Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oryginal murow
wie ktos moze skad mozna sciagnac tlumaczenie polskie oryginalnych murow, prosze!!
Odpowiedz
oryginalnych murów... (??) ...polskie tłumaczenie (??) ..z tego co mi wiadomo to to jest od samego początku autorska piosenka JK.. bez bezpośrednich inspiracji wysockim.. Fizol czy wiesz o czym piszesz.. ? .. czy może ja czegoś nie wiem :?
I pamiętaj - bo dana Ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.
Odpowiedz
A dlaczego zakładasz, że inspiracja miała by być Wysockim??? Inspiracja była utworem katalońskiego barda poety L.Llacha "Pal" ("L'estaca", muzyka pochodzi właśnie z tej pieśni.
Oto orginalny tekst :
L'ESTACA (Lluís Llach)

Ll/M: Lluís Llach

L'avi Siset em parlava
de bon matí al portal
mentre el sol esperàvem
i els carros vèiem passar.

Siset, que no veus l'estaca
a on estem tots lligats?
Si no podem desfe'ns-en
mai no podrem caminar!

Si estirem tots, ella caurà
i molt de temps no pot durar,
segur que tomba, tomba, tomba,
ben corcada deu ser ja.

Si tu l'estires fort per aquí
i jo l'estiro fort per allà,
segur que tomba, tomba, tomba,
i ens podrem alliberar.

Però, Siset, fa molt temps ja,
les mans se'm van escorxant,
i quan la força se me'n va
ella és més alta i més gran.

Ben cert sé que està podrida
però és que Siset, pesa tant,
que a cops la força m'oblida.
Torna'm a dir el teu cant:

Tornada

L'avi Siset ja no diu res,
mal vent que se'l va emportar,
ell qui sap cap a quin indret
i jo a sota el portal.

I mentre passen els nous vailets
estiro el coll per cantar
el darrer cant d'en Siset,
el darrer que em va ensenyar.

Tornada

Ra ra ra rarararara
ra ra ra ra rararaa
Segur que tomba, tomba, tomba,
i ens podrem alliberar.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
nie no przecież tylko przykładowo napisałem.. a też w tamtym okresie chyba powstało wiele pieśni inspirowanych akurat Wysockim.. a ogólne powiątpiewanie wynikało chociażby z tego, że zazwyczaj przy tekście jest podane "wg Wysockiego" czy "na podstawie filmu.." przy murach (w "A śpiewak tekże był sam") takiej notki nie ma .. stąd moje zadziwienie, że o murach JK można powiedzieć, że to nie te oryginalne.. Nie mniej wielkie dzięki za wyjaśnienie.. a czy jest polskie tłumaczenie powyższych francuskich Murów? Jeśli jest.. to ja bym prosił Smile Z góry dziękuję..
I pamiętaj - bo dana Ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.
Odpowiedz
W śpiewnikach jest przy "Murach" podany L.Llach jako autor muzyki i to już może być mała wskazówka, że być może jest tu inspiracja jakimś utworem Llacha. Gdzieś miałem polskie tłumaczenia "l'estaca". Tę pieśń śpiewał "Zespól Reprezentacyjny" (Przed nami noc pieśni Lluisa Llacha), jakby ktoś chciał posłuchać to chyba gdzieś mam nagrane... jak tekst znajdę to zamieszcze na forum.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Tak właściwie Lius Llach to hiszpański Kaczmarski - swoimi pieśniami wzbudzał tkwiące w ludziach pragnienie lepszej przyszłości... Często dawał koncerty na Camp Nou :o - naprawdę...przypominam że gen. Franco byl kibicem Realu Smile Pozdrawiam!
The only thing I knew how to do
Was to keep on keepin' on
Like a bird that flew
Odpowiedz
Odnalazłem w chacie program Zespołu Reprezentacyjnego pt. "Za nami noc... Pieśni Lluisa Llacha". W jego skład wchodzi m. in. utwór "Mur", będący wg opisu przekładem oryginału.
A leci to tak:

MUR

Stary Sizet kiedyś mówił mi aEa
Staliśmy w bramie był świt Ea
Gdy tak czekaliśmy na słońca blask aEa
I samochodów rósł szum Ea
Mówił "Czy muru nie widzisz?" aEa
Wszystkich nas trzyma ten mur Ea
Gdy nie będziemy bronić się aEa
Zagrozi nam każdą z dróg Ea

Gdy uderzymy runie mur aEa
Nie może przecież wiecznie trwać Ea
Na pewno runie, runie, runie ada
Nie pozostanie po nim ślad Ea
Jeśli uderzysz mocno tu aEa
A ja uderzę mocno tam Ea
Na pewno runie, runie, runie ada
I wolny będzie każdy z nas Ea

Lecz minęło już wiele lat
I ręce mam starte do krwi
A gdy czuję że sił mi brak
Mur rośnie grubszy niż był
Wiem już że ledwie się trzyma
Lecz ciężko ruszyć go stąd
Nawet gdy czuję przypływ sił
Powtórz Sizecie pieśń swą

Stary Sizet nie mówi nic
Słowa porwał zły wiatr
Dokąd? on jeden tylko wie
Ja w bramie tkwię cały czas
I gdy przychodzą mówię wciąż
Słyszą jak rośnie mój głos
Śpiewam ostatnią Sizeta pieśń
Tę którą uczył nas on
Odpowiedz
Gwoli ścisłości Llach jest Katalończykiem, a, o ile mi wiadomo, Katalończycy nie przepadają za nazywaniem ich po prostu Hiszpanami. Ale lepiej niech to potwierdzi iberysta. Wersja wykonywana przez Zespół Reprezentacyjny nosiła tytuł "Mur" (co zresztą widać w refrenie). Ciekawie historię "wszystkich wersji" opisywał ze dwa tygodnie temu Filip Łobodziński, a równie ciekawy artykuł, choć bardziej naukowy (translatologiczny), napisała kilka lat temu Anna Sanowska. Ot, taka glosa...
Odpowiedz
Karol napisał(a):Wersja wykonywana przez Zespół Reprezentacyjny nosiła tytuł "Mur" (co zresztą widać w refrenie).
No, przecież tak podałem...
Karol napisał(a):Gwoli ścisłości Llach jest Katalończykiem, a, o ile mi wiadomo, Katalończycy nie przepadają za nazywaniem ich po prostu Hiszpanami. Ale lepiej niech to potwierdzi iberysta.
Oj tak... Katalonia ma silne poczucie odrębności. Gdy byłem kiedyś z towarzystwem w Barcelonie - zdarzyło nam się to nawet odczuć. Wobec nas, jako turystów, byli wyrozumiali i poprzestawali na "pouczeniu", że jesteśmy w Katalonii, a nie w Hiszpanii. Woleli z nami rozmawiać w języku angielskim, nie hiszpańskim. A już w sprawach piłki nożnej... Mecze Barcy z Realem to wydarzenie polityczne, kwestia honorowa.
Odpowiedz
Ale przed tekstem napisałeś MURY Smile
Odpowiedz
A tak btw zeby nie bie bylo to nie ja pisalem tego posta z pytaniem ;/ ciekawe
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Tia... Luis LLach był Katalończykiem, a ten właśnie utwór za rezymu Franco był, delikatnie rzecz określając, niepopularny. Nota bene Llach bardziej był katalońskim Brassensem Big Grin Ale przypomniała mi się pewna ciekawoska. Podczas jednego z koncertów w Barcelonie władze zgodziły się, aby melodia L'estaca została odegrana na fortepianie, ale nie mógł być zaśpiewany. Po pierwszych akordach cała publiczność wstała i zaczęła śpiewać, a Llach, posłuszny poleceniu władz, stał milcząc na estradzie...
Apokalypsy horký dech
nevidíš slunce naposled
teď čekají nová převtělení
amulet v kruhu tváře mění
Odpowiedz
Jednak widać różnice pomiędzy murami Kaczmarskeigo a murem Luisa LLacha. Zdaje się, że inne przesłanie mają. Mi sie tam bardziej podoba pomysł Kaczmarskeigo.
Pozatym osobiście nie przepadam za jezykiem francuskim ;/
Otulajać się duszy swej płaszczem
Co nie chroni przez żadnym urazem...
Odpowiedz
kaja napisał(a):Pozatym osobiście nie przepadam za jezykiem francuzkim ;/
Francuskim?! :o
Odpowiedz
Simon - nie Francuskim, ino Francuzkim. To chyba jakaś odmiana Hiszpańskiego charakterystyczna dla Katalonii Tongue Tongue :wink:
Coś się na pewno wydarzy - to jasne.
Odpowiedz
:lol:
No tak. We Francji gaworzą francuskim, a w Katalonii francuZkim.
:lol:
Odpowiedz
A na Białorusi po ruZkiemu Smile
Like a bird that flew
Odpowiedz
Moi sąsiedzi z akademika (mieszkający w pokoju obok) przyjechali z Hiszpanii, ale ich język w żadnym wypadku nie przypomina hiszpańskiego. Może oni właśnie posługują się tym francuZkim. Jeden z nich jest zagorzałym kibicem Barcelony. Muszę z nimi o tym pogadać. (oczywiście po angielsku Big Grin ). A co do L.Llacha to gdzieś słyszałem że w tej jego pieśni była mowa o owcach i o palu a nie o murze/murach. Ale jak to jakaś głupota to nie śmiejcie się ze mnie.
"...Ja wolę skok
Przez blask i mrok
Na tyczce drwin, bez zbędnych zwłok
Nad każdym błotem śmignąć i nad każdym gnojem..."
Odpowiedz
Była mowa o palu. Tyle że tekst JK to nie tłumaczenie, a raczej utwór o Llachu.

KN.
Odpowiedz
Sowizdrzał napisał(a):A co do L.Llacha to gdzieś słyszałem że w tej jego pieśni była mowa o owcach i o palu a nie o murze/murach. Ale jak to jakaś głupota to nie śmiejcie się ze mnie.
Też coś takiego słyszałem... Może ktoś mądrzejszy jest nam w stanie to przybliżyć?
Bo źródło wciąż bije...
Odpowiedz
W pieśni Llacha są owce, przywiązane wszystkie do jedego pala. gdy wszystkie owce ruszą w jednym kierunku, pal zostanie wyrwany, a owce będą wolne. Tak słyszałem (ale to dziwne, bo skoro owce są cały czas przywiązane do wyrwanego pala, to muszą go wlec ze sobą!)
Like a bird that flew
Odpowiedz
Odświeże temat Smile
Napisał do mnie Filip Łobodziński w spawie owego tłumaczenia Murów Llacha Smile. Okazuje się, że nie on tłumaczył ten tekst a Agnieszka Rurarz. Źle mieliśmy podany tekst na stronie - już zamieniłem na ten, który nam od razu podesłał Smile
Odpowiedz
Artur napisał(a):Odświeże temat
jateż Wink
Zespół Reprezentacyjny na temat "L'Estaca": <!-- m --><a class="postlink" href="http://mallorn.ii.uj.edu.pl/kaczmarski/piotr_kosela/public/K2007/zr_o_murze.mp3">http://mallorn.ii.uj.edu.pl/kaczmarski/ ... _murze.mp3</a><!-- m -->
Nagranie pochodzi z tegorocznej "Nadziei"
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
pkosela napisał(a):Zespół Reprezentacyjny na temat "L'Estaca": <!-- m --><a class="postlink" href="http://mallorn.ii.uj.edu..../zr_o_murze.mp3">http://mallorn.ii.uj.edu..../zr_o_murze.mp3</a><!-- m -->
Nagranie pochodzi z tegorocznej "Nadziei"
A dysponujesz może nagraniem samej piosenki?? Tzn polskiej wersji??
...
Odpowiedz
Dla mnie najpiekniejsza wersja -spiewana przez tlum , pozwala zrozumiec uczucia JK

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=eWCAZjvJ9wY&mode=related&search=">http://www.youtube.com/watch?v=eWCAZjvJ ... ed&search=</a><!-- m --> klaskali w rytm

oraz oryginal <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=N067EOB7GA8&mode=related&search=">http://www.youtube.com/watch?v=N067EOB7 ... ed&search=</a><!-- m -->
swiec tysiace palili mu

Zamieszczalam w watku 'na rozluznienie'

[ Dodano: 12 Sierpień 2007, 22:57 ]
No i to <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=4Zvz2GJaIqI&mode=related&search=">http://www.youtube.com/watch?v=4Zvz2GJa ... ed&search=</a><!-- m -->
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Dla mnie bardzo ciekawa jest różnica pomiędzy wcześniejszymi, a późniejszymi wykonaniami "Murów" przez Kaczmarskiego. Np. na płycie "Chicago live" śpiew Kaczmara jest bardzo podobny do śpiewu Llacha- taki "natchniony" .. Na pozostałych płytach tego nie słyszę. Co ciekawe, na wcześniejszych "Murach" też nie. Zastanawiałam się, czy to kwestia atmosfery, jaka panowała na koncertach w czasie stanu wojennego, czy uosabiania się Kaczmarskiego z owym katalońskim bardem itd.. A może właściwie żadnej różnicy nie ma, a ja szukam dziury w.. Wink . Co na ten temat sądzicie??
...
Odpowiedz
Różnica być musi! W końcu nikt nie chciałby być utożsamiany z jedną tylko piosenką, na dodatek napisaną do cudzej muzyki na podstawie oryginalnego tekstu, a do tego źle odczytywaną.
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
belza napisał(a):A może właściwie żadnej różnicy nie ma, a ja szukam dziury w..
Jest różnica! Masz absolutną rację, wykonanie Murów na Chicago-Live wyróżnia się spośród wszystkich wykonań niesamowitym śpiewem. Znajomi kaczmarofile mogą potwierdzić, że o niezwykłości tego wykonania trąbię od dawna.
Myślę, że to jest kwestia atmosfery. Jacek zmęczony po koncercie (Mury szły na bis, po kończącym koncert Epitafium dla Wysockiego), spora sala w Chicago, stan wojenny w Polsce, a Mury tam nieograne, nie pełniące jeszcze roli pieśni masowego rażenia.
Takie specyficzne, sprzyjające pięknu interpretacji warunki powtórzyły się podczas koncertu Wpzk w Filharmonii Narodowej. Wtedy dzięki tej sprzyjającej atmosferze pięknie wykonany został Kochanowski (dlatego z kilkunastu znanych mi wykonań Kochanowskiego to uważam za najlepsze). Podobnie Konfesjonał z Live w krakowskiej Rotundzie...

W każdym razie gratuluję Ci, belzo, umiejętności słuchania i tej szczególnej wrażliwości.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości