Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Jacek Kaczmarski w "Oczach bezpieki"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
"Oczami bezpieki" to - to szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, autorstwa Sławomira Cenckiewicza, pracownika naukowego IPN z Gdańska. Postać Mistrza wstępuje w szkicach Cenckiewicza cztery razy na stronach: 12, 200, 455, 458, w tym raz jest cytowana.
O... To jest "komercyjna" publikacja - tzn. do kupienia w księgarni? A może z pożytkiem dla ludzkości byłoby udostępnienie na forum albo na stronie owych dokumentów ... z archiwów bezpieki - rzecz jasna.

Pozdrawiam serdecznie
Szymon napisał(a):A może z pożytkiem dla ludzkości byłoby udostępnienie na forum albo na stronie owych dokumentów ... z archiwów bezpieki
Obawiam się, że nie ma takiej możliwości :]
Aha.. rozumiem. Miałem na uwadze fakt, że to jest dokumentacja historyczna - a Jackowi, jak mniemam, tylko chlubę przynosi.

Pozdrawiam serdecznie
S.CENCKIEWICZ "W oczach bezpieki" (661 stron)
(pan S.C. jest pracownikiem IPNu, jego ksiazka jest zbiorem artykulow z "Biuletynu" IPN) :

str.12 (Wstep) : "Niedawno zmarlych zasluzonych lub tych, ktorych prochy po latach wygnania powrocily do Polski, grzebie sie obok zbrodniarzy, agentow i sprzedawczykow. Wszystkim natomiast urzadza sie panstwowe pogrzeby. Jacek Kaczmarski lezy nieopodal Mariana Spychalskiego, Jozef Beck w sasiedztwie Anatola Fejgina(...)"

str.200 (o dzialaniach SB wzgledem Polonii) : "Coz, najlepszym komentarzem do tego, co napisal Czempinski, sa slowa piosenki Jacka Kaczmarskiego" pt. Miedzy nami: "Na kazda pamiec jest inna pamiec."

str.455 (o Iszym PPP w 1981) : motto do artykulu : "I odnotuje to bezpieka / kto przy tym plakal , kto sie smial / JK, Prosba".
str.458 (IDEM) : zacytowano JK jako laureta I PPP,za "Swiadkow" i "Rejtana"...

I ot co...
thomas.neverny - wielkie dzięki, co prawda spodziewałem się czegoś innego :roll: - ale przynajmniej teraz wszystko się wyjaśniło Smile

Pozdrawiam serdecznie
Art na stronkę to do nowego działu Smile ! Thomasie, masz jakieś dokładniejsze dane dotyczące wydania tej książki, może jakiś skan okładki..?
thomas.neverny napisał(a):str.12 ...
str.200 ...
str.455 ...
str.458...
Faktycznie....za dużo to to nie jest. Jeśli to jest "w oczach bezpieki", to chyba ta bezpieka gdzie indziej patrzyła....
Nie przesadzajmy...

Ta ksiazka nie ma wlasciwie nic wspolnego z JK. Tyle tylko ze go miejscami zacytowano, PRZY OKAZJI INNYCH TEMATOW. Widocznie autor lubi sluchac JK.

Nie wiem dlaczego zostal stworzony caaaaly nooowy temat przy okazji tej ksiazki, takich tematow moge Wam zalozyc krocie, chocby na podstawie... ksiazki telefonicznej m.st. Warszawy (i tez moge podawac numery stron)... :-)

Moze zainteresuje Was to, ze w tym samym momencie jeden egzemplarz ksiazki "W oczach bezpieki" zostal wystawiony na Allegro...

Zdrawim
thomas.neverny napisał(a):Nie wiem dlaczego zostal stworzony caaaaly nooowy temat przy okazji tej ksiazki, takich tematow moge Wam zalozyc krocie, chocby na podstawie... ksiazki telefonicznej m.st. Warszawy (i tez moge podawac numery stron)...
A może coś bardziej pod ten dział? Smile