Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Mury'87 (Podwórko)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Bryce zwrócił mi ostatnio uwagę na zapowiedź z Małej Arki, jakoby inspiracją "Podwórka" było malarstwo Łukasza Korolkiewicza.
Po krótkich poszukiwaniach w necie udało mi się znaleźć jedną z prawdopodobnych inspiracji:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.muzeum.edu.pl/msw/353.jpg">http://www.muzeum.edu.pl/msw/353.jpg</a><!-- m -->

ŁUKASZ KOROLKIEWICZ (ur. 1948);
EUROPA ŚRODKA; 1985; olej, płótno
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

Niestety jest to chyba jedyna dostępna w necie reprodukcja z tego cyklu obrazów Sad
Oczywiście zachęcam do poszukiwań innych (oraz lepszej jakościowo wersji tej :agent: )

Pozdrawiam
Zeratul
Zeratul napisał(a):oraz lepszej jakościowo wersji tej
No, ta mozna poprawic, jesli o jakosc chodzi...

[ Dodano: 4 Wrzesień 2007, 19:07 ]
Poprawilam. Mozna pewnie lepiej, ale trzeba posiedziec i popiescic to. Uzywam IrfanView (bezplatny program)- ma sporo mozliwosci,ale pewnie tez go znasz.Jesli nie , polecam.
Zeratul napisał(a):Bryce zwrócił mi ostatnio uwagę na zapowiedź z Małej Arki, jakoby inspiracją "Podwórka" było malarstwo Łukasza Korolkiewicza.
Bryce zwraca również uwagę, że istnieje inne wykonanie tego utworu, którym to podzielił się z nami swego czasu wilk'u. W zapowiedzi słyszymy :

Ów powstańczo-warszawski tryptyk zamyka piosenka pod tytułem „Mury ‘87”, nawiązująca do ran miasta, tak sugestywnie przedstawionych w grafikach Bronisława Wojciecha Linkego i ostatnio w malarstwie Łukasza Korolkiewicza oraz do mojej piosenki z 1978. roku „Mury”. Że stolica Polski spoczywa na grobach, o tym każdy wie lub wiedzieć powinien; to, że nad grobami tymi rozpada się miasto – ów żywy nagrobek- widzi się na co dzień, nie zawsze się więc to zauważa.


Oznacza to, że Kaczmarski inspirował się nie tylko „Czerwonym autobusem” i „Kanapką z człowiekiem”, ale i z pewnością wykorzystał inne dzieła artysty. W tym wypadku chodzi o przerażający cykl grafik „Kamienie krzyczą”, gdzie surrealistyczne personifikacje ( jak u F. Goy’i w „Okropnościach wojny”) uwypuklają rozmiar zniszczeń, które niesie z sobą wojenna pożoga.
Pytanie tylko, czy chodzi o najbardziej znaną
Modlitwę Zamordowanych (El Mole-Rachmim) czy może jakąś inną ?
Witam!

Jeśli ktoś ma dostęp do reprodukcji wymienionej w temacie, bardzo proszę o zalinkowanie jej, ponieważ wcześniejszy link już nie działa...do Radomia mam za daleko a ciekawość mi nie daje spokoju Smile...

Pozdrawiam
junta-juje napisał(a):Jeśli ktoś ma dostęp do reprodukcji wymienionej w temacie
Mam w domu. Wysle po powrocie z pracy.

ela Smile
junta-juje napisał(a):Jeśli ktoś ma dostęp do reprodukcji wymienionej w temacie, bardzo proszę o zalinkowanie jej, ponieważ wcześniejszy link już nie działa...do Radomia mam za daleko a ciekawość mi nie daje spokoju Smile...
Tu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?p=132771#132771">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/view ... 771#132771</a><!-- m -->
Smile

Pozdrawiam
Zeratul
Podziękowania serdeczne za pomoc...ciekawość zaspokojona Smile uffff

Pozdrawiam Smile
Zeratul napisał(a):Tu:
Dzieki za pomoc -w pracy nie moge korzystac z wyszukiwarki. Szef mi nad glowa siedzi...

e Smile