Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejnosc piosenek w programie "Zbroja"
Wracam do tematu (poruszalem juz to w dyskusji nt Arki Onego) bo nadal mnie to drazy :

Kolejnosc piosenek w programie Zbroja:

Wiem ze w Biblii – wiele, wiele lat pozniej (1998) i na papierze only - JK dal piosenke Z w pierwszej pozycji w rozdziale Z.

Ale z wszystkich zachowanych nagran wynika, ze kiedy JK zabieral sie do spiewania cyklu piosenek “stanowojennych”, piosenka Z byla na koncu, jako konkluzja, podsumowanie.

A pierwsza piosenka byla przewaznie Prosba (bo pierwsza napisana po 13.12).

Tak jest na pelnym nagraniu koncertu z Chicago (na plycie ucieli Prosbe ale widac ze konczy sie na Z), na kasecie wydanej przez Pomost w Stanach ta Z tez konczy cykl stanowojennych, na kasetach “live’83”, w wydanych w 1983 “Wierszach i Piosenkach” takze. Toze samoje na nagraniu z Koln z grudnia 1982. Za kazdym razem piosenka Z zamyka cykl Z.

Zawartosc sie czasami przemieszczala, z czasem program Z robil sie coraz dluzszy bo powstawaly nowe piosenki. Potem weszly do PPpMC.
Dla mnie zaczynanie od Z to tak jak zaczynac dluzszy koncert od Epitafium dla WW. Nigdy czegos takiego nie slyszalem.

Stad pytanie do forumowiczow : czy ktos kiedys slyszal jakis zapis koncertu z tamtych lat w ktorym JK zaczynal od Zbroi ?

Pytanie do Lutra : wyczytalem w Malej Arce ze na plycie jest program Z zrekonstruktowany na podstawie 2 nagran (bodajze paryskie i londynskie).
Czy mozesz podac kolejnosc piosenek na tych 2 nagraniach ?
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Thomasie, ten mix dwóch koncertów był wydawany na kasetach już w latach 80. W swoim archiwum mam najlepszą technicznie wersję (i jednocześnie najszerszą), jaka wpadła mi w ręce. Ten materiał zaczynał się Zbroją.
Podobnie było z kasetą, która aspirowała do rangi programu Zbroja (tak JK ten materiał zapowiadał). Chodzi o tę wersję, gdzie piosenka Zbroja jest podzielona na Zbroję I (otwierającą) i Zbroję II (zamykającą). Z tego pomysłu Jacek się jednak wycofał i potem Zbroję śpiewał jako jeden utwór.

Oto spis tytułów całości tego mixu:

Zbroja
Przyjaciele
Prośba
Koncert fortepianowy
Marsz intelektualistów
Kołysanka [1982]
Młody las
Linoskoczek
Listy
Świadectwo
Artyści
Wykopaliska
Epitafium dla Brunona Jasieńskiego
Ze sceny
Nie lubię
Wygnanie z raju
Pompeja lupanar
Misja
Wigilia na Syberii
Czarne suchary
Spotkanie w porcie
Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu
Korespondencja klasowa
Przybycie tytanów
Obława
Wędrówka z cieniem
Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego
Sen
Odpowiedz
Dziekuje za rzeczowa odpowiedz i przepraszam ze tak pozno odpowiadam, z przyczyn niezaleznych ode mnie.
Mam wrazenie ze mialem w lapkach wspomniana przez Ciebie kasete. Ale poniewaz wydawalo mi sie ze to jakas skladanka, nie kupowalem tego wtedy. Czy moglbys podac wiecej informacji na ten temat : ktora podziemna oficyna etc ? Byc moze moglbys podrzucic skan okladki (okladek ?) – przydaloby sie do tutejszej Dyskografii.

Co do nagrania ze Zbrojami I i II to czasami zastanawiam sie czy to byla na pewno inicjatywa JK. Bedz musial kiedys skleic te dwa kawalki w edytorze i… wsluchac sie. Byc moze to osoba ktora puscila w swiat te nagrania rozciala najpierw piosenke na pol, bo tak jej/mu pasowalo ? Nie wiem, chcialbym sprawdzic przy okazji ale z okazjami czyli czasem ostatnio u mnie krucho.

W obu wspomnianych przypadkach nie wiem (nie wiemy ?) czy JK mial jakikolwiek wplyw na ostateczna kolejnosc na kasecie, w odroznieniu np od nagran z Kolonii i innych , “live’83”, “Wierszy & piosenek” i… pozniejszego “Spiewaka” .

Czy mozna sie dowiedziec wiecej nt tego jak powstal rozdzial “Zbroja” w 1998 ? Czy to sam JK wprowadzil taka kolejnosc bo redagowal od A do Z czy tez raczej przejrzal (jesli tak, to do jakiego stopnia) zaproponowany material i zatwierdzil, dal swoj “imprimatur”. Oczywiscie, nie wykluczam ze w 1998 mogl uwazac za sluszne zeba zaczynac od nutki pozytywnej.
Mnie chodzi o to ze wczesniej, podczas koncertow, on najpierw straszyl/“poruszal sumienia” a dopiero na samym koncu pocieszal.

W miedzyczasie dwie osoby (ktore “chadzaly na Kaczmarskiego” wtedy) potwierdzily mi ze nigdy na uszy nie slyszaly koncertu zaczynajacego sie OD “Zbroi”…

Ano wlasnie : czy nie mogliby sie odezwac w tej sprawie inni zbieracze ? Nie wiem dokladnie kto sie w to bawi/bawil i do jakiego stopnia, moze sie pomyle ale mam ochote wywolac do tablicy dwie osoby. A wiec :
MacB ?
Daurii ?
Co sadzicie o programie “Zbroja” zaczynajacym sie od “Zbroi” ?
Z gory dziekuje za odpowiedzi. Takze od innych osob.

Chce podkreslic ze caly temat zalozylem nie po to zeby np popisywac sie czy przechwalac ale zeby ustalic i zabezpieczyc slady po tej czesci tworczosci JK.
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
thomas.neverny napisał(a):Czy moglbys podac wiecej informacji na ten temat : ktora podziemna oficyna etc ? Byc moze moglbys podrzucic skan okladki (okladek ?) – przydaloby sie do tutejszej Dyskografii.
Postaram się podać informację nt. materiałów, które mam w domu. Konkretnie ta Zbroja, która znalazła się w Arce Noego pochodzi z materiałów zgranych przeze mnie pod koniec lat 80. z pewnego studenckiego studia radiowego. Zatem okładki akurat tej kasety nie posiadam.
thomas.neverny napisał(a):Co do nagrania ze Zbrojami I i II to czasami zastanawiam sie czy to byla na pewno inicjatywa JK. Bedz musial kiedys skleic te dwa kawalki w edytorze i… wsluchac sie. Byc moze to osoba ktora puscila w swiat te nagrania rozciala najpierw piosenke na pol, bo tak jej/mu pasowalo ?
Ne pamiętam w tym momencie jak wygląda materiał znajdujący się w wiadomym miejscu, ale z tego co pamiętam, to znam to nagranie z zapowiedziami JK w rodzaju: "Zbroja, część pierwsza", "Zbroja, część druga". Pierwsza część kończyła się normalnie (nie cięciem), druga również normalnie się zaczynała. Nie, to na pewno nie był montaż.
thomas.neverny napisał(a):W obu wspomnianych przypadkach nie wiem (nie wiemy ?) czy JK mial jakikolwiek wplyw na ostateczna kolejnosc na kasecie
Na tę składankę z dwóch koncertów - myślę, że nie miał żadnego wpływu. Natomiast na wersję z dwiema Zbrojami - zdecydowanie miał. No ale można uznać, że ta wersja nie sprawdziła się..
thomas.neverny napisał(a):Czy mozna sie dowiedziec wiecej nt tego jak powstal rozdzial “Zbroja” w 1998 ? Czy to sam JK wprowadzil taka kolejnosc bo redagowal od A do Z czy tez raczej przejrzal (jesli tak, to do jakiego stopnia) zaproponowany material i zatwierdzil, dal swoj “imprimatur”.
Przejrzał i zatwierdził. Wiesz, Jacek nie wnikał zbytnio w tego rodzaju szczegóły (bo dla niego to był rozdział zamknięty, więc się tym nie przejmował).

Sumując dotychczasową wymianę zdań: Rozumiem Twój punkt widzenia i całkowicie podzielam Twoje argumenty.
Odpowiedz
Dla mnie nagranie z dwoma częściami Zbroi jest kanonem. Ale wynika to stąd,że była to wersja ,którą słyszałem najwcześniej. Taśmę ze Zbroją dostałem bodajże pod koniec 82 roku lub na początku 83. Niestety dysponowałem magnetofonem,który przesterowywał nagrania, ale może właśnie dlatego między utworami są słyszalne charakterystyczne "kliki". Dzięki temu miałem wrażenie,że owe nagrania powstały w "zaciszu domowym" lub w studio. Czy tak było w rzeczywistości? czy nagranie to pochodzi z jakiegoś koncertu? Jeżeli wiesz coś więcej na temat tych nagrań Lutrze to napisz proszę. Smile
I ginie świat
A nas a nas
Tych kilka małych miejsc
Wciąż boli
Odpowiedz
thomas.neverny napisał(a):Daurii ?
Co sadzicie o programie “Zbroja” zaczynajacym sie od “Zbroi” ?
Będąc stałym bywalcem paryskiej "Naszej Wiosny" (koniec 82 - połowa 83), nie słyszałem żadnego koncertu zaczynającego się od "Zbroi". Nie pamiętam też, aby Jacek używał określenia "Program Zbroja" - mówił raczej o "piosenkach napisanych po 13 grudnia". Cykl ten Jacek wykonywał zaczynając zazwyczaj od "Prośby", a kończąc na "Zbroi", czasami przeplatając je piosenkami sprzed 13-go grudnia.
Odpowiedz
Dauri ! Dzieki za wyjasnienie i sorry ze pozno odpowiadam (ja w ogole rzadko ostatnio tu zagladam a jeszcze mniej sie odzywam).

Szkoda ze nikt inny sie nie odezwal w tym temacie. Nie pozostaje mi chyba nic innego jak dorzucic ze ja tez w tamtych latach duzo sie nasluchalem tych piosenek "napisanych po 13ym grudnia" i ze NIGDY nie slyszalem koncertu zaczynajacego sie od "Zbroi". "Zbroja" byla zawsze pod koniec. I zazwyczaj zaczynalo sie to wszystko od walacej po oczach i uszach "Prosby"...

Dlatego tak bardzo zdziwil mnie uklad (moze byloby lepiej napisac : "organizacja" badz "kolejnosc" ? bo mam wrazenie ze ostatnio slowo "uklad" ma tylko jeden sens... :/ ) "rekonstrukcji programu" w "Arce Onego".
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
A czy dostępna jest gdzieś hmm... "parafraza" Kołysanki, napisana przez Sieniawskiego, o której Jacek mówił w rozmowie z Jolantą Piątek "Za dużo czerwonego":

Cytat:Mianowicie, mój nieżyjący już przyjaciel z lat siedemdziesiątych, poeta i tłumacz z rosyjskiego, Krzysztof Maria Sieniawski. tekściarz Przemka Gintrowskiego, przez jakiś czas - nie mnie osądzać, czy z głodu, czy desperacji, czy głupoty - zaczął pracować w dodatku kulturalnym "Żołnierza Polskiego" - "Nike" i napisał parodię tej kołysanki, z tą samą frazą, tym samym obrazowaniem. O tym. jak Kaczmarski siedzi w Wolnej Europie i za pieniądze CIA i Giedroycia z Żydem Blumsztajnem judzą przeciwko Polsce.
?
Słowo „ostatni” ma sens dopiero w przemówieniu nad grobem, a za życia mówi się „następny”.
Odpowiedz
<!-- m --><a class="postlink" href="http://jacek-kaczmarski.pl/wp-content/uploads/Sieniawski-paszkwil.jpg">http://jacek-kaczmarski.pl/wp-content/u ... szkwil.jpg</a><!-- m -->
Odpowiedz
Dzięki Lutrze!

Tak sobie myślę, że ta rymowanka bardziej pasuje jako odpowiedź na "Marsz intelektualistów", a jedynie nawiązuje do "Kołysanki".

Ale sama w sobie w formie i polocie - genialna!
Słowo „ostatni” ma sens dopiero w przemówieniu nad grobem, a za życia mówi się „następny”.
Odpowiedz
liptus napisał(a):Tak sobie myślę, że ta rymowanka bardziej pasuje jako odpowiedź na "Marsz intelektualistów", a jedynie nawiązuje do "Kołysanki".

Rytmicznie i melodyjnie, ewidentnie jest nawiązaniem do "Kołysanki".
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz