Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Artyści
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Powiedzcie (mam nadzieję że to dobry dział na zadanie takiego pytania): czy znane są jakieś wypowiedzi Andrzeja Wajdy będące reakcją na - jeżeli dobrze odczytuję - wymierzoną przeciw niemu przez Jacka piosenkę"Artyści"?
Z góry ślicznie dziekuję za odpowiedź :prosze:
Nigdy nie słyszałem o takowych - zastanawiam się, czy Andrzej Wajda słyszał kiedykolwiek tą piosenkę. A nawet jeśli to przecież nie musial się o niej publicznie wypowiadac. Więc nie wiem czy coś znajdziesz. Big Grin

Pozdrawiam
"Wajda sprowadził artystów z Polski i zapowiedział dziennikarzom, że na tematy publiczne nie będzie się wypowiadał. Ta piosenka jest efektem jakby mojego "bywania na dworze". Być może miał w tym swoją filozofię, która okazała się skuteczna i rozsądna. Ja tego jakby zaakceptować nie mogę i stąd ta pioseneczka. Żeby nie wyjsć na takiego małego skurwysynka, który sobie "robi" nazwisko poprzez napadanie na wielkiego człowieka, chciałbym powiedzieć, że ten tekst i pierwsze nagranie tej piosenki wysłałem Andrzejowi Wajdzie w trzech egzemplarzach na wszystkie możliwe adresy, z listem uzasadniającym powstanie tego utworu. O ile wiem, żadna z tych kaset niestety nie doszła." Jest to wypowiedź Jacka przed piosenką "Artyści" zaśpiewanej podczas prywatnego koncertu Kalwaria Blues. Fragment jasno pokazuje stosunek JK do Wajdy i tejze dedykacji. Serdecznie pzodrawiam!!!!
Może nie tyle nie doszła co 'nie chciała dojść' Tongue
W "Pożegnaniu Barda" zdaje się Mistrz wspomina, że Wajda miał sztab ludzi pilnujących by żadna niepochlebna opinia o jego działaniach nie doszła Wink
Artur napisał(a):W "Pożegnaniu Barda" zdaje się Mistrz wspomina, że Wajda miał sztab ludzi pilnujących by żadna niepochlebna opinia o jego działaniach nie doszła
:-o :-o :-o

Oj, to widze niezły gagatek z niego był... Chociaż filmy całkiem niegłupie robi... :roll:
A mnie ta piosenka zawsze pobrzmiewała fałszem. Bo niech ktoś nazwie w sposób konkretny i jasny, o co JK ma pretensje do Wajdy?
zbych napisał(a):Bo niech ktoś nazwie w sposób konkretny i jasny, o co JK ma pretensje do Wajdy?
Ja nie mam pojęcia co mógł mieć. Ale widocznie coś miał skoro napisał. Z powietrza to się nie wzięło, :]

PM
wiadomo co Jacek krytykuje-tzn to wynika z tekstu-natomiast rozumiem ze watpliwosci Zbycha polegaja chyba na tym ze nie bardzo wiadomo jaka byla roznica miedzy tym co robil wajda a tym czym sie zajmowal Jacek?? zdaje sie ze odpowiedzi na to pytanie udziela Jacek wlasnie w pozegnaniu barda.
pozdrawiam
k.
ps. jezeli watpliwosci Zbycha polegaja na czyms innym to przepraszam
zbych napisał(a):A mnie ta piosenka zawsze pobrzmiewała fałszem. Bo niech ktoś nazwie w sposób konkretny i jasny, o co JK ma pretensje do Wajdy?
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/zapowiedzi/artysci.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... rtysci.php</a><!-- m -->

O P O R T U N I Z M

Przynajmniej ja tak to odbieram Wink
Dziękuję za odpowiedzi, choć nie powiem, żeby one mnie do końca satysfakcjonowały.

Odpowiedź Petrvsa właściwie nie jest odpowiedzią, tylko wyrazem filozoficznej postawy wobec życia, że skoro tak jest, to widocznie tak ma być. Ja właśnie tego nie byłem pewien i nie jestem nadal. Dla mnie ta piosenka jest swego rodzaju artystyczną pomyłką, wyrazem młodzieńczego buntu wobec świata, który bierze się z pewnej naiwności. I niestety naiwność wybija się w niej na plan pierwszy bardziej niż bunt.

Odpowiedź 2DH jest odpowiedzią z kolei ahistoryczną. Każdy film za PRLu miał pieczątkę cenzury, że władza się na ten film zgadza. Czyli innymi słowy JK miałby pretensje do Wajdy, że kręcił filmy (bo inną metodą ich kręcić nie mógł) zamiast np. drukować na powielaczu. Tylko że Wajda kręcił dobre filmy, a do drukowania i konspirowania mógł nie mieć talentu (jak to artysta oderwany od życia). Czyli JK miałby pretensje o to, że Wajda nie robił tego, do czego się nie nadawał? Chyba bez sensu. Mógłby też Wajda teoretycznie wyjechać za granicę i robić tam filmy wybitne a stuprocentowo uczciwe, jak np. Polański. Ale już z ich debiutów (przypominam – Wajda „Pokolenie”, Polański „Nóż w wodzie”) widać, że mieli inne temperamenty artystyczne i Wajda straciłby oddech w tamtym kinie.

K. jest najbliżej tego, o co mi chodziło w pytaniu. Że JK opowiada się po stronie postawy tak idealistycznej, że już właściwie oderwanej od życia, nierealnej. Nie chodzi mi o to, że jest idealistą – tylko że jest krytykiem ludzkich postaw w myśl wielkiej idei (tu wcale nie od rzeczy są jego późniejsze uwagi o „komunizmie” tej metody). To znaczy robi poniekąd zarzut komuś z faktu, że nie był czy nie jest bohaterem. No to jednak chybione. Bycie bohaterem to zasługa, ale nie bycie nim – to nie zarzut. Można być całkiem przyzwoitym człowiekiem nie będąc bohaterem. Nie ma podstaw do pretensji.

DuchX odpowiada konkretnie, że oportunizm i przytacza na poparcie fragment wywiadu, który przestudiowałem sumiennie. To ciekawe słowa i w pewien sposób pokazujące, że JK trochę oderwał się od polskich realiów w stanie wojennym (ale tu nie mam o to do niego pretensji – żeby było jasne).
Wybitny krytyk filmowy Andrzej Werner opowiadał, jak zareagował na „Człowieka z marmuru” Wajdy (notabene ten film z 1976 roku wcale nie był tylko tym „na co władza pozwalała”, wszedł na ekrany pod presją, komunistyczny minister stracił za to posunięcie – bohatersko! – stanowisko, sekowano go we wszystkich gazetach i ograniczano projekcje itp.) Werner opowiadał jak na publicznym spotkaniu z twórcami próbował powiedzieć, że ten film jest wybitny, opowiada się przeciw władzy, jest antykomunistyczny, a Wajda próbował te fakty bagatelizować tak, że było to denerwujące, więc Werner upierał się coraz bardziej przy swoim. I wreszcie Wajda nie wytrzymał i poprosił go głośno, żeby zamilkł i „nie podrzynał mu gardła”. Werner mówi, że zrozumiał po czasie, że racja była po stronie Wajdy (który notabene ma swoje słabostki jak miał je JK, ale nie o tym mówimy).
Dowcip polegał na tym, że zawsze można było trafić na wroga, prowokatora lub innego tajnego współpracownika, który chwalił, żeby dokopać. Wyciągnąć na niepoprawne zwierzenia. Złapać za nieprawomyślne słówko. Władzy filmy Wajdy były niewygodne i robiła wiele, żeby go utrącić (zresztą osobna historia to wielka lista filmów Wajdy, które zostały utrącone i o których nikt dziś nie wie, prawie nikt). Każde słowo mogło być wypowiedziane nie w porę i w nieodpowiednim miejscu. Zerwanie filmu to nie jest decyzja z kategorii „tej piosenki nie zaśpiewam, tego wiersza nie napiszę”. To są finansowe kary, to jest zaprzepaszczenie pracy kilkudziesięciu ludzi (mam na myśli konkretnie „Dantona”, o którym mowa w wywiadzie). Oczywiście można powiedzieć, że liczy się gest patriotyczny, ale powiedzieć można wszystko. „Danton” jest filmem „antyrewolucyjnym”, że tak go nazwę, pokazującym rewolucję pożerającą własne dzieci, bardzo wówczas aktualnym, kręconym we Francji dlatego, że z Polski go wygnano – władza nie chciała tego filmu, wynikły też trudności czysto logistyczne z powodów wiadomych (rok 1982). Wajda robił go trochę władzy na przekór. Gdyby chwalił się głośno, jaki jest anty, nie wiadomo, co byłoby z filmem – nie we Francji, tam był bezpieczny, tylko w Polsce, z dystrybucją, a robił go dla Polaków. Natomiast potem każdy sam mógł sobie stwierdzić na seansie, o czym jest film. To tzw. dyplomacja dla dobra roboty, to co w wywiadzie nazywane jest „priorytetem”.
Więc to byłby dość dziwny oportunizm, jeśli traktować go podręcznikowo, czyli jako ugodowość i rezygnację z zasad dla doraźnych korzyści. Bo chyba Wajda kręcił „Dantona” w imię swoich zasad i kolportowania ich w narodzie.
To trochę tak, jakby mieć pretensje do akowca idącego ze stenem pod płaszczem na miejsce planowanego zamachu, że nie przeprowadził bezradnej staruszki przez jezdnię, jakby sobie zakładał, że przestały go obowiązywać prawa moralności lub prostej grzeczności. Być może akowiec zakładał, że tę bezradną staruszkę przeprowadzi zamiast niego przechodzień idący obok, choc ulica niebezpiecznie ruchliwa, a on wykona w tym czasie coś innego pożytecznego z udziałem Generalmajora na Dystrykt Warszawski Franza Kutschery.

Podsumowujac, „Artyści” zdają mi się utworem naiwnym (choć zapewne szczerym w intencjach) i z powodu tej naiwności – fałszywym.

Pozdrawiam
Ładne słowa Zbychu!
Ale mam pytanie: czy zgodzisz się z tym, że naiwna w utworze jest dedykacja dla Wajdy, a nie sama jego treść?

Ja go lubię, bo jest jakąś rejestracją nastrojów, jakie panowały w emigracji stanu wojennego; I na tej płaszczyźnie interpretacji nie sposób mu chyba zarzucić fałszu.
Zgodzę się, Plazmoniku, że najbardziej naiwna - to prawda. A może nawet gorzej niż naiwna, bo jednak jest w tym coś z podpinania się pod cudzą sławę, choć w wywiadach JK się od tego odcina. No ale w wywiadach Wajda też mówił, że „Człowiek z marmuru” jest krytyczny, ale nie antysocjalistyczny przecież.

A dlatego mówię „najbardziej”, że gdyby pominąć dedykację, to jednak pozostaje w tym wierszu coś, co mnie drażni. Ale faktycznie dedykacja wypacza już wszystko, łącznie z finałem, bo przecież Wajda wrócił – JK został, więc po co tam pętają się ludzie z marmuru na biurkach, a nie stoi na nim magnetofon grający „Mury”? (Skoro, jak mówi JK, pisze w formule „my”, a nie „on”.)

Ale istotnie jest to chyba odbicie ówczesnych nastrojów, choć dla mnie razem z ówczesną egzaltacją. Tak jak Mickiewicz wyrzucał w czasie obiadu pewnemu żołnierzowi powstania, że należało raczej zginąć do ostatniego niż się poddać (co uczyniono w jakiejś potyczce). Na co ów żołnierz odpowiedział: „Chyba tylko po to, żebyś pan miał następny temat do opiewania trzynastozgłoskowcem.”
zbych napisał(a):Podsumowujac, „Artyści” zdają mi się utworem naiwnym (choć zapewne szczerym w intencjach) i z powodu tej naiwności – fałszywym.
Czy nie powinienieś napisać Zbychu, że z powodu naiwności jest - nietrafiony lub coś w tym guście? Słowo fałszywy sugeruje, że to było celowe przekłamanie lub zafałszowanie czegoś. A skoro uważasz że tak było z powodu naiwności, to słowo fałszywy jest tu zbyt mocne.
Pardon, sorry, izwinitie, ja czasem posługuję się jakimś filologicznym slangiem, ale to nieświadomie.
Fałszywy znaczy w tym slangu – nie oddający prawdy świata, a nie – że załgany, pomylony lub co gorsza celowo wypaczony (zresztą zaznaczyłem w nawiasie, że szczery w intencjach zapewne).

Powinienem więc napisać, Przemku:
Wydaje mi się, że „Artyści” nie pokazują prawdziwego obrazu świata. Jak na mój gust. W każdym razie nie całkiem prawdziwy, ciut jednostronny.

A że JK szczerze w ten obraz zapewne wierzył – to inna sprawa, w to nie wątpię.
zbych napisał(a):Wydaje mi się, że „Artyści” nie pokazują prawdziwego obrazu świata. Jak na mój gust. W każdym razie nie całkiem prawdziwy, ciut jednostronny.
Zbychu, ale moim zdaniem Jacek wcale nie uzurpował sobie takiego prawa ani nie wyrażał takiej myśli, że ten obraz świata jaki przedstawił w tym utworze lub choćby w "Prośbie", jest choć odrobinę zobiektywizowany. Artysta wyrażał to co sam czuł i myślał w danym momencie, będąc w stanie najwyższego wzburzenia emocjonalnego a tym samym twórczego, bo rany po wprowadzeniu stanu wojennego były jeszcze bardzo świeże. Dla mnie właśnie ten utwór jest wyrazem niezwykłej szczerości artysty, który nie dla taniego efektu czy poklasku bliźnich, ale w celu wyrażenia swoich uczuć, dania ujścia swoim emocjom, uszczypnął nieco tym tekstem wielką ikonę polskiej kultury jaką niewątpliwie był i jest Wajda.
W moim przekonaniu więc, Jacek przedstawił jak najbardziej prawdziwy obraz świata, ale świata swojej wyobraźni, swojego myślenia o postawie Wajdy w tamtym trudnym czasie. I to wydaje mi się charakterystyczne dla jego twórczości, bo niemal zawsze mamy do czynienia z takim przedstawianiem rzeczywistości przez poetę - przez pryzmat jego własnego ja, lub nawet częściej - podmiotu lirycznego.
Ocena ówczesnej postawy Wajdy, jest już tematem na zupełnie inną dyskusję w której osąd Jacka, może być tylko jednym z możliwych spojrzeń na postawę wielkiego reżysera.
Więcej o tym utworze mówi sam Jacek w najnowszym wywiadzie który pojawił się na stronie (Wywiady - 1989- Akces - skan nr 17). Pozdrawiam
Ale, Lodbroku, ja nie mówię o subiektywizmie czy obiektywizmie, bo to jest oczywiste, że utwór poetycki to utwór poetycki. Ja mówię o fałszu. W tym sensie, w jakim muzyk trafia nie w ten klawisz i fałszuje melodię. Gdybym powiedział „dzieci w przedszkolach ogromnie prowokują biednych pedofili” – to nie byłoby to subiektywne, tylko byłoby to fałszywe, nawet gdyby te słowa podyktował mi ból po znajomym niewinnie powieszonym za rzekomą pedofilię.

W utworze artystycznym daje się obraz świata maksymalnie subiektywny, ale też maksymalnie prawdziwy. Na tym w końcu polega sztuka.

Ja się zgadzam, że JK uszczypnął ikonę. Nie jestem pewien, na ile szczerze to zrobił. Natomiast pytam – po co? Czy to odsłoniło jakąś nieoczekiwaną prawdę o świecie? Moim zdaniem raczej ukryło ją, zafałszowało.

Przeczytałem wywiad, o którym wspomniałeś, i całkowicie zgadzam się z Agnieszką Holland, która zresztą też zapewne mówiła wysoce subiektywnie, bo Wajda to jej mistrz i przyjaciel. Ale ona mówiła prawdziwie.

Mnie się wydaje, że w nieuprawniony krytycznie sposób proponujesz utożsamianie świata wyobraźni poety z prawdą subiektywną. Poeta może kłamać, mylić się, ideologizować itd. – czy zawsze musimy pokornie przyklasnąć i powiedzieć „Tak, to prawda, choć może tylko jego mocno zsubiektywizowana prawda”? To wtedy w ogóle nie byłoby na świecie złych poetów i złych wierszy.

Ocena postawy Wajdy to rzeczywiście byłby temat na osobną dyskusję, gdyby JK sam go nie wywołał w tej piosence. Mieszając z emocji postawę artysty z jego dokonaniami, z czym na tej stronie ja osobiście już wiele razy walczyłem, choć przeciw innym, którzy tejże zbieżności postawy i twórczości wymagali bezpodstawnie od JK.

To, co JK mówi na jej temat (piosenki) we wspomnianym wywiadzie (a także na temat „Prośby”) zdaje mi się pokrętne. Pytany wprost - wycofać się z tez nie zamierza, uzasadnić nie potrafi. Co do „Prośby” powiada – każdy z nas miewa odruchy nienawiści i jest w tym prawdziwy, więc dlaczego je ukrywać?
Powiedzmy tak – każdy z nas ma czasem ochotę zatłuc jakiegoś idiotę młotkiem, ale w rezultacie tego nie robi. Przynajmniej większość z nas nie robi. A przecież ci, którzy jednak zatłukują – są jakże prawdziwi w swym czynie. Ale sąd nie uznaje ich szczerości działań za usprawiedliwienie. Tym bardziej, że „Prośba” jest jednostronna, histeryczna, zafałszowana przez perspektywę czasu przyszłego niedokonanego – i na tym gruncie daje pointę konsekwentnie marną. Owszem, we wzburzeniu emocjonalnym tłucze się talerze, bywa, ale to nie to samo, co ich produkowanie czy ozdabianie. Są utwory o nienawiści głębokie psychologicznie – ten jest dość płytki, jak mi się zdaje. Nie wiem, czy JK śpiewał go do końca, czy odstawił do kąta jako odosobnione świadectwo słowiańskiej histerii (zapewne uzasadnionej) okresu stanu wojennego?

„Nie ma takiego przepisu w naszym przeznaczeniu – mówi JK a propos tego wypływu nienawiści w „Prośbie”, mimo że nikogo by nie zabił przecież, o czym wie – że człowiek musi żyć i działać od początku do końca konsekwentnie, a ci, którzy uważają, że mają taki przepis są kandydatami na totalitarystów.”
No tu zdaje mi się jest pomieszane wszystko ze wszystkim – postawa człowieka z jego odruchami, emocje z intelektem, konsekwencja z zadufaniem czy wręcz tyranią, uleganie chwilowym słabościom z fatalizmem przeznaczenia. Przecież to nie jest tak, że poeta pisze wiersz w emocji – i już koniec, stało się, nic się nie da odkręcić. Może go chyba potem przeczytać na spokojnie i ocenić? Nawet wyrzucić. Czyli akceptuje go jako wyraz pewnej postawy. Zademonstrowana tutaj postawa niczego nie wnosi moim zdaniem w swym prymitywizmie (mówię o bohaterze wiersza, nie o JK). Więc może to tylko taka fotografia czasu – tak było i już. No więc jeśli to kogoś zadowala, niech ogląda. Ale niech wie, że fotografia zawiera w sobie obraz, a nie myśl.

Natomiast wracając do „Artystów” – też JK tłumaczy swoje motywy dosyć mętnie w owym wywiadzie. W jaki sposób kompromis Wajdy zaszkodził „Dantonowi”? Przypominam, że „Danton” jest chyba ostatnim arcydziełem Wajdy, który potem znacznie obniżył loty (z nielicznymi wyjątkami). Nie widzę tej szkody, przydałoby się konkretniejsze wytłumaczenie, ale nie ma go, niestety.
„Kontrowersje wokół „Artystów” wynikły z pomieszania pojęć” – powiada JK. Tylko że to on te pojęcia pomieszał. Po czym zaprzecza sam sobie w wyjaśnieniach „Napisałem tę piosenkę oburzony postępowaniem Wajdy w Paryżu” – pisze, a kawałek dalej: „To nie jest ocena Wajdy, to jest tylko dedykowane Wajdzie. To moja uwaga, jak takie zachowanie może być odebrane”. I co z tego rozumieć? Że to jest opis postępowania Wajdy i że to zarazem nie jest opis postępowania Wajdy. Że jego zachowanie JK odebrał jako oburzające i że JK tylko zwraca uwagę, że takie zachowanie można by tak odebrać. Mętne to, przyznasz, Lodbroku?

„Z całą pewności to był też mój wyrzut sumienia” – pisze. Więc dlaczego – już o tym pisałem powyżej – dekoracją do tego wyrzutu są statuetki ludzi z marmuru a nie magnetofon z „Murami”? Zwykle JK siebie nie oszczędzał – i to dodawało mu klasy. Tu nie oszczędza raczej Wajdy, bije się gromko własną pięścią w Wajdowe piersi.

Dlatego uważam tę piosenkę za niedowarzoną i nieprzemyślaną. Dla słusznych być może spostrzeżeń JK wybrał całkiem nietrafioną egzemplifikację, która fałszuje perspektywę.

Pozdrawiam
zbych napisał(a):Gdybym powiedział „dzieci w przedszkolach ogromnie prowokują biednych pedofili” – to nie byłoby to subiektywne, tylko byłoby to fałszywe, nawet gdyby te słowa podyktował mi ból po znajomym niewinnie powieszonym za rzekomą pedofilię.
Zbychu, strasznie lubię Twoje obrazowe porównania, ale w tym wypadku wyciągnąłeś taką armatę, że ja ze swoją parabelką nie mam żadnych szans :lol: .
O ile Cię dobrze zrozumiałem, uważając utwór "Artyści" za "fałszywy" sugerujesz poniekąd, że Jacek musiał go napisać z jakąś dozą wyrachowania, nie wiem - kalkulacji, obliczonej na jakiś efekt. Ja powtórze jeszcze traz, ja nie twierdzę, że J.K. w tym utworze pokazuje prawdziwy obraz świata. Ale pokazuje świat widziany ze swojej perspektywy, swoimi oczami, wtedy, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego gdy jak sam przyznawał wisiał na kratach ogrodzenia ambasady polskiej w Paryżu i wrzeszczał gestapo.... Czy to miało sens? Zapewne żaden, ot jakaś spontaniczna postawa podyktowana nakazem chwili, z perspektywy czasu być może nawet śmieszna czy karykaturalna. Ale taki był wtedy czas. Wtedy Jackowi się wydawało, że ktoś taki jak Wajda po prostu musi jednoznacznie opowiedzieć się po stronie solidarnościowej, bo jak mu się zdawało, Wajda był kimś absolutnie nie do ruszenia, kimś na kogo komuniści kompletnie nie mieli wpływu. Czy tak było w rzeczywistości to już inna sprawa. Dlatego ja nie widzę tutaj fałszywych tonów, tylko emocjonalny atak młodego barda na pewną postawę, która w tym okresie była dla niego wątpliwa moralnie. To był chyba taki wyraz żalu, że ktoś taki jak Wajda choć tyle niby mógł, to w mniemaniu Jacka zrobił niewiele.
zbych napisał(a):Mnie się wydaje, że w nieuprawniony krytycznie sposób proponujesz utożsamianie świata wyobraźni poety z prawdą subiektywną. Poeta może kłamać, mylić się, ideologizować itd. – czy zawsze musimy pokornie przyklasnąć i powiedzieć „Tak, to prawda, choć może tylko jego mocno zsubiektywizowana prawda”? To wtedy w ogóle nie byłoby na świecie złych poetów i złych wierszy.
Ja się całkowicie z Tobą zgadzam, że istnieją pewne kanony literackie i językowe wg których mozemy ocenić czy dany utwór reprezentuje wysoki poziom czy to tylko grafomania, że ocenianie wszystkiego wg schematu: podoba się - nie podoba jest czymś miałkim. Pisałeś zresztą o tym na tym forum kilkukrotnie. Natomiast świat wyobraźni poety i to w jaki sposób daje nam do niego dostęp poprzez swoje teksty jest uważam zupełnie inną sprawą. Ty możesz powiedzieć: nie zgadzam się z wizją artystów ( w tym Wajdy) przedstawioną w tym utworze przez J.K. Wydaje mi się, że Wajda postąpił wtedy najlepiej jak mógł i nie widzę w jego postawie nic co mogłoby spowodować taką reakcję Kaczmarskiego. I ja z taką Twoją postawą byłbym się w stanie zgodzić bo ocena postaw ludzi w danym okresie historycznym zawsze jest rzeczą bardzo kontrowersyjną, niełatwą i rzadko kiedy jednoznaczną. Ale Jacek w tamtym czasie uważał inaczej, a jego stan emocjonalny w którym się znajdował, odzwieciedlił się w tym utworze. Ja doskonale Cię rozumiem również, że taki Kaczmarski może Ci się nie podobać, że nie ma w tym utworze żadnej filozoficznej głębi, że jest takie walenie na odlew po twarzy ale wg mnie nie ma to nic wspólnego z nieszczerością artysty. Ja widzę tu właśnie bezkompromisowość, nie liczenie się z konsekwencjami, buntowniczą postawę wobec rzeczywistości czyli dokładnie te same cechy w ówczesnej twórczości Jacka, jak np. we wcześniejszym utworze "Czerwony autobus".
zbych napisał(a):Powiedzmy tak – każdy z nas ma czasem ochotę zatłuc jakiegoś idiotę młotkiem, ale w rezultacie tego nie robi. Przynajmniej większość z nas nie robi. A przecież ci, którzy jednak zatłukują – są jakże prawdziwi w swym czynie. Ale sąd nie uznaje ich szczerości działań za usprawiedliwienie.
Zbychu gdyby każdy kto powiedział: Zabiję cię!, rzeczywiście realizował swoje groźby, to połowa obywateli tego kraju gniła by w więzieniu. To co J.K. napisał w "Prośbie" było głosem artysty i poety a nie deklaracją psychopatycznego zabójcy. Nie ma więc go za co karać. Można jedynie nie akceptować takiej artystycznej postawy. Oczywiście, że z perspektywy czasu, ta postawa jaką reprezentował podmiot liryczny w tym utworze jest dla nas mocno przerysowana nawet karykaturalna (to o tym duszeniu drutem kolczastym), ale w takim stanie ducha był wówczas poeta. Ja mam wrażenie, że dla Ciebie ta postawa Jacka zaprezentowana w tych kilku utworach w tamtym okresie w jakiś sposób kłóci się z obrazem poety niezwykle wysublimowanego, epatującego głębokimi przemyśleniami, operującego wyrafinowanym poetyckim językiem.
Dla mnie to cały Jacek z jego olbrzymimi emocjami, nieokiełznaniem, takiego go sobie właśnie wyobrażam w tamtym czasie, nie zważającego na konsekwencje nie idącego na kompromisy, smagającego słowem i nerwowym dźwiękiem gitary....
zbych napisał(a):Więc może to tylko taka fotografia czasu – tak było i już. No więc jeśli to kogoś zadowala, niech ogląda. Ale niech wie, że fotografia zawiera w sobie obraz, a nie myśl.
No właśnie Zbychu, bardzo ładnie to ująłeś - fotografia czasu. Ale fotografia bez retuszu i upiększeń. Fotografia przeszłości, która może być źródłem refleksji i przestrogi. A przede wszystkim nieocenioną pamiątką po czasach które odeszły w przeszłość, oddającą stan ducha przynajmniej niektórych przedstawicieli tamtego pokolenia, tutaj w osobie Jacka.
zbych napisał(a):„Kontrowersje wokół „Artystów” wynikły z pomieszania pojęć” – powiada JK. Tylko że to on te pojęcia pomieszał. Po czym zaprzecza sam sobie w wyjaśnieniach „Napisałem tę piosenkę oburzony postępowaniem Wajdy w Paryżu” – pisze, a kawałek dalej: „To nie jest ocena Wajdy, to jest tylko dedykowane Wajdzie. To moja uwaga, jak takie zachowanie może być odebrane”. I co z tego rozumieć? Że to jest opis postępowania Wajdy i że to zarazem nie jest opis postępowania Wajdy. Że jego zachowanie JK odebrał jako oburzające i że JK tylko zwraca uwagę, że takie zachowanie można by tak odebrać. Mętne to, przyznasz, Lodbroku?
Ok Zbychu, tylko Ty wyrwałeś dwa zdania z kontekstu i znikło Ci to co było pomiędzy tymi zdaniami :wink: . Ja tu nie widzę jakiegoś strasznego dysonansu. Jacek mówi po prostu, że postawa Wajdy zainspirowała go do napisania tego utworu, czyli stała się bezpośrednim impulsem. Natomiast tytuł utworu to "Artyści" a nie np. "Andrzej Wajda". Zawsze przy okazji tego utworu będzie się mówić niemal wyłącznie o Wajdzie ze względu na wymiar tej postaci, a on jest w pewnym sensie jedynie takim tworzywem twórczym. Być może wyjaśnienia Jacka w tym wywiadzie nie są jakieś szczególnie precyzyjne, ale przecież we fragmencie przez Ciebie pominiętym, J.K. wyjaśnia wiele rzeczy pisząc m. in. że "Nie było to słuszne" czyli w jakiś sposób weryfuikuje swoje przeszłe spojrzenie i wizje przedstawioną w tym utworze. Nie widzę więc tutaj nieszczerości czy fałszu, raczej spojrzenie bardziej doświadczonego człowieka i artysty na swoje przeszłe, czasem kontrowersyjne dokonania...
zbych napisał(a):Z całą pewności to był też mój wyrzut sumienia” – pisze. Więc dlaczego – już o tym pisałem powyżej – dekoracją do tego wyrzutu są statuetki ludzi z marmuru a nie magnetofon z „Murami”? Zwykle JK siebie nie oszczędzał – i to dodawało mu klasy. Tu nie oszczędza raczej Wajdy, bije się gromko własną pięścią w Wajdowe piersi.
Wajdy nie oszczędza w utworze, a siebie w późniejszej refleksji, którą przytoczył w wywiadzie. Ja widzę to tak, że przyszedł impuls, który sprawił, że J.K. napisał ten utwór, bo widać taki miał poetycki imperatyw. Ze swojego życia jak dobrze wiesz Zbychu, Jacek rozliczał się wielokrotnie, zarówno w twórczości jak i wywiadach. No ale było to trochę później niż powstali artyści. Nie widzę więc tutaj żadnej sprzeczności.
zbych napisał(a):Dlatego uważam tę piosenkę za niedowarzoną i nieprzemyślaną. Dla słusznych być może spostrzeżeń JK wybrał całkiem nietrafioną egzemplifikację, która fałszuje perspektywę.
A ja uważam, tę piosenkę za znak czasów w których powstała, szczerą wypowiedź artystyczną poety, ktory targany różnymi emocjami, postanowił je zwerbalizować. Nie patrzę na nią jak na dzieło filozoficzne czy drogowskaz postępowania a jedynie jak na zapis chwili dziejowej odzwierciedlony w słowach zbuntowanego poety, który chciał się podzielić własną refleksją z odbiorcą. Pozdrawiam Smile
Lodbroku, wyciągnąłem armatę, to fakt, ale to dlatego, że się boję Twojej parabelki.

A teraz ad rem.

Zaprzeczam, jakobym sugerował, że JK napisał „Artystów” z jakąś dozą wyrachowania, co niesłusznie mniemasz na podstawie mojego poprzedniego postu. (Choć przyznaję, że nie wiem, po co podczepiał się pod Wajdę, który w tamtym czasie był sławą, a JK jeszcze nie, ale ponieważ nie wiem – zakładam, że po nic złego.)
Natomiast później kilkakrotnie powtarzasz, że widzę w wierszu nieszczerość. Też zaprzeczam. Uważam i powtarzam po raz kolejny, że moim zdaniem napisał szczerze, tylko źle. Tak jak są ludzie, którzy szczerze sądzą, że widzieli UFO, nie kłamią, mają takie głębokie przekonanie. Co rozumiem pod słowem „fałsz” wyjaśniałem ciut wyżej Przemkowi i sądziłem, że Ty także weźmiesz tę definicję pod uwagę. Jeśli nie wziąłeś – zerknij na nią, bo ja ją podtrzymuję.

Różnica między nami w podejściu do tego wiersza polega na tym, że Ty przyjąłeś postawę adwokata, sądząc, że ja przyjąłem postawę prokuratora, a w najlepszym razie sędziego. Otóż nie. Ja jestem tylko świadkiem.

Tłumaczysz JK emocjami czasu. Dla mnie to nie jest wytłumaczenie dla wiersza. Co najwyżej wytłumaczenie dla postawy życiowej poety, a o tym przecież nie rozmawiamy. On mógł prywatnie Wajdy nie lubić, lubić – i ja nie mam nic do tego. Ale wiersz to inna para kaloszy.
Wyciągnę jeszcze jedną armatę, ale tylko dlatego, że czuję się poniekąd zmuszony. Atakowanie Wajdy w owym czasie – niezależnie od postawy Wajdy – uważam za szkodliwe dla spraw w kraju. Niezależnie od tego, że JK Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ nie miał takich intencji. Poniosły go emocje, jak słusznie zapewne twierdzisz.

(Nawiasem mówiąc, JK wielokrotnie przyznawał się, że popełniał błędy i wszyscy tutaj podchodzimy do tego z pełną wyrozumiałością jako do przyrodzonego losu człowieka. Ale dlaczego zakładamy, że liczą się tylko te błędy, które on sam nazwał po imieniu? Moim zdaniem ten wiersz także jest jednym z błędów. Może nieuświadomionym nigdy.)

(Drugi nawias – Wajda opowiedział się jednoznacznie po stronie solidarnościowej, ale „po Wajdowemu”, nie „po Jackowemu”. Wymagać od wszystkich jednakowo demonstrowanej postawy – która i tak jest ta sama - to byłby totalitaryzm.)

Dalej, Lodbroku, zgadzasz się ze mną, że istnieją kanony wg których oceniamy tekst, by nie poddać się zwodniczej subiektywizacji norm tudzież ocen. I zaraz w następnych zdaniach wymagasz ode mnie tegoż subiektywizmu, z którym byś się zgodził, piszesz - odmawiając mi zarazem prawa do zastosowania owych kanonów do tego konkretnego utworu. A dlaczego?
Mnie się taki JK nie podoba – to prawda – ale ja nie poprzestaję na tym, tylko piszę długie posty dla zobiektywizowania tej subiektywnej oceny, którą inaczej nikomu nie zawracałbym głowy, bo co kogo może obchodzić, co mi się podoba lub nie.
(Notabene „Czerwony autobus’ to dla mnie zupełnie co innego, podoba mi się, ale już nie będę się wdawał w dygresje.)

Dalej już jest jakieś kuriozalne stwierdzenie, bo przecież nie postulowałem, żeby karać JK za to, że chce kogoś zabić, Lodbroku, na Boga! (A że to, co napisał w „Prośbie” jest poniekąd głosem psychopatycznego zabójcy, jak to nazywasz negując, to nie wiem, moim zdaniem może i tak, tylko że nic z tego głosu nie wynika. Co nie znaczy, że JK był psychopatycznym zabójcą, podobnie jak nie był czołgiem ani koniem wyścigowym.)

Oczywiście nie mam nic przeciwko emocjom, bo sztuka powstaje wyłącznie z emocji. Ale emocje emocjom nierówne.
Jest opowiadanie Wiecha, gdzie pewien nierozgarnięty człowiek zwiedza galerię sztuki nowoczesnej i dziwi się wydziwaczonym obrazom, na co przewodnik uświadamia go, że to abstrakcja. Ów Wiechowski prymityw reaguje w Wiechowskim nieszczególnie wysublimowanym stylu i odpowiada: „Ja rozumiem, obstrukcja przykra rzecz, ale to najpierw trzeba wziąć pastylkę, a potem łapać się za pędzel!”
Ja też sądzę jak ten prymityw.

Nie zgadzam się też, Lodbroku, że cytując wywiad wyrwałem zdania z kontekstu. Przeciwnie, postawiłem obok siebie te, które dotyczyły tego samego kontekstu, usuwając zasłonę dymną, która je sprytnie rozdzielała. Jeśli nie widzisz w nich dysonansu („strasznego”?), to tylko dlatego – jak sądzę – że nie chcesz go dostrzec. Bo przecież on jest ewidentny. Owszem, JK pisze „nie było to słuszne” (o odbiorze Wajdy w kraju), ale to werbalna deklaracja, z której nic nie wynika, żaden myślowy wniosek nawet w obrębie wywiadu – dlatego nazywam ją zasłoną dymną.

Na koniec powtarzam – ja też uważam tę piosenkę za szczerą.
Tylko że złą, bo błędną we wnioskach.

Piszesz, Lodbroku:
„Nie patrzę na nią jak na dzieło filozoficzne czy drogowskaz postępowania a jedynie jak na zapis chwili dziejowej odzwierciedlony w słowach zbuntowanego poety, który chciał się podzielić własną refleksją z odbiorcą”

Jeśli chodzi o mnie – na żaden utwór nie patrzę jak na drogowskaz postępowania, gdyż nie wydaje mi się, żeby dobrzy autorzy taką jego funkcję zakładali. Tym bardziej na ten nie patrzę w ten sposób i nie za to go krytykuję.
A co do zapisu chwili dziejowej...
Przytoczę najlepiej na koniec jeszcze jedną anegdotę. Przed wojną Stefania Grodzieńska z towarzystwem, jak opowiadała, wybrała się do eleganckiej restauracji. Zamówili kaczkę, która okazała się twarda. Wobec tego jeden z panów zawołał kelnera i zapytał go surowo, dlaczego podana kaczka jest twarda? Kelner odpowiedział filozoficznie: „Proszę pana, są kaczki miękkie i kaczki twarde. Ta jest twarda.”

Nic dodać nic ująć. Są wiersze miękkie i wiersze twarde, ten jest twardy. Niedopieczony.

Pozdrawiam i przenosze sie do drugiej odslony tego tematu w Hyde Parku
Od kiedy znam tę piosenkę, czyli od ponad dwudziestu lat, bezskutecznie zastanawiam się, czy jest ona w porządku wobec Wajdy, czy jest dowarzona; słowem: czy ta dedykacja jest potrzebna. Nie rozstrzygnęła tego dylematu również powyższa (bardzo ciekawa) dyskusja.
Wiem za to jedno: uwielbiam ten utwór. Jest to jedna z najbardziej ulubionych przeze mnie piosenek Kaczmarskiego.

KN.
KN. napisał(a):Jest to jedna z najbardziej ulubionych przeze mnie piosenek Kaczmarskiego.
U mnie też zajmuje wysokie miejsce na liście ulubionych. Coś w niej jest.
zbych napisał(a):Lodbroku, wyciągnąłem armatę, to fakt, ale to dlatego, że się boję Twojej parabelki.
To się nazywa Zbychu, przekroczenie granic obrony koniecznej:wink:
zbych napisał(a):Różnica między nami w podejściu do tego wiersza polega na tym, że Ty przyjąłeś postawę adwokata, sądząc, że ja przyjąłem postawę prokuratora, a w najlepszym razie sędziego. Otóż nie. Ja jestem tylko świadkiem.
Uściślę - Ty jesteś świadkiem oskarżenia a ja świadkiem obrony Smile . A poważnie mówiąc Zbychu to nie sądzę by była pomiędzy nami aż taka różnica jak pomiędzy prokuratorem i adwokatem. Po prostu Ty jesteś dość surowym, bardzo wymagającym odbiorcą, mocno podrażnionym tym wg Ciebie, nieuprawnionym (przesadzonym, nieprzemyślanym, krzywdzącym?) protestem Jacka wobec artystów ( w naszej dyskusji - wobec Wajdy). A ja właśnie bardzo cenię Jacka za tę jego bezkompromisowość, za to, że czasami jego utwory (właśnie w tamtym czasie) nie były zawsze takie do końca przemyślane, że nie było dla niego ludzi-pomników czy tematów tabu, za to nasycenie tych utworów olbrzymim ładunkiem emocji, takim młodzieńczym żarem, i jest to dla mnie czymś kapitalnym.
zbych napisał(a):Wyciągnę jeszcze jedną armatę, ale tylko dlatego, że czuję się poniekąd zmuszony. Atakowanie Wajdy w owym czasie – niezależnie od postawy Wajdy – uważam za szkodliwe dla spraw w kraju.
Widzisz Zbychu, tak naprawdę dopiero w tym poście jasno i precyzyjnie dałeś do zrozumienia dlaczego oceniasz "Artystów" tak jak oceniasz. Przynajmiej do mnie dopiero teraz z całą oczywistością to dotarło (kiepsko ze mną oj kiepsko...). Wg Ciebie po prostu Wajda nie zasługiwał na taką ocenę jaką mu zafundował J.K. Czy atakowanie Wajdy w owym czasie mogło być szkodliwe? Być może, chociaz nie wyobrażam sobie by władza mogła wykorzystać tekst Jacka w jakichś propagandowych celach. Czy tekst ten mógł osłabić szacunek ludzi opozycji do osoby Wajdy? Tego nie wiem, ale nie wydaje mi się. Mógł być może zradykalizować nastroje emigracyjne, skutkować jakimiś nieprzemyślanymi komentarzami, ale chyba tylko tyle.
Wg mnie jednak utworem tym Jacek wywołuje przede wszystkim bardzo ciekawą dyskusję na temat tego, jaka postawa wobec bierzących wydarzeń jest celowa, etyczna, pragmatyczna etc. Bo przecież to problem ponadczasowy. I Ty reprezentujesz stanowisko, że ten głos Jacka był nieprzemyślany, niepotrzebny, krzywdzący dla osoby Wajdy. O ile być może był dla Wajdy niezasłużonym policzkiem (mi po prostu trudno jednoznacznie ocenić osobę Wajdy choć cenię go jako artystę) o tyle dla mnie ten "cios", który przyjął Wajda nie był w stanie choćby zadrapać jego wizerunku. Najwyżej sobie pomyślał - a to gówniarz, myśli że wszystko jest w życiu takie proste... A że nic proste i jednoznaczne nie jest, o tym obaj dobrze wiemy.
zbych napisał(a):Dalej, Lodbroku, zgadzasz się ze mną, że istnieją kanony wg których oceniamy tekst, by nie poddać się zwodniczej subiektywizacji norm tudzież ocen. I zaraz w następnych zdaniach wymagasz ode mnie tegoż subiektywizmu, z którym byś się zgodził, piszesz - odmawiając mi zarazem prawa do zastosowania owych kanonów do tego konkretnego utworu. A dlaczego?
Ależ Zbychu, niczego Ci nie odmawiam. Przecież Ty wyrażasz jasno swoją opinię a ja swoją. Jest dyskusja. Ja tylko stwierdziłem, że czym innym jest ocena utworu czy jest on obiektywnie wartościowy literacko a czym innym ocena postawy artysty wyrażana przez podmiot liryczny. Może być bowiem taka sytuacja w której utwór jest doskonały pod względem technicznym, oryginalny, o atrakcyjnej i przemyślanej formie natomiast można się całkowicie nie zgodzić z jego przesłaniem. I tak jest chyba w tym konkretnym wypadku...
zbych napisał(a):Dalej już jest jakieś kuriozalne stwierdzenie, bo przecież nie postulowałem, żeby karać JK za to, że chce kogoś zabić, Lodbroku, na Boga!
A gdzie ja tak napisałem? Nic takiego Ci nie sugerowałem. To co napisałem było jedynie reakcją na to co Ty powiedziałeś o zabijaniu młotkiem. Często posługujesz się bardzo obrazowymi przykładami i ja staram się pozostać w konwencji:lol: Dlatego użycie przez Ciebie słowa "kuriozalne" można pewnie w takim samym stopniu użyć w stosunku do Ciebie.
zbych napisał(a):Nie zgadzam się też, Lodbroku, że cytując wywiad wyrwałem zdania z kontekstu. Przeciwnie, postawiłem obok siebie te, które dotyczyły tego samego kontekstu, usuwając zasłonę dymną, która je sprytnie rozdzielała. Jeśli nie widzisz w nich dysonansu („strasznego”?), to tylko dlatego – jak sądzę – że nie chcesz go dostrzec. Bo przecież on jest ewidentny. Owszem, JK pisze „nie było to słuszne” (o odbiorze Wajdy w kraju), ale to werbalna deklaracja, z której nic nie wynika, żaden myślowy wniosek nawet w obrębie wywiadu – dlatego nazywam ją zasłoną dymną.
Zbychu to Ty uważasz, że J.K. powinien jakoś specjalnie przeprosić Wajdę, posypać głowe popiołem, nie wiem - powiedzieć, że ten utwór był napisany niepotrzebnie? Bo nie bardzo wiem, czego się w tym fragmencie wywiadu doszukujesz? Jacek wyjaśnia pobudki które nim kierowały, poniekąd zgadza się z tym co powiedziała o nim A. Holland, a więc co jeszcze? Jeśli jedne słowa są dla Ciebie całkowicie wiarygodne a drugie nazywasz "webalną deklaracją z której nic nie wynika" to dla mnie jest to trochę dziwne....
zbych napisał(a):Na koniec powtarzam – ja też uważam tę piosenkę za szczerą.
Tylko że złą, bo błędną we wnioskach.
A dla mnie wnioski z niej wyplywające nie mogą być złe. Mogą być kontrowersyjne, dyskusyjne, może być to utwór krzywdzący dla Wajdy a patrząc z drugiej strony, może być to piosenka gloryfikująca bezkompromisową, nieco szaloną postawę wobec dramatyzmu rzeczywistości.
zbych napisał(a):Są wiersze miękkie i wiersze twarde, ten jest twardy. Niedopieczony
Nie, on nie jest niedopieczony. To nie jest placek z zakalcem czy wpółsurowa kaczka. Pozostając w sferze kulinarnych porownań ja powiem tak, że serwowane danie jest naprawdę wykwintne i i doskonale podane. Być może jedynie kucharz użył za dużo przypraw i niektórzy goście mają zgagę. Pozdrawiam Zbychu!
Lodbroku, boję się, ale hamuję swoje reakcje lękowe. Armatą grożę, ale nie używam. Granic samoobrony nie przekroczę.

Co do klasyfikacji nas jako świadków pewnie masz rację.
Natomiast nie masz racji – moim zdaniem – kiedy utożsamiasz bezkompromisowość z artystycznym chybieniem. Ja też przeciw bezkompromisowości nic nie mam, a nawet cenię.

Ale dalej się zastanawiasz, czy niesprawiedliwe zaatakowanie kogoś mogło zaszkodzić i komu i gdzie? A jeśli nie mogło? To wolno? Nie wierzę, że tak myślisz, Lodbroku.

Ja oczywiście myślę, że mogło, jak widać z niektórych wątpiących głosów w tej choćby dyskusji. Ale to, że chodzi mi o nieuzasadnione do końca zaatakowanie Wajdy (który ma w swoim życiorysie karty konformistyczne, a nawet wątpliwe moralnie – sam przypomnę, skoro nikt tego nie robi, sprawę filmu o Katyniu, który Wajda blokował innym, a sam nie zrobił w rezultacie - ale nie ma kart podłych) – to jedna rzecz.
Mam jednak na myśli jeszcze coś więcej. JK uznał wtedy najwidoczniej, że jest czas szukania zdrajców we własnych szeregach. Mnie jest bliższa postawa zjednywania zwolenników, bo Wajda nie był człowiekiem władzy cokolwiek o nim sądzić. Ja nie popieram z zasady rewolucyjnego hasła, plączącego się po marginesach „Artystów” – „kto nie jest z nami, jest przeciw nam”. Wolę hasło „kto nie jest przeciw nam, jest z nami”. Wajda nie był „przeciw nam”. Zresztą myślę, że JK też nie popierał tego hasła i był w tym wierszu poniekąd przeciw sobie, widocznie uznając, że dziejowa chwila tego od niego wymaga. Moim zdaniem tego akurat nie wymagała – ale pary z gęby bym nie puścił na ten temat, gdyby nie chodziło o innego artystę. Gdyby chodziło o jakąś artystyczną pomyłkę JK nie zaadresowaną personalnie.

Wartościowy literacko – powiadasz – a że można się nie zgodzić z przesłaniem... To tak powiadano o poezji Słowackiego: „piękny kościół, ale bez Boga”. Ale już się tak nie powiada, bo raz – nieprawda, dwa – niemożliwe, trzy – dziś literaturoznawstwo nie oddziela tak rygorystycznie obu warstw. Forma jest treścią, treść jest formą.

Nie uważam, że JK powinien przeprosić Wajdę. Gdzie to u mnie wyczytałeś? Ja zupełnie niezależnie od utworu mówię o wywiadzie, który mi poleciłeś – że jest niespójny logicznie. Wyjaśnienie mam takie, że JK próbuje wytłumaczyć coś, co jest niewytłumaczalne, czego sam nie jest pewien lub czego nie chce wyznać wprost. Ale może jest jeszcze inne wyjaśnienie.
I nie rozumiem, co masz na myśli mówiąc, że jedne słowa są dla mnie wiarygodne, a inne uznaję za werbalną deklarację. No przecież właśnie na tym to polega, że jedne słowa są inne, a drugie inne. „Proszę pana, dlaczego pan te drzewa nazywa dębami, a nagle to obok bukiem?”

I na koniec mówisz, że wiersz nie jest niedopieczony. No to ja mówię, że jest. No to modyfikujesz, że nie jest, tylko kucharz użył za dużo przypraw. Z tym jestem w stanie się zgodzić, jeśli masz na myśli, że wiersz jest przepieprzony.

Pozdrawiam Cię i zapraszam do drugiej odsłony tematu, gdzie jest jeszcze Thomas


Jeszcze PS do Krzysztofa.
Naturalnie jeśli uwielbiasz ten utwór to jest to tak bardzo Twoja sprawa, a nie moja, że z niczym sensownym włączyć się tu nie mogę i nie powinienem. W tej sprawie sam wiesz najlepiej.
zbych napisał(a):Mam jednak na myśli jeszcze coś więcej. JK uznał wtedy najwidoczniej, że jest czas szukania zdrajców we własnych szeregach. Mnie jest bliższa postawa zjednywania zwolenników, bo Wajda nie był człowiekiem władzy cokolwiek o nim sądzić.
Nie wydaje mi się, by Jacek podchodził do tematu w sposób tak wyrachowany. Po prostu mierził Go oportunizm Wajdy, jego stanie w rozkroku, próba zachowania twarzy opozycjonisty przy jednoczesnym nienarażaniu się czerwonemu - i o tym JK napisał piosenkę. Piosenkę szczerą i prawdziwą.

KN.

PS Na usprawiedliwienie Wajdy można oczywiście znaleźć szereg argumentów, z czego najważnieszy wydaje mi się ten, że wtedy to wszystko nie wyglądało tak prosto i przyjemnie, jak się teraz wydaje niektórym spośród pamiętających tamte czasy.
Krzysztofie, masz rację właściwie we wszystkim (może z wyjątkiem wyrachowania, ja raczej miałem na myśli „obronę własną” grupy, a nie wyrachowanie – jako motyw sprawczy).
Ale...

Salwadore Dali chwalił się złotą papierośnicą, na której kazał wygrawerować dedykację: „Salwadore Dalemu w dowód hołdu i uznania – Salwadore Dali.”
Otóż gdyby JK zadedykował „Artystów” - „samemu sobie”, patrzyłbym na ten utwór bardziej wszechstronnie, ba – nawet bym nie myślał, że on istotnie tyczy postawy JK, tylko że to taki chwyt poetycki w dedykacji.

Mnie się po prostu wydaje, że Wajda znalazł się tam nie dlatego, że był supertrafnym przykładem opisanej postawy, tylko dlatego, że znali się osobiście z JK. To dla mnie powierzchowna motywacja.

(Pomijam ewentualne aspekty psychologiczne takiej postawy JK, bo nie mam pojęcia, na ile da się je zastosować uczciwie. Ale wszyscy tu podkreślacie, że kierowały nim w tym czasie i w tym utworze pobudki mocno emocjonalne, uczuciowe, psychologiczne – ból, rozpacz, patriotyzm itp., dawał w dziełach upust uczuciom i szczerości pozaartystycznej, więc trudno też odrzucić – skoro tak rzucimy się w psychologię twórczości - poczucie niepewności własnych wyborów, wahania, rozterki itp., wobec których cudze odmienne wybory można odbierać jako zagrożenie psychologiczne dla siebie.)

Pozdrawiam
zbych napisał(a):Mnie się po prostu wydaje, że Wajda znalazł się tam nie dlatego, że był supertrafnym przykładem opisanej postawy, tylko dlatego, że znali się osobiście z JK. To dla mnie powierzchowna motywacja.
I to jest ta wątpliwość, którą i ja mam od dwudziestu lat.

Pozdrawiam,
KN.
zbych napisał(a):Podsumowujac, „Artyści” zdają mi się utworem naiwnym (choć zapewne szczerym w intencjach) i z powodu tej naiwności – fałszywym.
Hmm... muszę przyznać, że podobają mi się te publicystyczne piosenki czasów stanu wojenego. Jak i cała płyta Chicago Live. Niby odbiór JK tylko przez pryzmat polityki strasznie spłaszcza tę poezję, ale atmosfera tego koncertu jest naprawdę niesamowita, mmo że chyba odbiór tego był wtedy czysto polityczny.
I właśnie nie były to utwory fałszywe, ale jedne z najbardziej autentycznych jakie Jacek napisał. Po prostu wyraził to co myślał.
Czy były naiwne? Zapewne trochę tak. Zresztą na tym koncercie czuć takie zachłysnięcie się "Solidarnością" (vide śpiewana z namaszczeniem "Zbroja"). W późniejszych nagraniach pojawia się podejście bardziej zdystansowane, ironiczne czy wręcz rozrachunkowe (vide "Korespondencja klasowa").

Pozdrawiam
włączyłam sobie dziś tę piosenkę w trzech dostępnych wersjach.
I zauważyłam drobne różnice w tekście. Smile
Artyści wg strony <!-- w --><a class=postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl">www.kaczmarski.art.pl</a><!-- w --> napisał(a):Niewidoczny fortepian gra z taktem Szopena
A narody współczują do wtóru
tak JK śpiewa na płycie Zbroja (Mała Arka 1)
Natomiast w Kwadransach (Mała Arka 4) i na Chicago live JK śpiewa
Cytat:Niewidoczny fortepian gra taktownie Szopena

Smile

I jeszcze jedno:
Artyści wg strony <!-- w --><a class=postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl">www.kaczmarski.art.pl</a><!-- w --> napisał(a):Ustawiając na biurku, w requiemach i trenach
Statuetki Człowieka z Marmuru.
nie słyszałam wersji, w której JK zaśpiewał właśnie o statuetkach Człowieka z Marmuru. W tych trzech, o ktorych pisałam wyżej (tylko te nagrania znam), są statuetki z białego marmuru. Czy istnieje nagranie z wersją "człowieka"?
jodynka napisał(a):
Artyści wg strony <!-- w --><a class=postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl">www.kaczmarski.art.pl</a><!-- w --> napisał(a):Ustawiając na biurku, w requiemach i trenach
Statuetki Człowieka z Marmuru.
nie słyszałam wersji, w której JK zaśpiewał właśnie o statuetkach Człowieka z Marmuru. W tych trzech, o ktorych pisałam wyżej (tylko te nagrania znam), są statuetki z białego marmuru. Czy istnieje nagranie z wersją "człowieka"?
Było już trochę o tym :agent:
Jakieś nagranie powinno się znaleźć - ja np. znalazłem to: <!-- m --><a class="postlink" href="http://mallorn.ii.uj.edu.pl/kaczmarski/stanislaw_jesiak/public/Artysci.mp3">http://mallorn.ii.uj.edu.pl/kaczmarski/ ... rtysci.mp3</a><!-- m --> (z sesji w studiu PR Wrocław)

Pozdrawiam
Z.

P.S. A na "takt" nie zwróciłem uwagi wcześniej Smile)
jodynka napisał(a):nie słyszałam wersji, w której JK zaśpiewał właśnie o statuetkach Człowieka z Marmuru. W tych trzech, o ktorych pisałam wyżej (tylko te nagrania znam), są statuetki z białego marmuru. Czy istnieje nagranie z wersją "człowieka"?
Istnieje. Duże Studio Polskiego Radia Wrocław.
Stron: 1 2 3