Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Serwer FTP?
#1
Witajcie,
jak widać nie jestem członkiem tego forum od dawna, więc niektóre rzeczy tu są na razie dla mnie zagadką. Ta, która mnie najbardziej nurtuje, to ten serwer FTP - jak się do niego dostać? Widziałem wielokrotnie, jak ktoś linkuje do różnych ciekawych materiałów wrzuconych na ten serwer (vide K. Mędrzycki czy wiele innych forumowiczów) i niestety dostaję zawsze zwrotną informację o niedostępności. Mówię oczywiście o materiałach, które miały być na tym serwerze "publiczne". Jak to jest - czy serwer jakoś upadł, czy to kwestia jakiejś mojej nieumięjętności? A jeśli upadł, to czy mogę się jakoś dostać do owych zbiorów?
Pozdrawiam,
Odpowiedz
#2
Drogi Kolego! W ciągu trzynastu już lat działania strony kaczmarski.art.pl i tego forum (wcześniej istniała też lista dyskusyjna) było kilka rozmaitych serwerów ftp, które upadały, przekształcały się, zmieniały itd. Od dłuższego już czasu nie ma żadnego przypisanego do tego forum ftp. Linki, które Ci się nie otwierają, prowadzą zazwyczaj do nieistniejących już miejsc w sieci.
Powodów tego stanu rzeczy jest kilka, ale główne są dwa.
Po pierwsze - niegdyś bywało tu gwarno i głośno. Działo się dużo, również w dziedzinie wymiany wiedzy, a także nagrań. Dziś to forum jest praktycznie martwe - bo ile razy można powtarzać to samo, zresztą jak ktoś jest zainteresowany, ma tu przecież materiału na kilka lat czytania.
Po drugie - kiedy forum zaczynało istnieć, a także kilka lat potem, do wielu nagrań Jacka Kaczmarskiego nie było publicznego dostępu. Innymi słowy - normalny człowiek, choćby chciał i miał pieniądze, nie mógł kupić sobie wielu rozmaitych nagrań, choć te nagrania istniały. Nie mógł też ściągnąć ich z Chomika, wysłuchać czy obejrzeć na YouTube, a także ściągnąć z innego miejsca w sieci, bo te miejsca albo jeszcze nie istniały albo nie było na nich nic interesującego w temacie Kaczmarski. Dlatego powstały serwery ftp, których niegdysiejsze istnienie zauważyłeś. Dziś sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Oficjalna dyskografia Jacka Kaczmarskiego składa się sześćdziesięciu dwóch płyt CD i pięciu płyt DVD, które można legalnie kupić. Na tych płytach zawarta jest zdecydowana większość nagrań z muzyką Jacka, które bywały na ftp., w znacznie lepszej jakości technicznej. Tajemnicą poliszynela będzie, jeśli powiem, że te oficjalnie wydane nagrania można (mniej lub bardziej nielegalnie) ściągnąć z całej masy rozmaitych miejsc w sieci.

W związku z powyższym istnienie specjalnego serwera ftp. nie ma w tym momencie większego sensu.

Owszem, istnieją nagrania, których wciąż nie ma w oficjalnym obiegu, ale - po pierwsze - w porównaniu z tym, co jest wydane legalnie, są to w większości rzeczy znacznie mniej wartościowe, a po drugie - osobiście wychodzę z założenia (i zawsze tak uważałem), że poszukiwanie i wygrzebywanie "wykopalisk" ma sens wyłącznie wtedy, kiedy człowiek zna już wszystko, co jest najbardziej wartościowe i do czego dostęp jest swobodny. Tendencja dogrzebywania się do jakichś materiałów z mitycznej szuflady tylko dla samej satysfakcji, że należy się do grona "wtajemniczonych", zawsze wywoływała moją dezaprobatę. Może dlatego, że sam twórczość Jacka z konieczności poznawałem z przypadkowo i z trudem zdobytych taśm (niejednokrotnie w fatalnej jakości technicznej), nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy nie znając całej masy opublikowanych nagrań w dobrej jakości, z uporem godnym lepszej sprawy żądni są jakichś przypadkowych "wykopalisk".
Odpowiedz
#3
Jak powstawał pierwszy ftp, to hostingi na pliki pozwały przechowywać 3 MB, a cała strona zajmowała razem z grafikami 20 MB ;). Tak jak Luter pisze, teraz nie ma to już sensu, wszystko albo wydane albo dostępne na chomikach/wrzutach/youtube. Czasy się zmieniły, na szczęście :)
Odpowiedz
#4
Artur i Luter mają absolutną rację. A jeśli interesuje Cię coś konkretnego czego nie możesz odnaleźć, to napisz.
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz
#5
Kuba Mędrzycki napisał(a):jeśli interesuje Cię coś konkretnego czego nie możesz odnaleźć, to napisz.

Jest właśnie kilka takich konkretnych materiałów. Między innymi koncert w Żmichowskiej z 1979 roku, także kilka innych, wygodniej będzie, jak napiszę linki do tematów na forum:
http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewt...=22&t=2467
http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewt...=22&t=4839
http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewt...=22&t=5166
http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewt...=22&t=4539

Jak widzicie, nie jest to tak, że próbuję zebrać wszystko, co istnieje dla samego faktu posiadania; raczej interesują mnie tutaj tego typu ciekawostki, które dopełniają obraz JK.
Na właściwej stronie internetowej kaczmarski.art.pl też odnośniki do wielu ciekawych materiałów (wywiady, artykuły...) są nieczynne...
Byłbym niezmiernie wdzięczny za udostępnienie tych nagrań, a także informację na temat materiałów ze strony...
Odpowiedz
#6
Widzę, żeśmy się doskonale zrozumieli!
Odpowiedz
#7
Próby'93:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://we.tl/qdufKbZ1Hl">http://we.tl/qdufKbZ1Hl</a><!-- m -->

Lekcja historii klasycznej:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://we.tl/XMijKaKvks">http://we.tl/XMijKaKvks</a><!-- m -->

Pietrzak(nie wiem czy o to chodziło, no ale JK tu też widać, obok Fronczewskiego)

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kronikarp.pl/szukaj,36700,strona-1">http://www.kronikarp.pl/szukaj,36700,strona-1</a><!-- m -->

Jeśli to nie to, to na YT jest jeszcze parę innych materiałów z Egidy, z tamtych lat.

Żmichowskiej nie mogę znaleźć u siebie.
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz
#8
Ja z zasady nagrań w sieci nie umieszczam, żeby nie pogarszać oficjalnej sprzedaży i nie szkodzić spadkobiercom. Umieszczam natomiast popularyzujące Jacka i bardzo wartościowe według mnie materiały wideo - wywiady, rozmowy, talk showy, filmy (np. o przygotowaniach do wystawienia "Kuglarzy i wisielców") etc. Zapraszam na mój kanał YouTube - gwidosz.

PS Co do Żmichowskiej, to jest to materiał nienajlepszy technicznie. W zamian polecam na przykład koncert z liceum Batorego ze stycznia 1981 roku - dobrze nagrany i oficjalnie dostępny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości