Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jacek Kaczmarski - konspirant, emigrant, poeta wolny
Jacek Kaczmarski - konspirant, emigrant, poeta wolny. Która z tych autokreacji pieśniarza ma większą szansę przetrwać próbę czasu? Odpowiedz na pytanie i uzasadnij swoje stanowisko.

Mam jeszcze kilka dni na WYBÓR tematu maturalnego, dopiero co będe rozpoczynać moją prace, a zatem temat (forumowy) zostanie wielokrotnie edytowany, na obecna chwile jestem ciekawy jak oceniacie wybrane przeze mnie zagadnienie, czy macie jakieś własne pomysły?
Odpowiedz
4drian napisał(a):Jacek Kaczmarski - konspirant, emigrant, poeta wolny. Która z tych autokreacji pieśniarza ma większą szansę przetrwać próbę czasu? Odpowiedz na pytanie i uzasadnij swoje stanowisko.

Mam jeszcze kilka dni na WYBÓR tematu maturalnego, dopiero co będe rozpoczynać moją prace, a zatem temat (forumowy) zostanie wielokrotnie edytowany, na obecna chwile jestem ciekawy jak oceniacie wybrane przeze mnie zagadnienie, czy macie jakieś własne pomysły
Konspirant? Czy to po polsku? Sad( Brzmi fatalnie. Znam natomiast termin Konspirator.

konspirator
(łc. conspirare ‘razem brzmieć; sprzysięgać się’) osoba działająca w konspiracji, ukrywająca się ze swoją działalnością; spiskowiec, członek podziemia.
[i]There's only one master:
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
Konspirant, konspirant Smile

Zapytam jutro polonistki, google również mało wie na ten temat...
Odpowiedz
4drian napisał(a):Konspirant, konspirant Smile
Szukałem w dostępnych słownikach - nie ma takiego słowa. Możesz jakąś referencję przytoczyć? Może to niekolokwialne??
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
4drian napisał(a):Konspirant, konspirant
A mógłbyś wyjaśnić swoje (?) przywiązanie do tego słowa i powody przedkładanie go nad słowo "konspirator"?
Pomijając już fakt, że konspiracje nie bardzo do Jacka pasuje...
Odpowiedz
Simon napisał(a):
4drian napisał(a):Konspirant, konspirant
A mógłbyś wyjaśnić swoje (?) przywiązanie do tego słowa i powody przedkładanie go nad słowo "konspirator"?
Pomijając już fakt, że konspiracje nie bardzo do Jacka pasuje...
Po prostu nie znalazłęm konspiranta, uważam, że to jakiś nowotwór słowny. Jedyne o tym znaczeniu słowo to konspirator. Nie żebym był przywiązany, ale... Kiedyś znalazłem w jakimś opowiadaniu Hłaski jak na kierowcę ktoś mówił kierykant Big Grin - podobny koszmarny nowotwór słowny. Tytuł pracy jednak zobowiązuje.
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
amrik napisał(a):Po prostu nie znalazłęm konspiranta, uważam, że to jakiś nowotwór słowny. Jedyne o tym znaczeniu słowo to konspirator. Nie żebym był przywiązany, ale... Kiedyś znalazłem w jakimś opowiadaniu Hłaski jak na kierowcę ktoś mówił kierykant Big Grin - podobny koszmarny nowotwór słowny. Tytuł pracy jednak zobowiązuje.
Amrik, ale ja pytałem 4driana... Smile
Odpowiedz
Simon napisał(a):
amrik napisał(a):Po prostu nie znalazłęm konspiranta, uważam, że to jakiś nowotwór słowny. Jedyne o tym znaczeniu słowo to konspirator. Nie żebym był przywiązany, ale... Kiedyś znalazłem w jakimś opowiadaniu Hłaski jak na kierowcę ktoś mówił kierykant Big Grin - podobny koszmarny nowotwór słowny. Tytuł pracy jednak zobowiązuje.
Amrik, ale ja pytałem 4driana... Smile
OK, jakaś referencja do słownika rozwiąże problem. Moim zdaniem to słowo nie istnieje, może w potocznym języku.
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
Dla mnie to także jakiś koszmarek leksykalny, ale poczekajmy na wyjaśnienia 4driana.
Odpowiedz
Simon napisał(a):Zabawne jest to, że to koszmarek leksykalny czy to, że czekamy na wyjaśnienia 4driana?
Nie, no koszmarek, jasne. Tak jak ten kierykant. Wiesz, jak by ktoś chciał językiem sms-ów pisać pracę naukową też by to wzbudzało śmiech. Np. praca zaczyna się tak:

Kaczmarski był spoko, w porzo. Zajebisty czad go cechuje. itd.

Big Grin
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
amrik napisał(a):Wiesz, jak by ktoś chciał językiem sms-ów pisać pracę naukową też by to wzbudzało śmiech
Powstają jednak ciekawe prace naukowe na temat języka subkultur młodzieżowych.
Odpowiedz
Simon napisał(a):Powstają jednak ciekawe prace naukowe na temat języka subkultur młodzieżowych.
Na pewno. Ale to jednak śmieszy. Chociaż nie, nie śmieszy, to świadczy raczej o umysłowym ubóstwie osoby posługującej się takim językiem. Bo innych słow raczej nie zna. W odniesieniu do Kaczmarskiego to raczej razi. On takiego słownictwa nie używał.

Jeśli ten konspirant nie istnieje w słowniku, to wyobrażam sobie co tam bedzie w środku.
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
amrik napisał(a):Moim zdaniem to słowo nie istnieje, może w potocznym języku.
Słowo jako takie istnieje, np. w języku niemieckim, pod którego wpływem - jak sądzę - mogło się kiedyś pojawić w polszczyźnie potocznej niektórych regionów. Pewnie funkcjonowało równolegle z "konspiratorem". Ale to było w XIX wieku, od tego czasu konspirant już na pewno zdążył się, że tak to ujmę, niemalże zarchaizować i wyjść z użycia.

W tytule prezentacji powinno wystąpić słowo "konspirator" - o ile Kaczmarskiego można w ogóle uznać za konspiratora. Wydaje mi się, że w "Pożegnaniu barda" on sam mówi o sobie trochę inaczej.

amrik napisał(a):Jeśli ten konspirant nie istnieje w słowniku, to wyobrażam sobie co tam będzie w środku.
W środku czego?
[color=#008080][i]Nikt nigdy ich już nie obudzi,
Śmiech z klątwą się na usta cisną...
Głupio jest żyć wśród mądrych ludzi
Z ich piękną Latającą Wyspą.[/i][/color]
Odpowiedz
W środku pracy jak mniemam.

Temat, który wybrałem widnieje na zatwierdzonej, gotowej liście tematów maturalnych. Nie ja go forumuowałem, sam jestem zdziwiony, iż nie moge wygrzebać takiego słowa w znanych mi słownikach. Być może to jakiś błąd? Dzisiaj na lekcji j. polskiego spróbuje wszystko wyjaśnić, jeśli sytuacja pozostanie niewyjaśniona będe musiał zrezygnować z pracy.
Odpowiedz
Simon napisał(a):Dla mnie to także jakiś koszmarek leksykalny, ale poczekajmy na wyjaśnienia 4driana.
Patrz, i mamy wyjaśnienie:
4drian napisał(a):Temat, który wybrałem widnieje na zatwierdzonej, gotowej liście tematów maturalnych.
Tego się, prawdę mówiąc, obawiałem.
Tak czy inaczej - JK nie był ani "konspirantem" ani konspiratorem. Jacek działał w komitecie "Solidarności" w Paryżu, walnie pomógł też podziemnej "Solidarności", grając masy koncertów, z których cały dochód przeznaczony był na działalność konspiracyjną opozycji demokratycznej w Polsce, ale robił to na Zachodzie, gdzie było to legalne.
Odpowiedz
4drian napisał(a):Jacek Kaczmarski - konspirant, emigrant, poeta wolny. Która z tych autokreacji pieśniarza ma większą szansę przetrwać próbę czasu? Odpowiedz na pytanie i uzasadnij swoje stanowisko.
Poeta wolny. We belive this truth to be self-evident.
Odpowiedz
Luter napisał(a):
Simon napisał(a):Dla mnie to także jakiś koszmarek leksykalny, ale poczekajmy na wyjaśnienia 4driana.
Patrz, i mamy wyjaśnienie:
4drian napisał(a):Temat, który wybrałem widnieje na zatwierdzonej, gotowej liście tematów maturalnych.
Tego się, prawdę mówiąc, obawiałem.
Tak czy inaczej - JK nie był ani "konspirantem" ani konspiratorem. Jacek działał w komitecie "Solidarności" w Paryżu, walnie pomógł też podziemnej "Solidarności", grając masy koncertów, z których cały dochód przeznaczony był na działalność konspiracyjną opozycji demokratycznej w Polsce, ale robił to na Zachodzie, gdzie było to legalne.
To prawda, swoja droga ciekawe co to za tytan intelektu wymyslil taki temat. Postawilbym mu piwo Big Grin
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
Zapewne w MEN jest kilku takich, których stać na takie sformułowania...
Aqua et panis est vita canis
Odpowiedz
Temat w ogóle jest źle sformułowany.
Konspirant (konspirator), emigrant, poeta wolny - trzy punkty wyjścia, w założeniu autora tematu: trzy różne, odmienne "twarze" artysty. Tymczasem żadna z nich nie wyklucza jednocześnie dwóch pozostałych...
Dalej - autokreacja.
Autor/ka sugeruje, że każda z tych "twarzy" stanowiła element kreacji Jacka, a więc w pewnej mierze nieautentyczności. Tymczasem - Jacek ani był, ani się kreował na konspiranta (konspiratora), na emigranta nie musiał się kreować, bo był nim absolutnie ponad wszelką wątpliwość, a pojęcie "poeta wolny" ma tak szeroki zakres znaczeniowy (zwłaszcza w porównaniu do konkretu: konspirator i emigrant), że w zasadzie, w tak sformułowanym temacie nie wiadomo o co chodzi. Bo cóż to znaczy: "poeta wolny"? Wolny od czego? Od cenzury? Od okowów ograniczeń politycznych? Obyczajowych? Społecznych? A może wolny od zdobyczy tradycji literackich, wyzwolony ze sztywnych ram genologii? A może wolny, bo nie pisał zbyt szybko? Wink (To akurat najmniej pasuje do Jacka).
Dalej - próba czasu. Kolejne mgliste zasygnalizowanie problemu. Nawet gdyby przyjąć konspirację za wartą w tym przypadku uwagi - to wraz ze zmianą warunków polityczno-historycznych konspiracja się kończy. Jaki więc sens rozpatrywania konspiracji w czasie? Emigrantem Jacek w zasadzie pozostał do końca. Wrócił do kraju, ale przecież długo nie wytrzymał i przeniósł się do Australii. Ale przecież nie sposób porównać owej australijskiej emigracji do wcześniejszej! Zupełnie inne powody, motywacje, intencje, plany, marzenia. Poeta wolny - z racji rozmycia znaczeniowego nie da się ustalić ewolucji tego pojęcia na tle biografii Artysty oraz czasu, jaki upłynął od Jego śmierci.
Wreszcie: trójdzielna konstrukcja zagadnienia (konspirator, emigrant, poeta) narzuca już od razu alternatywność. Jak się uprzeć, można by - na siłę - wpasować Jacka w każdą z tych ram, "umetaforyczniając" te pojęcia: z kontaktów z opozycją zrobić konspirację, emigracja jak na dłoni, a z "poety wolnego" zrobić "poetę wolności" i już. Wszak nie raz, nie dwa, Jacek był nazywany poetą wolności, którą to wolność wyśpiewał wyrywając murom zęby krat itp bleblanie...

Podsumowując - autor/autorka tego tematu daje popis totalnej indolencji. To wcale nie musi być jeden z tematów z MEN-u...
Podejrzewam, że może to być osoba młoda, której odgórnie nakazano w tym roku przygotować dodatkowy zestaw tematów maturalnych. Albo odwrotnie - może to być nauczyciel/ka, który dłużej uczy niż ja żyję i siedzi po uszy w stereotypach.
W każdym razie - radzę pozostać przy Jacku na maturze - to wspaniały "materiał" dydaktyczny, ale obrać jakiś normalny, ciekawy, frapujący i przede wszystkim - niegłupi - temat...
Odpowiedz
Simon napisał(a):w zasadzie, w tak sformułowanym temacie nie wiadomo o co chodzi. Bo cóż to znaczy: "poeta wolny"? Wolny od czego? Od cenzury? Od okowów ograniczeń politycznych? Obyczajowych? Społecznych? A może wolny od zdobyczy tradycji literackich, wyzwolony ze sztywnych ram genologii?
A może jest w tym właśnie sens: Mając tak obszerne pojęcie, dowolny średnio zdolny maturzysta coś będzie potrafił wepchnąć (a zdolny skupi się na tym, co mu najbardziej podchodzi). I matura zdana. Wink
A strażak także był Sam
Odpowiedz
Stańczyk napisał(a):Zapewne w MEN jest kilku takich, których stać na takie sformułowania...
Chyba raczej w CKE Wink
Odpowiedz
piotrek napisał(a):
Simon napisał(a):w zasadzie, w tak sformułowanym temacie nie wiadomo o co chodzi. Bo cóż to znaczy: "poeta wolny"? Wolny od czego? Od cenzury? Od okowów ograniczeń politycznych? Obyczajowych? Społecznych? A może wolny od zdobyczy tradycji literackich, wyzwolony ze sztywnych ram genologii?
A może jest w tym właśnie sens: Mając tak obszerne pojęcie, dowolny średnio zdolny maturzysta coś będzie potrafił wepchnąć (a zdolny skupi się na tym, co mu najbardziej podchodzi). I matura zdana. Wink
Gdyby zostawić tylko "poetę wolnego", a wyrzucić konspiranta, ten absurdalny nowotwór, to jeszcze by uszło. Co to znaczy poeta wolny? Wolny poeta to, najogólniej mówiąc, artysta, który tworzy nie mając żadnych zewnętrznych ram, nie mając nikogo, kto starał by się mu narzucać swoją wolę. To ktoś, kto nie musi pisać na określone tematy, czy mieścić się w konkretnych ramach stylistycznych, nie przejmujący się układami i nie muszący też zanosić swoich tekstów do cenzury. Itd., itd, itd. Takimi twórcami byli np. Bob Dylan i Leonard Cohen. Takim był też Kaczmarski. Ale nie był nim np. Mozart

Ale ten temat jest nie do przyjęcia.

Pozdrawiam
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
amrik napisał(a):Ale nie był nim np. Mozart
Bardzo niefortunny przykład, bo Mozart jest pierwszym bodajże artystą tej miary, który zdecydował się uniezależnić od możnego chlebodawcy i utrzymywać się na własną rękę z tworzonej przez siebie sztuki. W 1781 roku ostatecznie i oficjalnie podziękował za służbę arcybiskupowi Colloredo, nie będąc odtąd na niczyim garnuszku.
Odpowiedz
amrik napisał(a):Takimi twórcami byli np. Bob Dylan i Leonard Cohen.
Zawsze?
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
Simon napisał(a):Powstają jednak ciekawe prace naukowe na temat języka subkultur młodzieżowych.

Ale co innego na temat, a co innego pisane takim językiem.
amrik napisał(a):Wolny poeta to, najogólniej mówiąc, artysta, który tworzy nie mając żadnych zewnętrznych ram, nie mając nikogo, kto starał by się mu narzucać swoją wolę.
Zawsze jest ktoś, kto się STARA. Z Twojej definicji wynika, że przez całe wieki artystów wolnych nie było - taki np. Kochanowski wszak pisał dla swojego mecenasa, a jednak, z nielicznymi wyjątkami, zdawało się to nie mieć decydującego wpływu na jego twórczość. W czasach przedromantycznych takie zjawisko było nawet nie częste, a wręcz nagminne - i jak z tego wybrnąć?
amrik napisał(a):Ale ten temat jest nie do przyjęcia.
ceterum censeo...
[size=75][i]Ciągle mam czarny palec od pisania
I w oczach ciągle coś na kształt płomyka
Poetycznego...stąd mię częsciej wita
Poetą - ten, co widzi, niż co czyta.[/i][/size]
Odpowiedz
Można przecież wziąć taki temat po to, by przed komisją pokazać jego bezsensowność Wink Przy okazji oczywiście, wykazując się dużym zasobem posiadanych informacji o Kaczmarskim.
Odpowiedz
Zbigniew napisał(a):Można przecież wziąć taki temat po to, by przed komisją pokazać jego bezsensowność
Jak również bezsensowność matury ustnej w jej obecnej formie...
[size=75][i]Ciągle mam czarny palec od pisania
I w oczach ciągle coś na kształt płomyka
Poetycznego...stąd mię częsciej wita
Poetą - ten, co widzi, niż co czyta.[/i][/size]
Odpowiedz
MacB napisał(a):
amrik napisał(a):Takimi twórcami byli np. Bob Dylan i Leonard Cohen.
Zawsze?
Jeśli chodzi o Cohena - napewno. Śpiewał pieśni, aby zarobić na to, by móc wydawać swoją poezję i prozę. W końcu został mnichem i guru. Dylan, z tego co wiem - też. Nikt mu nie narzucał, wręcz przeciwnie, w pewnym okresie zakończył etap "akustyczny", co wielu fanów nie mogło mu wybaczyć, nawet chyba któryś chciał go zabić. A on robił swoje.
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz
Luter napisał(a):
amrik napisał(a):Ale nie był nim np. Mozart
Bardzo niefortunny przykład, bo Mozart jest pierwszym bodajże artystą tej miary, który zdecydował się uniezależnić od możnego chlebodawcy i utrzymywać się na własną rękę z tworzonej przez siebie sztuki. W 1781 roku ostatecznie i oficjalnie podziękował za służbę arcybiskupowi Colloredo, nie będąc odtąd na niczyim garnuszku.
Nie będę się Tytanie z tobą spierał, ok, był zatem częściowo niezależny. Ale jednak umarł w nędzy. Ale faktycznie uzyskiwał dość znaczne przychody, np.z Pragi. Może istotnie to nie był dobry przykład. Mecenasów (ale mądrych mecenasów) miał Beethoven. On mógł pchnąć muzykę na inne tory.
that is the empty sky --
your consciousness.[/i]
Odpowiedz