Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Państwo neutralne światopoglądowo
#31
Przemek napisał(a):Zdaje się, że selekcjonerzy działają nielegalnie. Nie ma przepisu zakazującego wstępu do publicznego lokalu, bo takie jest widzimisię osoby stojącej przy wejściu. W zasadzie to jest wykroczenie.
Generalnie jest tak, że oficjalnie wstęp jest za zaproszeniem albo za okazaniem karty klubu - a "selekcjoner" ma pełne prawo robić wyjątki. W razie problemów oczywiście nie powoła się na swoje widzimisię tylko na brak spełnienia formalnego warunku regulaminowego. Czyli nawet jeżeli nie ma przepisu zakazującego "selekcji", to i tak nie ma jak wyegzekwować hipotetycznego prawa do wejścia.

Jaśko, nasza dyskusja chyba powoli się wyczerpuje - już przyznałem, że na poziomie INPUT mogą być elementy odwołujące się do jakichś światopoglądów - w końcu to, czy państwo powinno być światopoglądowo neutralne, to też jakiś światopogląd. Przyznaję też, że nawet przy wyeliminowaniu z systemu komputerowego elementów światopoglądowych z procesu podejmowania decyzji może oczywiście zdarzyć się, że komputer się pomyli, że nie wszystko zostało przewidziane, i że będzie konieczność podjęcia decyzji, być może w oparciu o przekonania światopoglądowe.

Ale liczy się skala. Jeżeli system będzie działał w 99% bez odwoływania się do argumentów światopoglądowych - to i tak będzie dobrze. Kiedy mówimy, że dany kraj jest państwem prawa, to też nie oznacza, że sądy nieomylnie wydają 100% wyroków zgodnie z prawem. Człowiek jest niestety omylny.

Co do dyskryminacji i innych ważnych pojęć, to uważam, że cały problem wynika z braku definicji prawnej. Jest to szczególnie widoczne w znanych procesach o naruszenie praw osobistych. Zazwyczaj nie ma tam wątpliwości co do faktów i ich okoliczności - więc nie sądzi się czynu według jasnego i precyzyjnego prawa, tylko sądzi się niejasne i nieprecyzyjne prawo, zastanawiając się, co ono miało konkretnie oznaczać, w sytuacji, gdy określony czyn został popełniony. A ponieważ nie obowiązuje prawo precedensowe, to wyrok w danej sprawie i tak niczego nie wnosi do spraw następnych. To bardzo niedobrze, już o tym pisałem. W "moim" systemie ważne pojęcia byłyby zdefiniowane (lepiej lub gorzej).

A prawo nie powinno być ani stanowione (jest zbyt abstrakcyjne), ani precedensowe (bo trzeba czekać na precedensy), tylko coś pomiędzy - np. prawo stanowione zilustrowane konkretnymi przykładami (mającymi moc prawną). Wówczas w wielu przypadkach, gdyby sama definicja okazała się niejasna, można byłoby odwołać się do przykładów. Wiele osób, nie mających zdolności do myślenia abstrakcyjnego, miałoby też szansę to prawo zrozumieć (co nie byłoby jednak w interesie prawników).
Odpowiedz
#32
dauri napisał(a):Jaśko, nasza dyskusja chyba powoli się wyczerpuje - już przyznałem, że na poziomie INPUT mogą być elementy odwołujące się do jakichś światopoglądów
I do tych "jakichś" światopoglądów trzeba, jak widać, odwoływać się dość szczegółowo. Ja przecież zwróciłem uwagę tylko na jeden element - zagadnienie dyskryminacji homoseksualistów. I już okazuje, że na etapie wejściowym należałoby poczynić sporo szczegółowych wyjątków zgodnych z takim, a nie innym światopoglądem. A przecież takich kontrowersyjnych zagadnień trzebaby uregulować wiele - np. jak dalece możemy chronić swoją prywatność? Jakie kary są zbyt okrutne, nieludzkie, hańbiące - i byłyby niedopuszczalne w takim państwie? A może wszystkie byłyby dopuszczalne? I tak dalej.

I jak w takiej sytuacji, po szczegółowym uregulowaniu tych wszystkich podstawowych założeń, można takie państwo nazywać neutralnym światopoglądowo? Szczerze mówiąc, mam wrażenie, że koncepcja państwa neutralnego to taki wytrych. Trick polega bowiem na tym, że wyznaczamy granice, które nam akurat odpowiadają, i mówimy: to, co mieści się w tych granicach, to jest neutralność. To, co jest poza nimi, to już nie jest neutralność. Niestety(?), jak pokazał choćby przykład z zakazem dyskryminacji homoseksualistów, nie ma wcale tak powszechnej zgody co do tego, jakie powinny być te granice.

Powiedzmy, że mamy skalę od 0 do 100. Dla jednego dopuszczalne spektrum rozwiązań będzie mieścić się między 10 a 90, czyli odpadną tylko elementy ekstremalne. Dla innego dopszczalny przedział to 30-70. A dla jeszcze innego: 50-70 albo nawet 60-80. Każdy z nich właściwie mógłby powiedzieć: proponuję model państwa neutralnego światopoglądowo - ale w moich granicach. I za każdym razem byłoby to inne państwo, stawiające na inne wartości. Tak jak Radio Maryja i Gazeta Wyborcza mogą być nazwane mediami pluralistycznymi Wink - ale w ramach własnej linii. Dlatego moim zdaniem pojęcie "państwa neutralnego" albo nie niesie w sobie żadnej treści, i jako takie jest pojęciem zbędnym, albo pod pozorem neutralności służy ono eliminacji spośród dopuszczalnych rozwiązań całego tego spektrum, które nam nie pasuje. I jako takie stanowi manipulację.
Odpowiedz
#33
dauri napisał(a):
Przemek napisał(a):Zdaje się, że selekcjonerzy działają nielegalnie. Nie ma przepisu zakazującego wstępu do publicznego lokalu, bo takie jest widzimisię osoby stojącej przy wejściu. W zasadzie to jest wykroczenie.
Generalnie jest tak, że oficjalnie wstęp jest za zaproszeniem albo za okazaniem karty klubu - a "selekcjoner" ma pełne prawo robić wyjątki.

Tak być powinno i jeżeli jest, to klub w którym obowiązują karty klubowe jest otwarty tylko dla członków ma prawo odmówić wejścia osobie nie będącej członkiem. Jednak w zdecydowanej większości lokali stosujących selekcję nazwa klub jest jedynie umowna, nie posiadają listy członków, kart członkowskich itp. Po prostu stoi sobie na wejściu jakiś ćwierćinteligent i wpuszcza według swego uznania - co jest nielegalne.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
#34
Jaśko napisał(a):Jakie kary są zbyt okrutne, nieludzkie, hańbiące - i byłyby niedopuszczalne w takim państwie? A może wszystkie byłyby dopuszczalne? I tak dalej.
No dobrze. Poddaję się, ten argument ostatecznie mnie przekonał. Jeżeli mielibyśmy rozstrzygać, czy dopuszczać kary takie, jak np. palenie na stosie (co wcale nie tak dawno było jak najbardziej zgodne z wiadomym światopoglądem) - to staje się oczywiste, że państwo neutralne światopoglądowo jest pojęciem zbędnym, albo że stanowi manipulację. :poklon:

Pewnie równie poważną przeszkodą byłoby ustalenie kryteriów, według których wyliczane byłyby opłaty za tortury - tu bez światopoglądu ani rusz!

<!-- m --><a class="postlink" href="http://albumpolski.pl/index.php?act=view&ktg=46&idt=366">http://albumpolski.pl/index.php?act=view&ktg=46&idt=366</a><!-- m -->
Odpowiedz
#35
Cieszę się. Choć nie musimy sięgać kilkaset lat wstecz, we współczesnych państwach stosowane są przecież różne kary, które w wielu innych krajach postrzegane są jako niehumanitarne (poczynając od stosunkowo "łagodnych", jak np. kara chłosty, do obcinania rąk czy kamienowania). Decyzja o tym, czy takie kary akceptować, czy odrzucić jako niehumanitarne, jest oczywiście decyzją światopoglądową. Państwo prawdziwie neutralne światopoglądowo nie mogłoby podjąć decyzji o wykluczeniu możliwości orzekania takich kar z powodów humanitarnych - bo musiałoby kierować się jakimś światopoglądem. Ale obaj dobrze wiemy, że takie państwa nie istnieją i nie mogą istnieć.
Odpowiedz
#36
Jaśko napisał(a):Choć nie musimy sięgać kilkaset lat wstecz, we współczesnych państwach stosowane są przecież różne kary, które w wielu innych krajach postrzegane są jako niehumanitarne (poczynając od stosunkowo "łagodnych", jak np. kara chłosty, do obcinania rąk czy kamienowania).
Nie musimy też sięgać do innych cywilizacji niż chrześcijańska. Załóżmy, że powstało gdzieś w Europie państwo, z którego usunięto wszystkich innowierców i postanowiono wprowadzić pseudo-neutralną światopoglądowość, taką mieszczącą się w granicach wiary i kultury świata chrześcijańskiego. Czy wówczas udałoby się wcielić w życie moje zasady? Chyba też nie, no bo trzeba podejmować decyzje: czy palenie na stosie jest dozwolone? A przesłuchiwanie podejrzanych za pomocą tortur? Itd... Niby jeden światopogląd, a tyle różnych sposobów jego interpretacji. ;(
Odpowiedz
#37
dauri napisał(a):trzeba podejmować decyzje: czy palenie na stosie jest dozwolone? A przesłuchiwanie podejrzanych za pomocą tortur?
Otóż to. Dlatego nie sposób mówić o neutralności państwa.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  czy narodowi potrzebne jest państwo? jodynka 38 8,291 01-02-2008, 05:56 PM
Ostatni post: Zbigniew

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości