Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
utwory JK inspirowane malarstwem
mam pytanie, czy ktos z was "przypadkiem" nie wie ile (może być mniej wiecej) utworów Mistrza inspirowanych jest malarstwem? Ja doliczyłam się około 40... prosze o zweryfikowanie :-)
Nie dla wiwatów człowiekowi dłonie
Nie dla nagrody przykazania boże
Odpowiedz
Weź książke Krzysztofa Gajdy "Jacek Kaczmarski - w świecie tekstów". Tam bedziesz mogła zweryfikowac tą liczbe. Smile
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
Utwory inspirowane malarstwem, grafiką lub rzeźbą (tylko inspiracje wskazane wprost):

Encore (Fiedotow)
Pejzaż z szubienicą (Bruegel)
Stańczyk (Matejko)
Rejtan (Matejko)
Wieszanie zdrajców… (Norblin)
Pikieta powstańcza (Gierymski)
Somosierra (Michałowski)
Zesłanie studentów (Malczewski)
Wigilia na Syberii (Malczewski)
Zatruta studnia (Malczewski)
Powrót z Syberii (Malczewski)
Wiosna 1905 (Masłowski)
Autoportret Witkacego
Birkenau (Krawczyk)
Rozstrzelanie (Wróblewski)
Osły i ludzie (Goya)
Czerwony autobus (Linke)
Kanapka z człowiekiem (Linke)
Wariacja dla Grażynki (Gielniak)
Arka Noego (Arrasy wawelskie)
Ballada o spalonej synagodze (Schulz)
Krzyk (Munch)
Ambasadorowie (Holbein Mł.)
Pejzaż z trzema krzyżami (Mantegna)
Wojna postu z karnawałem (Bruegel)
Astrolog (Rembrandt)
Syn marnotrawny (Bosch, Rembrandt)
Szulerzy (Caravaggio)
Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu (Hals)
Pejzaż zimowy (Bruegel)
Portret zbiorowy we wnętrzu – Dom Opieki (Hals)
Lekcja anatomii doktora Tulpa (Rembrandt)
Siedem grzechów głównych (Dürer, Altdorfer)
Sąd nad Goyą
Okładający się kijami (Goya)
Przepowiednia Jana Chrzciciela (Bruegel)
Upadek Ikara (Bruegel)
Mistrz Hieronimus van Aeken (Bosch)
Wóz siana (Bosch)
Przypowieść o ślepcach (Bruegel)
Dawid (rzeźba Michała Anioła)
Stary Michał Anioł i Pieta Rondanini
Zaszlachtowany wół (Rembrandt)
Zaparcie się apostoła Piotra (Rembrandt)
Powołanie św. Mateusza (Caravaggio)
Młody Bachus (Caravaggio)
Trzy portrety (Hals)
Karzeł (Velasquez)
Martwa natura (Heda)
Czytająca list (Vermeer)
Bar w Folies-Bergère (Manet)
Sabat czarownic (Goya)
Książę (Klee)
Dali
Epitafium dla księdza Jerzego (Janusz Kaczmarski)
Nokturn z niespodzianką (Picasso)
List miłosny (Vermeer)
Alegoria malarstwa (Vermeer)
Kobieta trzymająca wagę (Vermeer)
Wytworna wenecka kurtyzana chwali Portret Pietra Aretina pędzla Tycjana
Odpowiedz
Bardzo mnie ciekawi, jak wygląda obraz ,,Epitafium dla księdza Jerzego" Janusza Kaczmarskiego. Czy można go gdzieś zobaczyć?
Myślę, że należałoby dołączyć do ,,kolekcji" obraz Malczewskiego pt. ,,Autoportret w jakuckiej czapce" z 1907 r. (znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu) - ,,...nie drgnie pod czapką jakucką powieka..." (prawa powieka [od strony widza - lewa] autora jest zamknięta). Choć postać z ,,Zatrutej studni V" również przedstawiona jest w takiej czapie i ma zamknięte oczy. Moją uwagę zwrócił właśnie ww. tekst i tytuł obrazu - może więc ten ,,Autoportret...." to nadinterpretacja? Jak Wam się wydaje?
Prócz 6-ciu ,,Zatrutych studni" (1905-1906. Co ciekawe: ,,Zatruta studnia I" datowana jest na 1906r., pozostałe, tzn. ,,Zatruta studnia II-V" oraz ,,Zatruta studnia (Chimera)" na 1905) jest jeszcze jedna z 1907r. W odróżnieniu od poprzednich (,,olej na płótnie") jest jest to ,,olej na desce" - znajduje się w lwowskiej Galerii Obrazów. Jest też ,,U studni" z 1909 - ,,olej na tekturze"
No i może jeszcze ,,Na etapie(Sybiracy)" z 1890r., ,,Śmierć na etapie" z 1891 r. i ,,Podróż na wschód" z 1895r - z cyklu ,,zesłańczego" ?
Wypisałem te wszystkie tytuły, ponieważ skojarzyły mi się z treścią\tytułami Jackowych wierszy. Jeśli ktoś z Was wie na pewno, że nie chodziło o któreś z nich - proszę o sprostowanie. Będę wdzięczny za informacje Smile
,,...pierwszy bratu skoczę do gardła,
gdy zawyje: nie wilki już my..."
Odpowiedz
Dziwnie się poczułem, kiedy przeczytałem artykuł o obrazie "Ambasadorowie" <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.przekroj.pl/archiwum/41_03/text6.html">http://www.przekroj.pl/archiwum/41_03/text6.html</a><!-- m --> , w którym ponownie spotkałem się z zarzutem, jakoby twórczość Mistrza ograniczona była polityką. Mój stan się pogorszył po przeczytaniu, że ów artykuł został napisany przez krytyka sztuki, co mnie jeszcze bardziej zniechęciło do krytyki... Jak widać - krytycu lubią mieć przed sobą twórczość jasną, pragną tego tak bardzo, że upraszczają wszystko tak, jak im najwygodniej...
Tryumf, to tryumf - to tylko jest istotne -
Ty i tylko ty - bo jesteś łotrem!
Odpowiedz
Może warto dołączyć do listy
Landszaft z kroplą krwi - Alicji Delgas
w pewnym sensie (nie jako inspiracja) związany z "Dwiema skałami" jest obraz
Friedricha Caspara Davida
Kreidefelsen auf Ruegen
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.entdecke-vorpommern.de/">http://www.entdecke-vorpommern.de/</a><!-- m -->
lub
www2.rz.hu-berlin.de/ visuelle/ralf/romant_2.htm
Swoją drogą zderzenie obrazów z utworami
pokazuje niezykłą wrażliwość Kaczmarskiego
Pozdrawiam ciekaw rozwoju tego tematu
T

[ Dodano: 2005-04-27, 23:19 ]
Przepraszam, jeszcze jedno
tekstu z "Przekroju" nie ma co komentować,
mówi sam za siebie i jest jedynie dowodem, ze papier zniesie wszystko
Lepiej posłuchać "Ambasadorów" i popatrzeć na obraz
T
Odpowiedz
tamn napisał(a):Może warto dołączyć do listy
Landszaft z kroplą krwi - Alicji Delgas
Wiersz "Landszaft z kroplą krwi" nie był raczej inspirowany obrazem; z tej prostej przyczyny, że powstał wcześniej niż obraz.

KN.
Odpowiedz
Cczyli mamy tu do czynienia z zupełnie odwrotną inspiracją Smile
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Właśnie!

KN.
Odpowiedz
Dzięki za informację
T

[ Dodano: 2005-04-28, 07:32 ]
Trudno się dziwić odwrotnej inspiracji, gdyż niektóre to jeden z tych wierszy Kaczmarskiego mający niezwykle plastyczny charakter.
Nie tylko potrafił w krótkich wierszach uchwycić idee niekiedy grubych tomów (Trylogia, Podróże do wielu odległych narodów świata), ale także opowiadać swoje obrazy.
Czy znane Wam są może przykłady takiej właśnie odwrotnej inspiracji. Powstania obrazów pod wpływem wierszy Kaczmarskiego?
Pozdrawiam
T.
Odpowiedz
Hm,hm....
Nie chciałbym wyjść na natręta (,,... gdyby tu przyszło stu takich...." Wink ) ale czy ktoś zna odpowiedź na pytania, które zadałem miesiąc temu? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Odpowiedz
Widocznie nikt tu nie zna odpowiedzi...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Cry
Odpowiedz
Witam!
Chciałbym tylko zaznaczyć, że zdarzało się, że JK niektóre z tych obrazów znał jedynie z ustnego opisu przyjaciół. Np. reprodukcję "Encore" zobaczył po raz pierwszy już po napisaniu piosenki. Ale kiedy teraz spojrzy się na obraz Fiedotowa i posłucha piosenki Jacka to trudno w to uwierzyć.... mistrzostwo świata :roll:
Kiedyś zadałem JK pytanie o inspirację do "Stworzenia świata" będąc przekonanym, że był nią obraz Williama Blake'a, ale okazało się, że się myliłem - Jacek Blake'a cenił, ale nie lubił (niestety Sad ...) Pluję sobie dziś w brodę, że nie zaczepiłem Go o Wyspiańskiego :x
pzdr - Kangur
Ty, który słuchasz jak się słucha baśni
Albo wyblakły odczytujesz napis
Nie wierzysz... Uśmiech twoją twarz rozjaśnił
Bo tyś się dawno już z tej studni napił.
Odpowiedz
Kiedyś znalazłem obraz, który ponoć był inspiracją dla pana Jacka do napisania Obławy. Nie wiem ile w tym prawdy, ale od jakiegoś czasu poszukuję tego dzieła. Czy wie ktoś może kto namalował ten obraz i jak się nazywa?
Przedstawiony jest zimowy pejzaż, ciemnawe niebo, na pierwszym planie kilka wilków na wzniesieniu dalej rozciągają się jakieś pola. Tak to zapamietałem.
Będę wdzięczny za pomoc.
Odpowiedz
Inspiracją dla J.K. do napisania "Obławy" był utwór W. Wysockiego "Ochota na wołkow", a nie obraz. Informacje o tym utworze (to co autor ma do powiedzenia na temat jego genezy) znajdziesz tutaj:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/zapowiedzi/oblawa.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... oblawa.php</a><!-- m -->
Pozdrawiam i witam na forum Smile .
Odpowiedz
Również witam Wink Tak jak pisałem chyba poprzednio, że powątpiewałem, że jest to prawdą. Myślałem jednak, że może ktoś się kiedyś przypadkiem natknął na tę samą informacje, że pan Jacek się wzorował właśnie na obrazie... Eh, no trudno.
Odpowiedz
A właściwie lodbrok, czy wiesz coś na temat okoliczności w jakich Wysocki napisał tę piosenkę?? Pamiętam (moge się mylić), że gdzieś w Wysockiego była mowa o kocach. Byłbym wdzięczny za rozplątanie tego mętliku w mojej głowie.
Pozdrawiam.
Leśnik jest stworzony do wielu rzeczy ale nie do nauki.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o Wysockiego to proponuję Ci żebyś się zwrócił o pomoc do Karol albo dauriego bo to chyba najlepsi "wysockolodzy" na naszym forum Smile . Może zgłoszą się sami, a jak nie, to napisz do nich na priv. Ja w tym temacie nie czuję się absolutnie kompetentny. Pozdrawiam
Odpowiedz
Mamut napisał(a):A właściwie lodbrok, czy wiesz coś na temat okoliczności w jakich Wysocki napisał tę piosenkę?? Pamiętam (moge się mylić), że gdzieś w Wysockiego była mowa o kocach. Byłbym wdzięczny za rozplątanie tego mętliku w mojej głowie.
Pozdrawiam.
cześć,

nie jestem pewien, o co chodzi w pytaniu, tzn jaki jest związek okoliczności, w których WW napisal tę piosenkę z kocami. Byc może pisząc był przykryty kocem.

Natomiast w treści piosenki jest mowa o fladrach, oczywiście w kolorze czerwonym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fladry
http://www.wolf.most.org.pl/biul/34-2003/fladry.htm

Poniże wklejam znalezione w sieci tłumaczenie, niestety nie wiem, czyjego autorstwa, ale dość wierne

Jak sobacza obroza na szyi
Wokol nas krag oblawy sie zwarl
Osaczyli mnie dzis, osaczyli
Podprowadzic probuja na strzal
Rozstawieni wsrod swierkow mysliwi
Wysuwaja zza pni lufy strzelb
Skamla wilki ze strachu polzywe
Juz nie lesni drapiezcy a cel

To polowanie, to na wilki polowanie
I nie ma zadnych szans, juz pierwszy wystrzal padl
Nagonki slychac wrzask, zlowrogie ujadanie
Za nami psy, przed nami rzedy krwawych szmat

Nieuczciwie gra czlowiek z wilkami
Ale nigdy nie zadrzy mu dlon
Wpierw im wolnosc zagradza szmatami
Potem siega spokojnie po bron
Wilk nie moze naruszyc tradycji
Czlowiek moze, bo czlowiek - nie wilk
Z mlekiem matek ssie prawde rod wilczy
Ze przez czerwien nie przedrze sie nikt

Jak to jest - mamy kly, mamy lapy
Czemu wiec ustalilo sie tak
Ze wilkowi nie wolno przez szmaty
Czemu wilk musi bac sie tych szmat
Wilk nie moze bo tak bylo zawsze
Nagla groza przeszywa mi mozg
Wlasnie ten co mnie sobie upatrzyl
Bez pospiechu pociaga za spust

Coz tam szmaty, wyprezam sie w skoku
Zadza zycia silniejsza niz strach
Krzyk zdumienia rozlega sie wokol
Kule wsciekle trzaskaja po pniach
Jeszcze podmuch mi ucho osmalil
I juz zbawczy otwiera sie las
Osaczali mnie dzis , osaczali
Lecz przegrali, przegrali choc raz

Mp3 można sciągnąć ze strony, adres podany w wątku o Wysockim.

Jeżeli nie o to chodziło w pytaniu to sorry.

MJ
Odpowiedz
Co do wierności tego tłumaczenia można mieć "kilka" zastrzeżeń (czytaj - od cholery i jeszcze trochę Tongue )
Apokalypsy horký dech
nevidíš slunce naposled
teď čekají nová převtělení
amulet v kruhu tváře mění
Odpowiedz
Tylko dodam, że tłumaczenie powyższe jest autorstwa Michała B. Jagiełły.
[i]"To, co wiesz chłopaczku, to drobiazg. To, co musisz jeszcze pojąć, to bezmiar."[/i]
Odpowiedz
Multan napisał(a):Co do wierności tego tłumaczenia można mieć "kilka" zastrzeżeń
"...wierne nie są piękne, a piękne nie są wierne..." Wink
[color=maroon][size=84][b]Krokiem adekwatnym do rozwoju zdarzeń
Idę przed siebie i marzę:)[/b][/color][/size]
Odpowiedz
misiek-st napisał(a):"...wierne nie są piękne, a piękne nie są wierne..."
Tylko nie podawaj początku - dla swojego dobra Wink
Odpowiedz
Wiem, wiem :]
[color=maroon][size=84][b]Krokiem adekwatnym do rozwoju zdarzeń
Idę przed siebie i marzę:)[/b][/color][/size]
Odpowiedz
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.friko.pl/">http://www.kaczmarski.friko.pl/</a><!-- m --> znalazłam kiedyś tę stronę, jest tam troche zestawień inspiracji malarskich
pewni wieczności, niepewni chwili...
Odpowiedz
Mario, ale to nie jest nic nowego, tu też tak już mamy Wink
Odpowiedz
Ostatnio przeglądałem słowa piosenek Jacka, i zwrócił moją uwagę utwór: "Zaszlachtowany wół".
Wiadomo, chodzi o obraz Rembrandta.
I zaczęły się pewne problemy. Nie wiem czy wiecie, że Rembrandt namalował trzy obrazy o podobnej tematyce. Najbardziej popularny (znajduje się w Luwrze) pochodzi z roku 1655 (niektóre źródła podają 1657) nosi tytuł: Carcass of beef (polski tytuł - Tusza wołowa w rzeźni) znany również pod nazwą Flayed Ox (flay - obdzierać ze skóry).

Ale w roku 1639, Rembrandt namalował obraz: The Slaughtered Ox (Zaszlachtowany wół).

Żeby tego było mało, Rembrandt namalował też obraz: Zarżnięty wół.

Najgorsze jest to, że Internecie te trzy, a w zasadzie dwa pierwsze, obrazy i ich nazwy figurują wymiennie co jeszcze zwiększa zamieszanie.

Teraz już nie wiem, który tak konkretnie Smile Jacek miał na myśli?
Odpowiedz
Tego się pewnie nigdy nie dowiemy, ale w tym konkretnym przypadku wszystkie te trzy dzieła są dosyć podobne i chyba nie ma to specjalnego znaczenia. Inaczej będzie np. przy Autoportrecie Witkacego, gdzie i autoportretów więcej i Jacek czerpał inspirację raczej z kilku niż z jednego.
Odpowiedz
IMHO najlepiej pasuje "Zarżnięty wół" (pierwszy plik wrzucony prze wilk'a):
tylko tam są:
Cytat:Rozwarte, jak w modlitwie żebra
jest także:
Cytat:strumyczek krwi
Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]