Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matura - Świat wartości Jacka Kaczmarskiego
Witam Smile
Prosiłbym Was o pomoc... Byłbym wdzięczny gdybyście mogli zaproponować jakie wartości ważne dla Jacka znajdujecie w:
-Murach
-Testamencie'98
-Obławie
-Wygnaniu z Raju
-Rejtanie

Przede wszystkich zależy mi na tych "najbardziej oczywistych" z którym mam największy problem Smile Najwięcej mam pomysłów do Murów i Testamentu. Nie mam kompletnie pomysłów na "antykomunisyczne" wartości, nie mam pomysłu jak je nazwać. Ogólnie mam plan do 13 wymyśleć, zebrać, znależć jak najwięcej pomysłów i wtedy napisać całą prezentację.
Odpowiedz
1. Najlepiej jak się odezwiesz na gg albo pw Smile - pomogę, na ile będę w stanie.
2. Wartości ważne dla Jacka czy podmiotu lirycznego Smile)? (wiem, wiem, dość często to się nie wyklucza. Ale lepiej uważać).
3. Testament '95 nie '98
4. Polecam porządnie rozejrzeć się na stronie. Przy konkretnej piosence często pojawia się "Jacek o utworze" - naprawde pomocne Wink!
5. "Antykomunistyczne wartości"...hm, "szukajcie a znajdziecie" - myślę, że dałoby się takowe wyciągnąć z "Obławy", "Wygnania z Raju", a i z "Rejtana", byleby w nadinterpretacje nie popaść :Smile
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
www.flagrantis.pl
Odpowiedz
Wartości Jacka Smile
Wielkie, wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na "Jacek o utworze" Smile Nie zauważyłem tego i pewnie bym nie zauważył, a rzeczywiście jest tam mnóstwo przydatnych i interesujących informacji Smile
A z tymi antykomunistycznymi wartościami mam problem by je nazwać. Prawdopodobnie jednak skupię się na tych najbardziej uniwersalnych wartościach
Odpowiedz
kolacja napisał(a):Wielkie, wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na "Jacek o utworze" Smile
Nie ma problemu - "to moje prawo, a wręcz - obowiązek!" Big Grin
co do tych "antykomunistycznych" i uniwersalnych - czasem jedno nie wyklucza drugiego Smile możesz powiedzieć, że (czekaj, zacytuje K. Gajde! + odrobinę, odrobinę ode mnie)
Cytat:Prowadzona przez Jacka Kaczmarskiego literacka gra z biblijnymi wątkami miała na przełomie lat 70 i 80 przynieść odpowiednie efekty. Obraz raju, Boga, atrybuty boskości przedstawione w Stworzeniu świata [możesz wstawić w "Wygnaniu z Raju" - przyp. kłapo] można było odczytywać dosłownie, jednak, za sprawą politycznych kontekstów i skojarzeń, była ( i odnosząc się do sytuacji politycznej niektórych państw wciąż jest) to przede wszystkim alegoria państwa totalitarnego, panujących w nim układów, w której ograniczana jest wolność jednostki, podporządkowanej władzy. Posłużenie się znanym wątkiem biblijnym, brak konkretnego umiejscowienia w czasie i przestrzeni, nie posługiwanie się konkretami, dodatkowo uniwersalizuje wymowę tekstu.
To a propos "Wygnania z raju" Smile
www.flagrantis.pl
Odpowiedz
Jak byście określili religijność Kaczmarskiego? Szukam jakiejś pewnej informacji, wynikającej nie z interpretacji utworów, a z wypowiedzi Jacka i jakoś nie mogę znaleźć Sad
Odpowiedz
Cytat:Piotr Najsztub: W Pańskim świecie są jakieś zaświaty?

Jacek Kaczmarski: Nie.

PN: Kompletnie nic?

JK: Jestem zwolennikiem tezy Lema: nic nie było przedtem i nic nie będzie potem dla człowieka, bytu biologicznego. Jednocześnie wierzę w jakiś absolut czy niebywałą tajemnicę, ale ona nie przenosi człowieka poza śmierć. Nie ma tak zwanej duszy.
Całość jest TU .
Odpowiedz
Autograf dla pani Bozeny, Marka i Ich corki Miriam:

Bozenie i Markowi i Miriam
z miloscia, przyjaznia i nadzieja
na kontakt na tym i tamtym swiecie Jacek

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/ciekawostki/autografy/moj_zodiak.jpg">http://www.kaczmarski.art.pl/ciekawostk ... zodiak.jpg</a><!-- m -->
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Bozenie i Markowi i Miriam
z miloscia, przyjaznia i nadzieja
na kontakt na tym i tamtym swiecie Jacek
Jeśli to ma być argument za tym, że JK wierzył w ów "tamten świat", to jest on, delikatnie mówiąc, mało przekonujący. Ten fragment dedykacji zdecydowanie bardziej wygląda na zabieg retoryczny niż na deklarację światopoglądową.

Wyżej cytowana przez Lutra wypowiedź naprawdę nie pozostawia wiele miejsca na wątpliwości odnośnie wiary JK w tak zwane życie pozagrobowe, więc nie pojmuję w jakim celu przytoczyłaś, Elżbieto, w tym wątku, tę dedykację. Kolacja szukała, jak się zdaje, jakiejś jednoznacznej wypowiedzi JK w wiadomej kwestii. Skoro wypowiedź taka istnieje, to po co zaciemniasz jasny obraz? Może po to, żeby zamącić kolacji i innym ludziom, których to ciekawi, w głowach? Może po to, żeby sobie pomyśleli: "Wygląda na to, że nie jest do końca jasne, czy Kaczmarski wierzył w osobowego Boga i życie wieczne. Wprawdzie w jednym z ostatnich wywiadów powiedział wyraźnie, że w jego świecie nie ma żadnych zaświatów, ale dwadzieścia lat wcześniej napisał komuś w dedykacji coś o nadziei na kontakt w tamtym świecie, a poza tym w dniu śmierci przyjął chrzest. Więc może jednak...?"
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Szymon napisał(a):nie pojmuję w jakim celu przytoczyłaś, Elżbieto, w tym wątku, tę dedykację.
Dla przeciwwagi? Ta dyskusja już była, nie zmieniła nic. Nie jesteśmy w stanie ustalić kiedy i w co Jacek wierzył, bądź nie. Trzeba pamiętać też o tym, że w różnych okresach życia to się mogło zmieniać!
Szymon napisał(a):Kolacja szukała,
Choćby to brzmiało nie wiem, jak apetycznie - Kolacja to On! Wink
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
Nie wiem, czy pytanie nadal aktualne (i czy aby na pewno w miarę dobrze dobrana odpowiedź Smile) - bądź co bądź, w pewnym stopniu zostaje określona "religijność" JK), ale w razie czego:
Gazeta Wyborcza nr 253, wydanie z dnia 29/10/1991 napisał(a):- Jest Pan – i zawsze Pan był – bardzo podejrzliwy wobec historii, stawia Pan jej wiele pytań. Czy jednak istnieje jakaś linia w polskiej tradycji, na przykład intelektualnej, z którą mógłby się Pan utożsamiać?

- Musiałbym się porządnie zastanowić… Na pewno bliski mi jest sposób myślenia Norwida, jego hierarchię mógłbym uznać za swoją. To znaczy – naprzód czuję się człowiekiem, potem jestem katolikiem, później obywatelem kultury śródziemnomorskiej, a dopiero na końcu Polakiem. Wprawdzie katolikiem nie jestem, ale chodzi tu generalnie o stosunek wobec Boga, o system wartości.
...Fragment jednego z 10 "świeżych" arykułów GW, które miałam okazję przepisywać Big Grin
www.flagrantis.pl
Odpowiedz
Kaczmarski przyjął chrzest kilka godzin przed śmiercią... Matura ustna zdana, raz jeszcze dziękuję za pomoc (w szczególności kłapo Smile )
Odpowiedz
Nie jest to plotka ( w tym wątku np. rozpatrywane jest jakie imię przyjął Kaczmarski na chrzcie), aczkolwiek nie mam pod ręką żadnego "dokumentu", który mógłby to poświadczyć (do tego zdolni są chyba tylko najbliźsi Jacka - a z tego co sama czytałam, potwierdzają fakt przyjęcia chrztu).
Co do pomocy - nie ma za co *-`- zawsze chętnie, w miarę możliwości, nią służę Smile)
www.flagrantis.pl
Odpowiedz
kolacja napisał(a):Matura ustna zdana,
Gratulacje! Oby tak dalej! Big Grin
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
kolacja napisał(a):Ostatnio zmieniony przez kolacja Dzisiaj 23:44, w całości zmieniany 1 raz
kłapo napisał(a):Nie jest to plotka
W poście sprzed edycji było, że "słyszałem plotkę" - toteż do tego nawiązałam Wink
Gratuluję zdanej matury i mam nadzieję - nie będzie to równoznaczne z końcem "kariery" na forum Smile.
www.flagrantis.pl
Odpowiedz
kolacja napisał(a):Kaczmarski przyjął chrzest kilka godzin przed śmiercią...
Ściśle: został ochrzczony. Stracił przytomność na kilka godzin przed chrztem.
Odpowiedz
kłapo napisał(a):Ściśle: został ochrzczony. Stracił przytomność na kilka godzin przed chrztem.
Ale wyraził wcześniej zgodę?
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
Wszak miał długo wątpliwości,
Nim wiem pojął co jest co,
Nim Duch Święty w nim zagościł
Czy rzekł słowo -
-ACCEPTO?

Wink
Odpowiedz
Zbrozło napisał(a):
kłapo napisał(a):Ściśle: został ochrzczony. Stracił przytomność na kilka godzin przed chrztem.
Forum znowu robi sztuczki Smile) Pytanie kierowane do Lutra.
www.flagrantis.pl
Odpowiedz
Zbrozło napisał(a):
Luter napisał(a):Ściśle: został ochrzczony. Stracił przytomność na kilka godzin przed chrztem.
Prosiłbym o nie rozwijanie tutaj wątku chrztu JK - w dziale "Życie" są już rozległe dyskusje na ten temat, gdzie powiedziano już chyba wszystko, co da się powiedzieć...

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz