zgadzam się z tym cytatem, ponieważ nie tylko szlachta czy sejmy były winne temu jaka Polska była!
Jeśli zgadzasz się z tym, że w piosence tej JK kpi z komunistycznej propagandy obwiniającej Rzeczpospolitą szlachecką za polskie nieszczęścia, to czemu jednocześnie sam taką interpretację podajesz?

Tu jeszcze a propos Tradycji: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?p=98022#98022">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/view ... 8022#98022</a><!-- m -->
no przecież komunizm byl w czasach PRL.. nie rozumiem o co Ci chodzi.. mozesz sprecyzowac?Sad
Jeśli dobrze rozumiem Twoją interpretację Tradycji to sprowadza sie ona do dosłownego zrozumienia tekstu utworu. Czyli: Polska szlachecka, sejmiki, tolerancja, obce wpływy - to niemal bezpośrednie przyczyny późniejszych nieszczęść ("to za ich grzechy - myśmy czyści - gnębią nas teraz komuniści"). Zrozumiałem też, że Twoim zdaniem Kaczmarski odcina się od polskiej tradycji, która winna jest złu PRL-u, bo je na nas sprowadziła ("nie, to nie nasi antenaci, nie mamy z nimi nic wspólnego, nie będą nam ułani braćmi, my już nie dzieci Piłsudskiego").
Czy tak?
nie.. czemu odcina? On ją tylko przedstawie wedlug mnie w takim świetle, żeby pokazać że teraz jest podobnie tyle że bez komunizmu..
Teraz jest podobnie? Teraz to znaczy kiedy? AD 2007? Podobnie to znaczy jak?
Poza tym - Rybo, ta piosenka została napisana w 1986 roku, czyli za tak zwanej komuny.
Ryba88 napisał(a):Mowao tłumie ludzi idących na jakąs bitwę ( idą za lawetą )

Tu nie chodzi o bitwę, tylko o pogrzeb Piłsudskiego. Trumnę marszałka wieziono na lawecie armatniej.

[ Dodano: 20 Październik 2007, 09:55 ]
Ryba88 napisał(a):Tlum ten nie przyznaje się do sejmików, do szlachty, nie są już'dziećmi Piłsudskiego'

To niepotrzebnie połączyłeś dwie rzeczy. Tłum idący za lawetą (w domyśle Polacy z 20-lecia międzywojennego) i ci, którzy twierdzą, że nie są dziećmi Piłsudskiego (Polacy współcześni) to dwie różne grupy.
Ryba88 napisał(a):opisuje królów, którzy rządzili w Polsce. [...] Można to interpretowac tak, że z każdego tego państwa inni królowie wnosili cos do Polski ( Niemcy - lokacje na prawie niemieckim, [ wsie były na prawie niemieckim ]
Tyle że królowie polscy pochodzący z Niemiec to przełom wieku XVII i XVIII, a lokacje wsi i miast na prawie niemieckim (magdeburskim) to średniowiecze. Owszem - bywały wtedy żony królów pochodzące z Niemiec, ale to jednak nie to samo.
Rybo, wybrałeś trudny utwór do interpretacji. Czasem, żeby dobrze zrozumieć co autor chciał powiedzieć, trzeba wiedzieć więcej... Wink. To między innymi jeden z poważniejszych walorów twórczości JK - zaciekawia historią Polski, inspiruje do zdobywania szerszej wiedzy o samym autorze. Powodzenia i wytrwałości na tej drodze życzę Smile
heh wiem.. ale mam już interpretacje taką jaką chcialem.. tamtą omowilem z babka z polaka i w wiekszosci dobrze to rozumialem.. temat moze isc do zamkniecia
Ryba88 napisał(a):tamtą omowilem z babka z polaka i w wiekszosci dobrze to rozumialem
Chwila moment. Czy to znaczy, że Twoja polonistka uznała za słuszną tezę o tym, że JK odcina się od dorobku poprzednich epok?