Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Allegro
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Zeratul napisał(a):Nie wiem, czy sprzedający ma prawo (w sensie autorskich praw majątkowych) do sprzedaży tych nagrań.
A ja na to - my w niebo ślem rakiety!

Czy jak ktoś sprzedaje Autoportret z kanalią, to też zgłaszasz naruszenie zasad, bo sprzedający nie ma prawa (w sensie autorskich praw majątkowych) do sprzedaży tej książki?
Luter napisał(a):Czy jak ktoś sprzedaje Autoportret z kanalią, to też zgłaszasz naruszenie zasad, bo sprzedający nie ma prawa (w sensie autorskich praw majątkowych) do sprzedaży tej książki?
Autoportret był przeznaczony do sprzedaży za wiedzą i zgodą autora, który czerpał z tego zyski.

W sumie ciekawe, jak to wygląda z egzemplarzem przekazanym do muzeum - jakie są domyślnie przekazywane prawa, jeśli nie określono ich formalną umową...

Pozdrawiam
Z.
Zeratul napisał(a):Autoportret był przeznaczony do sprzedaży za wiedzą i zgodą autora, który czerpał z tego zyski.
Nagrania Kubańczyków też są dostępne w Internecie za wiedzą i zgodą artystów, a płyta została również za ich wiedzą i zgodą wprowadzona w świat.
Luter napisał(a):
Zeratul napisał(a):Autoportret był przeznaczony do sprzedaży za wiedzą i zgodą autora, który czerpał z tego zyski.
Nagrania Kubańczyków też są dostępne w Internecie za wiedzą i zgodą artystów, a płyta została również za ich wiedzą i zgodą wprowadzona w świat.
Ale jakakolwiek forma udostępnienia nie jest równoznaczna z prawem do czerpania z niego zysków z pominięciem twórcy (i wbrew jego intencjom).

Pozdrawiam
Z.
Zeratul napisał(a):Ale jakakolwiek forma udostępnienia nie jest równoznaczna z prawem do czerpania z niego zysków z pominięciem twórcy (i wbrew jego intencjom).
Hmmm... A gdybym, hipotetycznie, dostał kiedyś książkę "Kaczmarski w świecie tekstów Gajdy" Smile w prezencie od autora, to czy mógłbym ją sprzedać na Allegro?
Jesli mowimy tutaj o prezencie tytułem darowizny, to można spisać umowę, w ktorej określisz warunki używania tejże ksiązki przed obdarowanego (np. zakaz udostępniania osobom trzecim). Właśnie w ten sposób wiele muzeów otrzymuje swoje eksponaty - właściciele chcą je udostępnić ogółowi, a nie się ich pozbyć, dlatego jest tam klauzula o zakazie dalszego przekazywania praw własności. Ale to wszystko zależy od tego, czy darczyńca spisał z obdarowanym odpowiednią umowę. Jeśli nie to "wszystko wolno, hulaj dusza ! Do niczego się nie zmuszaj ! "
Zeratul napisał(a):Ale jakakolwiek forma udostępnienia nie jest równoznaczna z prawem do czerpania z niego zysków z pominięciem twórcy (i wbrew jego intencjom).
Cała rzecz polega na tym, że nie jest to czerpanie zysków z nagrania (między innymi dlatego właśnie, że nagrania udostępnione są w sieci, a informacja o tym znajduje się w opisie aukcji), tylko sprzedaż okolicznościowej pamiątki.
Luter napisał(a):Zresztą nie ma co tłumaczyć. Zacietrzewiliście się w poczuciu, że ktoś sprzedaje "Waszego" Ciro i tyle - zupełnie bezsensownie i zupełnie niepotrzebnie, moim zdaniem.
Nie jestem zacietrzewiony. Piszę spokojnie, nawet z lekkim dystansem do sprawy.
Babosa.Azul napisał(a):Nie jestem jednak prawnikiem (...)
To prawda (nadal nie jestem prawnikiem), ale widzę, że muszę wycofać to stwierdzenie, bo sprowadza ono dyskusję na błędne tory:
Luter napisał(a):To nie jest tak i prawo to wyraźnie rozróżnia.
Tańczący z lagami napisał(a):Ale to wszystko zależy od tego, czy darczyńca spisał z obdarowanym odpowiednią umowę.
Najważniejszym stwierdzeniem w moich poprzednich postach było to, że uważam sprzedaż za nieetyczną. Nie wiem, czy jest zgodna, czy niezgodna z prawem - trudno mi to ocenić - ale śmiem twierdzić, że jest nieetyczna. Spróbuję to wyjaśnić tak:

- Co właściwie przesądza o (domniemanej) wartości przedmiotu sprzedaży? Powiedziałbym, że dwie rzeczy. Po pierwsze - że jest ten album, po drugie, że jest na nim autograf Ciro (albo wszystkich członków zespołu, ale dla uproszczenia piszę tylko o Ciro).
Gdyby ktoś sprzedawał sam autograf Ciro, np. na kawałku kartki - czy ktoś inny by go kupił?
Według mnie ewidentnie album przynajmniej częściowo stanowi o wartości "sprzedawanej całości". A album nie powinien być sprzedawany.

- Cała sprawa opiera się - w swoich początkach - nie na umowach prawnych, spisanych, itd., tylko na swego rodzaju "umowie dżentelmeńskiej". Jeżeli ktoś ją łamie, nie jest dżentelmenem.

Nie wiem, jakie były ustalenia między Ciro a muzeum. Nie wiem, dlaczego wysłał im dwa egzemplarze. Jestem pewien, że nie było żadnej pisemnej umowy określającej przeznaczenie daru, warunki użycia, itd. Ale...

Gdyby Ciro wiedział przed uczynieniem darowizny, że drugi egzemplarz zostanie przeznaczony na sprzedaż, moim zdaniem, jako dżentelmen - którym jest - powiedziałby: W takim razie dostaniecie tylko jeden.

Zakładam, że Ciro nie wiedział, że drugi egzemplarz zostanie sprzedany. Wyobrażam sobie, że w ogóle nie było na ten temat rozmowy. Jeżeli tak, to odbiorca daru też nie wiedział, że dar nie powinien być sprzedawany. Czyli na razie wszystko jest OK, co zaznaczyłem zresztą w jednym z poprzednich postów, pisząc: "Co nie zmienia oczywiście faktu, że sprzedawca postąpił nieetycznie... chyba że nie wiedział, co czyni."

Drugi egzemplarz w jakiś sposób trafia z muzeum do Sprzedawcy (nie wchodzę w to jak, nie mam informacji) i zostaje wystawiony na sprzedaż. Sprzedawca dostaje e-maila z informacją, że album nie powinien być sprzedawany i z uzasadnieniem, dlaczego.

W tym momencie, jeżeli jest dżentelmenem, powinien wycofać przedmiot ze sprzedaży. Jeżeli tego nie zrobi, ktoś inny (np. ja czy Zeratul) ma prawo uważać, że postąpił nieetycznie.

A gdyby teraz Ciro napisał do Sprzedawcy i poprosił go o zdjęcie płyty z aukcji, ponieważ została podarowana do muzeum, a nie na sprzedaż - co Waszym zdaniem powinien zrobić sprzedawca?

Jeżeli nie było spisanej umowy, jak rozumiem, nie ma żadnego prawnego obowiązku przerywania sprzedaży. Ale powiedziałbym, że ma obowiązek etyczny, który oczywiście może spełnić albo może zignorować. A inne osoby mogą oceniać, w kategoriach etycznych, jego decyzję.
Luter napisał(a):Masz prawo mieć zdanie jakie chcesz, ale to jeszcze nie powód, żeby zgłaszać naruszenie regulaminu.
Jeżeli ktoś uważa, że regulamin został naruszony, ma prawo to zgłosić. Jeżeli się myli, jego zgłoszenie powinno zostać rozpatrzone negatywnie przez Allegro.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item633852972_kosmopolak_spiewnik_jacek_kaczmarski.html">http://allegro.pl/item633852972_kosmopo ... arski.html</a><!-- m --> - kosmopolak, śpiewnik. Czemu tak drogo? Ja swój kupiłem za kilka złotych.
Zbrozło napisał(a):Czemu tak drogo?
Tu pisze! Wink
Cytat:W tekście przy paru utworach, na marginesie dopisane ołówkiem chwyty gitarowe.
MacB napisał(a):Tu pisze!
To może ktoś dopisał złotym ołówkiem ? Smile
Zbrozło napisał(a):
MacB napisał(a):Tu pisze!
To może ktoś dopisał złotym ołówkiem ? Smile
Zapomniałeś zacytować coś bardzo ważnego: Wink
MacB napisał(a):Zapomniałeś zacytować coś bardzo ważnego: Wink
I tak się zrozumieliśmy. Big Grin

[Dodano 17 maja 2009 o 22:40]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item638460816_jacek_kaczmarski_muzeum_program_estradowy_z_teks.html">http://allegro.pl/item638460816_jacek_k ... _teks.html</a><!-- m --> - starożytny i drugoobiegowy śpiewnik Muzeum.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item638635595_jacek_kaczmarski_encore_jeszcze_raz_piosenki.html">http://allegro.pl/item638635595_jacek_k ... senki.html</a><!-- m --> - Encore, cena duża.
Babosa.Azul napisał(a):Ale powiedziałbym, że ma obowiązek etyczny,
Ale ja nadal nie rozumiem. Skoro dopisał, że piosenki są do ściągnięcia, to gdzież tu jakaś "wartość albumu". W ogóle, ktoś bardzo zainteresowany tematem dzięki takiej aukcji mógłby wejść w posiadanie cennej pamiątki i bez wyrzutów (rezygnując np. z flaszki w sobotę wieczorem ;-) ) zapłacić te parę złotych (zatem osoba sprzedająca popełnia w pewnym sensie dobry uczynek). A to, że ktoś na tym zarabia? No, niech zarabia. Co w tym nieetycznego? Jest dużo chętnych, jest licytacja, konkurencja.,kapitalizm. To niedługo chodzenie do pracy będzie nieetyczne.

Gdyby ktoś chciał sprzedać np. wydrukowany ( ściągnięty z <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl">http://www.kaczmarski.art.pl</a><!-- m --> ;-) ) wiersz Kaczmara z autografem - na pewno znalazłoby się wiele osób chętnych aby taki przedmiot odkupić. To też byłoby nieetyczne? Wszak wiersz posiada większą wartość, niż jakiś tam skrawek papieru.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item645143729_kaczmarski_autoportret_z_kanalia_nieczytana.html">http://allegro.pl/item645143729_kaczmar ... ytana.html</a><!-- m --> - Autoportret z dużą ceną

[Dodano 10 czerwca 2009 o 20:46]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item657181948_jacek_kaczmarski_encore_jeszcze_raz_piosenki_74_95.html">http://allegro.pl/item657181948_jacek_k ... 74_95.html</a><!-- m --> - Jeszcze raz "jeszcze raz".

[Dodano 18 czerwca 2009 o 23:10]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item665066361_j_kaczmarski_piec_sonetow_o_umieraniu_komunizmu.html">http://allegro.pl/item665066361_j_kaczm ... nizmu.html</a><!-- m --> - Pięć sonetów o umieraniu.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item663556265_utwory_zebrane_j_kaczmarski_1984.html">http://allegro.pl/item663556265_utwory_ ... _1984.html</a><!-- m --> - Utwory zebrane

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item663556547_wiersze_i_piosenki_j_kaczmarski_1984.html">http://allegro.pl/item663556547_wiersze ... _1984.html</a><!-- m --> - Wiersze i piosenki.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item670277221_unikat_simen_lapinski_kaczmarski_lp_1986_oslo.html">http://www.allegro.pl/item670277221_uni ... _oslo.html</a><!-- m -->


J-S. Overli ze Zbigniewem Łapińskim - Den Rode Busse

drogo, ale wydaje mi się że warto... jedna jeszcze rzecz jest ciekawa, są skany tekstów po norwesku, więc może ktoś sobie zaśpiewać Smile)
Ktoś ostatnio sprzedaje miniarkę na sztuki
np.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item679508205_cd_jacek_kaczmarski_archiwum_r_w_e_card_sleeve.html">http://allegro.pl/item679508205_cd_jace ... leeve.html</a><!-- m -->

[Dodano 7 lipca 2009 o 09:38]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item678831017_jacek_kaczmarski_autoportret_z_kanalia_autograf.html">http://www.allegro.pl/item678831017_jac ... ograf.html</a><!-- m --> - autoportret z kanalią z autografem. (Andrzejowi)

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item675632231_gora_szybowcowa_live_jelenia_gora_91r.html">http://www.allegro.pl/item675632231_gor ... a_91r.html</a><!-- m --> - Góra Szybowcowa

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item665416201_tu_rozglosnia_polska_radio_wolna_europa.html">http://www.allegro.pl/item665416201_tu_ ... uropa.html</a><!-- m --> - Tu rozgłośnia polska...

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item666845093_j_skoczek_poezja_solidarnosci_nowa.html">http://www.allegro.pl/item666845093_j_s ... _nowa.html</a><!-- m --> - poezja solidarności

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item679666963_pod_prad_koncert.html">http://www.allegro.pl/item679666963_pod ... ncert.html</a><!-- m --> - Pod prąd.
hmmm Sad "Autoportret.." z dedykacją??? Tak sobie zastanawiam sie tylko. W życiu bym swojego nie sprzedała.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item684069297_jacek_kaczmarski_mury_glupi_jasio.html">http://allegro.pl/item684069297_jacek_k ... jasio.html</a><!-- m --> - Śpiewniki: Mury + Gł. Jasio

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item679010626_jacek_kaczmarski_spiewal_ze_blisko_juz_swit.html">http://allegro.pl/item679010626_jacek_k ... _swit.html</a><!-- m --> - Świtał, że blisko już śpiew

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item685762947_o_aniolach_innym_razem_kaczmarski.html">http://allegro.pl/item685762947_o_aniol ... arski.html</a><!-- m --> - O tanich aniołach innym razem.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item684558223_jacek_kaczmarski_w_swiecie_tekstow_bialy_kruk.html">http://allegro.pl/item684558223_jacek_k ... _kruk.html</a><!-- m --> - wspomniany w innym temacie biały kruk za 400 zł.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item685477398_jacek_kaczmarski_ale_zrodlo_wciaz_bije_cd.html">http://allegro.pl/item685477398_jacek_k ... je_cd.html</a><!-- m --> - Źródło wciąż bije..

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item685398972_jacek_kaczmarski_autoportret_z_kanalia_2001_bdb.html">http://allegro.pl/item685398972_jacek_k ... 1_bdb.html</a><!-- m --> - drogi autoportret

[Dodano 16 lipca 2009 o 16:14]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item686630118_piosenki_jacek_kaczmarski_krzyk_gratis.html">http://allegro.pl/item686630118_piosenk ... ratis.html</a><!-- m --> - Drugoobiegowy (lub piracki - jak kto woli) Krzyk i 5 sonetów o umieraniu komunizmu

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item688815090_spiewnik_kaczmarski_4_spiewniki.html">http://allegro.pl/item688815090_spiewni ... wniki.html</a><!-- m --> - 4 śpiewniki
Zbrozło napisał(a):Drugoobiegowy
To jest nic.
Kod:
reprint z 1980 r.
To jest zastanawiające.
Trzeba uważać, bo w porównaniu z techniką wytwarzania podziemnych wydawnictw, obecna technika pozwala kopiować bibułę tak, że wygląda lepiej od oryginału...
Zbrozło napisał(a):5 sonetów o umieraniu komunizmu
Jakos ostatnio jest często i tanio -wygląda jak mój oryginał, ale
pkosela napisał(a):obecna technika pozwala kopiować bibułę tak, że wygląda lepiej od oryginału...
Kto wie co mam?
Elzbieta napisał(a):Kto wie co mam?
A wiek papieru? Tak na oko...
Chociaż to też nie musi być 100% pewne, ale chyba najprostsze.
Jak da się wyczuć pleśń, to chyba oryginał Wink
pkosela napisał(a):A wiek papieru? Tak na oko...
Nie wiem, ale kupiłam u bardzo rzetelnego sprzedawcy bibuły -chyba, ze i On dal się oszukać -skoro to tak łatwo.Pachnie staro Wink Bibuła , nie sprzedawca.
Przypomniało mi się, jak w pewnym filmie ("Gangsterzy i filantropi"?) panowie (m.in. Czechowicz, Fedorowicz) patynowali banknoty, ucząc się przy okazji angielskiego Wink
Ciesz się tym, co masz, chyba że naprawdę zależy Ci z jakiś względów na 100% oryginale.
pkosela napisał(a):naprawdę zależy Ci z jakiś względów na 100% oryginale.
Trochę zależy, ale ciesze się nawet jeśli kopia.
e
pkosela napisał(a):jak w pewnym filmie ("Gangsterzy i filantropi"?) panowie (m.in. Czechowicz, Fedorowicz) patynowali banknoty, ucząc się przy okazji angielskiego Wink
"Lekarstwo na miłość" wg "Klina" Chmielewskiej z Kaliną Jędrusik w roli głównej.
Może ktoś się skusi?

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item705624680_kurnik_pl_kultowy_serwis_z_grami_online.html">http://www.allegro.pl/item705624680_kur ... nline.html</a><!-- m -->

Smile
Kuba Mędrzycki napisał(a):Może ktoś się skusi?

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item705624680_kur">http://www.allegro.pl/item705624680_kur</a><!-- m --> ... nline.html
Właściciel serwisu wycofał ofertę uzasadniając to tym, że "użytkownik robi sobie jaja" :lol:
http://wiadomosci.onet.pl/2020991,18,item.html

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=705624680

Ciekawa jest ta społeczna psychoza z niemałym dreszczykiem emocji. Patrząc po wcześniejszych zakupach licytujących można zauważyć, że np. najdroższą rzeczą zakupioną przez użytkownika klocus666, który za kurnik.pl zaoferował 60 mln zł, była sportowa opaska na głowę Nike :mur:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item717742573_jacek_kaczmarski_81r.html">http://allegro.pl/item717742573_jacek_k ... i_81r.html</a><!-- m --> - Czasopismo "ekran" z 81 r. za 8 zł

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item720080753_jacek_kaczmarski_isabelle_adjani_1981.html">http://allegro.pl/item720080753_jacek_k ... _1981.html</a><!-- m --> - lub to samo za 15 zł...

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item715283118_kaczmarski_przejscie_polakow_spiewnik_87.html">http://allegro.pl/item715283118_kaczmar ... ik_87.html</a><!-- m --> - przejście Polaków...

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item718055594_autoportret_z_kanalia_jacek_kaczmarski.html">http://allegro.pl/item718055594_autopor ... arski.html</a><!-- m --> - Autoportret z Kanalią.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item715745598_jacek_kaczmarski_spiewnik_z_podpisami.html">http://allegro.pl/item715745598_jacek_k ... isami.html</a><!-- m --> - Za 100 zł śpiewnik z podpisami Tria

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item714189335_o_aniolach_innym_razem_kaczmarski.html">http://allegro.pl/item714189335_o_aniol ... arski.html</a><!-- m --> - O aniołach....

<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/item720043310_jacek_kaczmarski_spiewnik_krzyk.html">http://allegro.pl/item720043310_jacek_k ... krzyk.html</a><!-- m --> - rozszerzony śpiewnik "Krzyk"
Ciekawostka do "JK w książkach": <!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/show_item.php?item=726353321">http://allegro.pl/show_item.php?item=726353321</a><!-- m -->
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36