Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Krajobraz po uczcie" - domniemana inspiracja obrazem Matejki
Witam,
od niedawna mam pewien dylemat dotyczący dobrze wszystkim znanego, przełomowego (jak stwierdził sam Kaczmarski) utworu - Krajobraz po uczcie. Dawno temu (w 2007 roku) pojawił się na tym forum podobny wątek, ale tam tylko zahaczono o to, co mnie intryguje.

Jakiś czas temu usłyszałem od moim znajomych, którzy odwiedzili Zamek Królewski w Warszawie, że przewodnik przy omawianiu obrazu Konstytucja 3 Maja 1791 roku Matejki wspomniał, że Kaczmarski pisał na jego podstawie piosenkę i pomylił postaci. Podobno nawet przewodnik cytował ten fragment, niestety nikt go nie zapamiętał. Długo nie dawało mi to spokoju, bo nie znałem żadnego utworu Kaczmarskiego, w którym odwoływałby się do tego obrazu, przeszukiwanie Internetu też nie pomogło.

Przełomowa okazała się dla mnie lektura książki Piotra Wirońskiego "Wbrew, pomimo i dlatego", a właściwie jej najbardziej kontrowersyjnego fragmentu - interpretacji Lalki. Pojawia się tam - cytuję:
Do pomyłki merytorycznej przyznaje się przy okazji komentowania "Krajobrazu po uczcie", w którym odnosząc się do Matejki, pomylił Stanisława Augusta z Hugonem Kołłątajem.

Niestety autor nie podaje źródeł, a ja nie byłem w stanie znaleźć w Internecie (zarówno w informacjach o wierszu na kaczmarski.art.pl, jak i w dostępnych nagraniach ma YouTube) "dowodów", że Kaczmarski o tym mówił (na co wskazuje autor książki - pogrubiony tekst).

Zastanawiające jest dla mnie to, czy rzeczywiście Kaczmarski pisał ten utwór na podstawie tego obrazu, czy był on jedynie w jego podświadomości (bo w to nie wątpię), ale nie było to celowe nawiązanie (wszak sam mógł wymyślić, że niesiono króla, to dość prawdopodobne). Jeśli się do niego odwoływał, dlaczego nie napisał - jak przy innych utworach - Wg obrazu J. Matejki? I najważniejsze moje pytanie skierowane do Was - czy znacie jakąś zapowiedź/wywiad/cokolwiek, gdzie Kaczmarski przyznaje się do pomyłki?

Przypomnę fragment, o który chodzi:
A w stolicy Sejm kończy obrady
Na rękach niesiony uśmiecha się król
Ambasadorowie nie zmieniają ról
Wiedząc jak blisko od chwały do zdrady

I jeszcze link do obrazu: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...atejko.PNG.
Po spojrzeniu na postać niesioną na rękach mam wrażenie, że on wcale się nie uśmiecha - wręcz przeciwnie, ma poważną minę. Taki szczególik, ale przemawiający trochę na korzyść mojego podejrzenia, że ten fragment nie jest bezpośrednim nawiązaniem do obrazu, a co najwyżej skojarzeniem. Tylko wtedy skąd się wzięła teoria, że to błąd Kaczmarskiego i gdzie tak powiedział/napisał?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Krajobraz po uczcie z pewnością nie jest inspirowany obrazem - Jacek nigdzie i nigdy o tym nie mówi. Nigdy również nie spotkałem się z wypowiedzią Jacka, w której mówiłby o tym, że pomylił Stanisława Augusta z Hugonem Kołłątajem. Sądzę, że ktoś skojarzył obraz z piosenką i na tej podstawie wysnuł ww wnioski, a Wiroński to zasłyszał i uznał za stosowne zamieścić w swojej książce, dodając dla uwiarygodnienia, że Jacek się do tego przyznał. A źródła Wiroński nie podał, bo ono nie istnieje.
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź. Ta opcja też mi się wydawała dość prawdopodobna, teraz się do niej ostatecznie przekonałem. To niemożliwe, żeby Kaczmarski wspomniał o tym w nagraniu/wywiadzie nieznanym znawcom, ale znanym dwóm osobom w Polsce. Choć oczywiście dowodu na nieistnienie nigdy nie da się znaleźć...
Odpowiedz
W gwoli ścisłości, ów niesiony na rękach dwóch posłów: Linowskiego i Zakrzewskiego człowiek to nie Kołłątaj, a Stanisław Małachowski-marszałek Sejmu Czteroletniego. Sam Hugo Kołłątaj stoi obok.
Odpowiedz