Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prezentacja maturalna
Witam , prosze was o pomoc w dobrym przygotowaniu mojej prezentacji maturalnej ( "Wpływ twórczości Jacka Kaczmarskiego na kulture. Omów na wybranych przykładach")
Oto jak ja uważam że można by zrealizować ten temat:

I Wpływ twórczości Kaczmarskiego na nasz pogląd na historie (Szczgólnie ukazywanie historii zatajnianej i niedostępnej w czasach komunizmu) Można by wykorzystać utwory takie jak:"Sen Katarzyny","Krajobraz po uczie" "Białe plamy", "Jałta", "Katyń",

II Kaczmarski jako bard Solidarności "MURY I II III'' "Dwadzieścia lat później" "Panna S"
"Źródło" "Zbroja"

III Polski Wysocki, bard wolności : ''Obława", "Nie lubie"

IV Współczesne inspiracje ( <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.wdq.home.pl/jacek_kaczmarski/inspiracje.htm">http://www.wdq.home.pl/jacek_kaczmarski/inspiracje.htm</a><!-- m --> <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.wdq.home.pl/jacek_kaczmarski/nadzieja.htm">http://www.wdq.home.pl/jacek_kaczmarski/nadzieja.htm</a><!-- m -->)

Ogólnie chciałbym sie posłużyć także w pewnej mierze obrazami o których śpiewał Jacek Kaczmarski.
Tak ja widze ten temat
Czekam na wszelkie pomysły, sugestie i krytyke
Z góry DZIĘKUJE
Odpowiedz
Moim zdaniem pomysł ciekawy. A tak od siebie mógłbym dorzucić, że polecam artykuł Krzysztofa Gajdy - "Jacek Kaczmarski - poeta tradycji". Akurat dostępny jest na tej stronie.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/prace/jacek_kaczmarski-poeta_tradycji.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/prac ... adycji.php</a><!-- m -->

Może do czegoś Ci się jeszcze przyda Smile
Miszel
Odpowiedz
ad I "Ballada wrześniowa", "Czołg"...
ad II Nie za dużo tych "Murów"? "20 lat później", to raczej "antybard Solidarnośći" Wink
ad III Nie rozumiem - oba teksty są wg. Wysockiego...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
pkosela napisał(a):ad III Nie rozumiem - oba teksty są wg. Wysockiego...
Ale w bardzo różny sposób. Na miejscu Autora tematu w punkcie trzecim wykorzystałbym "Obławę", ale "Nie lubię" już niekoniecznie. Żeby nam jeszcze nie wyszedł Kaczmarski- tłumacz Wysockiego zamiast Kaczmarski - polski Wysocki.
Odpowiedz
DuchX napisał(a):
pkosela napisał(a):ad III Nie rozumiem - oba teksty są wg. Wysockiego...
Ale w bardzo różny sposób. Na miejscu Autora tematu w punkcie trzecim wykorzystałbym "Obławę", ale "Nie lubię" już niekoniecznie. Żeby nam jeszcze nie wyszedł Kaczmarski- tłumacz Wysockiego zamiast Kaczmarski - polski Wysocki.
Rzeczywiście może ten przykład nie jest najlepszy .. Tyle że chciałbym jeszcze (np. poprzez Wysockiego) pokazać Kaczmarskiego , jako postać ukazującą nam/nawiązującą do (nie wiem jak to dokładnie powiedzieć) kulutre rosyjską/Rosje...
pkosela napisał(a):ad I "Ballada wrześniowa", "Czołg"...
DZIĘKI
pkosela napisał(a):ad II Nie za dużo tych "Murów"? "20 lat później", to raczej "antybard Solidarnośći"
chodzi ogólnie o ten okres (w końcu Mury też nie stały się tym czym miały być... poeta wyśpiwał w nich swój los...)
Odpowiedz
DuchX napisał(a):Żeby nam jeszcze nie wyszedł Kaczmarski- tłumacz Wysockiego zamiast Kaczmarski - polski Wysocki.
Właśnie, właśnie...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
Zakk napisał(a):
pkosela napisał(a):ad II Nie za dużo tych "Murów"? "20 lat później", to raczej "antybard Solidarnośći"
chodzi ogólnie o ten okres (w końcu Mury też nie stały się tym czym miały być... poeta wyśpiwał w nich swój los...)
Choć to nie Kaczmarskiego , ale śpiewał "Modlitwę o wschodzie słońca". Może jakoś można by to wpleść, bo to też jedna z piosenek "Solidarności".
Plus Leonardo i Mach
Odpowiedz
Zakk napisał(a):
chodzi ogólnie o ten okres (w końcu Mury też nie stały się tym czym miały być... poeta wyśpiewał w nich swój los...)
Tak się jednak składa, że JK napisał tylko dwie "części" Murów (za to IV Obławy Wink )
Jesteś pewien, że czegoś nie pokręciłeś?
Chyba, że inaczej rozumiemy to I, II i III ?

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):
Zakk napisał(a):
chodzi ogólnie o ten okres (w końcu Mury też nie stały się tym czym miały być... poeta wyśpiewał w nich swój los...)
Tak się jednak składa, że JK napisał tylko dwie "części" Murów (za to IV Obławy Wink )
Jesteś pewien, że czegoś nie pokręciłeś?
Chyba, że inaczej rozumiemy to I, II i III ?

Pozdrawiam
Zeratul
tak , sie zagalopowałem... (są "Mury" i "Mury'87 (Podwórko)'')
mój błąd :'
Odpowiedz
a jakie polecilibyście współczesne inspiracje Kaczmarskim??
głównie : imprezy(poza festiwalem "Nadzieja"), jaskieś wiersze , obrazy..
(jak największe by oddawały ten wpływ na kulture..)
Odpowiedz
A ja mam wątpliwości: co to znaczy - na kulturę? Jak definiujesz kulturę?
I druga rzecz: a wpływ JK na kontrkulturę, że tak trochę uproszczę? Czyli JK a obieg tzw. kultury studenckiej?
W cz. II ujęłabym to troszkę inaczej. Ale żeby to rozwinąć, musiałabym podeprzeć się własnym artykułem, a to już byłaby megalomania Smile
Punkt III średnio mi tutaj pasuje... Chyba że w kontekście - transfer kulturowy...

Na marginesie: to jest zły temat na pracę maturalną... z tego można fajną magisterkę napisać...

Aha, i jeszcze jedno: trzymaj się tematu (odbieganie od niego to stały błąd maturzystów). Skoro piszesz o wpływie na kulturę, to średnio Cię interesuje los poety, bardziej - jak na tym wyszła kultura Smile.

[ Dodano: 2 Kwiecień 2007, 20:39 ]
pkosela napisał(a):ad I "Ballada wrześniowa", "Czołg"...
Tak bym nie wybierała. Oba teksty dotyczą tego samego okresu i nawet zbliżonej problematyki, wyjdzie za bardzo jednostronnie.
Odpowiedz
masz racje
i tak juz sobie wprowadziłem troche zmian w porównaniu do tego I postu (i pkt 3 prawie zanikł- zlał sie z pozostałymi...)
Postanowiłem dodać utwór "Jan Kochanowski", po przeanalizowaniu tekstu dochodze do wniosku że autor świtnie w nim opisuje czasy Kochanowskiego , ale cały czas nawiązywuje do treźniejszości... (pozatym bedzie coś niekoronnego...)
Karol napisał(a):A ja mam wątpliwości: co to znaczy - na kulturę? Jak definiujesz kulturę?
szczerze mówiąc tu są moje największe wątpliwości..
bo jaki wpływ na kulture miał Słowacki ??( on chyba bardziej tworzył kulture...)
tak więc o wpływie na kulture może myśle już mówić mając w rękach zbór wszystkich tekstów Kaczmarskiego i płyty z ich wykonaniem... ,ale żeby pokazać "ogrom tego wpływu" trzeba by pokazać jakość tych dzieł i jak one docierały do ludzi.. oraz jak one zmieniały i inspirowały ludzi....
Odpowiedz
WIelkie dzięki wszystkim za pomoc - prezentacja 20/20 :Smile
Odpowiedz
Pogratulować !
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Heh, ja miałem temat "Walory ideowe i artystyczne w utworach Jacka Kaczmarskiego" (też 20/20) Rany jak to dawno było... Gratuluję!
[b]Ale człowiek dąży ku zgubie, Wiedzieć o tym nie chcą ludzie[/b]
Odpowiedz
Paper napisał(a):Rany jak to dawno było...
No jak dawno? Wink
Odpowiedz
Paper, skoro miałeś prezentację na maturze, to jesteś nowa matura.
Ja jestem jeszcze stara matura. I wcale nie uważam, żeby była aż tak dawno... Wink
Odpowiedz
jodynka napisał(a):Paper, skoro miałeś prezentację na maturze, to jesteś nowa matura.
Skoro Ty jesteś stara matura, to ja jestem jeszcze starsza :' , a prezentację miałam.
"Najgorsze, że trzeba się zabić
Gdy drzewa, gdy morze, gdy maj"
Odpowiedz
Dla mnie 2 lata to szmat czasu... Oj działo się w tym czasie :wredny:
[b]Ale człowiek dąży ku zgubie, Wiedzieć o tym nie chcą ludzie[/b]
Odpowiedz
DayneTane napisał(a):
jodynka napisał(a):Paper, skoro miałeś prezentację na maturze, to jesteś nowa matura.
Skoro Ty jesteś stara matura, to ja jestem jeszcze starsza :' , a prezentację miałam.
Bo Ty byłaś tzw "stara nowa matura". Rocznik przede mną był przecież rocznikiem przejściowym, testującym. Tzn. potraktowali Was jak króliki doświadczalne.
Nam potem mówili, że będziemy mieć obowiązkową matmę na maturze. Dobrze, że do tego w końcu nie doszło, do to by była z mojej strony straszna porażka... Big Grin

PS> nowa fota? fajna.
Odpowiedz
jodynka napisał(a):. Tzn. potraktowali Was jak króliki doświadczalne.
Nie. To nas tak potraktowali Tongue
Odpowiedz
Ja pisalam bardzo stara mature- jezyk polski, matematyka -obowiazkowe i przedmiot dowolny - pisemne i ustne. Kto zdal pisemny na 5 (szostek jeszcze nie bylo, ani punktow) byl zwolniony z ustnego. Poniewaz z gory zalozylam,ze bede pisac temat wolny z jezyka polskiego - w ogole sie do nigo nie przygotowwalam. Siedzielismy z chlopakiem nad chemia (dowolny-potraktowany przez nas jako powtorka do egzaminu wstepnego na studia). Moj Tato, ktory mial fajny zwyczaj przynoszenia mi gazet wracajac z pracy (sam ich jeszcze nie czytal), wszedl do pokoju z gazetami i ze zdziwieniem mowi :
- Dzieci, pogoda piekna, a wy nad ksiazka? nie lepiej gdzies sie wybrac?
- Tatus, my za pare dni mature mamy .
-Mature? Co Ty mowisz? To znaczy,ze od pazdziernika bedziesz studiowac, ze nie bedzie Cie w domu? Nie moglas poczekac z tym dorastaniem?
Nie moglam. Spieszylo mi sie tak jak teraz Wam. A smiesznie, bo czasem sni mi sie, ze za pare dni mam mature i oczywiscie nie jestem przygotowana. Mysle wtedy (we snie) -' OK -polski zdam wybierajac wolny temat, jako przedmiot dowolny zdam angielski, a co z matetmatyka????? No nic, poczekam z dorastaniem.'
BTW moj wlony temat z polskiego byl taki, ze moglam pisac o twoczosci Czeslawa Niemena ( nie pamietam juz tematu dokladnie)
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
jodynka napisał(a):Bo Ty byłaś tzw "stara nowa matura". Rocznik przede mną był przecież rocznikiem przejściowym, testującym. Tzn. potraktowali Was jak króliki doświadczalne.
Oj wierz mi, że chciałabym być jednym rocznikiem przed Tobą :'
jodynka napisał(a):PS> nowa fota?
Fota jak matura "stara nowa".

Pozdrawiam,
Ewa
Odpowiedz
a ja mature ustną mam w poniedziałek 8o
Odpowiedz
W takim razie powodzenia Smile !
Odpowiedz
jodynka napisał(a):Nam potem mówili, że będziemy mieć obowiązkową matmę na maturze. Dobrze, że do tego w końcu nie doszło,
Oj, chyba będziemy musieli pogadać poważnie Tongue
Matma to podstawa. a jest jej prawie tyle samo godzin co polskiego (przynajmniej w klasach nie spaczonych = nie sprofilowanych humanistycznie), więc dlaczego ma nie być obowiązkowa? Tongue

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):więc dlaczego ma nie być obowiązkowa? Tongue
Może dlatego, że nie powinna być obowiązkowa po prostu?? Big Grin Ku św. spokojowi
Żydowinem być mi raczej,
Gdy mianuje mnie Polaczek...
Odpowiedz