Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: matura
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
"Poezja jako narzedzie walki z nieludzkim systemem w XX w." - taki temat mam na maturze. Jakie wiersze Kaczmarskeigo mi proponujecie?
Jestem co prawda tylko gościem na tym forum, ale uważam, że jakbyś na samym początku podał przynajmniej trzy tytuły przez Ciebie wybranie, to mógłbyś liczyć na lepszą pomoc. Ja to odbieram jako robota na odwal się i szukanie pomocy na siłę zamiast siąść na 4 literach i zrobić samemu plan, a następnie poddać go dyskusji
tok napisał(a):"Poezja jako narzedzie walki z nieludzkim systemem w XX w." - taki temat mam na maturze. Jakie wiersze Kaczmarskeigo mi proponujecie?
Czy Twoja matura jest inspirowana bieżącymi wydarzeniami? Wink
Jeśli nie to na początek zaproponowałbym dział "Szkoła" :'

Polecałbym też wywiad "Nie walczyłem z ustrojem" Wink ( <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/1997/nie_walczylem_z_ustrojem.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywi ... trojem.php</a><!-- m --> )

Poza tym wypadałoby się trochę orientować w twórczości JK wybierając taki temat :'

Jeśli chodzi o utwory proponowałbym zacząć od dyskografii na stronie i przejrzenia tekstów z programów stworzonych przed 1989 rokiem.

Pozdrawiam
Zeratul
dzieki za przeniesienie tematu. przeczytałem wywiad, mam wywnioskowac po nim, ze nie znajde wierszy na ten temat?

Mimo wszystko przejrze tą dyskografie sprzed 89' i napisze co mi przyjdzie do głowy, zeby mądrzejsi ode mnie zweryfikowali.

Narazie mam jedynie cykl Obław. Nadaje sie?

[ Dodano: 2 Styczeń 2007, 23:02 ]
Pomyślałem jeszzce o "Przedszkolu", ale czy to jest zgodne z moim tematem, czy to po prostu opis systemu?
Moim zdaniem sam opis, przejaskrawienie, wykpiewanie jest właśnie metodą walki z ustrojem. Można by znaleźć jeszcze utwory, które miały na celu podtrzymanie ducha w narodzie ("Arka Noego").

Jacek Kaczmarski w swych piosenkach raczej nie mówił wprost - zabić Jaruzela. Myślę, że w utworach czasu PRLu generalnie nie znajdziesz takich ciosów zadanych wprost. Trzebaby raczej przypatrzeć się utworom głębiej, zobaczyć, jakie wywoływały reakcje. Wszak poezja miała pobudzać ludzi do działania, myślenia, miała budować ich moralność (zatraconą przez wielu w tym okresie), uświadamiać. To był właśnie ten sposób walki z ustrojem. Sam poeta nie mógł nic zrobić. To jego słuchacze walczyli.

..::Zdravim::..
Tarko
przyszły mi na mysl jeszcze "Kasandra" i "Źródło". moze byc?
Kanapka z człowiekiem
Kosmonauci
Przedszkole
Oczywiście Zbro-o-o-o-ja Smile