Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Czego słuchał Jacek?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy wiecie, z jakiś wywiadów, czy z czegoś, co lubił słuchać Jacek? Czy lubił np.: słuchać rocka, metalu?
słuchał hip hopu, namiętnie Wink
no dobra nie tylko, z wywiadów wiemy że słuchał np klasyki i klasyki francuskiej piosenki, byc może nie z wywiadów ktoś wie coś więcej?
pozdrawiam
nie no, to jest oczywiste, w końcu Joł Zią z niego był jak niktSmile
Oprócz piosenki autorskiej Jacek słuchał muzyki klasycznej - przede wszystkim Requiem i koncertów fortepianowych Mozarta.
Z samej twórczości można wyciągnąć kilka wniosków na ten temat.

"Ciężki deszcz" to tłumaczenie piosenki Boba Dylana, któremu samemu JK poświęcił zresztą osobny utwór.

"Nie lubię", "Koń wyścigowy", "Spotkanie w porcie", "Statki", "Siedzimy tu przez nieporozumienie" - to tłumaczenia z Wysockiego. JK napisał także inspirowane Wysockim dwie części "Obławy". Plus "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego", dopełniające świadectwa fascynacji Wołodią.

Wg Brassensa powstała piosenka "Grajek", "Pijak" - według Brela. Kolejnym ważnym dla JK twórcą był Okudżawa, który też "doczekał" się "swojej" piosenki.
właśnie w jednym wywiadów się dosłyszałem, że w młodości słuchał Beatlesów - stąd moje pytanie czy słuchał rocka, tzn czy oprócz Beatlesów, wgłębiał się w tą muzykę.
DuchX napisał(a):Z samej twórczości można wyciągnąć kilka wniosków na ten temat.
No tak, ale tych artystów JK słuchał raczej we wczesnej młodości.
Niestety ograniczoność mojej wiedzy na ten temat uniemożliwiła mi bardziej przekrojowe ujęcie tematu.
I w jednym z wywiadów (nie pomnę w którym dokładnie) Jacek mówił, że słucha czasem Kazika i jeszcze wymienił kilka kapel.
Kamil napisał(a):I w jednym z wywiadów (nie pomnę w którym dokładnie) Jacek mówił, że słucha czasem Kazika i jeszcze wymienił kilka kapel.
Np. tu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/2001/czas_herosow_i_miernot.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... iernot.php</a><!-- m -->
Cytat:Jakiej muzyki, jakich wykonawców słucha pan dla przyjemności?

Rozmaitej. W domu słucham wyłącznie muzyki klasycznej, w samochodzie słucham Kabaretu Starszych Panów, Budki Suflera, Grzesia Turnaua, Kuby Sienkiewicza, Kazika. To zależy od mojego nastroju i od tego, co akurat piszę.
tu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/1999/kangur_skrzydlasty.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... dlasty.php</a><!-- m -->
Cytat:Słucha pan Kazika Staszewskiego?

Słucham muzyki klasycznej. Kazik miał ponoć do mnie pretensje, że śpiewałem piosenki jego ojca, ale może dzięki temu sam się nimi zainteresował. Kiedy zaczął je nagrywać, poszedł moim zdaniem w złą stronę, zamazując aranżacjami i ekspresją sens tych tekstów, które przez połączenie elementów knajackich z czystą poezją ocierają się o genialność. Wcześniejszy Kazik, ten sprzed nagrań ojca, był niesłychanie autentyczny, dosadny, bezkompromisowy wobec władzy, Boga, Kościoła itd. Był mi w tym bardzo bliski. Potem utracił kontrolę nad ekspresją i w okresie 12 groszy zbyt dosłownie odzwierciedlał chaos, który chciał opisać.
( <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/1988/nie_walcze_pod_zadnym_sztandarem.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... ndarem.php</a><!-- m --> )
Cytat: - Może powiesz coś o swoich zainteresowaniach muzycznych i tych pozamuzycznych...

- Te moje muzyczne upodobania są dosyć ubogie i mogę powiedzieć to w paru zdaniach.
Odpoczywam przy muzyce klasycznej którą kocham. Mozart, Bach, Monteverdi to jest to...
Pozdrawiam
Zeratul

P.S. A tu ciekawostka luźno związana z tematem Wink
Cytat:A jak się pan czuje jako inspirator twórczości Leszka Czajkowskiego, barda dzisiejszej Solidarności?

On się istotnie uznaje za mojego artystycznego syna, szlachetniejszego ode mnie, bo ja się sprzedałem Żydom i masonom, a on broni prawdziwej polskości. Znam go, pytał mnie o rady artystyczne przed kilku laty. Uważam go za bardzo zdolnego liryka. Tylko że poszedł w felietonistykę, w czastuszki na bieżące tematy, momentami obrzydliwe, pod którymi nie potrafią się podpisać nawet jego polityczni sympatycy. Bliższy związek czuję z Muńkiem Staszczykiem, który przyznał, że w młodości mnie słuchał. Szwagier Kolaska powstał w dwa lata po mojej Pochwale łotrostwa, gdzie były właśnie przeróbki Grzesiuka. Ale Staszczyk jest bardzo niezależny i oryginalny i dlatego go lubię.
( <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/1999/kangur_skrzydlasty.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... dlasty.php</a><!-- m --> )

P.S.2 <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/1988/nie_walcze_pod_zadnym_sztandarem.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... ndarem.php</a><!-- m --> i <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/1987/jam_po_prostu.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... prostu.php</a><!-- m --> to chyba ta sama rozmowa, tylko dość "kreatywnie" spisana (jedna wersja jest autoryzowana, druga nie - czyżby to tylko to? Wink )
Zeratul napisał(a):Np. tu: (kilkakrotnie)
Jak zawsze nieoceniony Zeratul! Wink
Moze warto dorzucic jeszcze to (wszystkim polecam Piazzole) :

(1)

(...)
maks: Czy prywatnie słucha pan jakiejś ciekawej muzyki - może poleci nam pan coś interesującego z muzyki australijskiej?
J.K.: Nie jestem specjalistą od muzyki australijskiej. Polecam natomiast twórczość Astora Piazzoli i Cesarii Evory, których słucham ostatnio poza moim kanonem muzyki poważnej i Budką Suflera.
(…)
lewy: Czy lubisz muzykę rockową, jeśli tak, to jaką ?
J.K.: Nie znam się na niej, jeśli Budka Suflera, Sting, Raz Dwa Trzy to rock - to lubię.

(Czat Onet.pl, 12.05.2000 r. )



(2)
(...)
A słuchasz muzyki rockowej, i w ogóle - innej niż literacka? Oczywiście - głównie muzyki klasyczniej (kocham Mozarta). Natomiast z muzyki popularnej - często słucham Kazika, szczególnie tych starszych rzeczy, uwielbiam Toma Waitsa całego praktycznie, słucham z przyjemnością Budki Suflery - niekoniecznie ostatniej płyty, ale poprzedniej i te stare. Co jeszcze... Kabaret Starszych Panów, Kuba Sienkiewicz. Z takiej muzyki na pograniczu - duży wpływ na mnie Astor Piazzolla - argentyński wirtuoz bandoleonu, czyli akordeonu argentyńskiego - wyprowadził muzykę latynoską z podziemia i z burdeli.
A tak na marginesie - czy byłbyś w stanie wcielić się w takiego "rockowego tekściarza". Gdyby np. Budka zwróciła się z propozycją napisania dla nich tekstów, to co byś powiedział?... Myślę, że nie miałbym żadnych problemów. Nikt mi nigdy tego nie proponował, bo ludzie chyba się mnie troszkę boją - że ja jestem "za mądry". (...)

cgm.pl : Nasz wywiad z Jackiem Kaczmarskim
Marcin Zamorski, 2000.10.31