Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matura: Bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej.
Dzieńdobry Smile

Korespondencja sztuk

Temat: Bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej w twórczośći Jacka Kaczmarskiego.

Moje dotychczasowe propozycję na literature podmiotu to utwory:

Obława I, II oraz III
Nie lubię
Ballada Wrześniowa (??)
Opowieść pewnego imigranta
Przypowieść prawdziwa o szaliku (??)
Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu

... ale piosenek jest o wiele wiele więcej i problem w tym na jakie się zdecydować, bowiem każda z nich w jakis sposob walczy z socjalizmem. Może Wy macie jakieś swoje ulubione?

Lada dzień wybieram się do bibliotek aby pogrzebać w książkach w celu odnalezienia dobrej literatury przedmiotu o której teraz, wstyd sie przyznac... nie mam pojecia. Nie znam dobrych pozycji literackich, które zajmowały się opracowaniem tego zagadnienia i chciałbym poprosić forumowiczów o pomoc nim zrobie marsz po Warszawskich bibliotekach.

Z góry dziękuje za próby pomocy.
Odpowiedz
XYZ123 napisał(a):imigranta
zakładam, że to przypadkowa literówka.

Jesli chodzi o literature, to zdecydowanie najwazniejsza jest:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/prace/gajda.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/prace/gajda.php</a><!-- m -->

Może warto powiedzieć o Świadkach i Świadectwie. Zapoznaj się z płytą Kosmopolak, bo większość pasuje do tematu.
Temat dotyczy chyba nie tylko poezji, ale i prozy, moim zdaniem warto przeczytać "Autoportret z kanalią" i "Napój Ananków".
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Żadna tam literówka, bo przecie od "i" do "a" kawał drogi! Najzwyklejsze zmęczenie i deficyt snu.

Wielkie dzięki za wskazówki.
Odpowiedz
Torrentius napisał(a):
XYZ123 napisał(a):imigranta
zakładam, że to przypadkowa literówka.
XYZ123 napisał(a):adna tam literówka, bo przecie od "i" do "a" kawał drogi!
Amigranta?
Odpowiedz
XYZ123 napisał(a):hciałbym poprosić forumowiczów o pomoc nim zrobie marsz po Warszawskich bibliotekach.
Napisałam Ci parę slow na pw -może się przyda.

pozdrawiam
e.
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Napisałam Ci parę slow na pw -może się przyda.
hmmm, a może warto by napisać też tutaj, może przyda się jeszcze komuś? Smile

ja bym wywaliła z zestawienia Balladę wrześniową i przypowieść o szaliku. To piosenki raczej o wojnie.
Odpowiedz
jodynka napisał(a):ja bym wywaliła z zestawienia Balladę wrześniową i przypowieść o szaliku. To piosenki raczej o wojnie.
A ja bym zostawił i dołożył "Katyń". W "rzeczywistości socjalistycznej", te tematy były zakazane, o tym się nie mówiło oficjalnie, nie nauczano o tym w szkołach. To były "białe plamy" (Są narody, które znają/W dziejach swoich każdy kamyk/Tak że mało o to dbają -/A my mamy - Białe Plamy). Mówienie o prawdziwej historii Polski można też potraktować, jako "Bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej".
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
jodynka napisał(a):hmmm, a może warto by napisać też tutaj, może przyda się jeszcze komuś? Smile
Pewnie warto, ale napisałam w zasadzie to co Torrentius, plus informacje, ze przy utworach/tekstach na stronie są komentarze Jacka -warto przeczytać, co On sam o utworach sądził. Tyle, ze najpierw trzeba je wybrać Wink
No i ze chyba trzeba by przeczytać ''Pożegnanie z bardem'' Grażyny Preder - wywiad da jakieś wskazówki.
Ze książkę dr.Gajdy raczej trudno wypożyczyć, a warto.
Pw nie było odbierane, wiec poinformowałam tutaj.

Poza tym tak całkiem BTW- zależy czy osoba chce 'tylko' zdać maturę i wybiera temat, który wydaje się łatwy, czy chce bardziej zainteresować się twórczością Jacka, co musi potrwać.
Osobiście nie podjęłabym się tematu buntu przeciw rzeczywistości socjalistycznej - łatwo i trudno zarazem.Oczywiście to moje przemyślenia. Kaczmara postrzegam chyba trochę inaczej niż forumowicze -bardziej egzystencjalnie, osobiście, mniej jako walczącego z systemem, a bardziej o godność człowieka, raczej o bunt przeciw zniewoleniu, przemocy.Walczącego z własnymi demonami. A ze osadza to w polskiej historii i sztuce to inna sprawa. Dla mnie Jego twórczość to bunt przeciw rzeczywistości.Kropka.Bez względu czy mam racje czy nie.

Jeśli musiałabym na pewno wybrałabym 'Marsz intelektualistów'
Utwór dedykowany wszystkim tym, którzy swoją postawą przyczynili się do umacniania reżimu komunistycznego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Daniela Passenta, Jerzego Urbana i Mieczysława F. Rakowskiego

I pewnie 'Prośbę' mimo, ze słowa:
Przy podpalonych bibliotekach
Lud sine ręce będzie grzał
I odnotuje to bezpieka
Kto przy tym płakał, kto się śmiał.

kojarzą mi się z książka/filmem Fahrenheit 451 Ray'e Bradbury (jeśli ktoś nie zna -w skrócie ogromnymConfusedtraż pożarna pali książki, zamiast gasić pożary). Ale jak pisze to moje i nie koniecznie właściwe skojarzenia.

pozdrawiam
e.
Odpowiedz
A co myślicie o piosence "My"?
Nadałaby się?
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
pkosela napisał(a):A ja bym zostawił i dołożył "Katyń". W "rzeczywistości socjalistycznej", te tematy były zakazane, o tym się nie mówiło oficjalnie, nie nauczano o tym w szkołach. To były "białe plamy" (Są narody, które znają/W dziejach swoich każdy kamyk/Tak że mało o to dbają -/A my mamy - Białe Plamy). Mówienie o prawdziwej historii Polski można też potraktować, jako "Bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej".
jeśli z takim wytłumaczeniem, jakie Ty podałeś, to rzeczywiście, pasują. Ich powstanie i śpiewanie jest buntem przeciw życiu w socjalizmie. Ale to nie są piosenki, które w swojej treści "nap***ją w system". Smile

Ja bym się zastanowiła jeszcze nad jakąś piosenką z "Raju". Np. nad "Balem u Pana Boga" albo może "Strącaniem aniołów".
Co prawda JK mówił, że to miał być program apolityczny. Ale, jeśli rozpatrywać Raj na płaszczyźnie alegorii komunizmu (gdzie Bóg jest władzą, aniołowie piszący sprawozdania z Raju – są donosicielami, zbuntowani Aniołowie – stają się tymi, którzy z totalitaryzmem walczą, a Adam i Ewa – to zwyczajni ludzie, nie do końca świadomi tego, w czym żyć im przyszło), to wtedy pasuje do tematu.
Odpowiedz
Takich piosenek jest wiele, może warto bliżej przyjrzeć się "Zbroi" i "Czerwonemu autobusowi". A w świetle procesu Jaruzelskiego - może "Koncertowi fortepianowemu"? Przynajmniej będzie nawiązanie do aktualnych zdarzeń.
Elzbieta napisał(a):Jeśli musiałabym na pewno wybrałabym 'Marsz intelektualistów'
Zgoda.
Odpowiedz
jodynka napisał(a):Ale to nie są piosenki, które w swojej treści "nap***ją w system".
Zważywszy, że podstawą "systemu" była nieograniczona przyjaźń i oddanie "bratniemu narodowi radzieckiemu", to jak najbardziej były. Słuchanie wtedy tych piosenek, to był jeden ze sposobów (poza "bibułą", słuchaniem RWE i opowieściami z pierwszej/drugiej ręki), aby dowiedzieć się, że takie wydarzenia wogóle miały miejsce. Nie wiem, czy musze dodawać - ale najwyraźniej tak - że jeszcze na początku lat osiemdziesiątych, za samo posiadanie w/w (nagrań, książek, gazetek, ulotek...) można było trafić za kraty... Wtedy "nie było" Katynia, Jałty, AK, czołgu stojącego w Warszawie, na prawym brzegu Wisły, czekającego aż powstanie się wypali ciemnym błyskiem...
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):I pewnie 'Prośbę' mimo, ze słowa:
Przy podpalonych bibliotekach
Lud sine ręce będzie grzał
I odnotuje to bezpieka
Kto przy tym płakał, kto się śmiał.
kojarzą mi się z książka/filmem Fahrenheit 451 Ray'e Bradbury (jeśli ktoś nie zna -w skrócie ogromnymConfusedtraż pożarna pali książki, zamiast gasić pożary). Ale jak pisze to moje i nie koniecznie właściwe skojarzenia.
Ja też mam takie skojarzenia, choć to nie komuniści wymyślili!
Jaśko napisał(a):Takich piosenek jest wiele, może warto bliżej przyjrzeć się "Zbroi" i "Czerwonemu autobusowi".
"Przejście Polaków przez M.C."?
A taka np "Krowa"? Proste i "trafiające".
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
No i przecież "Źródło"!
Odpowiedz
jodynka napisał(a):No i przecież "Źródło"!
Uzasadnienie? Bo moim zdaniem, to albo złośliwość, albo nadinterpreatacja. Tongue
Chociaż biorąc pod uwagę, że "wtedy" wszystko "się kojarzyło"...
Odpowiedz
jodynka napisał(a):No i przecież "Źródło"!
Dla mnie "Źródło" jest o wiele bardziej egzystencjalne niż anty-socjalistyczne.
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
gosiafar napisał(a):Dla mnie "Źródło" jest o wiele bardziej egzystencjalne niż anty-socjalistyczne.
dla mnie również.
Ale napisałam właśnie dlatego, że
pkosela napisał(a):"wtedy" wszystko "się kojarzyło"...
To była piosenka, która wielu pobudzała (lub mogła pobudzić) do jakiegoś działania "w dole" (nie chcę mówić - w podziemiu; raczej chodzi mi o jakieś "inicjatywy oddolne"). Ludzie mogli sobie uświadomić, że nie są sami, którym się nie podoba to, co się dzieje. Że to źródło stale gdzieś bije. Że warto coś robić, że warto nie godzić się na otaczającą rzeczywistość.
Wydaje mi się, że to piosenka, o której powinno się wspomnieć w pracy maturalnej - choćby dlatego, że jest jedną z tych bardziej znanych z twórczości JK. Niekoniecznie myślę tu o tym, żeby puszczać ten utwór w czasie prezentacji; raczej patrzę pod kątem tego, że naprawdę na wiele osób ta piosenka działała zagrzewająco do czynu. Przynajmniej ja mam takie doświadczenie - wniosek wyciągnięty z rozmów z wieloma osobami pamiętającymi debiut Kaczmarskiego, a które nie zainteresowały się jego twórczością głębiej. Ludzie ci mówili mi, że "Mury"* i "Źródło" wałkowali na okrągło, żeby przypomnieć sobie, że coś można i trzeba robić.

*tu "Mury" oczywiście nie do końca zrozumiane Smile
Odpowiedz
Ale po co dorabiać ideologię na siłę, skoro jest tyle innych, ewidentnych przykładów, traktujących rzecz wprost?
Nie przeginajmy w drugą stronę. Ja bym wolał, żeby właśnie wspomniane "Źródło" i nieszczęsne "Mury", zaczęły być piosenkami nie politycznymi, pisanymi doraźnie, w potrzebie chwili (choć i takiego istnienia im odmówić nie można), ale właśnie egzystencjalnymi, uniwersalnymi. Inaczej zaszufladkujemy Kaczmara jako wyłącznie barda Solidarności z tego tylko powodu, że "wtedy wszystko się kojarzyło".
Odpowiedz
no dobrze, masz rację. Przekonałeś mnie Wink
Odpowiedz
pkosela napisał(a):Inaczej zaszufladkujemy Kaczmara jako wyłącznie barda Solidarności z tego tylko powodu, że "wtedy wszystko się kojarzyło".
Duże piwo za to! :piwko:
e.
Odpowiedz
pkosela napisał(a):Inaczej zaszufladkujemy Kaczmara jako wyłącznie barda Solidarności z tego tylko powodu, że "wtedy wszystko się kojarzyło".
Niestety obawiam sie ze juz to uczynionoSad(( (ogolnie oczywiscie)
Odpowiedz
Mam problem z wyborem piosenek ponieważ twórczość Jacka Kaczmarskiego wydaje się być ponadczasowa. Tutaj staje przed dylematem czy wybierać piosenki ściśle traktujące o ówczesnych czasach ("Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu"), czy może rozszerzyć prace o utwory ponadczasowe takie jak "Obława". Jeżeli zdecyduje się na drugie rozwiązanie (a raczej pewne jest, że to zrobie) będe musiał wyselekcjonować z całej twórczości Kaczmarskiego niewielki procent utworów, a przecież każda z piosenek walczyła przeciw "rzeczywistośći socjalistycznej". Prawde powiedziawszy to prawie każdy napisany przez barda utwór może odnaleźć odzwierciedlenie w niedalekiej i tej dalszej przyszłości.

Zatem wniosek: Jacek Kaczmarski jak najbardziej powinien być kojarzony z Solidarnością, ale trzeba pamiętać, że jego utwory sprawdza się równie dobrze za 10 czy 20 lat ponieważ mówią o ludziach, ich słabościach, mentalnośći i moralnośći, a wszystko to bardzo, bardzo wolno ulega przemianom i pozostanie w nas obecne jeszcze bardzo długo.
Odpowiedz
XYZ123 napisał(a):Tutaj staje przed dylematem czy wybierać piosenki ściśle traktujące o ówczesnych czasach ("Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu"), czy może rozszerzyć prace o utwory ponadczasowe takie jak "Obława".
Nie powinieneś mieć takiego dylematu.
Temat jest jasno określony: Bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej.
Odpowiedz
XYZ123 napisał(a):Zatem wniosek: Jacek Kaczmarski jak najbardziej powinien być kojarzony z Solidarnością, ale trzeba pamiętać, że jego utwory sprawdza się równie dobrze za 10 czy 20 lat ponieważ mówią o ludziach, ich słabościach, mentalnośći i moralnośći, a wszystko to bardzo, bardzo wolno ulega przemianom i pozostanie w nas obecne jeszcze bardzo długo.
Jacek Kaczmarski pisał o ludziach, ich słabościach, mentalności i moralności. A że większa część Jego życia przypadła na okres "komuny", to wytykanie tych przywar jest do tej pory kojarzone - głównie przez pobieżnych odbiorców - jako "bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej". Jego utwory sprawdzą się równie dobrze za 10 czy 20 lat, nawet nie kojarzone bezpośrednio z wydarzeniami okresu, w którym powstały. Tongue
Odpowiedz
Bardzo bardzo proszę o popieranie wyborów utworów argumentami. Każdy z wyżej wymienionych wysłuchałem conajmniej kilkadziesiąt razy i teraz robie to poraz kolejny więc żadnej propozycji napewno nie zignoruję. Do przodu będe posuwał się stosunkowo powoli ponieważ chce sobie wszystko dokładnie ułożyć w głowie i poświecić każdemu utworowi dużo czasu.

Napewno w mojej pracy znajdą się takie utwory jak "Marsz Intelektualistów" i "Katyń", ale nie jestem pewien "Strącenia aniołów" i "Zbroi" ponieważ ich interpretacja wydaje mi się zbytnio odbiegająca od tematu, być może tak samo jak ta, którą prezentuje niżej:

Obława językiem ezopowym pokazuję walkę z wrogiem. Kaczmarski ukazuje wroga jako myśliwego zaś psy to rodacy, którzy zostali specjalnie wyszkoleni aby zabijać swoich…. Bo przecież wilki należą do psowatych. Widać tutaj, że człowiek próbuję nagiąć prawdziwą naturę zwierząt, bo przecież żaden pies nie rzuciłby się na wilka (rozłożenie sił jest nierównomierne). Dlaczego też miałby się na niego rzucać? Bo został okłamany przez myśliwego, do którego o wiele dalej mu niż do swojego naturalnego pobratymca wilka? W naturze psów nie leży rzucanie się na wilki.

Druga cześć opowiada o zagubieniu samotnika wilka, który tułając się leśnymi ostępami jako zwierze stadne szuka swoich, a zarazem obawia, się spotkania z nimi bowiem zdaje sobie doskonale sprawe, ze może zostac przez wilka zabity. W lesie brakuje zwierzyny, wilki sa glodne, być może obawia się desperacji ze strony innego osobnika, który zatraciwszy swój instynkt posunie się do kanibalizmu, caly utwor pokazuje jak bardzo ingerencja człowieka – wroga, zaburzyła naturalne środowisko wilków. Mimo tego, ze to wilki są uznawane za zwierzęta, to człowiek upadł niżej od zwierząt zmieniając się w bestie. Wilki nadal walczą aby zachować swą prawdziwą nature, natomiast człowiek chce eksterminacji całego gatunku. Nie dojdzie do tego do czasu choć jeden wilk pozostanie prawdziwym wilkiem.

Obłąkanie, szaleństwo i jeszcze większe zdesperowanie samotnika, umęczonego wilka. Przestroga przed tym, aby nie dać się złudzić człowiekowi, nie dać omamić się zgubną przynętą. Nie wszystko jest takie jaki wydaje się być powierzchownie. Warto umrzeć za wolność. Przeświadczenie człowieka o wyższości tylko dlatego, że jest zdrowy na ciele a chory na duchu „oto jest wilk wolny”, nihilizm i skupienie się na przyziemnych przyjemnościach. Kłusownik drwi z wilka, który stracił kończyne, a zyskał wolność! O_o

Można to obalić mówiąc „nadinterpretacja”, ale można też poprzeć się argumentem o ponadczasowości utworów Kaczmarskiego i uznać ową interpretacje za doskonałą w danym okresie historycznym. Według mnie ten utwór jest nawołaniem do heroicznej walki o prawdziwe wartości które dają nami szczęście i poczucie godności.

Czy dla Obławy, "tak" czy może "nie"? Dlaczego?
Odpowiedz
XYZ123 napisał(a):Druga cześć opowiada o zagubieniu samotnika wilka, który tułając się leśnymi ostępami jako zwierze stadne szuka swoich, a zarazem obawia, się spotkania z nimi bowiem zdaje sobie doskonale sprawe, ze może zostac przez wilka zabity. W lesie brakuje zwierzyny, wilki sa glodne, być może obawia się desperacji ze strony innego osobnika, który zatraciwszy swój instynkt posunie się do kanibalizmu, caly utwor pokazuje jak bardzo ingerencja człowieka – wroga, zaburzyła naturalne środowisko wilków. Mimo tego, ze to wilki są uznawane za zwierzęta, to człowiek upadł niżej od zwierząt zmieniając się w bestie. Wilki nadal walczą aby zachować swą prawdziwą nature, natomiast człowiek chce eksterminacji całego gatunku. Nie dojdzie do tego do czasu choć jeden wilk pozostanie prawdziwym wilkiem.
Interpretacja co najmniej odważna...
Skąd wątek kanibalizmu?
"Sfora" w II Obławie dotyczy psów, nie wilków.

Pozdrawiam
Z.
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Skąd wątek kanibalizmu?"Sfora" w II Obławie dotyczy psów, nie wilków.
Jakby nie było: pies, wilk - jedna sobaka...
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):"Sfora" w II Obławie dotyczy psów, nie wilków.
No to nawaliłem...

Dzięki
Odpowiedz
pkosela napisał(a):A że większa część Jego życia przypadła na okres "komuny", to wytykanie tych przywar jest do tej pory kojarzone - głównie przez pobieżnych odbiorców - jako "bunt przeciwko rzeczywistości socjalistycznej". Jego utwory sprawdzą się równie dobrze za 10 czy 20 lat, nawet nie kojarzone bezpośrednio z wydarzeniami okresu, w którym powstały.
Dotknąłeś dwóch bardzo ważnych spraw, o których nie wolna przy takiej pracy zapominać. 1. To, że JK cały czas się buntował, także po 89roku. Dlatego moim zdaniem koniecznie trzeba powiedzieć o piosence "20 lat poźniej".
2. Ponadczasowość utworów, spora część z nich będzie aktualna zawsze, a tylko powstała w specyficznym czasie.
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Zeratul nazwałem to kanibalizmem bowiem...
Cytat:Z gąszczu żaden kudłaty pysk nie wyjrzy na krok,
W ślepiach obłęd lęk chciwość lub zdrada!
Na otwartych przestrzeniach dawno znikł wilczy trop,
Wilk wie dobrze czym pachnie zagłada!
Wydaje mi się, że ludzie zaczynają się obawiać siebie nawzajem. Mimo, iż stoją po jednej stronie barykady i walczą z komuną, władzą i jej zwolennikami, to nawzajem patrzą sobie na rece zastanawiajac czy nie zatracili swojego człowieczeństwa, czy jeden z dumnych wilków nie stał się gończym psem.
Cytat:Pierwszy bratu skoczę do gardła,
Gdy zawyje - nie wilki już my!
Wilk zdaje sobię sprawę, że możliwa jest zdrada ze strony innego wilka i za wszelką cene bedzie próbował z nim walczyć, bo przecież wtedy już nie bedzie jego bratem, stanie się bliższy ludziom- czerwonym.
Odpowiedz