Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Podczas koncertu "WPzK - filharmonia" przed piosenką "Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu" Jacek Kaczmarski powiedział
Cytat: Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu", piosenka, która jest inspirowana obrazem Franza Halsa, jednego z wielkich malarzy holenderskiego baroku. Hals malował grupę oficerów oddziałów świętego Jakuba, które to oddziały przyniosły niepodległość Niderlandów od okupacji hiszpańskiej. "Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu" - dedykowany wszystkim świętującym zwycięzcom".
Podczas gdy ówa malarska inspiracja:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/obrazy/portret_zbiorowy.jpg">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... iorowy.jpg</a><!-- m -->
znana jest pod tytułem "Bankiet strzelców Gwardii Św. Jerzego" (namalowana w 1616 roku)
Pomyślałem, że Hals namalował wiele portretów zbiorowych i może JK inspirował się innym obrazem, nie akurat tym. Dowiedziałem się jednakowoż, że:
Cytat:W Haarlemie były 2 kompanie strzeleckie – św. Jerzego (do którego należał Hals) i św. Hadriana, obie kilkakrotnie przedstawiane na płótnach przez artystę.
Nie było żadnego oddziału św. Jakuba, Kaczmar więc się pomylił - nie mówię, że nie wiedział tego, bo to raczej kwestia zaglądnięcia do albumu Wink , ale się w każdym razie przejęzyczył. W zapowiedzi powinno być więc nie "oddziałów świętego Jakuba", ale "oddziału świętego Jerzego".

Jeszcze taka ciekawostka, czego patronami byli święci wybrani przez żołnierzy:
św. Hadrian - Patron kowali;
św. Jerzy - Patron Anglii, Portugalii, Aragonii, Genui, Stambułu, Niemiec, Wenecji, żołnierzy, kawalerii, rycerzy, płatnerzy, rusznikarzy, zbrojmistrzów, puszkarzy, pasterzy koni, szpitali, bezpłodnych kobiet, artystów, skautów, harcerzy, chroni przed dżumą, trądem, syfilisem i opryszczką.
Oraz patron nieistniejącego oddziału Wink ,
Jakub Apostoł Patron Hiszpanii, Portugalii, zakonów rycerskich, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, wikliniarzy, pielgrzymów, sierot, dekarzy

Wiem, że to wszystko drobnostka, ale mnie zaciekawiła.
Pozdrawiam,
Adam L.
Tak jest. Ta sprawa wyjaśniła się już dawno, podczas drugiej trasy Wpzk. Oczywiście Jacek się pomylił.
Luter napisał(a):Tak jest. Ta sprawa wyjaśniła się już dawno, podczas drugiej trasy Wpzk.
Nie wiedziałem, że to już wyjaśnione zostało.
Ale jakoś doszedłem do tego na własną rękę Smile
wyjaśnione zostało wcześniej czy nie, ja dowiaduję się dopiero teraz Smile Dzięki więc Smile