Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zesłanie Studentów
EDIT: Przepraszam za umieszczenie w złym miejscu, naprawde kliknąłem w ,,Inspiracjach Malarskich..." a to się pojawiło tu :| Przepraszam raz jeszcze i proszę o przeniesienie do powyższego

Dziwne aż, że nie znalazłem tematu odnośnie Zesłania.. a może tylko źle szukałem? Nie wiem, w każdym razie mam z tym mały problem, a jako że pojutrze (wtorek) mam ustną mature z Polskiego to chciałbym się trochę dowiedzieć Wink

Po pierwsze, teraz dopiero zauważyłem wczytując się w słowa, dlaczego (przynajmniej u mnie) w albumie KGŁ - Muzeum w ,,Zesłaniu Studentów" nie ma zwrotki:
A żołdak spity jak bela
Śpi i karabin odrzucił
Wie nawet już w majaczeniach
Że i tak nie mają gdzie uciec
A w tekście normalnie na stronie jest hm...

Dalej, samo podejście Jacka do tego obrazu a raczej jego głębsza analiza. Sam tekst jest prawie dosłownym opisem obrazu ubranym w kilka metafor ,,Ten ściągnął buty tarł palce, ten nogą zdrętwiałą kołysze" ,, Najmłodszy w mapę jak w okno
Patrzy zczytując litery" itp.. natomiast, prosząc o wybaczenie dla mej niewiedzy, jakie było tło historyczne tych wydarzeń? Studentów zsyłano na sybir za komuny? Aż tak źle..?

Dalej, czy przedstawieni na obrazie studenci są już na Syberii? Świadczą o tym słowa jak ,,Śpi, kto spać może po drodze..." czy ,,Układa drogę powrotną
Przez białe wiorsty papieru" natomiast antagonizm stanowią słowa ,,Dwaj inni usiedli razem
Dręczą się w mokrych ubraniach
Jak by tu ojcu pokazać
Naganne ze sprawowania" chyba że źle kombinuje... wdzięczny będę za jakiekolwiek przybliżenie owej sytuacji czy jakiekolwiek wskazówki.

Zwiastun

p.s. obraz (bo na stronie nie działa): <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.friko.pl/pic/malcz_zeslanie.jpg">http://www.kaczmarski.friko.pl/pic/malcz_zeslanie.jpg</a><!-- m --> swoją drogą... kaczmarski.friko.pl ? nie wiedziałem Wink
Dziękuje
Odpowiedz
Zwiastun napisał(a):Studentów zsyłano na sybir za komuny?
Chodzi o czasy przed komuną...
Młodzi polscy patrioci bywali represjonowani, przypomnij sobie Mickiewiczowskią, trzecią część "Dziadów".
Odpowiedz
Zwiastun napisał(a):albumie KGŁ
KGŁ ? Co to?
Zwiastun napisał(a):A żołdak spity jak bela
Śpi i karabin odrzucił
Wie nawet już w majaczeniach
Że i tak nie mają gdzie uciec
A w tekście normalnie na stronie jest hm...
Skoro jest na stronie, to widocznie musiało tak być w antologii
Cytat:Dalej, samo podejście Jacka do tego obrazu a raczej jego głębsza analiza. Sam tekst jest prawie dosłownym opisem obrazu ubranym w kilka metafor ,,Ten ściągnął buty tarł palce, ten nogą zdrętwiałą kołysze" ,, Najmłodszy w mapę jak w okno
Patrzy zczytując litery" itp.. natomiast, prosząc o wybaczenie dla mej niewiedzy, jakie było tło historyczne tych wydarzeń? Studentów zsyłano na sybir za komuny? Aż tak źle..?
Tak, studentów zsyłano na Sybir. Ale tu nie chodzi o czasy Komuny, tylko o XIX wiek.
Studentów, którzy byli nieposłuszni Carowi, zsyłano na Syberię. (Największa fala zesłań miała miejsce po powstaniach).
"Twarze studentów, to odmłodzone twarze polskich poetów-emigrantów: Mickiewicza, Słowackiego..." (cytat z pamięci) - tak, gdzieś mówił o tej piosence JK.
Zwiastun napisał(a):Dalej, czy przedstawieni na obrazie studenci są już na Syberii? Świadczą o tym słowa jak ,,Śpi, kto spać może po drodze..." czy ,,Układa drogę powrotną
Przez białe wiorsty papieru"
Studenci są w drodze. Niektórzy jechali kibitkami, inni wlekli się na nogach. Jak ktoś mógł spać w marszu, to spał.

JK w swojej piosence porównuje zesłanie do bycia w szkole. Samą podróż porównuje do "egzaminu wstępnego" katorgii syberyjskiej.
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
Zwiastun napisał(a):Studentów zsyłano na sybir za komuny?
Gorzej...

Jacek Malczewski, autor obrazu "Zesłanie studentów", umarł w 1929 roku, "komuna" w Polsce się zaczęła po wojnie drugiej światowej, czyli trochę później.
Chodzi tutaj prawdopodobnie o powstanie styczniowe (1863-1864).

Niestety, nie sprawdziłeś tego wcześniej, a czas na możliwość edytowania posta już minął, więc teraz będziesz musiał znieść kilka postów w stylu "o kurwa..." i "jak można było tego nie wiedzieć..."

Jednym słowem, witaj na forum! Smile

[ Dodano: 18 Maj 2008, 22:06 ]
Adam_Leszek napisał(a):czas na możliwość edytowania posta już minął
A nawet nie, możesz jeszcze zmienić Wink
Miłość - księga stara. Kto nie czytał, polecam.
Odpowiedz
Adam_Leszek napisał(a):Niestety, nie sprawdziłeś tego wcześniej, a czas na możliwość edytowania posta już minął, więc teraz będziesz musiał znieść kilka postów w stylu "o kurwa..." i "jak można było tego nie wiedzieć..."
A nawet nie mam zamiaru zmieniać, niech wiedzą że nie wiem Wink A to rzeczywiście wynika z mojej niewiedzy i nieuwagi, jakoś tak mi się automatycznie włączyło że to była komuna ;p

W każdym razie mam już bazę na której mogę się oprzeć, dziękuje wam serdecznie, miło i to aż bardzo że zawsze znajdzie się tu ktoś kto szybko pomoże Wink ale jak to już kiedyś koleżanka powiedziała mi zuchwale, ,,ludzie słuchający Kaczmarskiego, to ludzie lepsi"... zatem, dziękuje wam ogromnie i przepraszam za bałagan Smile Piwo dla każdego albo i dwa.. Wink

EDIT. KGŁ - chodziło mi, że album Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński Wink
Odpowiedz
Zwiastun napisał(a):A to rzeczywiście wynika z mojej niewiedzy i nieuwagi, jakoś tak mi się automatycznie włączyło że to była komuna ;p
Niestety, tak jest postrzegany Kaczmarski. Włącza się automatyczne myślenie: JK - walka z komuną.
Zwiastun napisał(a):ale jak to już kiedyś koleżanka powiedziała mi zuchwale, ,,ludzie słuchający Kaczmarskiego, to ludzie lepsi"
Czytając to forum często da się odnieść wrażenie wręcz odwrotne...
Odpowiedz
Zwiastun napisał(a):Studentów zsyłano na sybir za komuny? Aż tak źle..?
Jak można było tego nie wiedzieć?
Odpowiedz
Zwiastun napisał(a):EDIT: Przepraszam za umieszczenie w złym miejscu, naprawde kliknąłem w ,,Inspiracjach Malarskich..." a to się pojawiło tu :| Przepraszam raz jeszcze i proszę o przeniesienie do powyższego
Przeniesione.
A OT trafił do HP Wink
Odpowiedz
ann napisał(a):Przeniesione.
A OT trafił do HP Wink
Znowu "dzień sądu idzie przez dzikie pola"! Big Grin
Jaśko napisał(a):Jak można było tego nie wiedzieć?
Młodsze pokolenie... Nawet nie wiesz, jaki już jesteś stary! :rotfl:
Luter napisał(a):Włącza się automatyczne myślenie: JK - walka z komuną.
No, właśnie! Smile
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości