Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Nasza klasa" po raz n-ty
Wczoraj po raz 374872367 słuchając utworu "Nasza klasa" zastanowiło mnie znaczenie jednego wersu:

Że ktoś ze mną zagra w berka, lub przynajmniej w chowanego.

Jaka może być przewaga zabawy w berka nad zabawą w chowanego? Na istnienie tej przewagi niewątpliwie wskazuje słowo "przynajmniej".
Słowo „ostatni” ma sens dopiero w przemówieniu nad grobem, a za życia mówi się „następny”.
Odpowiedz
liptus napisał(a):Jaka może być przewaga zabawy w berka nad zabawą w chowanego?
może to kwestia upodobań autora? Wink

Ja też wolę berka niż chowanego. Berek jest bardziej kontaktowy, trzeba być szybszym od innych i nierzadko mieć lepszą kondycję. Smile
Odpowiedz
Moim zdaniem, jeśli spojrzeć na to zdanie w kontekście utworu, możnaby sądzić, że autor woli przysłowiowego "berka" - bo w tej zabawie widzi się towarzysza i istnieje pewność, że wkońcu go dogonimy, bądź on dogoni nas. W zabawie w "Chowanego", mimo, że nie widzimy kolegów, także istnieje pewność, że w końcu kogoś znajdziemy, bądź zostaniemy znalezieni mimo, że przez moment tracimy kontakt. W "Chowanym" jest ta niepewność, być może nawet dziecięcy strach przed opuszczeniem, którego w "berku" nie ma. W całości utworu jest przemożne odczucie samotności, odizolowania i tęsknoty do tej pewności, której tzw "dorośli" już nie mają.
Przynajmniej ja tak to widzę, ciekawe zagadnienie Smile
"Chude Dziecko"
Odpowiedz
Nie wiem, ja przesłuchałem dopiero 374872360 razy.
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
A ja dopiero ucze sie tego grac, wiec tez nie wiem do konca Wink
Odpowiedz
Myślałem, że już umiesz.
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
berseis13 napisał(a):Przynajmniej ja tak to widzę, ciekawe zagadnienie Smile
Wyjątkowo interesujące!
Przypomina trochę to, którym przez wiele lat, zajmował się ś.p.prof.Jan Tadeusz Stanisławski.
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):Przypomina trochę to, którym przez wiele lat, zajmował się ś.p.prof.Jan Tadeusz Stanisławski.
Słusznie, byłby to ciekawy temat do "mniemanologii stosowanej".
Kto podejmie się kontynuacji wykładów profesora?
Słowo „ostatni” ma sens dopiero w przemówieniu nad grobem, a za życia mówi się „następny”.
Odpowiedz
A może jeszcze trochę refleksji nad tym niezwykle interesującym zagadnieniem jakim jest przewaga berka nad zabawą w chowanego? To niewątpliwie najciekawszy wątek na tym forum :rotfl:
A Ty czcij, co żyje radośnie! A Ty szanuj to, co umiera.
Odpowiedz
Pewnie że berek lepszy Big Grin
W chowanego to zawsze ja musiałem szukać Smile

Nigdy nie liczyłem ila razy słuchałem "Naszą klasę" czy też jakikolwiek utwór. A może wpisać losowy ciąg liczb Big Grin
ŻYCIE TO ZBIERANIE PAPIERKÓW ~STORMBRINGER ©
Odpowiedz
Trzeba się zapisać na last.fm i kontrolować ile razy się przesłuchało Wink
Choć wg moich statystyk to nie słuchałem ani razu, ale wynika to z późnego rozpoczęcia scrobblingu Smile
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
fizol napisał(a):Choć wg moich statystyk to nie słuchałem ani razu, ale wynika to z późnego rozpoczęcia scrobblingu
U mnie tak samo. (Ale za to dwa razy jako "Jacek Kaczmarski, Zbigniew Łapiński".) Podobnie nie ma albo niemal nie ma "Murów", "Źródła" czy "Obławy". Pewne klasyki są takimi klasykami, że już się ich rzadko słucha.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
Albo są po prostu źle podtagowane Wink
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
A może Kaczmarskiemu nie chodziło wcale o żadną przewagę berka nad chowanym tylko po prostu tak mu do rymu pasowało?
Odpowiedz
comandoo1 napisał(a):A może Kaczmarskiemu nie chodziło wcale o żadną przewagę berka nad chowanym tylko po prostu tak mu do rymu pasowało?
Rym nie ma tu nic do rzeczy. Natomiast rodzaj zabaw jasno wskazuje, że chodzi o klasę w przedszkolu (maluchy, średniaki albo starszaki), a nie w szkole. Właściwie utwór mógłby się nazywać "Przedszkole II", a sugestię dot. przewagi berka nad chowanego można było wyeliminować np. tak:
Cytat:Że ktoś ze mną zagra w berka,
W pociąg albo w chowanego...
uzyskując w dodatku nawiązanie do "Przedszkola I", tak jak w Obławach:
I: ... schowałem w obcy las
II. Obce lasy przemierzam...
Odpowiedz
dauri napisał(a):Natomiast rodzaj zabaw jasno wskazuje, że chodzi o klasę w przedszkolu (maluchy, średniaki albo starszaki), a nie w szkole.
Nie wiem, jakie są twoje doświadczenia, ale w mojej szkole na przerwach bawiliśmy się w ściganego (zwanego gdzieniegdzie berkiem) jeszcze kilka lat po przedszkolu. W chowanego na szkolnych przerwach było trudniej, ale od tego były pozaszkolne spotkania.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
Nooo...też tak sądze, ja chodzę do 6 klasy podstawówki i zabawa w berka jest u mnie w szkole bardzo popularna. Zresztą na szkołę a nie przedszkole wskazuje tytuł piosenki ''nasza klasa'' - w przedszkolach nie ma klas
Odpowiedz
blaise14 napisał(a):w przedszkolach nie ma klas
Jeżeli teraz nie ma, to niedługo będą. Big Grin
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.forumrodzicow.pl/pierwsza-klasa-w-przedszkolu/">http://www.forumrodzicow.pl/pierwsza-kl ... zedszkolu/</a><!-- m -->
Odpowiedz
Hmm.. A może to przez to, że "berek" jako gra o bieganiu za Żydem była mu po prostu bliższa? Smile
A Ty czcij, co żyje radośnie! A Ty szanuj to, co umiera.
Odpowiedz