Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prezentacja maturalna
Czy możecie podpowiedzieć mi jakie utwory Jacka Kaczmarskiego warto umieścić w mojej prezentacji ?
Odpowiedz
wolfstone napisał(a):Czy możecie podpowiedzieć mi jakie utwory Jacka Kaczmarskiego warto umieścić w mojej prezentacji ?
yyyy a na jaki temat?
Odpowiedz
temat jeśli dobrze widzę jest w podtytule tematu -
"Poezja śpiewana i jej wpływ na społeczeńśtwo w Polsce w drugiej połowie XX wieku."
Big Grin
Odpowiedz
zielona_ziuta napisał(a):temat jeśli dobrze widzę jest w podtytule tematu -
I to jest błąd kolegi Wink
Odpowiedz
wolfstone napisał(a):Czy możecie podpowiedzieć mi jakie utwory Jacka Kaczmarskiego warto umieścić w mojej prezentacji ?
wszystkie
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Myślę, że mogą to być te najbardziej znane utwory Jacka, czyt. "Mury", "Nasza klasa" itp. Nie każda piosenka Kaczmarskiego wywierał wpływ na całe społeczności.
Odpowiedz
ReDi napisał(a):Nie każda piosenka Kaczmarskiego wywierał wpływ na całe społeczności.
No nie, nie każda, również polecam wziąć te najbardziej znane, zwłaszcza jeśli wolfstone mało ich zna, ale tak naprawdę, którykolwiek weźmie to się nada, tu się zgadzam z Fizolem Smile Z utworów J.K. można tu wybronić każdy, tylko to zależy od wiedzy Smile

Przechodząc do meritum, wydaje mi się, że temat nie może być opracowany tylko na podstawie Kaczmarskiego, więc na pewno wspomniane już "Mury" czy "Nasza klasa" i wydaje mi się rownież, że wpływ wywarło "Przejście Polaków przez Morze Czerwone" (nie potrafię poprzeć tego cytatem, ale kojarzy mi się, że w którejś zapowiedzi, czy wywiadzie sam Mistrz wspominał, że piosenka ta zrobiła wrażenie :Smile ) i "Epitafium dla Wysockiego". Za dużo tych piosenek wziąć nie możesz, bo musisz wziąć jeszcze przynajmniej jednego autora, a czasu jest wbrew pozorom na wypowiedź mało...

Powodzenia Smile
"Radio to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki i ... nic nie słychać." :)
Odpowiedz
Kazia:) napisał(a):tu się zgadzam z Fizolem
ReDi napisał(a):Nie każda
żartowałem Smile
Ale można chociażby przedstawić swoje typy... :evil:
za Tobą ja,
Odpowiedz
Kazia:) napisał(a):i "Epitafium dla Wysockiego".
Z tym bym się nie zgodziła. Temat mówi wyraźnie o Polsce, a "Epitafium..." opowiada głównie o Rosji. I nie oddziaływało w jakiś konkretny sposób na polskie społeczeństwo, tak jak np. przytoczone już wcześniej "Mury"
Odpowiedz
A ja z kolei mam wrażenie, że ten wpływ na społeczeństwo był niewielki, głównie ze względu na ograniczoną znajomość twórczości JK, a także ze względu na jej charakter. Nie były to pieśni masowe, które miały porywać do czynu, raczej skłaniały do refleksji. Poza tym i z tego względu również krąg ich adresatów był ograniczony.
Odpowiedz
Fizol napisał(a):Ale można chociażby przedstawić swoje typy... :evil:
Z tego co zaobserwowałam to, zazwyczaj, proszący o pomoc sami nie maja nic do powiedzenia... Żadnego planu, pomysłu, propozycji... Wink
Odpowiedz
Kazia:) napisał(a):Z tego co zaobserwowałam to, zazwyczaj, proszący o pomoc sami nie maja nic do powiedzenia... Żandego planu, pomysłu, propozycji...
Ale przecież "jak się raz czegoś o JK dowiedzą to już im zostanie".
Akurat Smile)
za Tobą ja,
Odpowiedz
Fizol napisał(a):Ale przecież "jak się raz czegoś o JK dowiedzą to już im zostanie".
Akurat Smile)
No też raczej wątpię... Myślę, że jedna osoba na tysiąc przy takiej okazji polubi i zainteresowanie będzie dłuższe, reszta raczej jak szybko się pojawia tak szybko znika... Smile)

W sumie tylko dziwi mnie trochę wybieranie tematu, o którym się nic nie wie... ale jak powiedział Rene Coty "Potrzebowałem całego życia, by zrozumieć, że nie muszę wszystkiego rozumieć." Smile
Odpowiedz
Kazia:) napisał(a):Myślę, że jedna osoba na tysiąc przy takiej okazji polubi i zainteresowanie będzie dłuższe, reszta raczej jak szybko się pojawia tak szybko znika...
albo wejdzie na forum Kaczmara żeby za niąchoć trochę zrobili Wink
Może założe sobie drugie konto i poprosze żeby mi coś podpowiedzieli :wredny:
za Tobą ja,
Odpowiedz
Fizol napisał(a):Może założe sobie drugie konto i poprosze żeby mi coś podpowiedzieli
Świetny pomysł! Wink Na pewno bym tak zrobiła, gdyby nie to, że nie mam takiego tematu Big Grin U mnie nie było ani jednego tematu związanego z J.K. Jak oni mogli mi to zrobić? :> Big Grin
Odpowiedz
Kazia:) napisał(a):U mnie nie było ani jednego tematu związanego z J.K. Jak oni mogli mi to zrobić? :>
U mnie były dwa prawie tak samo brzmiące.
Jakby nie dawali tematów z JK to by nie bylo przynajmniej takich tematów na forum :wredny:
za Tobą ja,
Odpowiedz
Kazia:) napisał(a):U mnie nie było ani jednego tematu związanego z J.K. Jak oni mogli mi to zrobić? :> Big Grin
Nie możesz sama takowego zaproponować?
Odpowiedz
fizol napisał(a):
wszystkie
Nie wprowadzaj koleżanki w błąd :' - nie wszystkie.
Taka np. "Przyśpiewka bylejaka o europejskości Polaka" czy "Piosenka zza miedzy" zupełnie nie pasują do tematu Tongue
(zagadka: dlaczego?)
Jaśko napisał(a):A ja z kolei mam wrażenie, że ten wpływ na społeczeństwo był niewielki, głównie ze względu na ograniczoną znajomość twórczości JK, a także ze względu na jej charakter. Nie były to pieśni masowe, które miały porywać do czynu, raczej skłaniały do refleksji. Poza tym i z tego względu również krąg ich adresatów był ograniczony.
Skoro nie JK - to jacy twórcy należący do tego nurtu wpływali na społeczeństwo?
Zwróc uwagę na temat pracy - no chyba, że proponujesz prezentację w oparciu o tezę: poezja śpiewana nie miała wpływu na społeczeństwo w drugiej poł. XX wieku.
Nie wiem jednak czy zyskałoby to uznanie komisji Wink

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):chyba, że proponujesz prezentację w oparciu o tezę: poezja śpiewana nie miała wpływu na społeczeństwo w drugiej poł. XX wieku
Mniej więcej tak uważam. Ten wpływ był moim zdaniem niewielki. Krąg odbiorców był ograniczony do pewnej elity, a i na nich jak sądzę twórczość JK nie oddziaływała w jednolity sposób, ponieważ nie była wyrazem spójnego programu postępowania.
Jeżeli więc twórczość JK miałaby oddziaływać na społeczeństwo jako całość to ewentualnie jedynie pośrednio, poprzez działanie ww. elit, ale to jest zbytnie rozmywanie koncepcji oddziaływania.
Zeratul napisał(a):Nie wiem jednak czy zyskałoby to uznanie komisji Wink
yć może, ale czy lepiej jest bronić karkołomnej tezy o istotnym wpływie? Uważacie, że taki wpływ miał miejsce?
Odpowiedz
A ja myślę, że było inaczej. Skoro Kaczmarski został obwołany "bardem Solidarności", to jakiś tam wpływ na tą Solidarność miał. Solidarność miała wpływ na całe społeczeństwo, więc J.K. także miał udział w kształtowaniu społecznych postaw i sumień.
Odpowiedz
A na czym polegał ten wpływ?
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):
fizol napisał(a):
wszystkie
Nie wprowadzaj koleżanki w błąd :' - nie wszystkie.
Taka np. "Przyśpiewka bylejaka o europejskości Polaka" czy "Piosenka zza miedzy" zupełnie nie pasują do tematu Tongue
To była złośliwość Zeratulu z mojej strony a nie rada dSmile
za Tobą ja,
Odpowiedz
Simon napisał(a):Nie możesz sama takowego zaproponować?
Z tym "jak mogli mi to zrobić" to był żart Wink A zaproponować mogłam, zaproponowałam inny i lista przyszła bez niego, więc nie ma pewności, że by mi go zaakceptowali... Nie płaczę Wink
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedzi. Nie wybrałam tego tematu nie mając zielonego pojęcia o poezji śpiewanej aczkolwiek piosenki Kaczmarskiego są mi mało znane, głównie SDM-u słuchałam i także ich twórczości (czyli Stachury) chcę się oprzeć. Mam całą dyskografię Kaczmarskiego ale nie mam na tyle czasu aby słuchać całą, bo wiadomo że trzeba to przesłuchać kilka razy a to nie jest też muzyka która może lecieć gdzieś w tle, przynajmniej dla mnie.

Co do tematu, istotnie poezja śpiewana nie miała wpływu na całe społeczeństwo, bo to nie jest raczej typ kultury masowej, z resztą tak samo teraz masa słucha radia, ale nadal jest część z nas która słucha poezji śpiewanej i nią się zachwyca i ma ona jakiś wpływ na nasze życie.

Przesłucham te utwory, które podaliście. Jeśli jeszcze coś Wam przyjdzie do głowy to będę wdzięczna jeśli podzielicie się tym ze mną.

pozdrawiam
Odpowiedz
Temat idealny na "lanie wody". Można zarówno udowadniać, że miała, jak i że nie miała... Tylko niewiele z tego wynika...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
Wpływ miała, ale nie na wszystkich. Od tego pracę należałoby zacząć Smile)
Odpowiedz
Wpływu nie miała, ale nie na wszystkich. Od tego pracę należałoby zacząć :wredny:
Odpowiedz
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Smile
Odpowiedz
No dobra. A jaki mógłby być ten wpływ?
1. Pod wpływem mojego pięknego głosu* przy ognisku rozkochałem w sobie Ewą/Anię/Baśkę. Niewątpliwie Baśka miała fajny biust, a ja śpiewałem wtedy poezję...
2. Pod wpływem "The End" Doorsów zrobiłem rodzinne porządki...
3. Pod wpływem "Silnej Grupy pod Wezwaniem" sięgnąłem po lekturę "Chłopów"...

* Nie mylić autora z PL Tongue
Odpowiedz
pkosela napisał(a):3. Pod wpływem "Silnej Grupy pod Wezwaniem" sięgnąłem po lekturę "Chłopów"...
4. Pod wpływem utworu "Raskolnikow" sięgnęłam po "Zbrodnię i karę" :wredny:
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz