09-24-2008, 10:25 AM
Luter napisał(a):"w mazowieckiem" oznacza region, a jeśli chodzi o województwo to już "mazowieckim"
Zdaniem Mirosława Bańki oba słowa mogą oznaczać zarówno region, jak województwo, a forma końcówki oraz "rozmiar" pierwszej litery zależą wyłącznie od tego, czy słowo jest użyte rzeczownikowo czy przymiotnikowo:
Cytat:Proszę o krótkie uzasadnienie, dlaczego i kiedy mówimy raz w mazowieckim, a innym razem w mazowieckiem. Słyszałem że w Mazowieckiem to 'w regionie', a w mazowieckim to 'w województwie', ale nie jestem pewny, dlatego proszę o wypowiedź autorytatywną.
Z poważaniem MJ
Mazowieckie (wielką literą) to rzeczownik oznaczający region lub województwo. Mazowiecki (małą literą) to przymiotnik. Napiszemy więc: „Mieszkam w Mazowieckiem”, ale „Mieszkam w województwie mazowieckim”.
— Mirosław Bańko
<!-- m --><a class="postlink" href="http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3019">http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3019</a><!-- m -->
Nie chciałbym tu za bardzo polemizować z Mirosławem Bańką, ale stwierdzenie, że "mazowieckie" może oznaczać region wydaje się trochę dziwne, gdyż "mazowieckie" jest rodzaju nijakiego, a region - rodzaju męskiego, a na dodatek istnieje słowo "Mazowsze", które niewątpliwie jest nazwą regionu, więc czemu miałaby służyć druga konkurencyjna nazwa?
Ponadto przed reformą administracyjną nazwy województw nosiły w większości nazwy miast (np. woj. "kieleckie", "lubelskie") - a nazwy regionów tych miast w niektórych przypadkach, nadal używane, brzmią "kielecczyzna", "lubelszczyzna" itp.
W trosce o jednoznaczność i gramatyczną logiczność języka należałoby więc postulować, by słowa takie jak "Mazowieckie" oznaczały wyłącznie województwa, a regiony były nazywane zgodnie z ich nazwami historycznymi (Mazowsze, Wielkopolska, itp.) lub takimi jak "kielecczyzna", a jeżeli takowych brak - określeniem np. "region łódzki" lub "region Łodzi".