Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Rejtan, czyli raport Ambasadora"- błąd merytorycz
cara napisał(a):Z resztą z tego co czytałam Kaczmarski specjalnie zwrócił uwagę na ten błąd chcąc uświadomić słuchaczom błąd samego Matejki Smile
Wiem, że odgrzebuję stary temat, ale akurat mam to w prezentacji maturalnej Smile Jacek i Jarosław Kurscy twierdzą, że to oni znaleźli ten błąd na obrazie Matejki i Kaczmarski był zachwycony jak mu o tym powiedzieli Smile
Odpowiedz
No tak, ale jest tutaj pewna nieścisłość, Matejko sporo ponaciągał historycznie na tym obrazie, jak sam mówił, żeby ukazać kontekst historiozoficzny, ale wstążki trójbarwnej na obrazie nie ma, przynajmniej ja jej tam nie zauważyłem. Pewnie tak jest skoro nikt jej tam nie widzi. Tylko, że wtedy cytat muzyczny z Marsylianki, ewidentnie powiązany z opisem wstążki także nie pasuje do niczego. Matejko naciągał, ale nie miał powodów odwoływać się do rewolucji, nie miało to żadnego powiązania z protestem Rejtana. Postulaty rewolucyjne nie były brane pod uwagę w sytuacji naszej ojczyzny jeszcze przez długi czas. Matejko naciągał, zmieniał ale wszystko w obrębie procesu upadku Rzeczypospolitej i rozbiorów, nijak ma się do tego rewolucja. O cóż więc chodzi z trójbarwną wstążką ?
Odpowiedz
Może jest na czapce (taka okrągła).
Odpowiedz
Jest okrągła i na czapce, widziałem na własne oczy 3 tygodnie temu w Sukiennicach. Smile

[Obrazek: wstazka.jpg]

Coś takiego:

[Obrazek: 150150IID4df9e77c379b1cocarde-sans-ruban.jpg]
Odpowiedz
Jest, tylko że to jest oczywisty ahistorycyzm Big Grin. Protest Rejtana miał miejsce prawie 20 lat przed rewolucją francuską Wink.
Odpowiedz