Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu
Podczas koncertu "WPzK - filharmonia" przed piosenką "Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu" Jacek Kaczmarski powiedział
Cytat: Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu", piosenka, która jest inspirowana obrazem Franza Halsa, jednego z wielkich malarzy holenderskiego baroku. Hals malował grupę oficerów oddziałów świętego Jakuba, które to oddziały przyniosły niepodległość Niderlandów od okupacji hiszpańskiej. "Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu" - dedykowany wszystkim świętującym zwycięzcom".
Podczas gdy ówa malarska inspiracja:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/obrazy/portret_zbiorowy.jpg">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... iorowy.jpg</a><!-- m -->
znana jest pod tytułem "Bankiet strzelców Gwardii Św. Jerzego" (namalowana w 1616 roku)
Pomyślałem, że Hals namalował wiele portretów zbiorowych i może JK inspirował się innym obrazem, nie akurat tym. Dowiedziałem się jednakowoż, że:
Cytat:W Haarlemie były 2 kompanie strzeleckie – św. Jerzego (do którego należał Hals) i św. Hadriana, obie kilkakrotnie przedstawiane na płótnach przez artystę.
Nie było żadnego oddziału św. Jakuba, Kaczmar więc się pomylił - nie mówię, że nie wiedział tego, bo to raczej kwestia zaglądnięcia do albumu Wink , ale się w każdym razie przejęzyczył. W zapowiedzi powinno być więc nie "oddziałów świętego Jakuba", ale "oddziału świętego Jerzego".

Jeszcze taka ciekawostka, czego patronami byli święci wybrani przez żołnierzy:
św. Hadrian - Patron kowali;
św. Jerzy - Patron Anglii, Portugalii, Aragonii, Genui, Stambułu, Niemiec, Wenecji, żołnierzy, kawalerii, rycerzy, płatnerzy, rusznikarzy, zbrojmistrzów, puszkarzy, pasterzy koni, szpitali, bezpłodnych kobiet, artystów, skautów, harcerzy, chroni przed dżumą, trądem, syfilisem i opryszczką.
Oraz patron nieistniejącego oddziału Wink ,
Jakub Apostoł Patron Hiszpanii, Portugalii, zakonów rycerskich, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, wikliniarzy, pielgrzymów, sierot, dekarzy

Wiem, że to wszystko drobnostka, ale mnie zaciekawiła.
Pozdrawiam,
Adam L.
Miłość - księga stara. Kto nie czytał, polecam.
Odpowiedz
Tak jest. Ta sprawa wyjaśniła się już dawno, podczas drugiej trasy Wpzk. Oczywiście Jacek się pomylił.
Odpowiedz
Luter napisał(a):Tak jest. Ta sprawa wyjaśniła się już dawno, podczas drugiej trasy Wpzk.
Nie wiedziałem, że to już wyjaśnione zostało.
Ale jakoś doszedłem do tego na własną rękę Smile
Miłość - księga stara. Kto nie czytał, polecam.
Odpowiedz
wyjaśnione zostało wcześniej czy nie, ja dowiaduję się dopiero teraz Smile Dzięki więc Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości