Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chwyty gitarowe
Jkub, 05/08/04 o 21:12:13
Szukam chwytów do "Limeryku o narodach". Proszę o pomoc Wink

thomasek, 05/08/04 o 21:25:54
Bardzo proszę w oryginale Jacek miał kapodaster na 3 progu i grał następujące chwyty:
a,G,F,E7,a,E7,a
ref d,a,E7,a,A(7),d,E7,a

pozdrawiam

Kamcio, 05/09/04 o 13:28:19
A ja z kolei chciałem się zapytać o chwyty do "Dzwonu" i "Ballady żebraczej". Zna ktoś?
Pozdrawiam

sławomir, 05/11/04 o 23:25:47
W sprawie dzwonu ci nie pomogę, nawet tego nie słyszałem i nie wiem czy jest muzyka do tekstu.
balladę żebraczą możesz dostać od ręki tylko ja nie bardzo umiem to napisać mam ją nie literkami obok tekstu ale literkami ponad nutami.
Ytochę bezradny jestem.

Kamcio, 05/12/04 o 13:45:21
Dobra to napisz te literki znad (lub spod) nut. Jakos może zabrzmi.
A do "Dzwonu" rzecz jasna jest muzyka (bardzo prostym biciem grane, tyle, że chwytów nie wyłapuję). Aha kup sobie "Tunel" i tam Dzwonu sobie posłuchasz z płyty dołączonej do tomiku.
Dalej jednak apeluję o chwyty do "Dzwonu". Ktoś moze będzie miał...

Gintry, 05/12/04 o 18:31:06
Witam, poszukuję akordów do "Marszu Intelektualistów" oraz "Artyści", kto ma - prosze o napisanie

sławomir, 05/12/04 o 23:24:34
05/12/04 o 13:45:21, Kamcio napisal:
Dobra to napisz te literki znad (lub spod) nut. Jakos może zabrzmi.
A do "Dzwonu" rzecz jasna jest muzyka (bardzo prostym biciem grane, tyle, że chwytów nie wyłapuję). Aha kup sobie "Tunel" i tam Dzwonu sobie posłuchasz z płyty dołączonej do tomiku.
Dalej jednak apeluję o chwyty do "Dzwonu". Ktoś moze będzie miał...

Fakt w tunelu jest dzwon.

Dobra kombinujemy Balladę wygląda to tak:

Am G AM
nuty ......................................
Daj-cie mi pro - szę co ła-ska

Am G

------------ nuty...............................
Ze -brak też Czło- wiek do

AM DM

nuty ------------- nuty

dia - ska śpie - wać
E7 Am
nuty..................................

Już nie mam si-ły

FM E7 Am
Nuty.............................................
Żar - ty mi się skoń- Czy-ły

Am
nuty...........................
Sie-dzę na Pla- cu Zam-

E E7
nuty.............................................
ko - wym Z tym co na

AM
nuty................................

ple - cach zo -sta - ło

A7 DM

Nuty................................................

Się - gam po ro - zum do gło-wy

H

Nuty........................................
Lecz ro - zum by żyć to za

E7
nuty..............
Ma- ło

Nie wiem czy coś z tego rozbierzesz.

Gintry, 05/12/04 o 23:34:55
wprawdzie o nie nie prosiłem , ale dzięki za akrody do Ballady... Zgadzają sie Tongue

sławomir, 05/12/04 o 23:35:18
05/12/04 o 18:31:06, Gintry napisal:
Witam, poszukuję akordów do "Marszu Intelektualistów" oraz "Artyści", kto ma - prosze o napisanie

Niewiele ci pomogę, przy marszu intelektualistów mam napisane jedynie AM 4
4/ cholera te 4 powinny być jedna pod drugą/

Artystów nie odnajduję w tym co posiadam.

Muszą się zgadzać.Nie ma tu lipy.

Petrvs, 05/16/04 o 16:39:53
Poszukuję chwytów do Lamentu Tytana z programu Między Nami. Mozecie mi pomóc?

sławomir, 05/16/04 o 17:52:43
Może ci ktoś pomóc Smile

kap III próg
Więc jest na szczycie! Wreszcie na szczycie! Em
w końcu doczekał się chwały C Em
Łeb nurza w niewyczerpanym błękicie E M
pod stopą głazów zawały C Em
Własnym pomnikiem stał się za życia G D
Już nieoddzielny od skały Am Em
Więc skąd z ust jego nieludzkie wycie C G/zero u góry/
Któremu świat jest za mały? H H7 Em

Kamcio, 05/17/04 o 16:16:58
Sławomir, a masz może gdziekolwiek chwyty do "Dzwonu"??

ann, 05/17/04 o 18:57:55
Kamcio - sławomir napisał już, że w sprawie Dzwonu nie może Ci pomóc, więc przestań zadawać pytania, na które padła już odpowiedź

Kamcio, 05/18/04 o 07:01:03
Wybacz, mój błąd. Po prostu bardzo potrzebne są mi te chwyty, ale już się nie pytam Smile

ann, 05/18/04 o 19:02:26
To wiemy, że Ci są potrzebne, ale nie musisz 10 razy zadawać tego samego pytania; szczególnie, że już odpowiedź dostałeś

Jkub, 05/18/04 o 19:45:07
Czy ty Ann po raz wtóry mówiąc Kamciowi o przypominaniu nie powtarzasz sie przypadkiem jak on? Tongue

ann, 05/18/04 o 20:01:18
Powtarzam się, bo on najwyraźniej nie zrozumiał Tongue

sławomir, 05/18/04 o 23:18:19
ja się pozwólcie zapytam jak laik zupełny.Wydawało mi się,że jak ktoś gra i zna nuty to po usłyszeniu jakiejś melodyjki jest w stanie ją zagrać i zapisać.Wiele osób / w tym Jacek. mówi że nauczyło się grać ze słuchu.A wy prosicie o chwyty.
Jak to tłumaczyć?
Proszę tylko w miarę możliwości odpowiadającego by brał pod uwagę że ja ani nie gram ani na nutach i chwytach się nie znam. Smile

Nadus, 05/19/04 o 07:44:16
Mam prośbę: potrzebuję chwytów do "Żar i płomień", jeśli byłby ktoś tak miły... Smile
Pozdrawiam

Tytan, 05/19/04 o 13:30:26
Jeśli chodzi o Lament Tytana - nie wiem, jak grał to Jacek. Ale p. Strobel nie zakładał kapodastra. Grał w tej samej tonacji, która jest podana (czyli w g), ale bez kapodastra miał, że tak powiem, lepsze pole manewru do zagrania paru "smaczków." Smile
Akordy do Dzwonu postaram się dobrać w wolnej chwili... Wink
Serdeczności!
Zmobilizowałem się do przesłuchania Dzwonu.
Pierwsze dwie zwrotki, bez większego kombinowania, można zagrać np. tak:

e C e
e C e
e C e
e C e

a C a
a C a
e C e
e C e

Pozdrawiam,
M.

Kamcio, 05/19/04 o 18:10:00
Wielkie dzięki!
Odpowiedź do ann: Przepraszam za powtarzalność swoich myśli, rozumiem błąd, postaram się go unikać )jak w wojsku Wink )
Do sławomira: Oczywiście ci, którzy długo grają na gitarze lub mają nieprzeciętny talent potrafią grać ze słuchu. Ja jednak gram zaledwie dwa miesiące, więc muszę mieć siłą rzeczy akordy. Po prostu nie umiem odróżnić jeszcze poszczególnych akordów, choć z każdą chwilą praktyki nabiera się tej wprawy "słuchowej", ale jeszcze przede mną długa droga. A ze słuchu biorę sobie bicia bądź uderzanie w struny. Pozdrawiam wszystkich początkujących jak i zaawansowanych gitarzystów.
I dziękuję tak przy okazji docentowi, że mi rozpisał jak grać "Mufkę" (jeszcze się uczę Smile )

Petrvs, 05/20/04 o 22:07:59
Sławomir, masz rację, można dobierać ze słuchu jak to określiłeś, a to że prosimy o chwyty jest tłumaczone tylko lenistwem i brakiem czasu. Zawsze to łatwiej... Niemniej ktoś kto umie grać i ma słuch muzyczny poradzi sobie bez problemu z dobraniem chwytów...

Marcin11, 05/20/04 o 23:40:45
WITAM wszystkich potrzebuję NUT do Obławy kaczmarskiego.Byłbym wdzięczny.Pozdrawiam serdecznie wszystkich

slawomir, 05/21/04 o 00:45:37
Nuty to nie to co chwyty??

ann, 05/21/04 o 18:48:32
Nuty to nie to, co chwyty Smile
Ciężko tu byłoby nuty wsadzić Wink

Na stronie są nuty do Obławy II i Obławy III; do Obławy mam tylko chywyty.

adme, 05/21/04 o 22:51:28
Hmm...
Nie każdy potrafi ze słuchu nauczyć się grać jakiś utwór, to jednak trochę inna umiejętność...ja np. bardzo się starałam ze słuchu nauczyc pianinowych podkładów do piosenek Kaczmara (bo jakoś z moim pianinem jestem na "ty", a z gitarą zdecydowanie na "Szanowna Pani"), ale w efekcie zostały z tego moje własne improwizacje.
Czasem potrzeba nie dobrego, a perfekcyjnego słuchu by uchwycić wszystkie pojedyncze dźwięki...
dobra. koniec wodolejstwa. To nie kartkówka z polskiego Smile

Kamcio, 05/22/04 o 08:59:36
Oj pianinko to dla mnie "black magic". Z gitarą oswajam się gdzieś od prawie trzech miesięcy. Na gitarze gram z winy Mistrza oczywiście Wink

Olaff22, 05/22/04 o 20:52:27
Ad sławomir:
Nuty to nie tosamo, co chwyty. Co więcej, chwyty, to nie to samo co akordy. A na dobitkę, akordy i chwyty to nie to samo, co funkcje Tongue
By to najprościej wytłumaczyć, trzeba powiedzieć tak:

Dzwięk jest to fala akustyczna o odpowiedniej częstotliwości

Nuta to graficzny znak dzwięku o danej wysokości i długości

Akord to przynajmniej trzy dzwięki ułożone względem siebie w odpowiednich odległościach muzycznych. W zlażności od tego, czy akord jest molowy czy durowy, czy jest zmniejszony, czy nie, te odległości muzyczne są różne. Trzeba by długiego wykładu z harmonii (na której się raczej nie znam) by to wyjaśnić szczegółowo.

Chwyt, to jest ułożenie palców na podstrunnicy gitary. Ułożenie to ma na celu przyciśnięcie strun (skrócenie ich długości) w takim miejscu, by wydobyć odpowiedni dzwięk. Poprawnie więc powinno się powiedzieć, że w danej piosence gra sie akord a-moll a nie chwyt a-moll

Funckja natomiast, to rola, jaką w organizacji innych akordów lub pojednynczych dzwięków pełni dany akord lub pojedynczy dzwięk.

Jeszcze czym innym są tabulatury i zapisy nutowe Smile

sławomir, 05/23/04 o 01:36:07
Jestem pod wrażeniem.Dziękuję i na pewno nie zapamiętam Big Grin

Kamcio, 05/23/04 o 17:04:28
Ja wiedzy muzycznej raczej nie posiadam. Tylko znam budowę gitarki, kilkanaście chwytów i kilka bić i uderzeń Smile narazie starczy...

Jkub, 05/23/04 o 20:51:28
Lepiej być mocnym w praktyce, bo teorią sobie nie pograsz Big Grin

Kamcio, 05/23/04 o 21:08:44
To jest sedno sprawy Jkub Smile

Tytan, 05/24/04 o 18:05:45
Z tego, co wiem, Olaf nie ma z tym problemów... :>
M.

Jkub, 05/24/04 o 18:16:18
Nikt o tym nawet nie pomyślał. Ale ja osobiście wolę nie wiedziec co sie jak nazywa tylko grać. Przecież to nie ważne napiszesz że potrzebujesz chwytów to wszyscy cię zrozumieją a tak zagłębisz się w sczególy i nikt cię nie zrozumie Wink

Petrvs, 05/24/04 o 18:27:10
A jeśli już o chwytach mowa. Big Grin Poszukuję chwytów do A my nie chcemy uciekać stąd. Może ktoś ma gotowca? Szkoda czasu na dobieranie... Big Grin

Igor, 05/24/04 o 20:40:08
Mam pytanie nie o chwyty, ale o sposób bicia zastosowany w "Tradycji" - żeby uzyskać ten specyficzny efekt przerywania itd. Tylko prosiłbym o wytłumaczenie "na chłopski rozum", bo jestem ciemny z tego.

Przemek, 05/24/04 o 20:42:40
w tradycji, po uderzeniuw struny tłumisz ich drgania dłonią. Po prostu kładziesz prawą dłoń na strunach. Poprobuj i zobaczysz jak to wychodzi.

sławomir, 05/24/04 o 21:12:49
05/24/04 o 18:27:10, Petrvs napisal:
A jeśli już o chwytach mowa. Poszukuję chwytów do A my nie chcemy uciekać stąd. Może ktoś ma gotowca? Szkoda czasu na dobieranie...

Dm
A B C DM
A b c Dm
Dm Am Dm B
Am Dm Am Dm
B Am Dm Am
C Dm B Am Dm

Mam nadzieję,że o to chodzi bo się naszukałem

Igor, 05/25/04 o 16:48:35
Dziękuję, Przemku. A na marginesie - gram lewą ręką, jak Jacek, bom mańkut Wink

ann, 05/25/04 o 18:50:27
Igor - tylko pytanie, jak masz założone struny?

Jkub, 05/25/04 o 19:11:24
Ja na przykład też jestem leworęczny, ale potrafie grać jak praworęczny i leworęczny gitarzysta bez przekładania strun.

Igor, 05/31/04 o 21:51:48
Droga Ann!
Dlatego się nie wstydziłem tego porównania, że oczywiście mam przełożone struny i w swojej nieudolności i zadufaniu nawet nie śmiem w żaden sposób Mistrza naśladować. Ja na swojej gitarze mam stuny "na odwrót", do gry lewą ręką. Ale próbuję - na razie mi nie wychodzi Smile - grać też w sposób jakiego używał Jacek, ilekroć mam w ręku nie swoją gitarę. Dalej nie mieści mi się w głowie - jak to Jacek był oburęczny? W jaki sposób? Czym się to objawiało? Musiał być przecież bardziej prawo, albo bardziej leworęczny. Przepraszam za takie natręctwo z tymi pytaniami. Jeszcze jedno do Jkuba? Potrafisz grać lewą i prawą ręką?? A którą grasz częściej i lepiej. Spośród leworęcznych, których znam, większość gra normalnie - prawą ręką. A ja po prostu nie umiałem się tego nauczyć. Od zawsze chwytałem gitarę na odwrót i - co jest dowodem mojego muzycznego ignoranctwa - próbowałem stosować normalne chwyty w takiej pozycji, dopiero później wytłumaczono mi, że muszę albo je odwrócić (-> Jacek), albo przełożyć struny.

wlewoczko, 06/04/04 o 19:22:32
Witam,
nieopatrznie moja prosbe o chwyty do Oblawy III zamiescilem jako nowy temat na Forum. Przepraszam za to zamieszanie, ale jak dobrze sie przyjrzec to gdzies w moim profilu widnieje slowo "nowicjusz", ktore wiele wyjasnia.
Ponawiam wiec prosbe o chwyty do Oblawy III,
pozdrawiam,
Wojtek

ann, 06/04/04 o 19:29:08
Obława III
Może być? Smile

wlewoczko, 06/04/04 o 19:47:49
Smile
Ann, jestes genialna. Jak Ty tak szybko te nuty wysmarowalas... Wink
Dzieki bardzo wielkie,
Wojtek

ann, 06/04/04 o 19:52:30
Nie ma sprawy, ale genialny to jest Tomek S. Wink
Wystraczy wiedzieć, gdzie szukać Smile

Petrvs, 06/12/04 o 13:46:45
A może ktoś ma nutki (chwyty) do Ilu nas w ciszy z programu Szukamy stajenki? Byłbym dźwięczny...

Tomek1, 06/28/04 o 22:49:26
Też jestem leworęczny i gram na przełożonych strunach. Jest ciężko moge grać tylko na swoich gitarach. Pozdrawiam wszystkich tak grających i gratuluje wytrwałości, choć ja szczerze mówiąc nei widze w tym nic nadzwyczajnego, bo niektórzy sąstrasznie zdziwieni. Smile

Jkub, 06/28/04 o 23:31:36
Weselej jest grać na nieodwróconych. Co prawda wymaga to większego wkałdu sił ale mnie osobiscie bardziej to satysfakcjonuje.

przybysz, 06/30/04 o 16:04:56
nurtuje mnie jak w Obławie jest uzyskane na gitarze takie specyficzne brzmienie, próbuję grać obławę najzwyklejszym w świecie biciem, ale to nie to co u J. K. Czy ktoś może pomóc początkującemu gitarzyście?

Kamcio, 07/01/04 o 08:51:27
Sposób gry w "Obławie", tzw. Arpeggio polega na bardzo szybkim graniu i zmienianiu poszczególnych akordów. W "Obławie", której się dopiero uczę, ja uderzam miarowym, szybkim biciem w struny i ekspresowo zmieniam akordy, co daje efekt tętentu kopyt. Pozdrawiam i życzę powodzenia przy "Obławie" (jak ci nie będzie wychodziło, to spróbuj z troszke prostszymi, przynajmniej dla mnie "Obławą III" albo "Obławą IV")

przybysz, 07/01/04 o 11:21:27
dzięki za odpowiedź, właśnie o ten tętent koni mi chodziło, no to spróbujemy, spróbujemy... Smile

Przemek, 07/01/04 o 19:20:23
Kamcio! Obławę nie gra się arpeggio!! Arpeggio z wł oznacza "gre jak na harfie" i polega to na szybkim graniu nastepujących po sobie dzwięków wchodzących w skład akordu. Najlepiej podam przykład gry arpeggio : "Zmartwychwstanie Mandelsztama", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Scheda po Tolkienie".

No i druga sprawa, granie Obławy nie polega na szybkim-expresowym zmienianiu akordów. Akordy zmienia sie tak jak melodia nakazuje Smile A liczy sie płynność zmieniania ..., ale to wszędzie jest ważne Smile

Kamcio, 07/02/04 o 10:11:06
A mnie "Obława" wygląda właśnie na arpeggio. Akordy są tam zmieniane szybko wg mnie. Zresztą ja się dopiero wstępu uczę grać. Ale jeśli mówisz, że to nie ten sposób gry to coś w tym jest (albo bzdura, albo prawda). To od razu się zapytam jedną rzecz: przy Epitafium dla Wysockiego Jacek jak grał te zwrotki czterowersowe, które zawsze zaczynały się "To moja droga z piekłą do piekła...", to uzyskiwał taki fajny efekt. Nie wiem jak to nazwać. Może ktoś wie o co mi chodzi

geoman, 07/02/04 o 10:50:58
Czesc. Chcialem zapytac, czy zna ktos moze chwyty do "Pochwaly Lotrostwa". Z gory dzieki.

Przemek, 07/02/04 o 16:33:35
KAMCIO!!!!!!!! Gdzie ty słyszysz w "Obławie" grę arpeggio, przecież arpeggio nie ma związku z szybkim zmienianiem chwytów. Arpegio to technika uderzania w struny i już pisałem na czym polega!!! Prędzej można sprobować zagrać "Obławę" rasquedo redondo, ale nie arpeggio. Chyba, że chcesz zupełnie nowatorsko zagrać tę piosenkę. I wcale nie są tak szybko akordy zmieniane, szybkie zmiany akordów to masz w "Hiobie". W poierwszym wersie masz już: d C F C d C a F d C a, czyli 11 amian akordu, prawie na każdej sylabie zmieniasz akord. I to są szybkie zmiany akordów (a przede wszystkim częste). W Obławie masz w pierwszym wersie tylko 4 akordy a C G C. W "Obławie" z uwagi na to że Jacek ma odwróconą kolejność strun gra z wyraźnym akcentowaniem na strune basową i na to należy zwrócić uwagę przy graniu "Obławy". U Jacka to było naturalne gdyż basy mial na dole, a w normalnie ułożonych strunach trzeba to inaczej probować grać żeby wydobyćpodobne brzmienie.

Olaff22, 07/02/04 o 16:50:59
Żeby zagrać "Obławę" podobnie,jak Kaczmar, tzn. podobnym biciem, trzeba by (zakładam, że gramy normalnie, to znaczy prawą uderzamy w struny a lewą zmieniamy chwyty):

po pierwsze, rozluźnić nadgarstek, bo bicia są szybkie i przy usztywnionym nadgarstku mięśnie przedramienia męczą za szybko. Reka musi pracowac w nadgarstku!!

po drugie, usztywnić palce prawej dłoni - wskazujący i środkowy, bo to one będą uderzać w struny.

po trzecie, trzeba by uderzać w struny w następującym rytmie (podaję kierunek uderzeń ręką w struny): dół, góra, dół, dół, góra, dół, dół, góra, dół, dół, góra, dół......itd. Trzy uderzenia kolejno: >>dół, góra, dół<< dają, wielokrotnie powtórzone, efekt galopu. Kolejną sekwencję trzech uderzeń zaczynamy zawsze od uderzenia w dół.

Szybkość zmiany chwytów nie ma tu nic do rzeczy. Efekt galopu osiągamy uderzając w struny nawet ich nie przyciskając lewą łapą

Przy odrobinie wprawy można tym biciem opękać sporo kaczmarowych pieśni, w tym takie utowry, jak np. Elekcja, Koń Wyścigowy albo Epitafium dla W. Wysockiego. Bicie jest naprawdę proste, tylko wymaga wprawy i wytrzymałości.

ann, 07/02/04 o 18:30:50
07/02/04 o 10:50:58, geoman napisal:
Czesc. Chcialem zapytac, czy zna ktos moze chwyty do "Pochwaly Lotrostwa". Z gory dzieki.

Pochwała łotrostwa

I na przyszłość - szukając chwytów zerknijcie najpierw tu: Nuty, chwyty

Heres, 07/08/04 o 16:34:07
a ja szukam TABULATURY do "Konfesjonał"... moglby ktos napisac? Akordy + tab, nigdzie nie moge znalezc tego...

ann, 07/08/04 o 17:59:31
W związku z tym, że mało się znam mogę zaoferować tylko to: Konfesjonał

Choć to pewnie nie to Sad

Heres, 07/08/04 o 23:49:00
fajnie, na pewno sie przyda - ale jakbym umial czytac z nut Smile . Moze ktos rozpisac to na tab?

mat, 07/13/04 o 13:08:01
poszukuje nut badz tabulatur do piosenki Jacka 1788.... mam nuty z linia melodyczna ale potrzebuje podkładu... prosze o niezwlaczna pomoc Wink z gory dzieki... jesli ktos potrafilby mi pomoc prosze przekazac wskazowki na maila

ann, 07/13/04 o 17:44:42
1788