Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Jakie są przyczyny bezrobocia i co może je zminiejszyć
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie!

Zwracam się do Was z prośbą, o odpowiedzi w tym temacie. Piszę pracę na temat przyczyn, i skutecznych sposobów na zmniejszanie bezrobocia (więcej info <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.npb.pl">www.npb.pl</a><!-- w --> -> edukacja -> konkurs na pracę pisemną 2006) . Mam czas do środy( termin jest do 3 kwietnia, ale jeszcze jest potrzebna recenzja nauczyciela itp. ), trzeba napisać coś pod 15 stron, a ja nie mam jeszcze nic. Proszę, o głosowanie w ankiecie (będę mógł się posłużyć terminem " internauci uważają itp." Big Grin ), i rozwinięcie swojego wyboru jakimś komentarzem i ewentualnie, jeśli są jakieś pomysły, w jaki sposób te przyczyny zniwelować , poprawić ilość miejsc na rynku pracy. Myśle, że trochę osób odwiedza tę stronę i jest w stanie coś napisać na ten temat. Dałem możliwość zaznaczenia 5 przyczyn.

Pozdrawiam, i czekam na głosy i wypowiedzi!
Przede wszystkim, Zbigniewe, powinieneś zajrzeć do podstawowych pozycji z zakresu makroekonomii: polecam Begga i Samuelsona. Oczywiście najważniejszy jest Keynes, ale o nim poczytasz u B. i S.

Jeśli chodzi o Twoją ankietę, to nie zaznaczyłem nic, bo wszystkie te rzeczy są przyczyną bezrobocia. Moim zdaniem powinieneś spojrzeć na problem od strony ekonomicznej. Polecam dzisiejszy Puls Biznesu (są w nim ostatnie pomiary bezrobocia w Polsce).

Swoją drogą - myślałem, że to forum o JK. Poza tym, piszesz pracę konkursową i prosisz o pomoc (!), ale nie masz nic. Oj, kolego...
No tak, pytałem się swojej nauczycielki od podstaw przedsiębiorczości o jakieś książki, to mi odradzała(jakiekolwiek), i podała właśnie ewentualnie Begga. Czytam sporo szukam, jednak aby wygrać (3000zł brutto!) trzeba nie tylko opisać suche fakty, ale mieć jakiś pomysł na prace itd. Z tego, co widziałem, w byłych edycjach (na różne tematy), wygrywały jakieś pamiętniki itd. Się chwilę zastanawiałem nad tym, i wymyśliłem, że będę pisał taki mały poemacik o sytuacji ludzi poszukujących pracy Wink i opisywał jakoś co raz prozą jego sytuację Wink. I w sumie, nie mam napisanego nic, ale mam dużo źródeł, konspekt, etc. Sprawdzę, które z tych tu podanych przyczyn są najwyżej i przy opisywaniu tych przyczyn nadmienię "internauci wskazują to, jako jedną z głównych" czy coś w tym stylu.

Co do tego, że forum jest o JK, - racja, ale hyde park jest już jakoś odizolowany, a i nie miałem pomysły gdzie się zapytać (aby inni piszący nie skorzystali :wredny: ), a żeby uzyskać w miarę ciekawe odpowiedzi.
A skąd wiesz, że ja nie piszę? Życzę powodzenia w wygraniu 3000PLN. Daj znać, jak Ci się uda.
Nie mam tej pewności. Jednak, zawsze prawdopodobieństwo jest mniejsze niż na forach o ekonomi itp. Poza tym, to konkurs dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych. A te 3000 zł, to mało ważne, uścisk dłoni Balcerowicza! To jest naprawdę ważne! :rotfl:
Jak możesz łączyć w jednej odpowiedzi złą politykę gospodarczą rządu - przyznawanie zasiłków komu popadnie, absolutny brak kontroli) z reformami Balcerowicza (dzięki którym ten kraj jeszcze się jakoś trzyma)? :/
IMHO główną przyczyna bezrobocia jest "socjalistyczne" podejście do pracy (spadek po PRL-u - niestety przenosi się z pokolenia na pokolenie Sad ), w myśl sławnego hasła: "Czy się stoi czy się leży..." (vide "Dziad Kaczorowski" Wink )
Dochodzi do tego niska "mobilność", niechęć do podnoszenia kwalifikacji i brak myślenia perspektywicznego (nawet jeśli początkowo płace nie różnią się zbytnio od zasiłku, to z czasem mogą wzrosnąć)
Poza tym sporo "bezrobotnych" pracuje na czarno zawyżając statystyki :'

Pozdrawiam
Zeratul
Moim zdaniem występuje bezrobocie strukturalne i, chyba coraz częściej, bezrobocie określane jako psychologiczne (przejmowanie wzorców bezradności). Poza tym koszty związane z zatrudnieniem (legalnym) pracownika, nie wspominając już o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Metodą walki z bezrobociem moim zdaniem mogłaby być promocja mikroprzedsiębiorczości - o tym dużo się mówi co jakiś czas w telewizji bez wyraźnych efektów niestety.
Jeśli się będziesz wgłębiał w dane topamiętaj, że, o ile pamiętam, około roku 1995 została zmieniona definicja bezrobocia, co wpłynęło na statystyki.

A tak ponad wszytsko:
Jak ja kiedyś pisałem pracę o bezrobociu (o sposobach walki z bezrobociem w latach '90) to szukałem u źródła - zakręciłem się w Woj. i Powiatowym Urzędzie Pracy i dostałem wszelkie niezbędne materiały łącznie z praktycznie niedostępnymi (z uwagi nailość) opracowaniami na potrzeby WUP.
Z książek polecam jeszcze Halla / Taylora...

Ewentualnie na priv zapraszam jeśli mógłbym pomóc jakoś....
A moim zdaniem zbyt wysokie podatki, które w tej ankiecie nie są w ogóle uwzględnione... :o
Tak, zapomniałem o "pracy na czarno" i wydzieleniu "zasiłków", ale już niestety nie mogę tego poprawić.

A podatki można wrzucić do jednego worka razem ze złą polityką państwa.

Dziękuję za odpowiedź ! Smile
Podatki nie są bezpośrednią przyczyną bezrobocia. Co najwyżej większe podatki zmniejszają siłę nabywczą społęczeństwa, a z tego wynika mniejszy popyt itd itp. a to determinuje brak wzrostu produkcji czy usług i zatrudnienia. Choć pieniądze są później w części redystrybuowane, nie zmienia to jednak chyba faktu że konsument w pewnych granicach lepiej by potrafił część z tych środków rozdyponować (i od razu zaznaczam, że nie jestem zwolennikiem zniesienia podatków! Wink )
Oczywiście mogę się mylić Cool
Wysokie koszta (w tym podatki) zatrudnienia, są bezpośrednią przyczyną bezrobocia. Gdyby koszta te były niższe, masa ludzi pracujących w szarej strefie pracowała by legalnie i dochód państwa by wzrósł. Dlatego koszta są obniżane, ale bardzo powoli i stopniowo bo państwa na to nie stać by obciąć wszystkie składki itd, bo zanim taka decyzja zacznie skutkować, to będzie zbyt duża strata dla państwa. ( tylko w PRL'u nalewano z pustego, chociaż teraz również są takie próby Wink )
Zbigniew napisał(a):Wysokie koszta (w tym podatki) zatrudnienia, są bezpośrednią przyczyną bezrobocia.)

Nie pracujesz bo płacisz wysokie podatki? To raczej nie dostajesz roboty bo pracodawca musi zapłacić ZUSy i inne takie... To, że płaci za ciebie składki to i tak z twojej kasy leci... Wink
No, te składki są płacone z wynagrodzenia. Ale po co płacić te składki, skoro można się umówić - ty mi zrobisz to, ja ci zpłacę tyle, i wsio. A w statystykach, ten pracujący jest bezrobotny, i nawet może pobierać zasiłek.
Maraz napisał(a):Podatki nie są bezpośrednią przyczyną bezrobocia.
Uważasz, że przedsiebiorca bedzie równie chetny do podjecia dzialalności gospodarczej w przypadku stawki 5% jak i 95%?

marek

[ Dodano: 28 Marzec 2006, 00:53 ]
a na ankietę nie odpowiem, bo nie podoba mi sie sformułowanie pytań :'
MJ napisał(a):Uważasz, że przedsiebiorca bedzie równie chetny do podjecia dzialalności gospodarczej w przypadku stawki 5% jak i 95%?
Zależy od tego, Ile będzie realnie wynosiło to, co mu pozostanie. W Finlandii dla przykładu stawka wynosi własnie około 90% i nikt nie narzeka, bo to, co pozostaje i tak oznacza ładny zarobek.
niezbyt trafne jest określenie :
Cytat:Zła polityka gospodarcza rządu - ogólnie (także zły system zasiłków dla bezrobotnych i zła reforma Balcerowicza)
jak ogólnie to ogólnie. Nie musiałeś manifestować swoich uprzedzeń do pana B. To czy jest ona zła, to już każdy indywidualnie interpretuje. poza tym zaznaczyłem: 4,7,8,9

[ Dodano: 28 Marzec 2006, 20:03 ]
a co może zmniejszyć? hmm na początek wypadałoby zacząć korzystać z pieniędzy jakie daje nam Unia Europejska, a które, w wyniku braku umiejętności zagospodarowania, musimy oddawać spowrotem.
Te pytania, w większości nie są moje. Zapożyczyłem je z różnych badań opinii społecznych. Poza tym, jedni mogą uważać, że Balcerowicz przysłużył się Polsce (i ja tak uważam!) a drudzy, że wyniszczył. Ale 5 władzy niech on nie tworzy Wink.
Zbigniew napisał(a):Ale 5 władzy niech on nie tworzy
no tak.. szczególnie, że ja mam już dość tej tworzonej IV-tej Wink
Zbigniew napisał(a):A te 3000 zł, to mało ważne, uścisk dłoni Balcerowicza! To jest naprawdę ważne!
Do końca życia bym potem nie domył tak splugawionej dłoni...
Tak, dość merytoryczne odniesienie do tematu... Gratuluję!
Cóż, Balcerowicz nie jest może postacią popularną, niemniej jednak przpominam szanownym użytkownikom, że np w takiej RFN, zanim stała się potęgą gopodarczą i państwem dobrobytu, ponad milion ludzi umarło z głodu. Balcerowicz chce konsekwentnie przeprowadzić coś podobnego w Polsce. "Cel był wzniosły, postęp wymaga ofiar"... Tragedia polega na tym, że w tym kraju każda ekipa rządząca kieruje się emocjami i uprzedzeniami na pierwszym miejscu, podczas gdy potrzebna jest zimna, wyrachowana technokracja...
Multan napisał(a):podczas gdy potrzebna jest zimna, wyrachowana technokracja...
Na samej zimnej, wyrachowanej technokracji, to byśmy daleko nie zajechali...
A Balcerowicz oczywiście powinien zostac... najlepiej osądzony i osadzony.
Przemek napisał(a):Na samej zimnej, wyrachowanej technokracji, to byśmy daleko nie zajechali...
Teraz za to ten kraj rozwija się wspaniale... podobnie jak przez ostatnie 17 lat.
Co do osądzenia i osadzenia lista klientów jest dłuższa i sporo miejsc na niej w pierwszej kolejności obsadzają inni kandydaci.
Multan napisał(a):Teraz za to ten kraj rozwija się wspaniale... podobnie jak przez ostatnie 17 lat.

Niektórzy twierdzą, że tak właśnie jest i to dzięki tej kreaturze na B.
Przemek napisał(a):Niektórzy twierdzą, że tak właśnie jest
To nie twierdzenie, to fakt Tongue
Widzę, Przemku, że wybitnie tego pana nie lubisz. Niemniej ja winą za obecny stan rzeczy obciążyłbym jeszcze kreaturę na W, natomiast odnośnie już tego tysiąclecia to niebagatelny udział miała inna kreatura, nomen omen tez na B Wink

Odnośnie samej ankiety natomiast wg mnie poruszenie zagadnienia alkoholizmu w tym kontekście to pomyłka.
Multan napisał(a):Odnośnie samej ankiety natomiast wg mnie poruszenie zagadnienia alkoholizmu w tym kontekście to pomyłka.
Zgadzam się, alkoholizm może byc jednym ze skutków bezrobocia, a nie jego przyczyną.
Przemek napisał(a):alkoholizm może byc jednym ze skutków bezrobocia
To już zalezy od okoliczności - u mnie akurat jest skutkiem pracy, a nie jej braku Big Grin
To już zależy od specyfiki danej pracy. W Twojej, to nawet się specjalnie bym nie zdziwił :]
Nie masz się co dziwić... Do tego stopnia, że przedmiotowa jednostka chorobowa znajdujke się na liście chorób zawodowych (Dotyczy to wszystkich służb mundurowych)...
Przemek napisał(a):alkoholizm może byc jednym ze skutków bezrobocia, a nie jego przyczyną.
nazwałbym to inaczej trochę. Alkoholizm jest skutkiem braku pracy, który staje się przyczyną późniejszego bezrobocia. Ktoś nie ma chwilowo pracy i zaczyna popadać w nałóg, z którego nie może później wyjść i zdobyć pracy i w taki sposób alkoholizm powoduje bezrobocie.