Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prezentacja maturalna. Miasto w twórczości Jacka
Pełny temat mojej prezentacji brzmi: Miasto – synonim postępu i cywilizacji czy degradacji i zniszczenia? Omów na podstawie literatury polskiej i powszechnej.

Chciałbym wykorzystać swoją (jakąś tam średnią) znajomości twórczości JK. Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście podali tytuły utworów Jacka nawiązujących do tematu mojej prezentacji. Dokładnie, chodzi o nawiązanie np. do architektury miasta, mieszkańców. Oczywiście, potrzebuję do mojej prezentacje jeden utwór Jacka, coś a'la wisieńska na torcie mojej wypowiedzi Big Grin

Z góry Wielkie Dzięki!!

P.S.
Jeśli posiadacie wiersze innych współczesnych poetów o mieście to również proszę podać.
Odpowiedz
miko88 napisał(a):Jeśli posiadacie wiersze innych współczesnych poetów o mieście to również proszę podać.
Raport z oblężonego miasta :] (Herbert - nie Szymborska - ot tak na wszelki wypadek Wink )

A z JK może brassensowskie tłumaczenie - "Ballada dla obywatela miasteczka P."

Polecam też "Małe miasteczka" pewnego Gdańskiego twórcy ludowego Smile
( <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=895">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=895</a><!-- m --> )

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Wojna postu z karnawałem
Odpowiedz
Pewnie nie chodzi o "Balladę o wesołym miasteczku", ale młodzieńcze "Miasto nocą" można chyba wykorzystać Smile
w kontekście zagłady możesz sięgnąć po "Pompeje", zwróć wtedy uwagę co o tym utworze mówił Kaczmarski, to utwór z współczesnymi odniesieniami znajdziesz to na w dziale twórczość - Jacek o utworze.
Kiedy będziesz pisała o tych, Jasieńskiego"którzy fascynowali się miastem i masą, możesz wspomnieć jak skończył Jasieński ("Epitafium dla Brunona Jasińskiego")
a "Petersburg-Dostojewski"???
Może coś znajdziesz dla siebie
Odpowiedz
Kielce Witkacego mogą być?
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
miko88 napisał(a):Chciałbym wykorzystać swoją (jakąś tam średnią)
To może w takim razie, podczas egzaminu maturalnego, zaprezentować coś o czym wiedzę masz nie tylko "średnią"?
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz