Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krzyk - interpretacja utworów Poczekalnia i Nie lubię
dauri napisał(a):"Poczekalnia" jest piosenką, która opowiada o zagrożeniach, jakie niesie system, w którym panuje niewłaściwie pojmowana "wolność słowa", to jest system, w którym nie obowiązuje żadna forma kontroli wypowiedzi. [..]
Dauri, jestem pod wrażeniem :->
Odpowiedz
Dobrze Duri pisze i Olo. Dodam jedynie, że nierzetelne media w utworze znajdują się prawdopodobnie w obcych rękach, co umacnia podejrzenia o działanie z premedytacją.

I jeszcze dla statystyk: najłatwiej manipuluje się obywatelami z wykorzystaniem internetu. W internecie głoszone poglądy nie są poddawane żadnej weryfikacji i panuje tam niewłaściwie pojmowana wolność słowa. A obywatele – internauci mają najczęściej „czas na dziewczyny oraz łyk...”.

Acha: lub czasopisma.
[i]A jeszcze inni - pojęć gracze -
Bawią się odwracaniem znaczeń
I, niezliczone czerniąc strony,
Stawiają domki z kart znaczonych.[/i]
Odpowiedz
Freed napisał(a):nierzetelne media w utworze znajdują się prawdopodobnie w obcych rękach
Dlatego właśnie rzetelność lepiej prezentuje nie ręka A Noga(?).
Odpowiedz
Olo napisał(a):Dlatego właśnie rzetelność lepiej prezentuje nie ręka A Noga(?).
Raczej Nóżka.
Odpowiedz
mnie osobiście wydaje sie ze w "poczekalni"chodzi o to ze trzeba słuchać głosu własnego serca a nie innych.
Odpowiedz
Ja lubię gdy mi mówią po imieniu
Gdy w zdaniu jest co drugie słowo - brat
Ja lubię gdy mnie klepią po ramieniu
Z uśmiechem wykrzykując - kopę lat!

To akurat odniósłbym bezpośrednio do Jacka,a konkretnie do jego walki o twórczą niezależność. Do tego, że nieco na siłę zrobiono go bardem Solidarności, mimo, że takowym zostać nie chciał i to zarówno po Sierpniu '80 jaki po 1990 r.
"Jestem egzemplarz człowieka - diabli, czyśćcowy i boski"
Odpowiedz
djack napisał(a):To akurat odniósłbym bezpośrednio do Jacka,a konkretnie do jego walki o twórczą niezależność.
A czemu nie uznasz tego za wiersz uniwersalny?
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
djack napisał(a):To akurat odniósłbym bezpośrednio do Jacka,a konkretnie do jego walki o twórczą niezależność. Do tego, że nieco na siłę zrobiono go bardem Solidarności, mimo, że takowym zostać nie chciał i to zarówno po Sierpniu '80 jaki po 1990 r.
Dość odważna teza, zważywszy, że Kaczmarski napisał Nie lubię w 1976 roku.
Odpowiedz
Nie twierdzę, że nie jest to wiersz uniwersalny, bo jak najbardziej pasuje do myśli przewodniej programu "Krzyk" (tutaj tym "krzykiem" będzie bunt przeciw manipulacji). Ale można to równiez odnieść bezpośrednio do JK, który wielokrotnie był ofiarą manipulacji i (może nie tyle on, co jego utwory, z czym Jacek doskonale rozliczył się w "Testamencie '95").
"Jestem egzemplarz człowieka - diabli, czyśćcowy i boski"
Odpowiedz
A czy każdy podmiot liryczny utożsamiasz z Jackiem Kaczmarskim?
[/size]
Odpowiedz
Zbrozło napisał(a):A czy każdy podmiot liryczny utożsamiasz z Jackiem Kaczmarskim?
A z czego wnosisz, że on "każdy podmiot liryczny" utożsamia z Jackiem Kaczmarskim? Po mojemu to wypowiedź odnosiła się do konkretnego podmiotu lirycznego konkretnej piosenki.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
Paweł Konopacki napisał(a):A z czego wnosisz, że on "każdy podmiot liryczny" utożsamia z Jackiem Kaczmarskim?
A po czym wnosisz, że ja wnosze?
Ja tylko pytam - na wszelki wypadek.
[/size]
Odpowiedz
Mi najbardziej sie podoba interpretacja o "zyciu przeczekanym" i tak tez ja interpretuje Poczekalnie. Wogole wiekszosc piosenek JK staram sie interpretowac w sposob "egzystencjalny". Wtedy sa najpiekniejsze.
Odpowiedz