Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Natan Tenenbaum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mamy już Wysockiego i Okudżawę. Mamy Herberta, Sieniawskiego i Załuskiego. Nikt natomiast nie wspomniał jeszcze - niesprawiedliwie - o Natanie Tenenbaumie, z którym jakże silnie związany jest żelazny repertuar zarówno JK, jak i Przemka Gintrowskiego. Większość słuchaczy nie jest świadoma, że autorem słów do przepięknej "Modlitwy o wschodzie słońca" jest właśnie Tenenbaum, tekst ten jest permanentnie przypisywany Mistrzowi - np. pamiętne kazanie Wacława Oszajcy SJ na pogrzebie Mistrza.
W "Pożegnaniu barda" JK opowiada genezę "Modlitwy...", zresztą dość nieoczekiwaną (str. 134): "Myślę, że nie skrzywdzę Natana, jeśli powiem, że on napisał go po rozstaniu z dziewczyną. Czyli z bardzo przyziemnych pobudek. Natan, ponieważ pisał pod wpływem burzy uczuć, na pewno był szczery".
Kim jest Natan Tenenbaum??? Na pewno poetą, i to śpiewającym poetą. Urodził się w 1940 roku, uczestniczył w wydarzeniach Marca 1968, obecnie na emigracji, chyba w Szwecji. Bywa na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Co wydał? Jakie wiersze pisze? Czym zajmuje się na codzień? Czy przyjaźnili się z JK? Jeśli coś wiecie, piszcie...
Współtwórca i współzałożyciel teatru STS.Ja nie wiem czy on jeszcze żyje jakoś mi się kojarzy że nie.Mam wspaniały tomik jego tekstów" Chochoły i Róża'.Znajduje się tam m.in wiersz Błędne koło- uzupełnienie do cyklu J.Kaczmarskiego Muzeum oraz ostatnia obława- dedykowana wiadomo komu.

Wspomiana modlitwa oznaczona jest mottem.
Ob odnom proszu spasi ot nenawisti!
A.A.Golić
Pan Natan Tenenbaum żyje. Ma także swój adres emailowy, który tu podaję, bo również on sam upublicznił go w internecie.

<!-- e --><a href="mailto:natan.tenenbaum@bredband.net">natan.tenenbaum@bredband.net</a><!-- e -->