Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Między nami, Galeria i Caravaggio
Temat może brzmi troche enigmatycznie, ale juz tłumaczę. Wlaczyłem sobie własnie zapis audio spektaklu pt."Galeria". Forma tego przedstawienia jest taka, że najpierw jest komentarz a potem piosenka. Pierwszym utworem jest "Miedzy nami". Zapowiedź do niego sugeruje, ze utwór powstał na podstawie obrazu Caravaggia. Na marginesie dodam, że zapowiedź może odnosić sie do zycia samego Kaczmara. aLe powiedzcie - może ktoś z Was wie. Czy "Między nami faktycznie powstało na podstawie obrazu wspomnianego autora?

p.s. Jak bede miał chwilke wolnego czasu (dziś lub już jutro) to wrzucę tutaj tą zapowiedź.

Pozdrawiam.
Eryk
Odpowiedz
Eryk napisał(a):aLe powiedzcie - może ktoś z Was wie. Czy "Między nami faktycznie powstało na podstawie obrazu wspomnianego autora?
Według obrazu Caravaggia to powstał tekst Szulerów. Ale Między nami? Pierwsze słyszę.
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):
Eryk napisał(a):aLe powiedzcie - może ktoś z Was wie. Czy "Między nami faktycznie powstało na podstawie obrazu wspomnianego autora?
Według obrazu Caravaggia to powstał tekst Szulerów. Ale Między nami? Pierwsze słyszę.
Oraz "Powołanie świętego Mateusza" i "Młody Bachus". Jednak też nie sądzę, żeby "Między nami" było inspirowane autoportretem Caravaggia Dawid z głową Goliata .
"nawet jeżeli czyjeś sacrum jest dla mnie profanum, to sama kultura osobista, szacunek dla innego człowieka nakazuje mi pewną powściągliwość słowną."
Odpowiedz
Oto zapowiedź - po niej nastepuje "Między nami". Może po prostu dali taką zapowiedź na zasadzie wstępu, chcąc porównać biografię Caravaggia z biografią Kaczmarskiego. Nie wiem...
Odpowiedz
To co sam Kaczmarski mówił o inspiracji "Miedzy nami" wskazuje zgoła niemalarskie, a polityczne inspiracje. Może rzeczywiście Caravaggio posłużył tu jako wprowadzenie do programu, a "Dawid z głową Goliata" miał oddawać główną myśl programu? W wersji pokazywanej w TV rzeczywiście po zapowiedzi i obrazie zaczyna się "Miedzy nami" i nie sądzę, żeby telewizja tak pocięła program (wiadomo, że cała Galeria nie była pokazywana w TV). Pozdrawiam
Odpowiedz
Z rozmowy z Andrzejem Gelbergiem - "Między nami", 01.06.1997 r.

Jacek - Henio Wujec poprosił mnie, żebym coś napisał dla Unii Wolności. Odpowiedziałem, że są specjaliści od pisania hymnów i że to na pewno nie będzie piosenka wyborcza. Najwyżej mogę coś zadedykować, I tak powstało "Między nami", napisane dla Unii Wolności. Treść tak naprawdę dotyczy moich problemów z kobietą, ale można ją odbierać szerzej, bo mówi o przepaści między ludźmi, którzy powinni być ze sobą, a nie potrafią. Mój utwór chyba nie przypadł do gustu Unii Wolności, gdyż nie próbowano go wykorzystać w kampanii wyborczej.
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Elzbieta za JK napisał(a):Jacek - Henio Wujec poprosił mnie, żebym coś napisał dla Unii Wolności. Odpowiedziałem
Czyli mamy już jasność, że piosenka Między nami, powstała raczej z inspiracji Tadziem Mazowieckim niż Caravaggiem. Smile
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):Tadziem Mazowieckim niż Caravaggiem.
Michasiem Caravaggiem
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
Big Grin. Dzieki. Z drugiej strony też wcześniej powinienem zajrzeć do tego, co Kaczmarski mówił o piosence. Ale spoko - wątpliwości rozwiane. Dzieki za pomoc.
Kiedy idę,to idę.Jeśli przyjdzie mi walczyć,jeden dzień nie będzie lepszy od drugiego,by umrzeć.Bo nie żyję ani w przeszłości,ani w przyszłości.Istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):Czyli mamy już jasność, że piosenka Między nami, powstała raczej z inspiracji Tadziem Mazowieckim niż Caravaggiem.
Jeżeli założymy, że Tadzio był tą kobietką z którą miał problemiki Jacuś..., to tak.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości