Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Wystawa Janusza Kaczmarskiego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Umieszczam tą informację tu, w dziale Ciekawostki.
Jakoś inne działy z różnych względów nie są wg. mnie odpowiednie.

W Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi mozna oglądać prace Janusza Kaczmarskiego, ojca Jacka Kaczmarskiego.

Galeria Willa,
Łódź, ul. Wólczańska 31,
tel: 632-24-16
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.miejskagaleria.lodz.pl">http://www.miejskagaleria.lodz.pl</a><!-- m -->

-------Poniżej tekst ze strony internetowej Galerii -------- <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.miejskagaleria.lodz.pl/galeria/wystawy.html-">http://www.miejskagaleria.lodz.pl/galeria/wystawy.html-</a><!-- m -->

Janusz Kaczmarski - Obrazy z pracowni 21.04 – 12.06.2005

Wystawa malarstwa Janusza Kaczmarskiego prezentuje obrazy powstałe w ostatnich dwudziestu latach niemal pięćdziesięcioletniej pracy twórczej tego artysty. Właśnie w ostatnim okresie malarstwo Kaczmarskiego przechodzi nieoczekiwaną metamorfozę - od surowych, pustych wnętrz pracowni i przedmiotów do studiów postaci we wnętrzu bogatych w kolorze, nasyconych niezwykłym światłem. Ten okres w pracy artysty pozostaje najmniej znany.
Janusz Kaczmarski jest malarzem pracującym niezależnie, w swoim własnym rytmie.
Szuka wzorów dla swojej pracy w rzetelności studiów z natury właściwych staremu malarstwu mistrzów. I jego obrazy stanowią niezbity dowód na istnienie i żywotność takiego malarstwa dzisiaj.
Kaczmarski, wykształcony w Akademii Petersburskiej i Kijowskiej, dysponując znakomitym warsztatem realisty dotyka jednak w swoim malarstwie rzeczywistości pozafizycznej. Przedstawienia wnętrz pracowni z autoportretem, postacią modela, manekinem i przedmiotami - tradycyjne zadania malarskie zamknięte w obszarze prywatnym, zaskakują i intrygują symbolicznymi znaczeniami. Na wystawie pokazany został również wątek kompozycji politycznych powstałych w latach 1980-1983.
Obszerny katalog towarzyszący wystawie zapoznaje z ważną dla polskiej sztuki współczesnej postacią Janusza Kaczmarskiego.
Jest znakomitym pedagogiem, któremu przez wiele lat pracy na uczelniach w Dreźnie, Wrocławiu, Toruniu i Olsztynie udało się przygotować do dalszej pracy następne pokolenie malarzy i nauczycieli.
Został zapamiętany również jako wybitna postać w polskim życiu artystycznym - działający społecznie w latach 1972-80, trzykrotnie wybierany przez kolegów prezes Polskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, w okresie jego największej prężności i niezależności. Ostatnie lata Janusz Kaczmarski poświęca malowaniu.
Warto przypomnieć, że obecna wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi nawiązuje do projektu wystawy tego malarza przygotowywanej na początek 1982 roku, w tym samym miejscu, wystawy, która wtedy, z powodu wprowadzenia stanu wojennego nie doszła do skutku.

Katarzyna Kasprzak-Stamm"
No no , ciekawe.
Myśle że warto zobaczyć Smile

dzieki za info :beer:
tak przy okazji, jako ciekawostke powiem ze prace rodzicow Jacka byly uzyte w jednym z jego zbiorow wierszy pt:rozbite oddzialy.
fizol napisał(a):tak przy okazji, jako ciekawostke powiem ze prace rodzicow Jacka byly uzyte w jednym z jego zbiorow wierszy pt:rozbite oddzialy.
to przecież na stronie pisze