Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Państwo neutralne światopoglądowo
#1
Dauri w innym wątku pisze tak:
Cytat:Państwo może oczywiście zaczerpnąć pomysł pt. "nie można zezwolić na śluby homoseksualistów" z nauki religii katolickiej, ale państwo neutralne światopoglądowo nie powinno uzasadniać wprowadzenia tego pomysłu w życie wyłącznie nauką głoszoną przez tylko jedną religię, lecz powinno wywieść to także z innych systemów wartości.
Chciałbym przy okazji dowiedzieć się, czym właściwie jest takie państwo, w czym miałaby przejawiać się jego neutralność.

Nie ma to chyba związku z Polańskim, więc wyprowadziłem ten wątek.
Odpowiedz
#2
Jaśko, skoro już założyłeś nowy wątek - to czy mógłbyś (jak jak z dziale "szkoła") najpierw przedstawić swoją koncepcję? Wiem, że wolisz zadawać pytania, ale może ten jeden raz zrobiłbyś wyjątek?
Odpowiedz
#3
Sęk w tym, że ja nie jestem pewien, co należy rozumieć pod tym pojęciem. A ponieważ zadeklarowałeś się jako jej zwolennik, to myślałem, że właśnie od Ciebie się dowiem. Albo od kogoś innego.
Odpowiedz
#4
Jaśko napisał(a):Sęk w tym, że ja nie jestem pewien, co należy rozumieć pod tym pojęciem.
A dlaczego myślisz, że coś "należy" rozumieć pod tym pojęciem? Właśnie wtedy dyskusja ma sens, kiedy są różnie zdania i różne rozumienia.
Odpowiedz
#5
dauri napisał(a):A dlaczego myślisz, że coś "należy" rozumieć pod tym pojęciem? Właśnie wtedy dyskusja ma sens, kiedy są różnie zdania i różne rozumienia.
Dauri, napisaleś, że jesteś zwolennikiem państwa neutralnego światopoglądowo. Ja chciałbym się tylko dowiedzieć, co to takiego. Jeżeli nie chcesz tego wyjaśnić albo nie masz czasu - ok, może innym razem.
Odpowiedz
#6
Jaśko napisał(a):Dauri, napisaleś, że jesteś zwolennikiem państwa neutralnego światopoglądowo. Ja chciałbym się tylko dowiedzieć, co to takiego. Jeżeli nie chcesz tego wyjaśnić albo nie masz czasu - ok, może innym razem.
Nie wydaje mi się, bym napisał, że jestem zwolennikiem państwa neutralnego światopoglądowo - przynajmniej nie w zacytowanej powyżej wypowiedzi. Czasu rzeczywiście mam teraz niewiele i miałem nadzieję, że jakieś blade pojęcie co to tematu wątku masz. Ale skoro nie masz (choć sformułowanie "nie jestem pewien" oznaczało coś innego) - to nie pozostaje nic innego, jak wyjaśnić, choć niewiele mam do powiedzenia ponad to, co ogólnie dostępne w Wikipedii:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Neutralno%C5%9B%C4%87_%C5%9Bwiatopogl%C4%85dowa_pa%C5%84stwa">http://pl.wikipedia.org/wiki/Neutralno% ... %C5%84stwa</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezstronno%C5%9B%C4%87_religijna,_%C5%9Bwiatopogl%C4%85dowa_i_filozoficzna_w%C5%82adz_publicznych">http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezstronno ... ublicznych</a><!-- m -->

Przy czym nie widzę istotnej różnicy między powyższymi sformułowaniami.

Miałbym natomiast coś do powiedzenia o mojej wizji funkcjonowania państwa, która znacząco odbiega od stanu obecnego, ale nie wiem, czy to właściwy wątek, gdyż kwestia znaczenia światopoglądu będzie tu drugorzędna. Tak czy inaczej, wymagałoby to trochę więcej czasu. A w międzyczasie miło byłoby poznać Twoje zdanie w założonym przez Ciebie temacie.
Odpowiedz
#7
Może Jaśkowi chodzi o to, że państwo nie może być neutralne światopoglądowo - bo chociażby myśl o "neutralności światopoglądowej państwa" jest już pewnym elementem światopoglądu.

Oczywiście abstrahując od przyjętej definicji "neutralności światopoglądowej państwa" i próbując podążać drogą jako-takiej logiki.


Czyli "państwo neutralne światopoglądowo" miałoby być takim państwem, które traktuje wszelkich obywateli na równi, niezależnie od ich "światopoglądu", tak?

Nie widzę właściwie na codzień jakiegoś specjalnego szykanowania człowieka (przynajmniej przez owe państwo - tj oficjalne władze i instytucje publiczne) ze względu na światopogląd - raczej ze względu na brak odpowiednich "wtyków".

Chociaż prawnie - istnieją w istocie różnego rodzaju ograniczenia. Np nielegalność posługiwania się gestami faszystowskimi i przejawianie oraz ropowszechnianie tejże ideologii (czy tam o nazizm chodziło, już nie pamiętam). Co ciekawe - a propos stalinizmu nie ma już takich regulacji (z tego co wiem).Ale to takie dygresje biednego studenta na pierwszym roku nędznego kierunku tylko są ;P
Odpowiedz
#8
Tasartir napisał(a):Może Jaśkowi chodzi o to, że państwo nie może być neutralne światopoglądowo
O co Jaśkowi chodzi wie tylko Jaśko. Ale jeżeli Mu wierzyć, to on nie rozumie tego pojęcia. Żeby mieć zdanie na temat, czy państwo może być neutralne światopoglądowo, czy nie może, trzeba najpierw zrozumieć to pojęcie.

Tasartir napisał(a):Czyli "państwo neutralne światopoglądowo" miałoby być takim państwem, które traktuje wszelkich obywateli na równi, niezależnie od ich "światopoglądu", tak?
Nie. "Równe traktowanie" nie ma tu nic do rzeczy.

Chodzi głównie o to, by:
- przy tworzeniu prawa i zasad jego stosowania, nie kierować się jednym światopoglądem, nie tworzyć zapisów, które faworyzują ów światopogląd
- przy stosowaniu prawa nie brać pod uwagę światopoglądu obywateli, i dbać o to, aby osoby odpowiedzialne za stosowanie prawa nie kierowały się swoim własnym światopodgądem.

Równe traktowanie to zupełnie inny temat. W skrócie: ludzie, rzeczy i sytuacje nie są równe (więc nie może być mowy o równym traktowaniu - które byłoby wręcz niepożądane). Są tylko bardziej lub mniej do siebie podobne - więc "traktowanie" powinno polegać na tym, by różnica w "traktowaniu" była funkcją rosnącą różnicy w "parametrach". Warunkiem koniecznym, aby było to możliwe, jest to, by w przepisach prawa funkcje były ciągłe - a są skokowe. Czyli nie ma może być mowy o "równym traktowaniu", gdyż tak skonstruowane prawo prowadzi do sytuacji, gdzie dwie bardzo podobne do siebie sprawy są traktowane bardzo różnie.

Ale oczywiście i w takim systemie można kierować lub nie kierować się światopoglądem.
Odpowiedz
#9
dauri napisał(a):- przy tworzeniu prawa i zasad jego stosowania, nie kierować się jednym światopoglądem, nie tworzyć zapisów, które faworyzują ów światopogląd
Jaśko napisał(a):Państwo może oczywiście zaczerpnąć pomysł pt. "nie można zezwolić na śluby homoseksualistów" z nauki religii katolickiej, ale państwo neutralne światopoglądowo nie powinno uzasadniać wprowadzenia tego pomysłu w życie wyłącznie nauką głoszoną przez tylko jedną religię, lecz powinno wywieść to także z innych systemów wartości.
Czyli liczy się nie tyle treść przepisów, co raczej ich uzasadnienie? Motywacja, która przyświecała prawodawcy?
Odpowiedz
#10
Jaśko napisał(a):Czyli liczy się nie tyle treść przepisów, co raczej ich uzasadnienie? Motywacja, która przyświecała prawodawcy?
Obie rzeczy się liczą i są powiązane. Motywacja ("nie kierować się jednym światopoglądem") i treść ("nie tworzyć zapisów, które faworyzują ów światopogląd").
Odpowiedz
#11
Rozumiem. Zmylił mnie ten fragment, który powyżej zacytowałem jako drugi (dotyczący małżeństw homo).

Zastanawia mnie jednak, czy nie powinieneś zrezygnować z tego pierwszego elementu, czyli motywacji. Nie jestem pewien, czy Twoim zdaniem oba te elementy powinny wystąpić łącznie, czy też traktujesz je alternatywnie. Niemniej zastanawiam się, czy nie wystarczyłoby, żeby zaistniał tylko "skutek" (w postaci przepisów, które faworyzują określony światopogląd). Wydaje mi się, że byłoby sensowniejsze z 2 powodów:
- po pierwsze - można argumentować, że liczy się chyba raczej efekt, a nie motywacja. Przykładowo, gdyby partia konserwatywna zniosła karę smierci kierując się przekonaniem, że przykazanie "nie zabijaj" powinno mieć zastosowanie również do KS - to czy uznałbyś, że naruszono zasady neutralności światopoglądowej?
- po drugie - w demokracji często trudno ustalić, jaka była motywacja prawodawcy. Jeżeli za ustawą znoszącą karę śmierci głosowała partia konserwatywna (uzasadniająca zniesienie KS nauką Kościoła), partia liberalna (uzasadniająca to koniecznością nadążania za postępem albo wymogiem dostosowania się do zaleceń instytucji europejskich) i partia... jakaś trzecia (której obiecano kilka dobrych stanowisk, jeżeli poprze zniesienie KS) - to jak ocenić taką ustawę? Jaka była motywacja jej przyjęcia, poza tym, że złożona? A przecież znacznie uprościłem sprawę zakładając, że nie ma żadnych podziałów wewnątrz partii (a zazwyczaj przecież są).
Odpowiedz
#12
Jaśko napisał(a):- po pierwsze - można argumentować, że liczy się chyba raczej efekt, a nie motywacja. Przykładowo, gdyby partia konserwatywna zniosła karę smierci kierując się przekonaniem, że przykazanie "nie zabijaj" powinno mieć zastosowanie również do KS - to czy uznałbyś, że naruszono zasady neutralności światopoglądowej?
Tak. Co do efektu, to liczy się oczywiście przede wszystkim efekt, ale również efektywność - między innymi szybkość dojścia do rozwiązania, a dyskusje na tematy światopoglądowe, aczkolwiek interesujące, oznaczają w procesie legislacyjnym stratę czasu, pieniędzy, a ponadto uważam, że nie prowadzą do najlepszych rozwiązań. Jak napisałem wcześniej
dauri napisał(a):Miałbym natomiast coś do powiedzenia o mojej wizji funkcjonowania państwa, która znacząco odbiega od stanu obecnego
ale wcześniej
dauri napisał(a):miło byłoby poznać Twoje zdanie w założonym przez Ciebie temacie.
Odpowiedz
#13
dauri napisał(a):Nie wydaje mi się, bym napisał, że jestem zwolennikiem państwa neutralnego światopoglądowo - przynajmniej nie w zacytowanej powyżej wypowiedzi.
Napisałeś tak bodaj dzień wcześniej:
Cytat:Rzeczywiście jesteśmy (a przynajmniej ja jestem) za państwem neutralnym światopoglądowo
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?p=181533#p181533">viewtopic.php?p=181533#p181533</a><!-- l -->

dauri napisał(a):liczy się oczywiście przede wszystkim efekt, ale również efektywność - między innymi szybkość dojścia do rozwiązania, a dyskusje na tematy światopoglądowe, aczkolwiek interesujące, oznaczają w procesie legislacyjnym stratę czasu, pieniędzy
Może tak być, ale może być równie dobrze odwrotnie - właśnie ze względu na argumenty światopoglądowe pewne ustawy mogą być przyjęte sprawniej (o ile te argumenty przemówią do większości).
dauri napisał(a):miło byłoby poznać Twoje zdanie w założonym przez Ciebie temacie
Jeżeli miałbym bazować na tym, co to już zostało napisane (lub podlinkowane), to państwo neutralne światopoglądowo wydaje mi się 1. praktycznie, a nawet 2. teoretycznie nieosiągalne a także 3. szkodliwe dla demokracji.

1. O praktycznych problemach ustalenia, jaką motywacją kierowali się prawodawcy w demokracji parlamentarnej, pisałem w poprzednim wpisie.
2. nieosiagalne również teoretycznie w tym sensie, że ustanawiając przepisy prawodawca (a właściwie kilkuset "prawodawców" biorących udział w procesie stanowienia prawa) zazwyczaj kieruje się jakimś światopoglądem (który określałby ich nastawienie do takich problemów jak KS, status prawny mniejszości, zakres dopuszczalności aborcji, in vitro, dopuszczalność nauczania religii czy wieszania krzyży w szkołach publicznych i wiele innych). Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie ostatecznie zostanie przyjęte, bedzie ono w mniejszym lub większym stopniu wyrazem światopoglądu, który w parlamencie przeważył. Dlatego nawet teoretycznie taki model neutralny jest nieosiągalny.
3. Model "neutralny" byłby również szkodliwy dla demokracji z tego powodu, że ludzie w końcu m. in. po to głosują na jakąś partię, żeby wprowadziła ona określone zmiany w prawodawstwie. Trudno więc byłoby wymagać, aby taka partia zaniechała realizowania swojego programu, zarzucając jej, że kieruje się jakąś filozofią czy światopoglądem (chrześcijańskim, laickim, racjonalistycznym, liberalnym, konserwatywnym itp).
Odpowiedz
#14
Ad 1 - Jeżeli pisząc o motywacji masz na myśli uzasadnienie - to nie jest to wielkim problemem (ale o tym za chwilę). Natomiast bardzo ważną sprawą jest, aby wiadomo było, co konkretnie chce się osiągnąć wprowadzając dane rozwiązanie prawne (od odpowiedzi na pytanie "dlaczego?" ważniejsza jest odpowiedź na pytanie "po co?").

Ad 2 - Nie zgadzam się. To, o czym piszesz, jest konsekwencją takiego a nie innego funkcjonowania państwa i stanowienia prawa, a tak wcale być nie musi. Konieczny jest jedynie jakiś bardzo ogólny konsensus (który nazwałbym meta-światopoglądem) regulujący ogólne zasady funkcjonowania państwa. Powiedzmy, że jedynie niektóre części konstytucji muszą być uzależnione od jakiegoś światopoglądu (gdyż np to, czy ma być demokracja, czy co innego, też jest jakimś światopoglądem).

Ad 3 - Też się nie zgadzam. Zakładasz, po pierwsze istnienie partii politycznych, po drugie - głosowanie na te partie, a po trzecie - że po wyborach te partie realizują swoje programy, a żadne tych założeń nie jest obligatoryjne.

Największym zagrożeniem dla demokracji jest to, że nowe technologie są wykorzystywane do działań populistycznych, a nie do działań na rzecz umacniania demokracji, a w sferze legislacji, wyłaniania i sprawowania władzy państwa funkcjonują nadal tak jak w XIX wieku. Np. wybory sprowadzają się do konkursu piękności, a w rozwiązaniach legislacyjnych jest zbyt dużo populizmu (vide ustawa antyhazardowa, becikowe itp). Co gorsze - nie ma praktycznie żadnej debaty o tym, czy nie należałoby tego zmienić. A pomysłów może być bardzo wiele, oto kilka:

1) Konsultacje społeczne (mogą być w formie głosowania) o ogólnych kierunkach rozwoju państwa - powiedzmy co 5-10 lat. Przykładowo, obywatele co jakiś czas wypowiadają się:
- czy chcą państwa bardziej opiekuńczego (większych podatków), czy bardziej liberalnego (i podatków mniejszych)
- czy chcą państwa wyznaniowego czy świeckiego
- czy chcą większej lub mniejszej integracji z instytucjami międzynarodowymi
- jakie powinny być proporcje wydatków publicznych (np. ile % na edukację, ile na kulturę, ile na rozwój infrastruktury, ile na lecznictwo, itp)
- itp.

2) W oparciu o wyniki opracowywane są programy, zapewniające rozwój państwa w tych kierunkach. Programy są opracowywane w ujęciu projektowym (ściśle określone cele, założenia, koszty, zasoby, harmonogram, ryzyka, kryteria oceny realizacji, itp).

3) Wybór sposobu realizacji celów jest wspomagany komputerowo, za pomocą symulacji przeprowadzanych na uprzednio przygotowanych modelach. Programy komputerowe potrafią skutecznie znajdywać dobre rozwiązania, trudne lub niemożliwe do znalezienia ręcznego (np. sieci neuronowe). Problemem jest jedynie posiadanie dobrego modelu. W szczególności rozwiązania legislacyjne mogłyby być opracowywane w oparciu o takie symulacje.

4) Kiedy projekt i sposób jego wykonania jest zatwierdzony - jest wyłaniana osoba, która będzie go realizowała od początku do końca, i jest na koniec z tego rozliczana w oparciu o kryteria z góry ustalone, co daje jej większe lub mniejsze szanse na prowadzenie kolejnych projektów.

5) Wybór projektów do realizacji oraz osób, które będą je prowadziły, następują częściowo w oparciu o kryteria merytoryczne, częściowo w drodze wyboru przez obywateli.

Sądzę, że taki model zarządzania byłby i skuteczniejszy, i bardziej demokratyczny. Nie rozpisałem tego na instytucje, ale nie byłoby to szczególnie trudne - warto natomiast zauważyć, że partie polityczne nie są tu praktycznie do niczego potrzebne (lub ewentualnie mogłyby się zająć opracowywaniem programów, zwycięski program dostawałby np. nagrodę, a realizacją mógłby się zajmować ktoś zupełnie inny).

A jak to się odbywa teraz? Na początku ktoś rzuca pomysł na ustawę (np. prywatyzacja służby zdrowia). Zaczyna się debata (argumenty za, argumenty przeciw, jedne bardziej populistyczne od drugich itd). A powinno się zacząć od mierzalnych celów, które chcemy osiągnąć, na przykład:
- obniżyć koszty leczenia konkretnych schorzeń o 10% w ciągu 5 lat
- skrócić średni czas oczekiwania na świadczenie medyczne o 20% w ciągu 5 lat
- przeznaczyć na reformę nie więcej niż ileśtam mln zł.
- itp...
Opracowuje się kilka programów, wybierany jest ten, który najbardziej odpowiada zapotrzebowaniu społecznemu (np. w drodze głosowania), a potem symulacja komputerowa wykaże m. in. czy korzystna będzie prywatyzacja i konkretnie czego.

Myślę, że państwo funkcjonujące w oparciu o podobne założenia mogłoby być neutralne światopoglądowo. Przykładowo, z temacie aborcji programem mogłoby być zmniejszenie liczby aborcji o jakiś procent w danym przedziale czasu. Myślę, że niezależnie od światopoglądu większość obywateli zgodzi się, że aborcja nie jest niczym pożądanym, a ich liczba powinna być zmniejszona. Jak już będziemy mieli założenia, to symulacje powinny wykazać, jak wybrany cel osiągnąć (zaostrzyć, zliberalizować czy pozostawić przepisy antyaborcyjne, zwiększyć profilaktykę, itp). Różnica polega na tym, że nie wprowadzamy zakazu aborcji dlatego, że zakazuje jej nasz światopogląd, tylko dlatego, że chcemy osiągnąć przez to konkretne i mierzalne cele, niezwiązane z żadnym światopoglądem, lub wspólne dla różnych światopoglądów.
Odpowiedz
#15
dauri napisał(a):1) Konsultacje społeczne (mogą być w formie głosowania) o ogólnych kierunkach rozwoju państwa - powiedzmy co 5-10 lat. Przykładowo, obywatele co jakiś czas wypowiadają się:[...]
- czy chcą państwa wyznaniowego czy świeckiego[...] W oparciu o wyniki opracowywane są programy, zapewniające rozwój państwa w tych kierunkach.
dauri napisał(a):Myślę, że państwo funkcjonujące w oparciu o podobne założenia mogłoby być neutralne światopoglądowo.
Czyli Twoim zdaniem państwo wyznaniowe może być neutralne światopoglądowo? :niepewny:
Odpowiedz
#16
Cytat:Czyli Twoim zdaniem państwo wyznaniowe może być neutralne światopoglądowo?
Nie. W punkcie 1) chodziło mi o to, że powinna być możliwość odejścia od państwa neutralnego światopoglądowo, gdyby okazało się, że jest zapotrzebowanie społeczne na państwo wyznaniowe. Ale na upartego państwo wyznaniowe może działać tak, jak państwo światopoglądowe, jeżeli ta wyznaniowość kończy się na tym, że jest wpisana do konstytucji, a w praktyce nie jest to wykorzystywane. Chyba jest to możliwe, w końcu w Polsce jest obcenie sytuacja odwrotna.
Odpowiedz
#17
A gdyby komputer zadecydował, że z takich czy innych powodów należy wprowadzić obowiązkową naukę religii w szkołach, to wprowadzenie takiego obowiązku byłoby zgodne z zasadami państwa neutralnego światopoglądowo?
Odpowiedz
#18
Jaśko napisał(a):A gdyby komputer zadecydował, że z takich czy innych powodów należy wprowadzić obowiązkową naukę religii w szkołach, to wprowadzenie takiego obowiązku byłoby zgodne z zasadami państwa neutralnego światopoglądowo?
Komputer w żadnym wypadku nie powinien decydować, tylko wspomagać proces podejmowania decyzji przez człowieka, poprzez podpowiadanie możliwych rozwiązań. Ponadto, jeżeli komputer ma wspomagać funkcjonowanie państwa neutralnego światopoglądowo, to nie może mieć algorytmów, które proponują rozwiązania stojące w sprzeczności z podstawowymi założeniami.
Odpowiedz
#19
dauri napisał(a):Komputer w żadnym wypadku nie powinien decydować, tylko wspomagać proces podejmowania decyzji przez człowieka, poprzez podpowiadanie możliwych rozwiązań.
W takim razie nie bardzo rozumiem róznicę między obecnym systemem, a tym proponowanym przez Ciebie. I w jednym i w drugim projekty przepisów są opracowywane lub opiniowane przez ekspertów (rządowych, sejmowych itp). Obecnie eksperci jak najbardziej mogą korzystać z pomocy komputerów, również w celu opracowania różnych symulacji i o ile mi wiadomo czynią to, prognozując np. wpływ projektowanej regulacji np. na ekonomię, klimat, społeczeństwo itp). A następnie człowiek dokonuje wyboru, uwzględniając (lub nie) opinię (projekt) ekspertów.
Odpowiedz
#20
Jaśko napisał(a):W takim razie nie bardzo rozumiem róznicę między obecnym systemem, a tym proponowanym przez Ciebie.
Główna różnica polega na tym, że w systemie proponowanym przez mnie wychodzi się od celów, wytyczonych na podstawie wyników konsultacji społecznych, oraz na podejściu projektowym do realizacji progamów. Podejście projektowe to, jak napisałem, m. in. "ściśle określone cele, założenia, koszty, zasoby, harmonogram, ryzyka, kryteria oceny realizacji, itp". Czy uważasz, że PiS to wszystko określił, np. powołując CBA? Czyli: w jakim stopniu mniejszyć korupcję, w jakim okresie czasu, ile to będzie kosztowało, i w jaki sposób oceni się potem sukces przedsięwzięcia? Albo czy PO określiła to wszystko w przypadku ustawy antyhazardowej? W mojej propozycji to są wszystko obligatoryjne punkty, podawane do wiadomości publicznej - a celem jest nie tylko usprawnienie działania państwa, ale również zapobieganie populizmowi.

W tym kontekście bardzo dobrą inicjatywą jest powołanie przez Prezydenta Narodowej Rady Rozwoju - przynajmniej na pierwszy rzut oka, jeżeli zajmą się wytyczaniem celów, a nie kłótniami na tle ideologicznym. Posmotrim, uwidim.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6449685.html">http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 49685.html</a><!-- m -->
Odpowiedz
#21
Nie rozumiemy się. Pytam o to, w jaki sposób Twój model miałby rzekomo zapewnić neutralność światopoglądową państwa.

Zgodnie z Twoim modelem decyzję podejmuje zawsze człowiek:
dauri napisał(a):Komputer w żadnym wypadku nie powinien decydować, tylko wspomagać proces podejmowania decyzji przez człowieka, poprzez podpowiadanie możliwych rozwiązań.
Załóżmy więc, że określamy cel: zmniejszenie liczby takich a takich przestępstw o tyle a tyle procent w takim a takim okresie. Załóżmy, że komputer udziela odpowiedzi (m. in.) "Należy przywrócić karę śmierci". Skoro jednak decyzję podejmuje człowiek, to załóżmy, że człowiek uznał, że taka kara jest niezgodna z jego światopoglądem itp i z tego powodu nie skorzystał z tej sugestii komputera. Jak wynika z powyższego scenariusza, wbrew Twoim nadziejom Twój model nie wyklucza konieczności podejmowania decyzji światopoglądowych przez państwo.
Odpowiedz
#22
Jaśko napisał(a):Pytam o to, w jaki sposób Twój model miałby rzekomo zapewnić neutralność światopoglądową państwa.
Mój model takiej neutralności nie zapewnia, tylko jej sprzyja. Wychodzenie od celów też wszystkiego nie załatwia, bo przecież za cel można sobie postawić właśnie wprowadzenie państwa wyznaniowego. Ale jeżeli ludzie będą chcieli państwa światopoglądowo neutralnego, to mój model powinien w tym pomóc.

Co do kary śmierci, jeżeli zaczynamy z takim nastawieniem, że cokolwiek podpowie komputer, to i tak wybierzemy preferowane przez nas rozwiązanie (wszystko jedno dlaczego) - to chyba lepiej nie tracić czasu na zabawę z nim?
Odpowiedz
#23
dauri napisał(a):Mój model takiej neutralności nie zapewnia, tylko jej sprzyja.
No, rzeczywiście, nie napisałeś, że "zapewnia", tylko że umożliwia funkcjonowanie państwa neutralnego:
dauri napisał(a):Myślę, że państwo funkcjonujące w oparciu o podobne założenia mogłoby być neutralne światopoglądowo.
Ale ja mam nadal wątpliwości co do tego, że państwo w ogóle może być "neutralne". Państwo musi rozstrzygać o tym, w jakim stopniu chronić różne wartości, które często wchodzą ze sobą w kolizję. I takie wyważenie różnych wartości, przyznanie pierwszeństwa jednej lub drugiej, dokonanie oceny, czy (proponowane przez komputer) ograniczenia, zakazy czy nakazy są proporcjonalne, czy są sprawiedliwe - to przecież nierozerwalnie wiąże się z taką czy inną filozofią, światopoglądem itp. Przykładowo, radykalne zwiększenie uprawnień służb specjalnych do rewidowania ludzi, do podsłuchiwania, mogłoby zostać uznane przez komputer za środek skutecznie prowadzący do zmniejszenia zagrożenia terroryzmem. Skoro jednak w Twoim modelu to człowiek, a nie komputer, podejmuje ostatecznie decyzję, to ja widzę mozliwości następujące:

1. Zatwierdzamy propozycję komputera bez dyskusji. Uczciwi ludzie nie mają się czego obawiać. Rozwiązanie, jak mniemam, zgodne z założeniami państwa neutralnego światopoglądowo.

2. Odrzucamy lub modyfikujemy rozwiązanie zaproponowane przez komputer, ponieważ uważamy, że prywatność ludzi, ich "mir domowy" zasługuje na ochronę, a permanentna inwigilacja to naruszenie praw człowieka. W tym momencie prawodawca kierowałby się już określoną filozofią, poglądem na relacje państwo-jednostka, więc decyzja nie byłaby neutralna.

3. Programujemy komputer w ten sposób, żeby nie udzielał takich głupich odpowiedzi. A więc programujemy go zgodnie z jakimś światopoglądem, już na tym etapie rezygnując z założenia neutralności.

W mojej ocenie neutralna (o ile w ogóle) jest tylko wersja 1.

Takich przykładów można oczywiście wymyślić wiele. O karze śmierci pisałem powyżej. Inny zestaw możliwości rysuje się np. przy celu "ograniczenie wydatków na służbę zdrowia": przykładowo, czy zaakceptować w tym celu nakaz zapinania pasów w samochodach? Czy zaakceptować absolutny zakaz palenia? Czy zalegalizować w tym celu eutanazję i propagować jej stosowanie, zwłaszcza wśród osób, których terapia jest kosztowna? A może w całości przenieść koszt świadczeń zdrowotnych na pacjenta? I tak dalej. Niektóre z takich propozycji mogą wydać się nam głupie, inne oburzające, inne śmieszne, a niektóre może już zostały zastosowane Smile Ale jakby nie było, żeby jakoś kontrolować te wybryki komputera, albo musimy zaprogramować mu odpowiednie założenia światopoglądowe (na etapie INPUT), albo modyfikować to, co otrzymujemy jako OUTPUT, ale gdzieś taki filtr światopoglądowy/filozoficzny/ideologiczny trzeba założyć. A w takim razie neutralność jest mitem.
Odpowiedz
#24
Jaśko napisał(a):Ale jakby nie było, żeby jakoś kontrolować te wybryki komputera, albo musimy zaprogramować mu odpowiednie założenia światopoglądowe (na etapie INPUT), albo modyfikować to, co otrzymujemy jako OUTPUT, ale gdzieś taki filtr światopoglądowy/filozoficzny/ideologiczny trzeba założyć. A w takim razie neutralność jest mitem.
No dobrze, trochę racji masz. Rzeczywiście są potrzebne na etapie INPUT pewne imponderabila (już o tym trochę pisałem, używając terminu "meta-światopogląd"). Być może jest tego więcej, aniżeli początkowo sądziłem. Sądzę, że takie rzeczy możnaby ustalić w oparciu o pewien wspólny mianownik dla różnych światopoglądów. Od tego momentu mój model mógłby funkcjonować bez konieczności odwoływania się do światopoglądów. Problem powróciłby jedynie w momencie, gdy byłaby wola zmiany owych imponderabiliów - ale takich rzeczy nie robiłoby się zbyt często, tak, jak nie zmienia się zbyt często konstytucji.
Odpowiedz
#25
A czy w tym modelu prawodawca mógłby świadomie i celowo wprowadzić zakaz dyskryminacji homoseksualistów? Czy raczej mógłby taki zakaz wprowadzić tylko wtedy, kiedy komputer by to zaproponował przy którejś okazji?
Albo czy dopuszczalne byłoby takie ułożenie pytania i przyjęcie takich założeń, żeby komputer z prawdopodobieństem graniczącym z pewnością wprowadzenie takiego zakazu zaproponował?
Odpowiedz
#26
Jaśko napisał(a):A czy w tym modelu prawodawca mógłby świadomie i celowo wprowadzić zakaz dyskryminacji homoseksualistów?
Nie mógłby, gdyż zakaz dyskryminowania (nie tylko homoseksualistów) idzie w parze z neutralnością światopoglądową i zakaz dyskryminowania powinien być zapisany na etapie INPUT. Jeżeli ktoś chce mieć możliwość dyskryminowania, to raczej nie będzie zwolennikiem państwa neutralnego światopoglądowo. Przykładowo, w projekcie konstutucji PiS nie ma państwa neutralnego światopoglądowo (czy też bezstronnego w kwestiach światopoglądu), ani ma też zakazu dyskryminowania. <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.pis.org.pl/download.php?g=mmedia&f=projekt_nowej_konstytucji.pdf">http://www.pis.org.pl/download.php?g=mm ... ytucji.pdf</a><!-- m --> - jest to logicznie spójne.

Skądinąd interesujące, kogo PiS chciałoby dyskryminować. Homoseksualistów, oligarchów, łże-elity, internautów, wykształciuchów, tych, co stoją tam, gdzie stało ZOMO...?

Jaśko napisał(a):Czy raczej mógłby taki zakaz wprowadzić tylko wtedy, kiedy komputer by to zaproponował przy którejś okazji?
Co do współpracy człowieka z komputerem - komputer nie wymyśla rozwiązań legislacyjnych, tylko je wybiera na podstawie obliczeń wskaźników osiągnięcia założonych celów. Może też obliczać optymalne parametry danego rozwiązania, np. stopy i progi podatkowe. Gdyby więc ktoś wpadł na pomysł ciekawego rozwiązania legislacyjnego nie będącego w bazie, to trzeba by to rozwiązanie dodać. Zadne z rozwiązań nie powinno jednak być w sprzeczności z najważnieszymi założeniami państwa neutralnego światopoglądowo, wśród których jest szeroko rozumiana tolerancja.
Odpowiedz
#27
dauri napisał(a):Nie mógłby, gdyż zakaz dyskryminowania (nie tylko homoseksualistów) idzie w parze z neutralnością światopoglądową
A jak rozumiesz ten zakaz dyskryminowania homoseksualistów? Czy to znaczy, że homoseksualiści jednej płci powinni móc zawierać miedzy sobą małżeństwa? Czy takie pary powinny mieć prawo do adopcji dzieci? Czy raczej uważasz, że brak takich możliwości nie może zostać uznany za dyskryminację? Przecież tych kwestii dotyczą gorące spory światopoglądowe. Czy więc uznasz, że homoseksualistom należy przyznać te prawa, czy też że należy im ich odmówić - to będzie to decyzja światopoglądowa.

Albo weźmy inny przypadek: grupa homo chce sobie urządzić gej-party w jakimś lokalu. Takie, powiedzmy, dość spektakularne gej-party, z różnymi przebierańcami itp. Sodoma i Gomora. I załóżmy, że ci panowie wytypowali sobie w tym celu miły pensjonacik na uboczu. Położenie idealne, ceny rozsądne, czysto i schludnie. Kłopot jest jednak taki, że właściciel, osoba religijna, ani myśli o wyrażeniu zgody na pląsy tych, jak się wyraża, "chorych ludzi". Krótko mówiąc - dyskryminuje ich. Rozumiem, dauri, że państwo działające według Twojego modelu powinno tego właściciela ukarać, a może i zmusić do zaprzestania swych dyskryminacyjnych praktyk, do postąpienia niezgodnie z jego przekonaniami? Czy państwo powinno narzucić mu swój światopogląd? W końcu uważasz, że państwo powinno zakazać dyskryminacji. Nie rozumiem jednak, dlaczego nazywasz takie państwo "neutralnym światopoglądowo". A może raczej uznałbyś, że w Twoim modelu prywatnych osób nie należy zmuszać do tolerancji, nie należy ograniczać ich wolności, ba - że należy tolerować ich przekonania religijne? Ale gdybyś tak uznał, to przecież również postapiłbyś tak w oparciu o określony światopogląd. Tak czy owak, w żadnym z tych przypadków Twoje państwo nie może być nazwane neutralnym światopoglądowo.

Jeszcze inna sytuacja: homoseksualiści a instytucje religijne. Załóżmy, że homoseksualna para przychodzi do kościelnego ośrodka adopcyjnego i chce zaadoptować dziecko. Ośrodek oczywiście odmawia. Czy w Twoim modelu państwo powinno nakazać takiemu ośrodkowi, aby "obsługiwał" również pary homoseksualne (albo niech zakończy działalność)? Czy może raczej w Twoim modelu przewiduje się tolerancję religijną? Z tego, co pisałeś (zakaz dyskryminowania idzie w parze z neutralnością światopoglądową) wynikałoby, że byłbyś za zakazem takich dyskryminacyjnych praktyk. Niech będzie i tak. Ale nie nazywajmy tego neutralnością światopoglądową! Smile

dauri napisał(a):zakaz dyskryminowania (nie tylko homoseksualistów) idzie w parze z neutralnością światopoglądową
dauri napisał(a):Zadne z rozwiązań nie powinno jednak być w sprzeczności z najważnieszymi założeniami państwa neutralnego światopoglądowo, wśród których jest szeroko rozumiana tolerancja.
Przecież wprowadzanie zakazów i nakazów, a więc zmuszanie ludzi do określonego postępowania, właśnie koliduje z tolerancją? Zwłaszcza szeroko rozumianą Smile
Odpowiedz
#28
Jaśko napisał(a):A jak rozumiesz ten zakaz dyskryminowania homoseksualistów? Czy to znaczy, że homoseksualiści jednej płci powinni móc zawierać miedzy sobą małżeństwa?
Małżeństwo z definicji jest związkiem między kobietą a mężczyzną, więc, póki ta definicja obowiązuje, nie może być mowy o dyskryminacji. Odmowa zmiany definicji różnych pojęć, obowiązujących niezmiennie od wieków, nie jest dyskryminacją.

Nie jesteśmy jednak skazani na alternatywę małżeństwo lub celibat. Np. we Francji wprowadzono PACS, może być zawarty zarówno przez homoseksualistów jak heteroseksualistów i ma się to dobrze. <!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pacte_civil_de_solidarit%C3%A9">http://pl.wikipedia.org/wiki/Pacte_civi ... arit%C3%A9</a><!-- m -->
O tym, by homoseksualiści domagali się, aby ich związek PACS nazywać małżeństwem nie słyszałem.

Cytat:Czy takie pary powinny mieć prawo do adopcji dzieci?
Nie wiem, to powinno wynikać z badań, jaki wpływ miałaby taka adopcja na dziecko, czy globalnie pozytywny, czy nie. Jako minus można postrzegać rozwój w rodzinie "nietradycyjnej", jako plus - rozwój jednak w rodzinie, a nie w domu dziecka. Wierzę, że plusy tu przeważają i jestem za, a decyzja nie jest podparta światopoglądem. Gdybym uważał, że przeważają minusy byłbym przeciw. Jest pewien problem w tym, że aby się tego dowiedzieć, trzeba odważyć się na spróbowanie. Ale takie niepewności występują w wielu dziedzinach.

Jaśko napisał(a):Albo weźmy inny przypadek: grupa homo chce sobie urządzić gej-party w jakimś lokalu.
Tu z kolei decyzja powinna wynikać z przepisów prawa, które pozwalają lub nie na odmowę świadczenia usługi w takiej sytuacji. Są w prawie takie przepisy, np. gazeta może odmówić reklamy niezgodnej z linią gazety (czy jakoś tak). Nic nie stoi na przeszkodzie, by był przepis, że lokal ma prawo odmówić świadczenia usług, które byłyby sprzeczne z czymśtam. Chyba tak jest obecnie - na tej zasadzie tzw. "selekcjonerzy" odmawiają wstępu pewnym osobom.

Jaśko napisał(a):Załóżmy, że homoseksualna para przychodzi do kościelnego ośrodka adopcyjnego i chce zaadoptować dziecko.
Jeżeli dopuszczamy wyznaniowe instytucje (ośrodki, szkoły, itp) - to mają one prawo dobierać swoich "klientów" zgodnie ze swoimi wartościami. Moje państwo neutralne światopoglądowo nie zakazuje działalności wyznaniowej.

Wszystkie powyższe zasady można wyprowadzić z refleksji i badań nad tym, na ile poszczególne rozwiązania będą korzystne (lub nie) dla społeczeństwa, a nie z światopoglądowego stosunku wobec homoseksualistów.
Odpowiedz
#29
dauri napisał(a):Wszystkie powyższe zasady można wyprowadzić z refleksji i badań nad tym, na ile poszczególne rozwiązania będą korzystne (lub nie) dla społeczeństwa, a nie z światopoglądowego stosunku wobec homoseksualistów.
Jak to "można wyprowadzić", skoro sam pisałeś, że:
dauri napisał(a):zakaz dyskryminowania (nie tylko homoseksualistów) idzie w parze z neutralnością światopoglądową i zakaz dyskryminowania powinien być zapisany na etapie INPUT
i
dauri napisał(a):jeżeli komputer ma wspomagać funkcjonowanie państwa neutralnego światopoglądowo, to nie może mieć algorytmów, które proponują rozwiązania stojące w sprzeczności z podstawowymi założeniami.
Czyli powyższe zasady (dopuszczające dyskryminację) nie bardzo mogłyby zostać wyprowadzone wg Twojego modelu. Chyba, że na etapie INPUT zaprogramujesz np.: "Dyskryminacji homoseksualistów należy zakazać, ale niekiedy będzie można dyskryminować (odmówić świadczenia usług, a może przyjęcia do pracy w niektórych zawodach/instytucjach/na niektórych stanowiskach? Ale których?). Ponadto w przypadku kolizji między zakazem dyskryminacji a swobodą działalności wyznaniowej należy przyznać pierwszeństwo tej ostatniej. Zaś odmowa zmiany tradycyjnej definicji małżeństwa nie jest dyskryminacją".
To przecież konkretne stanowisko światopoglądowe. A przecież to i tak wierzchołek góry lodowej.

dauri napisał(a):Odmowa zmiany definicji różnych pojęć, obowiązujących niezmiennie od wieków, nie jest dyskryminacją.
Ty możesz tak uważać, ja mogę tak uważać, tak może uważać ks. Bajda*) ale w Twoim modelu to bedzie akurat bez znaczenia. Liczyć bedzie się to, co na ten temat bedzie uważać komputer, albo ten, który go zaprogramuje. Ty twierdzisz, że uznanie małżeństwa za związek tylko kobiety i mężczyzny mieści się w modelu państwa neutralnego światopoglądowo. Ale przecież inni mogą uważać, że ograniczanie pojęcia małżeństwa tylko do związku mężczyzny i kobiety to właśnie dyskryminacja**). Tymczasem
Cytat:ustanawiana przez państwo instytucja małżeństwa nie powinna być ograniczana przez wpływy ideologiczno-religijne, lecz musi uwzględniać potrzeby wszystkich obywateli – mających odmienne poglądy i potrzeby.***)
A przecież deklaracja, że odmowa zmiany definicji małżeństwa, obowiązującego niezmiennie od wieków, nie jest dyskryminacją, sama w sobie jest deklaracją światopoglądową.

Podobnie różne mogą być poglądy na to, czy w przypadku kolizji między swobodą działania organizacji wyznaniowych a prawem gejów do równego traktowania należy przyznać pierwszeństwo prawom tych organizacji (co jest zgodne z Twoimi poglądami) czy ... niekoniecznie (co jest z kolei zgodne z poglądami innych osób****).

Kto w takim razie jest naprawdę neutralny? Ty czy oni? Neutralność światopoglądowa według czyjego światopoglądu jest naprawdę neutralna światopoglądowo?*) <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=6465">http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=6465</a><!-- m -->
"Obiektywnie biorąc, homoseksualiści nie doznają żadnej dyskryminacji w sensie ścisłym"
**) w googlach można znaleźć szereg takich twierdzeń, a nawet informacji o wyrokach, że ograniczenie małżeństw do par hetero to dyskryminacja homo (np. SN na Hawajach, Trybunał w RPA)
***) <!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo_os%C3%B3b_tej_samej_p%C5%82ci">http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C ... _p%C5%82ci</a><!-- m -->
****) <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.guardian.co.uk/world/2009/nov/22/churches-lift-ban-homosexual-staff">http://www.guardian.co.uk/world/2009/no ... xual-staff</a><!-- m -->
Odpowiedz
#30
dauri napisał(a):Nic nie stoi na przeszkodzie, by był przepis, że lokal ma prawo odmówić świadczenia usług, które byłyby sprzeczne z czymśtam. Chyba tak jest obecnie - na tej zasadzie tzw. "selekcjonerzy" odmawiają wstępu pewnym osobom.

Zdaje się, że selekcjonerzy działają nielegalnie. Nie ma przepisu zakazującego wstępu do publicznego lokalu, bo takie jest widzimisię osoby stojącej przy wejściu. W zasadzie to jest wykroczenie.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  czy narodowi potrzebne jest państwo? jodynka 38 8,291 01-02-2008, 05:56 PM
Ostatni post: Zbigniew

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości