Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prośba o pomoc.
#1
Witam serdecznie . Zwracam się z prośbą , dotyczącą mojej pracy maturalnej -" Analizując wybrane wiersze i piosenki Jacka Kaczmarskiego, omów, jak funkcjonują w nich motywy biblijne. "

Problem dotyczy tego , że utwory , z których utworzyłam pierwszą listę ( tzw. nieprzetasowaną , listę utworów zawierających narazie tylko motywy biblijne ) , są zarówno wierszami jak i piosenkami . A potzrebuję kilku wierszy (2-3) , które nie wchodzą w skład poezjii śpiewanej , a zawierają motywy biblijne . I właśnie ze znalezieniem ich mam kłopot . Potem już w opisaniu ich funkcjii poradzę sobie sama , ale jak wiadomo ...trzeba jakoś zacząć , a potem już pójdzie : )

dziękuję z góry za poświęcony czas i pozdrawiam ,

Ola.
Odpowiedz
#2
To, że tekst został zaśpiewany, nie sprawia, że przestał być wierszem. Temat lepiej by brzmiał gdyby zamiast "wiersze i piosenki" wstawić "teksty". Trudno o wiersze Kaczmarskiego, które nigdy nie stały się piosenkami. Przejrzyj sobie wiersze z tomiku "Tunel". Nawiązania do Biblii się pojawiają, ale dość trudno określić ich funkcję. Tym bardziej, że to bardziej hasła niż motywy, lub ewentualnie głębsza polemika z chrześcijańską wizją świata, czy raczej człowieka i śmierci.
Przykład:
Serwus, OchTyVita!

Cytat:Przez krakowski rynek
naruszone krzynę
przemieszcza się sine
podobieństwo Stwórcy.

Powodzenia!
Odpowiedz
#3
dziękuję bardzo Smile co do tematów - są one nam narzucone i słowo w słowo muszą być zrealizowane Smile (tzn. narzucone - nie można zmieniać ich treści )
Odpowiedz
#4
Jest wiersz pod tytułem Sąd ostateczny, który miał być przedostatnim utworem w programie Raj, jednak w końcu Jacek zdecydował się na wykorzystanie zamiast niego U wrót doliny... Herberta.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/s/sad_ostateczny.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... teczny.php</a><!-- m -->
Odpowiedz
#5
dziękuję Smile
Odpowiedz
#6
Spokojnie możesz wykorzystać teksty piosenek z "Raju", bo jak zauważył frida - to że zostały wyśpiewane, nie zmienia faktu, że są wierszami. Gintrowski przerobił wiele wierszy Sieniawskiego na piosenki; czyżby z chwilą ich wyśpiewania przestały być poezją?

Oczywiście ktoś może zauważyć, że co innego jest napisać wiersz i pozwolić, by ktoś później przerobił go na piosenkę, a co innego jest napisać utwór, który od początku był pomyślany jako tekst piosenki. Niemniej dla mnie jest to nieco naciągana teoria. Zwłaszcza że Kaczmarski de facto najpierw towrzył wiersze, a dopiero potem on lub ktoś inny myślał, jaką do niego melodię dorobić, by nadawał się do zaprezentowania na estradzie.
Odpowiedz
#7
M.S. napisał(a):Oczywiście ktoś może zauważyć, że co innego jest napisać wiersz i pozwolić, by ktoś później przerobił go na piosenkę, a co innego jest napisać utwór, który od początku był pomyślany jako tekst piosenki. Niemniej dla mnie jest to nieco naciągana teoria.

Nie ma w tym nic naciąganego. Inaczej pisze się wiersze mające funkcjonować jako wiersze, a inaczej wiersze mające być tekstami piosenek. Twórczość Kaczmarskiego jest podręcznikowym przykładem tej oczywistej różnicy. Porównaj zbiór czysto poetycki (np. Notatnik australijski) ze śpiewanym programem JK (np. Między nami).

M.S. napisał(a):Zwłaszcza że Kaczmarski de facto najpierw towrzył wiersze, a dopiero potem on lub ktoś inny myślał, jaką do niego melodię dorobić, by nadawał się do zaprezentowania na estradzie.

No tak, ale to nie zmienia faktu, że w przeważającej większości wypadków JK pisał z góry zakładając, czy pisze wiersz-wiersz czy wiersz-tekst piosenki.
Odpowiedz
#8
Witam po długiej nieobecności
Czyżby osoba z ełckiego I LO? Big Grin
Mam wrażenie, że temat pracy idealnie skopiowany z listy mojego byłego ogólniaka - zresztą skonstruowany przez Kajetana Matczuka i jest jeszcze inny mój Smile
Co do tego,że są narzucane to nie wiem jak teraz, ale my pisaliśmy o te tematy podania do okręgowej komisji egzaminacyjnej żeby mogli je włączyć do listy,teraz nie wiem jak.

Co do tematu jak dla mnie ciekawe byłoby przedstawienia ,,Walki Jakuba z Aniołem'' - i wiersz i fragment Pisma Świętego tego dotyczący robi na mnie wrażenie.

pozdrawiam
[color=green][b],,Trzeba wciąż żywić nadzieje jakąś
wbrew sobie sobą żywić ją trzeba''[/b][/color]
Odpowiedz
#9
tak, osoba z ełkiego 1 lo hehe Smile dziękuję za pomoc Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [matura]Moja praca. Prośba. ciokal 10 6,414 04-15-2014, 07:06 PM
Ostatni post: ciokal
  Prezentacja maturalna. Prośba o pomoc. MacB 5 4,257 05-05-2013, 03:16 PM
Ostatni post: Elessar
  [Matura] Jak tworzą się zbrodniarze - prośba o pomoc Aneta 14 8,233 02-05-2013, 08:09 PM
Ostatni post: Aneta
  Prośba o pomoc Krajan 0 2,186 09-08-2012, 05:24 PM
Ostatni post: Krajan
  Maturka i prośba o pomoc - Cromwell Dziuba 12 6,897 05-22-2012, 08:39 AM
Ostatni post: Dziuba
  "Jacek Kaczmarski w świecie tekstów"- wielka prośba [matura] kromkachleba 2 2,003 03-15-2011, 03:05 PM
Ostatni post: kromkachleba
  Obraz wojny w piosenkach Jacka Kaczmarskiego. Proszę o pomoc hoyo3 21 7,812 11-24-2010, 06:25 PM
Ostatni post: Alek
  Pomoc z maturą szydercamentalny 14 6,289 05-23-2010, 04:21 PM
Ostatni post: tajka
  K.J.: Zrozumiałem , że jestem na zachodzie. / pomoc kokaineriddim 1 1,642 04-27-2010, 03:00 PM
Ostatni post: pkosela
  Pomoc w bibliografii - matura konrado 2 2,093 02-28-2010, 10:22 AM
Ostatni post: M.S.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości