Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to się zaczęło...?
stepniarz napisał(a):może wyjdę na ignoranta, który średnio się zna na polityce. ale aż mnie korci pytanie: czy to brat niejakiego Jacka z obecnej nam miłościwie panującej koalicji
Dokładnie - Jarek jest bratem Jacka :Smile
Zresztą obydwu razem spotkałem ostatnio na pogrzebie Kaczmarskiego. Obojętnie co by sądzić o politycznych poglądach i postawach młodszego czy starszego z braci Kurskich (a różnią się między sobą dość znacznie :wredny: ) to nie ulega wątpliwości, że każdy z nich wielkim miłośnikiem i propagatorem twórczości JK był i jest.
Ty, który słuchasz jak się słucha baśni
Albo wyblakły odczytujesz napis
Nie wierzysz... Uśmiech twoją twarz rozjaśnił
Bo tyś się dawno już z tej studni napił.
Odpowiedz
stepniarz napisał(a):może wyjdę na ignoranta, który średnio się zna na polityce. ale aż mnie korci pytanie: czy to brat niejakiego Jacka z obecnej nam miłościwie panującej koalicji ??
Jeśli to nie zbieżność nazwisk, to tak.
Plus Leonardo i Mach
Odpowiedz
dziękuję bardzo za konstruktywna wypowiedź. obrażać to że tak powiem każdy głupi potrafi...

[ Dodano: 6 Maj 2007, 01:32 ]
to było do Jaśka afkors
Odpowiedz
Jeżeli Cię obraziłem to przepraszam. Miałem inny zamiar.
Odpowiedz
jaki?? nie było żadnej emotki sygnalizującej że to żart albo co...
Odpowiedz
Nie było, bo uważam, że emotki nie są niezbędne, to taka "łopatologia". Ale rzeczywiście już raz się na tym "przejechałem", więc powinienem uważać... bardziej.
Odpowiedz
uważam wręcz przeciwnie. z racji, że nie widać mimiki twarzy ani tonu głosu trudno jest jednoznacznie wnioskować o emocjach, bo w głównej mierze ich nośnikiem są czynniki pozawerbalne. emotki znacznie więc ułatwiają zrozumienie intencji rozmówcy, a o to chyba chodzi...
Odpowiedz
kangur, chodziłeś do Topolówki?
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
No to teraz ja opowiem jak to było u mnie Big Grin Otóż swego czasu, kiedy miałem 11 lat bardzo lubiłem chodzi na wszelkiego rodzaju uroczystości, najbardziej patryiotyczne. Na jednej z takich uroczystości usłyszałem utwór który bardzo mi się spodobał, wręcz ciarki mnie przeszły- potem się dowiedziałem, że to były mury. Mało mnie interesowało czyje to jest. Pare miesięcy później ściągałem ścieżke dźwiękową z "Ogniem i mieczem", gdzieś przypadkowo pobrałem Pana Kmicia, utwór tez mi się spodobał. Jednak przełomowym wydarzeniem było Epitafium dla Wysockiego w radiu, drugi utwór który mi się śmiertelnie podobał, w którymś momęcie skojarzyłem że to śpiewa ten sam koleś co Pana Kmicia, potem w radiu dowiedziałem sie, że jest to audycja poświęcona Jackowi Kaczmarskiemu. Po tej audycji zaczołem masowo pobierać utwory Jacka.
Odpowiedz
hyszol napisał(a):Po tej audycji zaczołem masowo pobierać utwory Jacka.
nie przyznawałbym się do tego Wink
Odpowiedz
No ale obecnie mam już Syna Marnotrawngo i Suplemet, czyli można powiedzieć, ze się zlegalizowałem.
Odpowiedz
A ja przez prawie piętnaście lat mojego życia nie wiedziałem o istnieniu kogoś takiego jak Jacek Kaczmarski aż pewnego pięknego dnia pojawił się on w moim mieście rodzinnym na koncercie. Rodzice wymieniali między sobą z zachwytem jakieś niezrozumiałe dla mnie hasła typu "mury" więc poszedłem z nimi zobaczyć co to za zjawisko. Śpiewał "Dwie skały", które spodobały się średnio. Ale już kupiony po koncercie "Krzyk" spodobał się bardzo, a zdobyta jakiś czas później "Pochwała łotrostwa" też przypadła do gustu.

Dziś - choć do fanatyków nie należę - Kaczmara słucham często.
[i]I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie[/i]
Odpowiedz
Jasny gwint napisał(a):Dziś - choć do fanatyków nie należę
To co tu na forum robisz ? Wink bo tu sami fanatycy Big Grin
Odpowiedz
tudzież wyznawcy Wink
Odpowiedz
stepniarz napisał(a):tudzież wyznawcy Wink
czyli jednak nie sami fanatycy Smile
[i]I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie[/i]
Odpowiedz
można by polemizować, c zy wyznawca nie jest wyższą formą fanatyzmu Wink
Odpowiedz
witam (pierwszy post) i zgodnie z tematem opisuje swoje początki. pierwszą piosenka kaczmarskiego, jaką słyszałam (z resztą zupełnie przypadkiem) była obława w wykonaniu jakiegoś pana, którego nazwiska niestety nie umiem podać, z festiwalu piosenki aktorskiej. i treść i interpretacja zrobiły na mnie takie wrażenie jak chyba żaden utwór wcześniej, z reszta miałam jakieś 12 lat. później poznawałam, właściwie to poznaję, kaczmarskiego od końca- najpierw dowiedziałam się, że umarł, jakiś czas po tym przesłuchałam mimochodem, ostatnio przeczytałam plaże dla psów.
Odpowiedz
A mnie oświeciło, po pierwszym w całości (ak myślałem) "obejrzeniu ostatniego" dwonka, że jednak już ten film fidziałem, tylko że w wieku <10 lat. I to chyba był początek Smile
Odpowiedz
Mój początek był następujący: Mój były polonista był wielbicielem Kaczmarskiego. Pewnego dnia po świętach wielkanocnych (2004) spytaliśmy się pana profesora jak minęły święta. Powiedział, że okropnie. I wyjaśnił nam powód swego załamania, związanego ze śmiercią Kaczmarskiego. Opowiedział nam o nim, o twórczości, jak sam "zaczynał". Temat się nie urywał, a przez następne dwa tygodnie na polskim zaniedbując materiał szkolny, odsłuchiwaliśmy kolejne kasety z Kaczmarskim, a pan profesor opowiadał różne ciekawe historie, anegdoty, przybliżające nam wizerunek zmarłego barda. Zagubiona nastoletnia dusza jest chłona jak gąbka i chłonie co jej się poda, a że jego poezja mnie zainteresowała zdobyłem z "pewnych źródeł" kilka zbiorów (bankiet, kosmopolak, mury, muzeum, przejście polaków przez morze czerwone, raj), tak się zaczęło. No i zacząłem grać na gitarze po roku słuchania, jest w tym wielka przyjemność, gdy można słuchać tych samych piosenek wygrywanych własną ręką.
Odpowiedz
hmm...
Czyżbyśmy znali "byłego polonistę"? :Smile

Pozdrawiam (i witam na forum)
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Czyżbyśmy znali "byłego polonistę"?
Polonistą się nie bywa. Polonistą się jest.
Odpowiedz
Andrzej Waligórski napisał(a):Polonista to nie zawód tylko hobby
Polonistą być nie życzę nikomu
Polonista po godzinach nie dorobi
Choćby zabrał robotę do domu

Polonista nie wędruje po mieszkaniach
Nie odzywa się wchodząc ze dworu:
"Bardzo ładnie rozbieram zdania!
Czy jest jakieś stare zdanie do rozbioru"

Choćby szukał racji, pretekstów
I tak zawsze pozostanie na uboczu
Mniej się ceni analizę tekstu
Od banalnej analizy moczu

Cera blada, na portkach łaty
Rozmaite braki w kondycji
Oświeceniem nie oświecisz sobie chaty
Pozytywizm nie poprawi twej pozycji

Poloniście sterczą chude żebra
Jak sztachety mizernego płotu
Gdy się jeden raz u Kaśki rozebrał
To się składał z orzeczenia i z podmiotu

A jak inny znowóż zleciał z ławki
Bo był gapa wyjątkowa i niezguła
To zostały zeń cztery przydawki
Dwa zaimki i partykuła

Polonista niepoprawny romantyk
Nie największym się cieszy mirem
Ale ja mu laury i akanty
Ale ja mu kadzidło i mirrę

Ale ja go całuję w ramię
Ale ja go podziwiam i cenię
A ty przed nim na kolana chamie
Cały w złocie i w Citroenie

Bo jeżeli jesteś i ja jestem
To dlatego, że stojący na warcie
Polonista znużonym gestem
Kartki książek przewracał uparcie

Za kaizera i za Hitlera
I za cara i za sekretarzy paru
I dlatego właśnie nie umiera
Coś ważnego, co nazywa się naród

Więc zamieszczam na końcu listu
Ja - satyryk, błazen i ladaco
Zdanie proste: "Kocham polonistów."
Rozwinięcie zdania: "Bo jest za co."
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Wypada dodać, że autorem powyższego jest Andrzej Waligórski.
Odpowiedz
Wydawało mi się to aż nazbyt oczywiste dSmile
za Tobą ja,
Odpowiedz
fizol napisał(a):Wydawało mi się to aż nazbyt oczywiste
Myśl o innych, nie o sobie. dSmile
Odpowiedz
Simon napisał(a):Myśl o innych, nie o sobie.
Ta, jeszcze by pomyśleli, że to moje Smile
za Tobą ja,
Odpowiedz
Ależ chodziło mi o "mojego byłego polonistę", przez co chciałem wyrazić, że był "moim polonistą" (uczył mnie), a nie jest już "moim polonistą"(ale już mnie nie uczy) i wyrażam głęboką nadzieję, że kontynuuje swój zawód. I użyłem jeszcze czasu przeszłego "był wielbicielem" a sądzę, że jeszcze jest. Oj, za błędy wszelakie przepraszam. Smile
Odpowiedz
Yoda napisał(a):sądzę, że jeszcze jest.
No to dawaj go na forum! Big Grin
Odpowiedz
(mam nadzieję, że za podanie danych nikt się nie obrazi Tongue) pan profesor Szymon Podwin, uczący niegdyś w 32 gimnazjum we Wrocławiu.
Odpowiedz
Yoda napisał(a):uczący niegdyś w 32 gimnazjum we Wrocławiu.
W gimnazjum uczył tylko przez rok. Big Grin
Resztę czasu spędził z licealistami.
Yoda napisał(a):użyłem jeszcze czasu przeszłego "był wielbicielem" a sądzę, że jeszcze jest.
Jest, jest. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości