Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Śpiewnik do druku
Witam,

może będzie to wyglądało trochę jak opozycja dla śpiewnika internetowego, który się tu ogłasza od jakiegoś czasu, ale wzięło się to z tego, iż od dłuuugiego czasu planowałem zrobienie sobie samemu śpiewnika, w którym miałbym wszystko, co mogłoby mi się zechcieć grać kiedyś na ogniskach czy w innych sytuacjach "gitarowych", że tak powiem, jednak do ostatnio nie chciało mi się za to zabierać, aż w końcu poduczyłem się trochę LaTeXa.

W zasadzie mógłym to zareklamować jako "framework śpiewnikowy", bo tak to w zasadzie działa. Do rzeczy: <!-- m --><a class="postlink" href="https://github.com/griwes/spiewnik">https://github.com/griwes/spiewnik</a><!-- m -->

Jeśli ktoś ma środowisko *nixowe, to spokojnie może to sobie samemu do pdf-a wydrukować, jeśli nie - w repozytorium jest też gotowy pdf. Całość jest w formacie "zaprojektowanym" pode mnie, jednak, jeśli ktoś będzie zainteresowany i będzie miał co do niego jakieś sugestie - zapraszam.

Całość opiera się na prostej zasadzie - autorów wrzucamy do osobnych folderów, wrzucamy w nich plik "artist.info" zawierający pełną nazwę wykonawcy, a potem w odpowiednich plikach - jak można w repozytorium zobaczyć - wrzucamy osobno tekst i akordy (ważne - aby całość działała, na razie jeszcze - z tego prostego powodu, że jestem leniwy - każdy plik należy zakończyć dodatkową pustą linią). W plikach z akordami można stosować niesamowicie prostą składnię powtarzania poszczególnych fragmentów; po przykładach, i efekcie w pdf-ie, da się, mam nadzieję, rozczytać jak ona działa.

Nie ma w tymże śpiewniku na razie za dużo tekstów, jedynie sam Kaczmarski, alfabetycznie, do "Bajki", ale dodawanie kolejnych piosenek jest na tyle szybkie i bezbolesne, że powinienem to wszystko dość szybko uzupełniać; na razie Kaczmarski (i całe trio), potem EG, Kult, SDM i co mi do głowy przyjdzie (i co mniej-więcej znam ;)).

Nie jest to może projekt z tyloma "ficzerami" jak wspomniany wcześniej śpiewnik online, transponowania akordów raczej w pdf-a nie wcisnę (:D), aczkolwiek mam nadzieję, że w miarę jak będzie się powiększał, ktoś znajdzie dla niego zastosowanie. Jestem też otwarty na wszelkie sugestie i ewentualną pomoc, gdyby ktoś chciał się do tego projektu przyłożyć.

------
Jest jeszcze kwestia praw autorskich, z której zdaję sobie sprawę. Kiedyś mailowałem na temat praw do utworów Kaczmarskiego z panem Arturem Nogajem, z którego dowiedziałem się wtedy o pokręconej sytuacji w tej kwestii, podejrzewam, że nie ma ona jeszcze jakiegoś sprytnego rozwiązania; w miarę jak będę coś nowego wrzucał, to zacznę mailować twórców z odpowiednimi zapytaniami.
Odpowiedz
griwes napisał(a):potem EG, Kult, SDM i co mi do głowy przyjdzie (i co mniej-więcej znam ;)).

Czy EG to Edyta Górniak? Ta z reklamy od białej górnej wargi?
Jak tak to super jest Kolorowy wiatr z Pocahontas:)
Odpowiedz
EG to Elektryczne Gitary, jest tam gdzieś w opisie repozytorium :P
Odpowiedz