Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Problem maturalny, choć raczej nietypowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jestem maturzystą i muszę na poniedziałek (19.03.07) przygotować bibliografię do mojej prezentacji ("Przedstaw współczesne koncepcje poety i poezji na podstawie wybranych wierszy XX"). Znalazłem przykłady, spisałem isbeeny i... zapomniałem o numerach stron :/

W związku z tym mam prośbę do forumowiczów: Czy ktoś z Was posiada książkę "Ale źródło wciąż bije"? Takie grube tomiszcze Smile, zamieszczam bibliografię:

Jacek Kaczmarski Ale żródło wciąż bije
Oficyna Wydawnicza Volumen
Wydawnictwo Marabut
Warszawa 2002
ISBN 83-7233-019-0
ISBN 83-916989-4-7

Jeżeli tak, to bardzo proszę o podanie mi na których stronach znajdują się następujące wiersze:

Wakacyjna przypowieść z metafizycznym morałem
Zatruta studnia
Rozmowa
Krzyk
Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu
Sen Katarzyny II
Stańczyk
Testament ’95
Opowieść pewnego emigranta
Świadectwo

Z góry dziękuję za pomoc.

MarPan

P.S. Szczerze mówiąc, odwiedziłem to forum w akcie desperacji i zdumiałem się widząc tyle "maturalnych" wątków :-). Nie chcę Was zadręczać, ale jeśli macie przypadkiem jakieś sugestie co do mojego tematu, chętnie poczytam. Od razu napiszę, że wyróżniłem następujące koncepcje poeta człowiek podejmujący trud świadomego życia, poeta strażnik narodowej pamięci, poeta koneser sztuki, poeta świadek - mam nadzieję, że ten podział nie jest zbyt sztuczny - co sądzicie?
MarPan napisał(a):Nie chcę Was zadręczać, ale jeśli macie przypadkiem jakieś sugestie co do mojego tematu, chętnie poczytam. Od razu napiszę, że wyróżniłem następujące koncepcje poeta człowiek podejmujący trud świadomego życia, poeta strażnik narodowej pamięci, poeta koneser sztuki, poeta świadek - mam nadzieję, że ten podział nie jest zbyt sztuczny - co sądzicie?
Jeśli nieco szerzej opiszesz koncepcję swojej pracy (jak widzisz poszczególne koncepcje, jakich utworów chcesz użyć, ...) z pewnością możesz liczyć na naszą pomoc Smile

Pozdrawiam
Zeratul
A po co Ci aż numery stron? To chyba nadgorliwość
Zeratul, wybrane utwory przedstawiłem, a co do poszczególnych koncepcji, postaram się je streścić:
1) p. człowiek podejmujący trud świadomego życia - zwykły człowiek szukający szczęścia, który w cierpieniu odnajduje istotę życia ("Wakacyjna przypowieść (...)", "Rozmowa")
2) p. koneser sztuki - tu dużo nie trzeba mówic chyba Smile poeta sam interpretuje dzieła sztuki ("Krzyk", "Zatruta studnia")
3) p. świadek - człowiek opowiadający jakieś wydarzenia w celu ich upamiętnienia. Najczęściej był ich uczestnikiem lub dobrze się w nich orientuje ("Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu", "Świadectwo", "Opowieść pewnego emigranta")
4) p. strażnik narodowej pamięci - upamiętnia historię Polski z dbałością o szczegóły. Często utwory napisane wg tej koncecji zawierają też ogólne przesłanie skierowane do odbiorcy ("Sen Katarzyny II", "Stańczyk").

, gdzie "p." = poeta Smile

Zostaje jeszcze "Testament 95'", który może być całą skarbnicą informacji. Nie jestem tylko jeszcze pewien czy wyodrębnić z niego osobną koncepcję (poeta cygan, gawędziarz?), czy też podzielić na fragmenty i przyporządkować je do czterech wymienionych powyżej.

fizol, to niestety nie moja nadgorliwość, a wymóg mojego polonisty i zapewne także CKE, bo on ma zazwyczaj racje w takich sprawach Smile
fizol napisał(a):A po co Ci aż numery stron? To chyba nadgorliwość
Wcale nie.Jak w bibliografii masz tylko strony ksiązki to egzaminatorzy mogą Cie spytać tylko z tych stron,natomiast jeśli podasz całą książkę z której powiedzmy potrzebna Ci tylko jedna strona to mogą i tak spytać Cie z treści całej ksiązki.
MarPan, ISBN-y nie są potrzebne. Nazwa wydawnictwa też nie.
Czy my żyjemy w tym samym kraju?

Wystarczy rok, miejsce wydania antologii no i oczywiście nazwa wiersza!
MarPan napisał(a):1) p. człowiek podejmujący trud świadomego życia - zwykły człowiek szukający szczęścia, który w cierpieniu odnajduje istotę życia ("Wakacyjna przypowieść (...)", "Rozmowa")
"Przy ołtarzu baru" Wink
MarPan napisał(a):3) p. świadek - człowiek opowiadający jakieś wydarzenia w celu ich upamiętnienia. Najczęściej był ich uczestnikiem lub dobrze się w nich orientuje ("Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu", "Świadectwo", "Opowieść pewnego emigranta")
A "Katyń" np. ?

Pozdrawiam
Zeratul
MarPan napisał(a):Wakacyjna przypowieść z metafizycznym morałem
366-367
MarPan napisał(a):Zatruta studnia
82
MarPan napisał(a):Rozmowa
277
MarPan napisał(a):Krzyk
106
MarPan napisał(a):Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu
548-549
MarPan napisał(a):Sen Katarzyny II
102-103
MarPan napisał(a):Stańczyk
75-76
MarPan napisał(a):Testament ’95
338-340
MarPan napisał(a):Opowieść pewnego emigranta
187-188
MarPan napisał(a):Świadectwo
134-135
Filip P. napisał(a):Czy my żyjemy w tym samym kraju?

Wystarczy rok, miejsce wydania antologii no i oczywiście nazwa wiersza!
Nie wiem gdzie mieszkasz (może Wołomin nie leży w Polsce? Tongue), ale nie, nie wystarczy. Ja korzystając ze słownika teatru muszę podawać na której stronie znajdują sie wykorzystywane hasła. Niestety radziu_88 ma rację, jak nie podasz - mogą pytać z całości. Zdaje się, że ma to służyć uwiarygodnieniu, coś w stylu: "Musiał tę książkę otworzyć i sprawdzić, że takie hasło na takiej stronie tam jest, a nie wziął i spisał skądś...". Nie wiem czy osiągają tym cel, bo pewnie jak ktoś chce oszukać to i tak oszuka, ale wymóg strony jest!

Pozdrawiam Smile
fajnie to brzmi, Świadectwo, Jac 134:135
Cytat:A działo się to wiosną w roku pańskim 1982, kiedy w kraju nad Wisłą z łaski Trzeciego Rzymu panował Spawacz. I przybył ku nam jeden spośród jego poddanych z miasta Gdańsk i rzekł on: zaprawdę, powiadam Wam, jaja w kraju nie wyjęte...
itp
Dzięki Ann, ratujesz mi skórę Smile