Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prezentacja maturalna. Motyw posiłku
Witajcie,
w swojej prezentacji maturalnej o motywie posiłku chciałabym zawrzec "Kanapkę z człowiekiem" i "Wigilię na Syberii". Próbuję interpretować te utwory. O ile z "wigilia" jest dla mnie w miarę przejrzysta- chcę sie tu skupić na motywie posiłku ratującego ludzką godność, omówić kontrastowość tego obrazu z typowym wyobrażeniem Wigilii. Natomiast z "kanapką.." przyznaje ze mam wiekszy problem. Poprzez ten utwor chcialabym zaprezentowac Profanum motywu posilku. Szukałam informacji o obrazie Linkego, niestety sieć milczy na ten temat. o samym Linkem trochę informacji wygrzebalam nawet jakies dwa artykuły się znalazly... niestety nie jestem nawet pewna czy w interpretacji tego utworu powinnam się opierać własnie na biografii autora obrazu "kanibalizm" czy na czyms innym(sytuacji w kraju?,sytuacji przeciętnego slabego czlowieka niszczonego przez system?). Przeszukujac forum trafilam na interpretację Kanapki "po jałtansku" wedlug Jaśka- ale czy to nie jest zbyt dalekie skojarzenie?? Jakie jest wasze zdanie na temat tych utworów?
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam Smile
nie wiem czy w mojej samotności...
Odpowiedz
Włóczy-kij napisał(a):w swojej prezentacji maturalnej o motywie posiłku chciałabym zawrzec "Kanapkę z człowiekiem" i "Wigilię na Syberii".
A "Posiłek"? Smile
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz
Myślałam o posiłku, ba! nawet bardzo intensywnie Wink
ale doszłam do wniosku ze primo: "Posiłek" nie za bardzo do mnie przemawia i mogłoby mi być trudno najpierw się przekonywać do utworu, a pózniej jeszcze innychSmile,
a secundo mój temat nie jest stworzony tylko w oparciu o Kaczmarskiego (nie moglam tak zrobić dlatego postanowilam że będzie klamrą- chcę rozpocząć "wigilią..." a na "kanapce..." zakończyć)
Wink
Odpowiedz
A jaką masz koncepcję interpretacji tych posiłków? I co pomiędzy klamrowymi utworami?
Odpowiedz
A na przykład "Martwa natura" Smile? Myślałaś o tym?
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
Myślałaś Nowhere Woman Wink jestem kobietą Wink
Tak myślałam o tym ale w ostatecznym konspekcie zdecydowałam się na to Smile
Co do koncepcji pozwólcie że napisze jutro- dziś już zmęczenie nie pozwala mi logicznie mysleć Wink
Odpowiedz
Cytat: Dzisiaj 0:03
Włóczy-kij napisał(a):napisze jutro
chyba dziś Wink
Odpowiedz
stopawel napisał(a):
Cytat: Dzisiaj 0:03
Włóczy-kij napisał(a):napisze jutro
chyba dziś Wink
A wystarczyło napisać, że później Wink
Odpowiedz
Włóczy-kij napisał(a):Przeszukujac forum trafilam na interpretację Kanapki "po jałtansku" wedlug Jaśka
To może: "Motyw posiłku na tle historycznym w twórczości Marka "Jaśko" Jaśkowskiego"?
Włóczy-kij napisał(a):niestety sieć milczy na ten temat
Czy biblioteka szkolna też milczy? Jeśli tak, to może miejska jest bardziej rozmowna?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Włóczy-kij napisał(a):Myślałaś Nowhere Woman Wink jestem kobietą Wink
Za pomyłkę przepraszam :wstyd: poprawiłam.
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
No niestety wykrakałam z tym "jutrem" prezentacja musiała oddać pierwszeństwo matmie Smile swoją drogą dobra uwaga teraz bede pisać "później" Wink

co do pomysłu:
Tak dokłądnie brzmi temat :

W oparciu o wybrane dzieła literackie, malarskie, filmowe omów funkcjonowanie motywu posiłku

Chciałabym go zawęzić w ten sposób:

Od sacrum do profanum. Motyw posiłku w oparciu o literaturę polską, malarstwo, oraz teksty Jacka Kaczmarskiego.

Jeżeli chodzi o rozplanowanie utworów to widzę to tak:
1.Sacrum
- Ostatnia Wieczerza- najwazniejsze z punktu widzenia religii chrzescijańskiej spotkanie przy stole
- Chrystus posiłkiem dla wiernych
2.Posiłek przywracający człowiekowi godność
- Wigilia na Syberii
*przedstawienie obrazu
*omówienie tekstu- odwołanie do tradycji wigilijnej, przyrównanie do sytuacji przedstawionej w utworze
3.Posiłek kultywujący polskie obyczaje
- Pan Tadeusz- księga XII- Ostatnia biesiada staropolska, na podstawie słynnego serwisu o:
* patriotyzmie
*tradycji
*obyczajach
4.Savoir vivre
- definicja
czym jest według:
- baronowej Staffe- wyroczni dobrego zachowania w XVIII-wiecznej Europie (Zwyczaje towarzyskie )przykłady (np. o tym ze gospodyni ma częstować gosci,a goście po poczęstowaniu się jednym cukierkiem powinni odmawiać dalszego poczęstunku Wink)
- Edwarda Pietkiewicza współcześnie, w Dobrych obyczajach – np.jakie znaczenie może mieć usadzenie gości przy stole, znaczenie poszczególnych posiłków
kontrastowo
- O zachowniu się przy stole pisze Przecław Słota
*przedstawienie utworu, interpretacja
odpowiedzią na tekst Słoty:
- Jędrzej Kitowicz Opis zwyczajów za panowania Augusta III, rozdział O stanie dworskim
* obżarstwo
* pijatyki
5.Posiłek odbierający człowiekowi godność
- Gustaw Herling Grudziński Inny Świat
*posiłek dezintegruje więzniów jest przyczyną braku solidarności więziennej (poprzez podział na kotły)
6.Profanum
Interpretacja Kanapki z człowiekiem Jacka Kaczmarskiego
+ obraz Linkego Kanibalizm (infomacje o autorze i o dziele)

no, tak to ramowo wygląda

Poprzez "Wigilię" chcialabym omówić sytuację ludzi, dla których ten posiłek, jest ważniejszy niż dla zwykłego człowieka (tak naprawdę dopiero człowiek uwięziony potrafi docenić wolność).To spotkanie pozwala im na zachowanie godności, pokazuje co rzeczywiście jest ważne- nie oprawa, 12 potraw na stole i opłatek ale to co jest w sercah tych ludzi- tesknota za wolnością, za rodzinnym domem. Jednocześnie czuję, żę jest tu oskarżenie Boga "Długo się czeka na niego"- dlaczego pozwolił na ich cierpienie(czy dobrze to rozumiem?) i brak wiary w zmianę ich sytuacji ("Znów się urodzi, umrze w cierpieniu Znowu dopali się świeca") i cicha nadzieja, źe nadejdzie kres ich trosk (Po ciemku wolność w Jego imieniu Jeden drugiemu obieca...)----> czy tu jednak godzi się z Bogiem????
+ zastanawiam sie czy wspominać o fragmencie felietonu "Metafizyka smakołyków" dołączonym do "Wigilii" na stronie (o emigracji Jacka)

nie wiem jak zinterpretowac:
- "Siedzę i sam się w sobie nie mieszczę
Patrząc na swoje życie"
- to że o przyjsciu Zbawiciela mówi tak jakby nie utrzymując logicznej wypowiedzi ze jest to wyrwane z kontekstu- jak to nazwać??
- jaka jest funkcia fragmentow kolęd wstawionych do utworu
- czy to nie jest ironia?
"Król wiecznej chwały już się nam narodził
Z kajdan niewoli lud swój wyswobodził
Brzmij wesoło świecie cały oddaj ukłon Panu chwały
Bo to się spełniło co nas nabawiło serca radością"...

Hmm co do "kanapki" to niestety jeszcze więcej wątpliwości

w przeciwienstwie do Wigilii gdzie chyba wszystkie szczególy sięz gadzaja z obrazem
tu już nie wszystko- nie wiem czy to jest ważne- wydaje mi się że powinnam powiedzieć, że tu jest więcej dopowiedziane przez autora. Jest to trochę luzniej opisane (krążki cebuli przygniataja go do kromki- tu jest to chyba metaforycznie potraktowane- chodzi o jakies przytlaczające go niesluszne oskarżenia, narzucona z góry rola?) dalej o cebuli mówiąc... czy to ze mówi o łzach po czym tłumaczy to cebulą jest próbą tłumaczenia si, czy to jest wazne, czy to juz nadinterpretacja?
Czy poprzez utwór Kaczmarski mówi o sytuacji marionetki w rękach władzy...(to juz totalnie luzne skojarzenie, ale czy można to połaczyć z jego problemami- tym że posługiwano sięjego tekstami do włąsnych celów????)
Czy chodzi o człowieka, któy musiał zostać zniszczony, ponieważ nie zgadzał się, krytykował postępowanie "starców ludojadów"?
Czy "starcy" powinni być przyporządkowani kokretnym postaciom tak jak pisał Jaśko, czy nie raczej metaforycznie- jako ktoś kto ma władzę (całkiem luźno kojarząc- starszyzna plemienna Wink????) ?

Niestety mimo prób nie udało mi się dotrzeć do żadnej książki Mistrza i nie mogę poszerzac tej interpretacji, prawdopodobnie dużo błędnych skojarzeń tu mam..

Podobnie zastanawia mnie czy Kaczmarski mógł się odwoływać do postaci samego Linkego. Z internetu i artykułów prasowych wyczytałam o Linkem, że był artystą negowanym przez władze, kontrowersyjnym i krytycznym, te wystawy które dochodziły do skutku były szybko zamykane- czy on mógł być "zjedzonym" przez system???
Trudno dojść do książek o tym artyscie- mam dwie na oku w Bibliotece Śląskiej, niestety tylko do czytania na miejscu, więc w najblizszym czasie będę musiała zwiać z paru lekcji żeby tam dojechać i jeszcze zdązyć poczytać :wredny: Wink
Jak na razie to nie wiem nawet z którego cyklu obrazów pochodzi "kanapka" Sad

Proszę pomóżcie nie wiem co jeszcze można z tego utworu wyciągnąć. Jeżeli się w czymś mylę- zwroćcie mi uwagę Smile
Nowhere Woman napisał(a):Za pomyłkę przepraszam poprawiłam.
No teraz jest ładnie Nowhere Woman Big Grin
Filip P. napisał(a):To może: "Motyw posiłku na tle historycznym w twórczości Marka "Jaśko" Jaśkowskiego"?
:rotfl: obiecuje Filipie, że jeżeli tfu tfu nie zdam to zaproponuje taki temat..ciekawe co na to komisja Big Grin

Pozdrowionka Smile
Odpowiedz
O kurczę - pozytywna maturzystka :o
I to już druga - Zmienna - masz konkurencję Wink
Włóczy-kij napisał(a):nie wiem jak zinterpretowac:
- "Siedzę i sam się w sobie nie mieszczę
Patrząc na swoje życie"
Może PL po prostu przeżył tak dużo, że ciężko jest mu to objąć?
Włóczy-kij napisał(a):- jaka jest funkcia fragmentow kolęd wstawionych do utworu
Zwielokrotnienie kontrastu?
(vide:
Nie będzie klusek z makiem i kutii
Będzie chleb i herbata
)
Ukazanie pozorów "normalności", które starają się stworzyć zesłańcy na improwizowanej wieczerzy?
Włóczy-kij napisał(a):- czy to nie jest ironia?
IMO jest Smile
Włóczy-kij napisał(a):- to że o przyjsciu Zbawiciela mówi tak jakby nie utrzymując logicznej wypowiedzi ze jest to wyrwane z kontekstu
Może to też ma wydźwięk ironiczny?
"Jesteśmy razem - czegóż chcieć jeszcze
Jutro przyjdzie Zbawiciel"
Może też podkreśla "nierealność" sytuacji, pewną jej sztuczność?
Włóczy-kij napisał(a):Hmm co do "kanapki" to niestety jeszcze więcej wątpliwości
Dyskusji o kanapce niestety nie podejmę z braku spójnej interpretacji (własnej) :agent:
Włóczy-kij napisał(a):Niestety mimo prób nie udało mi się dotrzeć do żadnej książki Mistrza i nie mogę poszerzac tej interpretacji, prawdopodobnie dużo błędnych skojarzeń tu mam..
Sądzę, że akurat książki JK wiele by Ci nie dały w tej kwestii - co innego książki "o JK" )jeśli można je tak nazwać Wink )

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Włóczy-kij napisał(a):Od sacrum do profanum. Motyw posiłku w oparciu o literaturę polską, malarstwo, oraz teksty Jacka Kaczmarskiego.
to mozna w ten sposób deformować temat?

[ Dodano: 5 Kwiecień 2007, 16:30 ]
kolejna sprawa - czy Ty się z tym wszystkim wyrobisz w 15 min. Masz bardzo dużo materiału - uważaj!
Odpowiedz
Hej hej Smile
dzieki Zeratul za pomoc Smile
a propos...
Zeratul napisał(a):IMO jest
co miałeś na myśli, bo nie znam skrótu Smile??
Zeratul napisał(a):- to że o przyjsciu Zbawiciela mówi tak jakby nie utrzymując logicznej wypowiedzi ze jest to wyrwane z kontekstu

Może to też ma wydźwięk ironiczny?
...no własnie tak mi się wydaje, ale nie umiem tego ładnie po polsku nazwać (jezeli chodzi o terminologię) Wink... może ktoś wie ??

Jeżeli chodzi o teksty o Kaczmarskim- czy ktoś ze szczęśliwych posiadaczy książek o Kaczmarskim byłby mi w stanie powiedzieć, czy w którejś z publikacji znajduje się coś o tych utworach(szczególnie "Kanapce") jeżeli tak to w której konkretnie...będę jeszcze próbować szukać....
Zeratul jak wyhaczysz książkę p. Gajdy na allegro to może tam znajdziesz coś o "Kanapce" i będziesz w stanie pogłebić moją jakże watpliwą interpretację Wink Big Grin

Co do bycia konkurencją dla Zmiennej...widzę że nie mam szans :rotfl:
Z tego co zdążyłam się zorientować to o wiele lepsza z niej humanistka Wink swoją drogą---> bardzo ciekawa prezentacja Zmienna Wink
...żałuję, że ja nie mam typowo na J.K. skoncentrowanej prezentacji- chciałam, ale nie miałam pomysłu na konretne zagadnienie, myślałam że bede mogła motyw posiłu zrobić tylko na jego tekstach a dopiero pozniej dowiedziałam się że se ne da Sad (nie będzie dobrze przyjęte)

Eryku--> co do zawężania tematu- na początku prezentacji mówisz czym dokładnie się będziesz zajmować i masz pełne prawo do wyboru koncepcji...no prawie pełne (..patrz wyżej)- pod warunkiem że się mieści w temacie (napisałam to jako podtytuł żeby było bardziej przejrzyscie) Wink
Eryk napisał(a):kolejna sprawa - czy Ty się z tym wszystkim wyrobisz w 15 min. Masz bardzo dużo materiału - uważaj!
...tego się własnie boję...ale planuję tylko Kaczmarskiego zinterpretować dokładnie a resztę omówić bardziej ogólnie(wychodząc z założenia, że "Pana Tadeusza", czy "inny świat" zna większość a Mistrza, niestety- nie każdy Smile)

Pozdrawiam i dziękuję za sugestie- są cenne Smile
Odpowiedz
Włóczy-kij napisał(a):
Zeratul napisał(a):IMO jest
co miałeś na myśli, bo nie znam skrótu Smile??
IMO = In My Opinion = Moim zdaniem - wybacz niezrozumiały skrót :niepewny:
Włóczy-kij napisał(a):Zeratul jak wyhaczysz książkę p. Gajdy na allegro
Nie wyhaczę Sad
Ale liczę po cichu na inne źródło :Smile
Włóczy-kij napisał(a):Co do bycia konkurencją dla Zmiennej...widzę że nie mam szans :rotfl:
Bo to zwrot był (retoryczny), zjadłem gęś, za dżem dziękuję! Wink
Po prostu są posty, na które człowiekowi zwyczajnie chce się odpowiadać Smile

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
No tak! nie pomyślałam że to z angielszczańskiego Big Grin teraz wszystko jasne

...Wiem, że zdanie było retorycznym, ale i tak mi miło Wink

Howgh
Odpowiedz
Witajcie Smile
ponieważ udało mi się dotrzeć do ksiązki Krzysztofa Gajdy (hurra Big Grin ...wymagało pomocy bibliotekarek ze ślaskiej bo książka jest w ciągłym ruchu i rzadko wraca na półkę więc szukanie jej we wszystkich czytelniach zajęło im chwilę Wink ) więc zdecydowałam się jednak na dokładniejszą interpretację niż wcześniej planowałam. W związku z tym wydaje mi się że oprócz wypisania "Kanapki z człowiekiem" i "Wigilii na syberii" w materiałach dzwiękowych zgrabnie by było umieścić te teksty jako fragmenty książek w bibliografii (jednak, chociaż probowałam to obejśćWink )

Stąd moja prośba- czy szczęśliwi posiadacze tekstów J.K. zebranych w formie ksiązki mogliby mi podać opis bbliograficzny tych dwóch utworów (potrzebny mi jest tytuł ksiązki numer strony rok i miejsce wydania)

Z góry dziękuję Smile
Odpowiedz
Ale źródło wciąż bije..., Warszawa 2002.
I na wszelki wypadek ISBN Wink
83-7233-019-0
83-916989-4-7
Włóczy-kij napisał(a):"Kanapki z człowiekiem"
88-89
Włóczy-kij napisał(a):"Wigilii na syberii"
81-82
Odpowiedz
Wielkie, wielkie, wieeelkie dzięki za pomoc i szybką reakcję ann Smile

na szczęście u nas ISBN-ów nie wymagają...jeszcze...ale nie zdziwiłabym się gdybym w najbliższym czasie usłyszała... "przejrzałam bibliografię, wszyscy napisaliście źle, do poprawki! Brakuje ISBN-ów, nazwisk tłumaczy, informacji o rozpoczęciu i zakończeniu druku a no oczywiście jeszcze o formacie i ilości obrazków" Wink

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
Włóczy-kij napisał(a):czy szczęśliwi posiadacze tekstów J.K. zebranych w formie ksiązki mogliby mi podać opis bbliograficzny tych

utwórów:

Pejzaż z trzema krzyżami
Pusty raj
Stracenie aniołów
Walka Jakuba z aniołem
Chrystus i kupcy
Powrót
Przepowiednia Jana Chrzciciela
?
Odpowiedz
DayneTane, podam tylko nr stron. Resztę sobie sprawdzisz, ok?
DayneTane napisał(a):Pejzaż z trzema krzyżami
240-241
DayneTane napisał(a):Pusty raj
66
DayneTane napisał(a):Stracenie aniołów
63-64
DayneTane napisał(a):Walka Jakuba z aniołem
68
DayneTane napisał(a):Chrystus i kupcy
70
DayneTane napisał(a):Powrót
73