Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunizm, PRL, strajki, Solidarność, III RP w piosenkach
w jakich piosenkach Jacka jest mowa o powyższych "terminach? na razie przychodzą mi do głowy: "Opowieść pewnego emigranta", "Obławy" ,"Mury", "Amanci Panny <<S>>", "Powrót sentymentalnej Panny <<S>>", i pewnie wiele innych, tylko jakich..." No to jak, pomożecie...?"
"A spod grzywki niesfornej
Zerka oczko przekorne
Kuszą usta czerwieńsze
Niż wino.
A niżej, o nieba..."
Odpowiedz
Natko, chodzi Ci o dosłownie użyte pojęcia czy bardziej znaczenia alegoryczne, istniejące odniesienia? Przecież w "Obławach", które wymieniłaś czy "Murach" nie ma żadnego ze słów , które przytoczyłaś, ale niewątpliwie utwory te mają swój kontekst polityczny. Utworów w których Jacek w większym lub mniejszym stopniu odnosił się do sytuacji politycznej jest multum, natomiast tych w których bezpośrednio używał pojęć o które pytasz, zdecydowanie mniej. Sprecyzuj więc o co chodzi i do czego jest Ci to potrzebne, bo wtedy łatwiej będzie pomóc. Pozdrawiam
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
Na pewno bardzo bezpośrednio "Świadectwo".

Do tego może "Artyści", "Młody las", "Epitafium dla księdza Jerzego", "Ballada o powitaniu"... Jeśli wpadnę na coś jeszcze, dopiszę Smile.
Odpowiedz
We wszystkich!! No, może poza nielicznymi wyjątkami.
"Mieduwalszczycy skarmią na widok Czarnego Beata, Buwaja Piecyty"
Odpowiedz
plazmonik napisał(a):We wszystkich!! No, może poza nielicznymi wyjątkami.
Nie zgadzam się absolutnie.

Uważam, że o tematyce PRL-u, Solidarności itp NIE MÓWIĄ chociażby te utwory:

Metamorfozy sentymentalne
Pijany poeta
Limeryki o narodach
Mufka
Potępienie rozkoszy
Dwie skały
Powtórka z Odysei
Ballada feudalna
Krajobraz po uczcie
Rejtan, czyli raport ambasadora
Ambasadorowie
Epitafium dla Boba Dylana
Poczekalnia
Dekabryści
Marcin Luter
Lekcja historii klasycznej
Kara Barabasza
Modlitwa o wschodzie słońca
Meldunek
Walka Jakuba z aniołem
Wygnanie z raju
Sąd nad Goya
Starość Piotra Wysockiego
Strącanie aniołów
1788
Syn marnotrawny
Odpowiedź na ankietę...
Jan Kochanowski
Epitafium dla Sowizdrzała

I tak można jeszcze dłuuuuuuuuugo...
Odpowiedz
No trochę przesadziłeś DuchuX. No bo jeśli w "Poczekalni" , "Rejtanie" czy "Krajobrazie po uczcie" nie dostrzegasz aluzji do czasów współczesnych w których utwory te powstawały, to mówimy chyba o różnych rzeczach. Oczywiście, piosenki te można odczytywać również w szerszym kontekście i są one aktualne również i dzisiaj, ale cień PRL-u kładzie się na nich bardzo wyraźnie. Pozdrawiam
Odpowiedz
lodbrok napisał(a):No trochę przesadziłeś DuchuX. No bo jeśli w "Poczekalni" , "Rejtanie" czy "Krajobrazie po uczcie" nie dostrzegasz aluzji do czasów współczesnych w których utwory te powstawały, to mówimy chyba o różnych rzeczach.
Wydawało mi się Lodbroku, że mówimy o piosenkach którę stricte MÓWIĄ O komuniźmie, PRL-u, nie zaś tylko się do nich odwołują.

Oczywiście w Rejtanie, Krajobrazie po uczcie i Poczekalni (tu akurat - przyznam się, takich odniesień nie dostrzegam ^_^') są zawarte odniesienia, aluzje do komunizmu, ale czy to wytarcza do tego, aby twierdzić że o nim mówią?

Poza tym, po wyeliminowaniu tych trzech przykładów dalej mamy ich całkiem pokaźną liczbę. Smile
Odpowiedz
Ja mam takie pytanie, której dość lekko do tego tematu się odnosi, więc zapytam....
O którym powrocie pisze Kaczmarski w wymienionym wcześniej utworze "Powrót sentymentalnej panny S".
Chodzi o reaktywacje NSZZ Solidarność w 1986, po tym jak w okresie stanu wojennego wielu jej działaczy było internowanych??
Liczę na pomoc zarówno historyków jak i osób kompetentnych....
Odpowiedz
do OLego: Niewątpliwie "Powrót sentymentalnej panny S" dotyczy tak jak napisałeś, reaktywacji Solidarności pod koniec lat osiemdziesiątych. Wskazuje na to choćby data powstania utworu: 26.8.1988

Do DuchaX: Drogi DuchuX, nie wiem czy niedokładnie czytasz moje posty w tym wątku czy też przyświeca Ci jakiś inny cel by nie dostrzegać tego co napisałem w odpowiedzi Natce. A napisałem tak: "Natko, chodzi Ci o dosłownie użyte pojęcia czy bardziej znaczenia alegoryczne, istniejące odniesienia? Przecież w "Obławach", które wymieniłaś czy "Murach" nie ma żadnego ze słów , które przytoczyłaś, ale niewątpliwie utwory te mają swój kontekst polityczny. "
Ty zaś napisałeś: "Wydawało mi się Lodbroku, że mówimy o piosenkach którę stricte MÓWIĄ O komuniźmie, PRL-u, nie zaś tylko się do nich odwołują."

Chodzi właśnie o to, że Natka nie do końca dobrze sprecyzowała swoje pytanie, albo posłużyła się nie najlepszymi przykładami. Jedno z dwojga. I ja takie pytanie jej zadałem, żeby upewnić się o co naprawdę jej chodzi. Tyle tytułem wyjaśnienia.

Jeśli zaś chodzi o "Poczekalnię" to wybacz, ale nie zgadzam się z Tobą. Oczywiście nie neguję tego, że utwór ten ma jak najbardziej znaczenie ponadczasowe i ludzie Twojego pokolenia interpretują go inaczej. W czasie jednak gdy powstał (1975 r.), obraz zawarty w tym utworze jak najbardziej odzwierciedla ówczesne nastroje społeczne i to co reżim komunistyczny przez trzydzieść powojennych lat , zrobił z ludźmi, jak ich oszukał, zawiódł ich nadzieje, omamił i okradł ze złudzeń.
Jeśli jako tytułową "Poczekalnię" wyobrazisz sobie ojczyznę a oczekujących na pociąg jako społeczeństwo, kolejne wjeżdżające pociągi i oznajmiajacy ich przybycie głos megafonów, jako wieloletnie obietnice bez pokrycia składane ludziom przez władze PRL-u to może jednak dostrzeżesz jakiś wątek polityczny?
Ludzie w poczekalni nie dlatego byli bierni i zmarnowali swoją szansę, że sami przegapili jakieś życiowe okazje. Oni po porstu zostali oszukani przez megafonową tubę propagandy, dali się nabrać, że wszystko będzie jak należy, że ktoś o nich dba i pamięta. Że był to stek frazesów i kłamstw, a tym samym obietnic bez pokrycia to chyba nie muszę Cię przekonywać...?
"Uwierzyliśmy megafonom"... pod koniec lat siedemdziesiątych, ludzie już wiedzieli, że to w co wierzyli to była złuda, że nabito ich w butelkę. Dlatego pod wpływem zarówno tej beznadziejności, że już gorzej być nie może, wściekłości, że juz nie damy się więcej okłamywać, ośmielone wyborem Polaka na papieża społeczeństwo, podniosło głowę i mogło dojść do powstania Solidarności.
"I w duszach swych przeklinaliśmy tę łatwą wiarę w megafony".. Ten utwór to wyraz goryczy, za czasem bezpowrotnie utraconym, pisany jeszcze w czasie, gdy żadnej nadziei nie było, że będzie lepiej a jednocześnie w momencie gdy już było jasne, że okrutnie z nas zadrwiono. I to opisał Jacek, bo takich "przetrąconych" ideowo ludzi, mógł obserwować choćby w osobie swojego dziadka, komunisty z przekonania, ktory totalnie rozczarowany do rzeczywistości, też rzucił swoją legitymację partyjną... Mam nadzieję, że teraz jest jaśniej. Pozdrawiam
Odpowiedz
lodbrok napisał(a):Do DuchaX: Drogi DuchuX, nie wiem czy niedokładnie czytasz moje posty w tym wątku czy też przyświeca Ci jakiś inny cel by nie dostrzegać tego co napisałem w odpowiedzi Natce. A napisałem tak: "Natko, chodzi Ci o dosłownie użyte pojęcia czy bardziej znaczenia alegoryczne, istniejące odniesienia? Przecież w "Obławach", które wymieniłaś czy "Murach" nie ma żadnego ze słów , które przytoczyłaś, ale niewątpliwie utwory te mają swój kontekst polityczny. "
Ty zaś napisałeś: "Wydawało mi się Lodbroku, że mówimy o piosenkach którę stricte MÓWIĄ O komuniźmie, PRL-u, nie zaś tylko się do nich odwołują."
Przyznam - może nie tyle nie czytałem Twojego pierwszego postu, ale nie skojarzyłem go z Twoją drugą wypowiedzią. Moja wina - przepraszam Smile.

Co do Poczekalni - przyznaję Ci rację. Nie wpadłem na taką interpretację, (może dlatego, że kiedy umierał komunizm, ja się dopiero rodziłem) istotnie jest bardzo prawdopodobne, że właśnie to miał na myśli Mistrz pisząc ten utwór.

Dzięki za wyjaśnienia,

PS Dalej uważam, że twierdzenie że w niemal wszystkich utworach Mistrz pisał o komuniźmie i PRL-u, jest grubą przesadą Smile
Odpowiedz
Przesadą. Ale jeśli spojrzymy tylko na piosenki sprzed 89, może jeszcze trochę wcześniejsze, to myślę, że z powodzeniem możemy stwierdzić, że 90-95% jest w jakiś sposób skażona komunizmem, PRL, całą otaczającą Jacka wtenczas rzeczywistością. Zupełnie jak u K.K. Baczyńskiego - ciężko jest znaleźć Jego utwór, w którym nie poczułoby się ciężaru wojny. Poeta w swych utworach odzwierciedla zawsze to, czym żyje, co go otacza. A że Jacka otaczał komunizm i żył walką z "czerwonymi", toteż o tym pisał. Potem to się oczywiście zmieniło i wydaje mi się, że w latach '90 i pierwszych latach XXI tendencja jest dokładnie odwrotna - 95% piosenek w żaden sposób NIE traktuje o komuniźmie.

..::Zdravim::..
Coś się na pewno wydarzy - to jasne.
Odpowiedz
Już się tłumaczę:
Otóż piosenki powstałe po 89' wrzucam pod kategorię III RP - wszak również wymienioną w temacie postu.

Kaczmarski był poetą, który żył tym, co się dzieje wokół niego. Był Polakiem, więc opisywał Polskę - nazywającą się PRL czy IIIRP w zależności od okresu. Do tego wiele jego tekstów jest aktualnych - metafory można "w pierwszym czytaniu" odnieść do jakiś konkretnych wydarzeń. (jeśli chodzi o przykłady, to chociażby z późniejszych: 20 lat później, Okładający się kijami itp.)
Że jego wiersze zdobywają coraz to nową aktualność? Po tym poznaję się wielkich poetów :wink:

Acha, oczywiście wyłączam z tych rozważań program Bankiet - to jest inny repertuar - aczkolwiek przyznasz DuchuX, że trochę na uboczu jego twórczości. Co do Szukajmy Stajenki mam wątpliwości.

W programach "australijskich" jest parę piosenek uniwersalnych - których jest trudno nazwać "Polskimi" - ale wydaje mi się, że dopiero tam.
Oczywiście, wszystkie generalizacje są fałszywe. :wink:
"Mieduwalszczycy skarmią na widok Czarnego Beata, Buwaja Piecyty"
Odpowiedz
Oczywiście większość piosenek JK odwołuje się do otaczającej go rzeczywistości (czyli III RP i PRL-u), ale jeśli chodzi o konkretne "jaskrawe" przykłady to dodam tu choćby "20 lat później", "Rechot Słowackiego", "Karnawał w "Viktorii"" czy, bardziej metaforycznie - "Piosenka zza miedzy".

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
to znaczy, chodzi mi o utwory:
- w których jest mowa DOSŁOWNIE o podanych zagadnieniach (chciałabym jeszcze dodać : stalinizm),
- w których jest mowa POŚREDNIA (bez względu na formę),
- to znaczy, chodzi mi o uszeregowanie konkretnych utworów do konkretnych zagadnień (oczywiście, one będą sie powtarzały)
- dziękuję, za pomoc Big Grin
Bo tak w ogóle to chcę napisać pracę na ten temat, tylko niestety nie jestem w posiadaniu (albo nie słyszałam) wiele utworów Jacka.... i bardzo nad tym ubolewam, ale niestety nie wiem, jak to zrobić... (jestem bez grosza i kompa..., jedyne co posiadam, to piraty... woecie, o czym mówię)
Tak to bywa. Ale posiadając tytuły, dojdę do tekstów. Jeszcze raz dziękuję i jeśli można, to czekam Smile
Zerka oczko przekorne
Kuszą usta czerwieńsze
Niż wino.
A niżej, o nieba..."
Odpowiedz
Natko, teraz już jest lepiej bo sprecyzowałaś swoje oczekiwania. Myślę jednak, że skoro chcesz napisać pracę na ten temat (jak w zarysie chcesz go sformułować?) to nie warto zajmować się wszystkim co Jacek napisał bo utworów bezpośrednio lub pośrednio związanych z szeroko pojętą polityką jest bardzo dużo. Wydaje mi się , że najlepiej byłoby wybrać najbardziej reprezentatywne przykłady np. jeśli chodzi o wpływ na sytuację polityczną Polski jaki wywierał Stalin to świetnym przykładem jest "Ballada wrześniowa" i "Jałta". Jeśli popatrzymy pod kątem dokonanych zbrodni (czyli martyrologia)na narodzie polskim to warto przytoczyć "'Katyń i utwór "Świadkowie". Jeśli zajmiesz się sytuacją wewnętrzną Polski po II wojnie i tym co się wówczas działo to warto pamiętać o utworze "Czerwony autobus" i choćby "Opowieść pewnego emigranta". No i tak dalej. Najważniejsza moim zdaniem jest koncepcja Twojej pracy. To co chcesz opisać, jaką tezę chcesz udowodnić, jakiego problemu dotknąć... Pozdrawiam
Odpowiedz
lodbrok napisał(a):Wydaje mi się , że najlepiej byłoby wybrać najbardziej reprezentatywne przykłady
i właśnie o niektórych z nich tu wspomniałam: komunizm, stalinizm, PRL, strajki, Solidarność, III RP... ogólnie chodzi mi o historię Polski po II wojnie światowej, jej najważniejsze wydarzenia, nie mam dokładnie jeszcze sprecyzowanego tematu, ale powinien brzmieć mniej więcej: Historia Polski (albo najważniejsze lub wybrane wydarznia) po II wojnie światowej w twórczości (głównie w piosenkach) Jacka Kaczmarskiego. Będzie to w części cytowanie fragmentów tych piosenek, jakimi słowami, sformuowaniami przedstawiał je Jacek. Tak jakoś wyszło...
Zerka oczko przekorne
Kuszą usta czerwieńsze
Niż wino.
A niżej, o nieba..."
Odpowiedz
Jak dla mnie takie sforumulowanie tematu jest mało pasjonujące. Opis nie pozostawia bowiem specjalnego pola manewru. Po prostu zdasz relację co zawiera jaki utwór, z jakim wydarzeniem się wiąże. A to strasznie spłyca twórczość J.K., odbiera jej ponadczasowość, wielopłaszczyznowość spojrzenia. Poza tym Jacek stanowczo odradzał naukę historii z jego utworów. One mogą jedynie inspirować do poszukiwań, sięgnięcia do źródeł.... Pozdrawiam
Odpowiedz
chcę to przedstawić z Jego perspektywy, doświadczeń, ogólnie życia. Właśnie z JEGO. A może Ty lodbroku mnie trochę nakierujesz (tylko ma być nieco związane z tym tematem), bo ja jeszcze sama nie wiem... i w ogóle...
Zerka oczko przekorne
Kuszą usta czerwieńsze
Niż wino.
A niżej, o nieba..."
Odpowiedz
Natko, Ty chcesz napisać tę pracę, musisz ją napisać, czujesz taką potrzebę, czy ktoś ci kazał? Inaczej bowiem podchodzi się do sprawy jak się robi coś ot tak, a inaczej, jeśli jesteśmy emocjonalnie zaangażowani. Generalnie, to Ty musisz wiedzieć czego chcesz, co Cię dręczy, co interesuje. Musisz mieć jakiś konkretny zarys tego co chesz zrobić, sporządzić jakiś plan.. Bez tego to możemy sobie tylko pogadać... Ja za Ciebie tego nie napiszę. Jeśli będziemy operować pewnym konkretem to ja Cię mogę jakoś ukierunkować, no ale tematu pracy za Ciebie nie wymyślę... Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
nie o to chodziło, żebyś wymyślał za mnie temat. Powiedzmy, że czuję taką potrzebę napisania takiej pracy (a później ją wykorzystam). Nikt mi nie kazał, jestem emocjonalnie zaangarzowana. Wiem, co chcę zrobić, mam jakiś zarys. Chodziło mi o to, jak mógłby brzmieć temat, aby był pasjonujący. Bo mnie na przykład pasjonują rzeczy związane z Kaczmarskim, a jeśli ktoś nawet nie wie, o kogo chodzi, to nie zmuszę go do przeczytania tej pracy, bo pewnie i tak by nie zrozumiał. Z resztą nikogo by to nie miało pasjonować. Może wystarczyłaby mi sama satysfakcja, że coś zrobiłam (a w jakim celu, to niech zostanie moją słodką tajemnicą). Tylko zapytuję się Ciebie lobdroku, jak na przykład miałby brzmieś tem tamat, aby ktoś, kto słyszał coś Kaczmara, nie szkoda by mu było tych chwil, aby przeczytać jakieś opracowanie (na pewno banalne, typowe, a raczej byle jakie...) ...
Nie jestem ekspertem w tych sprawach, ale chętnie skorzystam z jakiejś rady Smile
Zerka oczko przekorne
Kuszą usta czerwieńsze
Niż wino.
A niżej, o nieba..."
Odpowiedz
Jako osoba z drugiej strony, czytająca takie prace powiem, że da się poczuć, czy to o czym piszesz, gdzieś w Tobie siedzi, czy po prostu szukasz oryginalnego tematu.
Jeżeli czujesz taką potrzebę, to posłuchaj kilka płyt Kaczmarskiego i temat pewnie przyjdzie sam...
wystarczy słuchać Możesz go znaleźć w "Zbroi", w "Kasandrze", "Czerwonym autobusie" czy w "Epitafiach"
mozesz też spojrzeć na daty powstania utworów i zobaczyć o czym pisał Twój rówieśnik w połowie lat siedemdziesiątych.
Może to dla Ciebie byloby najciekawsze. Pewnie ciekawsze niz wymyslanie chwytliwych tytułów "Społeczeństwo w poczekalni. Społeczeńastwo polskie w twórczości ..."
Ciekaw jestem tej pracy
Pozdrawiam
T
Odpowiedz
W sposób pasjonujący możesz przedstawić jedynie temat, który dla Ciebie jest pasjonujący. Spróbuj go sformułować sama dla siebie, nawet kilka takich tematów, powiedzmy cztery. Wypisz jeden pod drugim i schowaj do szuflady. Po tygodniu wyjmij i wykreśl dwa, które wydają Ci się najgorsze. Pozostałe dwa schowaj ponownie do szuflady. Wyjmij ponownie za trzy dni. I teraz wybierz ten, z którym najbadziej się identyfikujesz. Być może nad tym wybranym, też jeszcze trzeba będzie pomyśleć... Spróbuj, powinno zadziałać Smile . Pozdrawiam
Odpowiedz
"Korespondencja klasowa", "Przejscie Polakow przez Morze Czerwone"
Odpowiedz
mam 25 pozycji, czy coś jeszcze, co nie zostało wymienione w tym temacie? + "Doświadczenie", "Górnicy", "List do redakcji <<Prawdy>>...", "Nad trumną Bieruta", "Pięć sonetów o umieraniu komunizmu", "Rehabilitacja komunistów", "Wizyta w PRL na zaproszenie rzecznika rządu"...
Zerka oczko przekorne
Kuszą usta czerwieńsze
Niż wino.
A niżej, o nieba..."
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości