Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biała Lokomotywa piątek-niedziela
#1
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kulturalnytorun.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3574&Itemid=2">http://www.kulturalnytorun.pl/index.php ... 4&Itemid=2</a><!-- m -->
Cytat:BIAŁA LOKOMOTYWA 2008

Piątek, 29 sierpnia

Poezja i Podróż na dobry początek
Aleksandrów Kujawski (Klub Fado, ul. Narutowicza)
godz. 18.00

Wernisaż poetycko-fotograficzny „Wąskie linie snów”
Autor: Piotr Rudzki
Występ grupy poetyckiej „Wars”
Recital Piosenki Poetyckiej „Roma Warmus”
Otwarty Turniej Poetów
Koncert: Hotel Kosmos (Toruń) Other-Music (22.00-23.00)

Sobota, 30 sierpnia

Strofy dla Steda
Aleksandrów Kujawski (Łazieniec, Dom E. Stachury)
godz. 12.00

„Z poetyckiego chlebaka” - prezentacje wierszy
„Ogólnopolski Konkurs Jednego Wiersza” - rozstrzygnięcie
„Chwila z poezją śpiewaną”
Autorzy: Irek Gregowski i Krzysztof Kosiński

Inspiracje Filmowe
Ciechocinek (Kino Zdrój, ul. Broniewskiego)
godz. 16.00

„Matka poety” (reż. M. Mierzejewski)
„Stachury miasto przeklęte” (reż. N. Ziółkowska-Kurczuk)
„Przyspieszony Przemyśl-Szczecin” (reż. L. Ciechoński)
Wstęp wolny

Oswajanie Przestrzeni
Ciechocinek (Zabytkowa Warzelnia Soli)
godz. 18:00

DJ Mathias Nova (Wrocław) Meta-Dub (18.00-18.50)
Pchełki (Aleksandrów Kuj.) Hop-Siup (19.00-19.30)
Disparatess (Toruń) Folk-Liryc (19.40-20.10)
Odra Surfers (Szczecin) Tropical-Surf (20.20-21.50)
Molok Mun (Toruń) Ezoteric-Trip (21.00-22.00)
Rodzina eNeRDe (Toruń) Family-Mix (22.10-23.00)
Cena biletu: 5 PLN

Niedziela, 31 sierpnia

Przystanek nad Wisłą
Nieszawa (Muzeum im. S. Noakowskiego)
godz. 12:00

„Światłoczułość” Otwarcie wystawy fotograficznej
Autorzy: Natalia Miedziak i Wiktor Kozłowski
Performance uskutecznią To Masz Cebo i Dagmara Pochyła
„Nowe Wiersze” zaprezentuje Wojciech Boros
... a na koniec Recital Piosenki Autorskiej

Para buch, koła w ruch!

To już dziesiąty raz Biała Lokomotywa, mimo zlikwidowania tych czy owych torów, trakcji i połączeń, dojedzie w miejsca opisywane przez poetę wyklętego jeszcze za życia.

Daria Danuta Lisiecka: Istotą Białej Lokomotywy jest otwartość, czemu sprzyja jej wypracowywana przez lata formuła. I tutaj, żadne „zwijanie torów” nie straszne. Są ludzie, którzy pokochali właśnie za to tę imprezę, przyjeżdżają każdego roku i namawiają innych, znajdując tu to, czego nie ma gdzie indziej: miejsca utrwalone w twórczości Stachury, atmosferę Spotkania, różnorodność, spełnienie artystyczne, inspirację.

Łazieniec, wieś podaleksandrowska owiana magią i spokojem. Klub Fado, jedyne miejsce w powiecie aleksandrowskim rekultywujące na trudnej choć żyznej glebie kulturę nietuzinkową. Czyje wiersze tam usłyszymy?

D. D. L.: W Łazieńcu chodzi przede wszystkim o przebywanie w miejscu organicznie związanym ze Stachurą, które ma odzwierciedlenie w jego twórczości. O swoistą wymianę myśli wrażeń, metafor w tym miejscu, o spotkanie poetów.

Od zeszłego roku impreza jest podejmowana niezależnie, rzec można alternatywnie. W związku z tym jakie są najtrudniejsze bariery do pokonania?

D. D. L.: Będę banalna, gdy powiem, że największym problemem jest strona finansowa przedsięwzięcia. Trzeba walczyć o każdą złotówkę, nie rezygnując z artystycznego wymiaru Spotkań. To wymaga determinacji, kreatywności, dyplomacji i cierpliwości, skazuje na wieczną improwizację, ale też sprzyja rozwiązaniom twórczym. Przydają się nawiązywane przez lata dobre więzi ze środowiskami artystycznymi, procentują nasze wędrówki po Polsce. Lokalni sponsorzy powoli przyzwyczajają się do nas, czasami słyszymy dobre słowa od nich. Nie tracimy nadziei, że z każdym rokiem wspierać nas będą coraz konkretniej. Inną przeszkodą jest brak bazy noclegowej w mieście, takiej o standardzie schroniska młodzieżowego i gdyby nie ludzie dobrej woli sprawa ta byłaby wręcz nie do rozwiązania, a przecież na BL przybywają ludzie z odległych krańców Polski.

Interesująco zapowiada się plener na dziedzińcu Zabytkowej Warzelni Soli. Tutaj istna mieszanka stylów, których wypadkową okazuje się być ezoteryczność. Czyżby duch Steda krążył nad słupami soli?

D. D. L.: Ten koncert to deklaracja naszej otwartości na różnorodność artystyczną, na różne style, nurty i eksperymenty, w których słowo spotyka się z muzyką, to zaś jest z całą pewnością zgodne z duchem twórczości Stachury. Koncert w Warzelni to także pewne ryzyko artystyczne, które podejmujemy świadomie, gdyż nieobce nam wyzwania, sami jesteśmy ciekawi co z tego wyniknie.

Nieszawa to miasto królewskie, urocze i mające nieodsłonięty jeszcze potencjał, będące ostatnim przystankiem przedsięwzięcia. Czy uświadczymy tam „całej jaskrawości”?

D. D. L.: Stan „całej jaskrawości” to nie jest chwilowe zauroczenie, czy zamroczenie, to zjawisko całościowe, głębokie, filozoficzne, właściwe powieści Stachury. Bywalcy BL będą mogli co najwyżej zobaczyć miejsce, świadka tego stanu, pomyśleć, zachwycić się Nieszawą. Tu zawsze kończą się edycje BL, chodzi o rzut oka na miejsca utrwalone w „Całej jaskrawości”, o końcowy kameralny akord Spotkań w przyjaznym wnętrzu Muzeum. Wiersze swoje przeczyta tu Wojciech Boros, autor wielu tomików, m.in. „Nierealit górski”, „Jasne i pełne”, „Złe zamiary”, poeta z Gdańska, organizator konkursów i spotkań poetyckich na Wybrzeżu, częsty gość toruńskich przedsięwzięć poetyckich. Zdjęcia pokażą młodzi artyści Natalia Miedziak i Wiktor Kozłowski, w piosence autorskiej zaprezentuje się bard, Wojciech Ślusarczyk.

Rozmawiał: Michał Gajewski alias Smoke Detector
Zajrzyj: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.powsinoga.com">http://www.powsinoga.com</a><!-- m -->

Daria Danuta Lisiecka - poetka, instruktor teatralny, animatorka działań teatralnych i poetyckich dla dzieci i młodzieży. Twórczyni Ogólnopolskich Spotkań Poetów Biała Lokomotywa, mieszka w Aleksandrowie Kujawskim, tworzy, pracuje i działa na terenie całego kraju.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości