Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaparcie się Apostoła Piotra
"W zaparciu swoim godny starzec trwa
Wiedząc że żołnierz myli się
Choć niby rację ma"

To fragment "żaparcia się Apostoła Piotra", co do którego mam wątpliwości. Słowa te dotyczą faktu bycia z Jezusem, kiedy nauczał. I to chyba jasne, że żołnież ma rację oskarżając Piotra o bycie Jego uczniem. Czemu więc "żołnież myli się / choć niby razję ma"?
Nie dla wiwatów człowiekowi dłonie
Nie dla nagrody przykazania boże
Odpowiedz
Zwróc uwagę na kilka innych fragmentów wiersza. Jest w nim napisane żer na twarzy więźna nie było ani śladu zaskoczenia, że starzec trwał w swej roli. Co to znaczy że wiedział o tym że się zaprze Chrystusa, a może zaparł się bo takie miał polecenie?? Zaparł się by przeżyć i głosić nauki swego Mistrza. W tej sytuacji rzeczywiście żołdak myli się co do intencji zaparcia się Jezusa - Piotr nie jest tchórzem bez honoru, choć niby rację ma twierdząc, że Piotr z nim był. Oficer jest prostym człowiekim widzi świat czarno-biało, nie rozumie tej sytuacji, powody które kierują Piotrem przerastają go, nie jest w stanie ich pojąć, on by bez względu na konsekwencje powiedział hardo prawde. Tylko prawda oficera jest inna niż prawda Piotra.
Oficer chce by Piotr się przyznał że był z Chrystusem przy organizacji buntu. I tu oficer niby rację ma, bo Piotr był z Chrystusem, ale myli się bo nie szykował z nim żadnego buntu, był tylko i aż jego uczniem. Tak więc żołnierz myli się, choć niby rację ma ...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
a mi się zawsze zdawało, że "odprowadzany więzień" to Jezus. To by tłumaczyło brak śladu zaskoczenia na Jego twarzy - w końcu sam "przepowiedział" Piotrowi, że się Go zaprze :niepewny:
Nie dla wiwatów człowiekowi dłonie
Nie dla nagrody przykazania boże
Odpowiedz
"przepowiedział" albo podpowiedział...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):"przepowiedział" albo podpowiedział...
Kiedys dyskutowalismy o tym na liscie. Stanelo na tym, ze Jezus rzeczywiscie mogl byc w "zmowie" z Piotrem i dysponowac "awaryjnym rozwiazaniem" na wypadek aresztowania. Piotr mial przejac wszystkie obowiazki jako glowa kosciola. Stad brak zaskoczenia Jezusa.
Oczywiscie to tylko prywatna wizja JK a nie historyczny fakt. W dodatku interpretowana przez osoby trzecie Smile .
Swoja droga, moze ktos powiedziec jak interpretowany jest fakt zaparcia przez kosciol? Czy w jakikolwiek sposob wyjasniane sa pobudki kierujace Piotrem (poza strachem)? A moze jest to wyjasnione w Biblii?

pozdrawiam
Odpowiedz
Bardzo piękny artykuł na ten temat można znaleźć pod następującym adresem:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-309.htm">http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-309.htm</a><!-- m -->
Autor ukazuje głęboko humanistyczną analizę zachowania Piotra i jego siłę narodzoną z upadku.
Nota bene wersja wydarzeń przedstawiona przez Jacka ma się nijak - poza ogolną inspiracja - do wersji biblijnej. Warto o tym pamiętać wdając się w liczne interpretacje.
Pozdrawiam
TS
"Ale po co męczyć gamę
Gdy się gra akompaniament..."
Odpowiedz
Dziekuje za link.
Tomasz Susmęd napisał(a):Nota bene wersja wydarzeń przedstawiona przez Jacka ma się nijak - poza ogolną inspiracja - do wersji biblijnej. Warto o tym pamiętać wdając się w liczne interpretacje.
TS
Zgadzam sie z tym w pelni. Wspomnialem o tym w poprzednim poscie. Takie przyjecie sprawy zmieniloby postrzeganie tej sceny. Bylby to juz nie moralitet a niewiele wnoszacy opis. No a przeciez nie o to chyba w Biblii chodzi. Niemniej pomysl byl ciekawy :wink: .

pozdrawiam
Odpowiedz
Tomasz Susmęd napisał(a):Nota bene wersja wydarzeń przedstawiona przez Jacka ma się nijak - poza ogolną inspiracja - do wersji biblijnej. Warto o tym pamiętać wdając się w liczne interpretacje.
Ale biblia to nie jest chyba źródło niepodważalnej i jedynej prawdy historycznej?? W bibli może nie być pełnego opisu tego co się wydarzyło. Może Jacek odkrył drugie dno tych wydarzeń Wink
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Tak, Biblii na pewno nie mozna traktowac jako pewnik faktograficzny, i prawdziwe motywy stojace za ta scena nie zostana odkryte pewnie nigdy. Niemniej opis zawarty w Biblii i klasyczna interpretacja sceny (vide link Tomka) pozwalaja z niej wysnuc jakies glebokie przeslanie o ludzkiej naturze, problemach moralnych etc. Gdybysmy przyjeli, ze scena rzeczywiscie zostala "ustawiona" wczesniej, nie byloby na to miejsca. Ot spryciarz jeden z drugim zrobili przesladowcow w balona :lol: . Na sile moznaby zastanawiac sie, czy w obliczu wyzszej koniecznosci zdrada jest usprawiedliwiona, ale skoro wszystko, miedzy "dwoma zainteresowanymi" bylo ukartowane wczesniej to i zadnej zdrady nie bylo...
Odpowiedz
Ano właśnie, może nie było zdrady Smile A czy nawet gdyby to nie było ukartowane to, czy można zachowanie Piotrka nazwać zdradą. Ja uważam że wykazał się on roztropnością i rozumem.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Ale biblia to nie jest chyba źródło niepodważalnej i jedynej prawdy historycznej?? W bibli może nie być pełnego opisu tego co się wydarzyło. Może Jacek odkrył drugie dno tych wydarzeń Wink
Przemku jeśli chodzi o zaparcie apostoła Piotra, Biblia jest jedynym i niepodważalnym źródłem naszej wiedzy o tamtych wydarzeniach. Tylko z relacji ewangelistów znamy tą scenę. Dobrze, że swoją sugestię, że Jacek odkrył drugie dno tych wydarzeń opatrzyłeś emotikon, bo inaczej zabrzmiałaby ona po prostu śmiesznie. Jacek wykorzystał postaci i tło historyczne tej sceny, ale na swój użytek zbudował zupełnie nową, nie mającą z oryginałem wiele wspólnego w sensie przesłania, a nawet faktów (zwróć uwagę np. kto w oryginale oskarża Piotra o przebywanie z Jezusem. Rzymski żołdak???).
Także podkreślam ponownie - wiersz sobie a Biblia sobie.
Pozdrawiam
Tomek
"Ale po co męczyć gamę
Gdy się gra akompaniament..."
Odpowiedz