Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rytmy
Witam.

W książce do polskiego przy tekście Słowackiego "Smutno mi, Boże" mam odnośnik do piosenki Mistrza "Rytmy". Dostałem za zadanie zanalizować wiersz i porównać go z wierszem JK.

Hymn Słowackiego

Rytmy

Na początek mam następujące pytania:

- Czy widzicie jakiekolwiek podobieństwo między tymi dwoma wierszami ?
- Co było głównym przesłaniem Kaczmarskiego w tym wierszu?

Pozdrawiam
Zbrozło.

PS: Na każdego, który wniesie coś istotnego do sprawy oczekuje zimny, złocisty napój oraz "Pomógł".
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
specjalnie dla Zbrozło:
"Warto zauważyć, że - podobnie jak u Juliusza Słowackiego - strofy u Kaczmarskiego liczą po 6 wersów. Szkoda tylko, że Kaczmarski nie raczył zachować podobnej rytmiki i układu wersów, jak mistrz Słowacki. Znaczy to tyle, że to Słowacki, a nie Kaczmarski, wielkim poetą był..." Wink
Odpowiedz
Obaj Panowie "o przyrodzie mówią"... Wink
A poważniej, to wydaje mi się, ze Słowacki jest bardzo pesymistyczny, a Kaczmar jednak pozostawia optymizm...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
Zbrozło napisał(a):- Co było głównym przesłaniem Kaczmarskiego w tym wierszu?
Oficjalnie Kaczmarski zachwycał się Australią; mówił, jak go inspiruje, pomaga nabierać dystansu itp. Zapewne ten wiersz jest impresją pobliskiej okolicy jego zamieszkania (może tam chodził po muszelki?). W którymś wywiadzie na temat Australii przytoczył jakieś chińskie przysłowie, że poczuciu piękna towarzyszy poczucie przemijalności, a z nim - smutku. I taki z lekka rzewny jest ten wiersz, dużo w nim ulotnych zjawisk: fala, promień światła, cień. Zjawiska te są powtarzalne, ale harmonizują ze sobą. I może właśnie o to chodzi, że człowiek też - przemijalny, w pewnym sensie powtarzalny - może przez tę chwilę, jaką jest jego życie, znaleźć dla siebie właściwe miejsce.

A w ogóle to ciekawym zestawieniem z "Rytmami" jest "Morze" (z "Notatnika australijskiego").
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
Dziękuje bardzo za wszystko.
gredler napisał(a):A w ogóle to ciekawym zestawieniem z "Rytmami" jest "Morze" (z "Notatnika australijskiego").
Chętnie to zestawie... w domu. Nie mogę wykorzystywać innych wierszy, źródeł, wywiadów itp. Mam tylko je omówić (czyli wypowiedzieć znaną kwestię: "W tym wierszu autor miał na myśli" itp.) i porównać.
Ciekawe jest to dlaczego akurat ten wiersz został umieszczony koło Hymnu?
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości