Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wodnik
Mam pytanie. Czy wiersz "wodnik", jest wykonywany przez Jacka na jakiejś jego oficjalnej płycie?? Jeśli tak to... chyba musiałem przeoczyć, jeśli nie ma, no to czy Jacek go kiedykolwiek wykonywał jako piosenkę i gdzie ją mogę znaleźć??
"za oknem nic nie ma,
więc trzymam się ciebie rękami obiema,
by wiedzieć że chociaż ty jesteś"
Odpowiedz
"Wodnik" jest wierszem i tylko wierszem. Muzyka powstała tylko do "Barana" i "Panny"
Odpowiedz
Tak na moje oko to muzyka do Barana pasuje do każdego znaku. Ale moze mi sie tylko wydaje...
Odpowiedz
z tego co zasłyszałem wcześniej tu na forum czy na liście dyskusyjnej.. były plany by zrealizować cały zodiak jako program.. znaczy się z taka intencja ponoć wyszła kiedyś od Łapińskiego.. no ale wiadomo.. nie doszło do tego..
Muzyka z Panny też pasuje do wszystkich znaków.. (Barana jeszcze nie słyszałem).. ale to logiczne - wszystkie wiersze zodiaku są napisanę tą samą strofą.. (czy jak to tam powinno się nazwać ) ..nie mają prawa (rymem) nie pasować do tej samej melodii..
I pamiętaj - bo dana Ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.
Odpowiedz
Elrond napisał(a):Tak na moje oko to muzyka do Barana pasuje do każdego znaku. Ale moze mi sie tylko wydaje...
Istnieje jeszcze coś takiego, jak jedność tekstu i muzyki. Innymi słowy, muzyka musi pasować do tekstu, jakoś go ilustrować, uwypuklać te lub inne jego fragmenty... Podejście do tematu na zasadzie rytmicznej zgodności muzyki z wierszem to pomyłka.

KN.
Odpowiedz
można tu jeszcze dopisać, że wszystkie wiersze zodiaku mają pewien (ten sam) proroczy charakter, brzmienie.. co sprawia, że w pewnej płaszczyźnie są bardzo podobne do siebie.. i bardzo moim zdaniem ten właśnie charakter oddaje muzyka do Panny, motyw przewodni w tym utoworze jest wkółko ten sam, poprzez podobną jednostajność jak i charakter wierszy zodiaku myślę, że z powodzeniem można conajmniej kilka wyśpiewać pod tą melodię i nie brzmiało by to źle... dalej idąc chyba jednak można mówić o rytmicznej zgodności muzyki z wierszem w przypadku Zodiaku...
I pamiętaj - bo dana Ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.
Odpowiedz
No to ja mam zatem inne pytanie... Gdzie mogę znaleźć piosenkę "BARAN" i "PANNA", bo na oficjalnych płytach ich raczej nie ma...? Trochę mi zależy bo bardzo mi się podobają te trzy teksty (i nie tylko oczywiście Smile).
"za oknem nic nie ma,
więc trzymam się ciebie rękami obiema,
by wiedzieć że chociaż ty jesteś"
Odpowiedz
Artur napisał(a):Wodnik" jest wierszem i tylko wierszem. Muzyka powstała tylko do "Barana" i "Panny"
Mylisz się Arturze Tongue
Na pewnej starej "zjechanej" kasecie mam fragment prywatnego koncertu Jacka nagranego bodajże w Niemczech przy pomocy "Kasprzaka" albo innego równie zaawansowanego sprzętu, na którym Jacek śpiewa, chyba trochę improwizując "Wodnika". I śpiewa... genialnie :roll: .
Kilka razy pytałem się JK przy okazji podpisywania różnych książeczek i płyt po koncertach właśnie o "Zodiak". Zawsze odpowiadał, że już niebawem, jest w planach itd. Straszna szkoda Cry Kto słyszał "Żeglugę" czyli "żeglarza greckiego", ten wie co straciliśmy...
pzdr - kangur
Ty, który słuchasz jak się słucha baśni
Albo wyblakły odczytujesz napis
Nie wierzysz... Uśmiech twoją twarz rozjaśnił
Bo tyś się dawno już z tej studni napił.
Odpowiedz
To faktycznie takiego nagrania nie znam, i zdaje się jesteś jedynym takowe posiadającym. Smile
Odpowiedz
Artur napisał(a):i zdaje się jesteś jedynym takowe posiadającym.
bynajmniej Arturze Big Grin , ale skoro mieszkamy w tym samym przesławnym grodzie, to chętnie Ci je przegram (o ile jesteś zainteresowany)
pzdr - kangur
Odpowiedz
A potem można by je na przykład poddać digitalizacji :roll:

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
kangur, napisałem na pw Smile
Zeratul to zależy od właściciela. Jest to unikat, którego nie ma na żadym oficjalnym wydawnictwie, więc rozprzestrzeniać można.
Odpowiedz
kangur napisał(a):to chętnie Ci je przegram
to i mnie przy okazji Wink
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):A potem można by je na przykład poddać digitalizacji

Więc i ja zwracam się z uprzejmą prośbą do właściciela tego nagrania o wyrażenie zgody na digitalizację i udostępnienie jej wszystkim ew. zainteresowanym :roll:
... Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany, połam bat ...
Odpowiedz
kangur napisał(a):Kto słyszał "Żeglugę" czyli "żeglarza greckiego", ten wie co straciliśmy...
Wobec powyższego, ja jeszcze nie wiem, co straciliśmy, ale chętnie się dowiem. Kangurze, oświeć mnie Big Grin !
Odpowiedz
Panie i Panowie!
Śpieszę Was uspokoić, ze na dniach dojdzie do "spotkania na szczycie" w sprawie w/w nagrań. Z góry uprzedzam, ze ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli Arturowi uda się je zdigitalizować, to nie widzę problemu w upowszechnieniu dla zainteresowanych. W końcu twórczość Jacka jest dziedzictwem nas wszystkich...
pzdr - kangur
Odpowiedz
Wodnik

tekst
nagranie

Nagranie udostępnił Kangur. Przegrywane było 3 razy, lepiej nie dałem rady. Skompresowane najłagodniej jak się dało.
Odpowiedz
Dzięki Wam obu!
Odpowiedz
Simon napisał(a):Dzięki Wam obu!
A jak wrażenia? Tekst jak wszystkie w Zodiaku bardzo przejmujący, ale muzyki ocenić nie mogę. Chociaż mi pobrzmiewa improwizacją. Potwierdzało by to też fakt, że to tak rzadkie nagranie.
Odpowiedz
Ale to nie jest cały utwór. Jedynie cztery zwrotki. Takie było to nagranie? No i zamiast "podwodnych" Jacek śpiewa "podmorskich". Mnie to też wygląda na jakieś próbne, jeszcze niedopracowane nagranie. No ale jest to niewątpliwie perełka Smile
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
lodbrok napisał(a):Mnie to też wygląda na jakieś próbne, jeszcze niedopracowane nagranie.
Mnie to wygląda na nagranie z końca lat 80, lub raczej z lat 90. Po drugie, wydaje mi się,że JK nie gra tam sam na swojej gitarze. Brzmi to tak, jakby śpiewał z podkładem albo ktoś mu podgrywał. Może postawię ryzykowne pytanie, ale czy do tej piosenki nie próbował układac muzyki Jacek Majewski lub inny kompozytor?
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości