Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konfesjonal
zamocik_23 napisał(a):Po pierwsze- co z wolnością i pragnieniem tworzenia czegoś nowego? To przecież istaniało od weików i dlaczego nagle ktoś dochodzi do wniosku- stop, od dzisiaj żadnych nowości... To nie jest lekko absurdalne?
Ludzie, a zwłaszcza myśliciele dochodzą do rozmaitych wniosków. Także do lekko absurdalnych. Trzeba się po prostu do tego przyzwyczaić. Poza tym... kto tak twierdzi? Z czyją tezą tak właściwie polemizujesz?
zamocik_23 napisał(a):Ja nie twierdzę, że to co piszę jest super-extra-świetne
Ale przecież ja nie pisałem, że nie jest super-extra-świetne, bo jak słusznie zauważył Simon:
Simon napisał(a):Nikt tu nie deprecjonuje Twojej poezji, choćby dlatego, że nikt jej tu nie zna.
zamocik_23 napisał(a):Moralność jest tylko jedna. Nad tym nie ma co dyskutować bo to jest chyba oczywiste

Coraz ciekawsze rzeczy piszesz!
zamocik_23 napisał(a):A tutaj chodzi o godnośc człowieka, o jego prawo do życia wynikające z faktu jego zaistnienia... (tylo bez dyskusji o aborcji i eutanazji...)
Jasne. Czyli innymi sprawami, boza prawem człowiek do życia moralność się zajmować nie powinna?
A... seks przedmałżeński to jest moralny czy niemoralny? Albo palenie marihuany?
Rozumiem, że to też jest oczywiste, i nie ma co dyskutować?
zamocik_23 napisał(a):Przypominam, że nie odcianm się od sztuki, ani od tego, co już zaistniało- wnoszę jednak o mozliwość dania komuś szansy samorealizacji
A ktoś Ci chce tę możliwość odebrać? Przecież możesz się samorealizować. Możesz nawet startować z powodzeniem w mistrzostwach Polski, wedle Twoich słów!
zamocik_23 napisał(a):dwa lata temu zdobyłam wicemistrzostwo Polski w poezji (kat. do 18 lat)
Simon napisał(a):Wicemistrzostwo Polski w poezji, w kategorii do 18 lat?
Masz pretensje, że ktoś się śmieje z dowcipu, który opowiedziałaś?
To chyba nie był dowcip, Imienniku.
Cytat:Konkurs od ubiegłego roku opatrzony jest tytułem Mistrzostwa Polski w Poezji.
- W pierwszej edycji mistrzostw wzięło udział 701 poetów z 32 krajów z całego świata - mówi Waldemar Jóźwik, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wąglan
(...)
Celem konkursu jest promocja naszej Ojczyzny i pięknego polskiego języka literackiego w jednoczącej się wspólnej Europie oraz skupienie wokół Opoczna, Białaczowa i Wąglan wszystkich poetów z całego świata
(...)
Międzynarodowy konkurs odbywa się w trzech kategoriach "O złote gęsie pióro", "Szukamy talentów na wsi", "Dzieci i młodzież do lat 18"
Big Grin
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
(..............)
Odpowiedz
Szymon napisał(a):skupienie wokół Opoczna, Białaczowa i Wąglan wszystkich poetów z całego świata
(...)
Miał być postmodernizm wyszedł surrealizm. :rotfl:
BTW: Poczytałbym Te Wiersze Nagrodzone...
Nie ma złych wierszy. Są wiersze o niczym.
Odpowiedz
Mieliśmy odpuśćić tym wierszom nieszczęsnym... Co mnie podkusiło o tym pisać?!

Wracając do tematu- postmodernizmu nie usalił jeden "myśliciel". To jest nurt... dla mnie niezrozumiały, ale jednak przyjęty przez ogół "filozofów" :'

A co do moralności to dalej obstawiam przy stwierdzeniu,że jest jedna. To przecież zbiór praw i zasad rzeczywoście zależnych od epoki, czy kultury, ale została stowrzona przecież dzięki ludziom i dla ludzi- do szacunku, tolerancji i zrozumienia.
To, że ktoś pali marihuane, czy uprawia seks z kim popadnie to już jego sprawa. Ja mam określone zdanie na ten temat, ale to chyba nie istotne. W każdym bądź razie przecież nie skreślę człowieka, bo zapalił sobie trawkę, prawda? Mimo wszystko jest człowiekiem. Dla mnie to jest moralność- traktowanie człowieka, jako człowieka- nie maszyn, czy zwierzę...
A Ty czcij, co żyje radośnie! A Ty szanuj to, co umiera.
Odpowiedz
Szymon napisał(a):To chyba nie był dowcip
Domyślam się. Chodziło mi o to, żeby nie mieć żalu do rozbawionych niefortunnym - choć nie ze swej winy - określeniem.
Przyznasz, że nazwanie tego typu konkursu w ten sposób nie należy do najszczęśliwszych?
Odpowiedz
I to powinno być chyba niezależne od kultury czy czasów...

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 22:37 ]
Chodzi oczywście o moralność, bo Panowie jakoś nieszczególnie przejęli się moją prośbą o odpuszczenie wszelkiego typu konkursom? :Smile Stwierdzenie rzczywiście było niefortunne, ale tak to się po prostu nazywa...

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 22:41 ]
A żalu nikt nie ma, bo nie ma o co Wink
Odpowiedz
(.............)
Odpowiedz
No ładnie... Ja się o nikim tak nie wyrażamSmile To czysty ogólnik- a ostrzeżeń wcale nie mam zamiau dostawać Wink

A moralność to moralność i kropka- niezależnie czy jest się muzłumaninem, hindusem czy katolikiem..
Odpowiedz
Simon napisał(a):Przyznasz, że nazwanie tego typu konkursu w ten sposób nie należy do najszczęśliwszych?
Przeciwnie - uważam, że to było rewelacyjne posunięcie ze strony Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wąglan Wink
zamocik_23 napisał(a):To, że ktoś pali marihuane, czy uprawia seks z kim popadnie to już jego sprawa. Ja mam określone zdanie na ten temat, ale to chyba nie istotne. W każdym bądź razie przecież nie skreślę człowieka, bo zapalił sobie trawkę, prawda? Mimo wszystko jest człowiekiem. Dla mnie to jest moralność- traktowanie człowieka, jako człowieka- nie maszyn, czy zwierzę...
To znaczy tylko tyle, że Ty uznajesz jedną moralność. Ale zgodzisz się chyba, że ktoś inny może mieć odmienne zdanie na ten temat i że patrząc na to globalnie, a nie jednostkowo trudno zaprzeczyć temu, że istnieje więcej niż jedna moralność?

Chociaż może się nie zgodzisz, bo utożsamianie seksu przedmałżeńskiego z uprawianiem tegoż z kim popadnie może sugerować, że przyjmujesz optykę pewnej instytucji, która w swoim mniemaniu ma monopol na moralność...
zamocik_23 napisał(a):Wracając do tematu- postmodernizmu nie usalił jeden "myśliciel". To jest nurt... dla mnie niezrozumiały, ale jednak przyjęty przez ogół "filozofów"
Serio? Czy mogłabyś wskazać źródło tej informacji?
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Cytat:Karyaa Giiwaa to w języku hausa "Pogromca Słonia", czyli tytuł urzędnika dworskiego w mieście - państwie Katsina (obecnie chyba północna Nigeria), którego zadaniem było uduszenie starego i niedołężnego władcy. Tamtejsi mieszkańcy uważali bowiem, że władca jest odzwierciedleniem państwa, więc młody i silny był chętnie widziany, a stary i niedołężny postrzegany był jako faktyczne zagrożenie dla siły i dobrobytu kraju. A jeśli tak, to należało go usunąć. Jednak po to, żeby uniknąć rewolucyjnych zapędów i zgubnych ciągot ludu do własnoręcznego usuwania króla, wyznaczano specjalnego urzędnika, którego jedynym zadaniem było uduszenie władcy w momencie właściwym.
Cytat:Tę i inne ciekawostki znalazłem w książce Stanisława Piłaszewicza "Egzotyczny świat sawanny - kultura i cywilizacja ludu Hausa", wydawnictwo Dialog, Warszawa, 1995.
Jest to cytat z mojego ulubionego bloga. Czy uważasz, że takie postępowanie jest moralne?
Przecież stary władca to też człowiek. Tylko jedna moralność? Hmm...
Plus Leonardo i Mach
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):A moralność to moralność i kropka
No to wszystko się wyjaśniło!

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 22:57 ]
Z takim poglądem, jak powyższy, zaiste trudno dyskutować.
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
(..............)
Odpowiedz
Szymon napisał(a):Wink
Ok, łapię. Wink
Odpowiedz
Kraśny napisał(a):...której imienia lepiej nie wymieniać, bo wyprzedzisz Tormenta w ilosci ostrzeżeń
Wyprzedziłem go już parę miesięcy temu Wink
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Nie bardzo łapie z tą instytucją... A może to i lepiej? :Smile

Ale... Fajny był ten przykład z tym królem... Daje dużo do myślenia... Przyjmijmy, że zaczynasz mi przeszkadzać (sytuacja czysto kosmiczna Wink ) więc rozumiem, że dla dobra mojego dobrego humoru mam Cię unieszkodliwić? O to chodziło z tymi różnymi morlanościami- że każdy sam ustala sobie granice, gdzie kończy się dobro ogółu, a zaczyna samowola, tak?

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 23:12 ]
Rozumiem, że działania Stalina też były objawem moralności- każdy z jedo dawnych przyjaciół za czasów leninowskich mógł być jego potencjalnym wrogiem-spróbować przejąć mu władzę, co doprowadziłoby do wojny domowej (teoretycznie i tak toczonej w tymtym okresie), więc nieszczęsny Gruzin "musiał" dla dobra narodu przeprowadzić gigantyczne czystki, a wszystko ku chwale i dobru wiecznego ZSRR..
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):Nie bardzo łapie z tą instytucją...
Nic nie szkodzi. Niemniej jednak to
zamocik_23 napisał(a):Daje dużo do myślenia
zamocik_23 napisał(a):Przyjmijmy, że zaczynasz mi przeszkadzać (sytuacja czysto kosmiczna ) więc rozumiem, że dla dobra mojego dobrego humoru mam Cię unieszkodliwić? O to chodziło z tymi różnymi morlanościami- że każdy sam ustala sobie granice, gdzie kończy się dobro ogółu, a zaczyna samowola, tak?
Możesz się wyrażać trochę jaśniej? Co ma to co napisałaś, wspólnego z tym, co pisali Przedpiszcy - poza zbliżoną tematyką?
zamocik_23 napisał(a):Rozumiem, że działania Stalina też były objawem moralności
Swoiście pojmowanej. Czy mogłabyś, na potrzeby dyskusji, własnymi słowami napisać co to jest moralność? To jest: co oznacza słowo moralność? Bo chyba się nie rozumiemy.

Pozdrawiam!
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
piękny przejaw moralności- nie ma co...

A sprawa seksu przedmałżeńskiego? Hmm-lepiej tego nie poruszę, bo znów się beziecie ze mnie śmiać...
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):A sprawa seksu przedmałżeńskiego? Hmm-lepiej tego nie poruszę, bo znów się beziecie ze mnie śmiać...
Czyżby jakieś mistrzostwa Polski? Big Grin

Wybacz, już nie będę. *-`-
Odpowiedz
Co ma wspólnego chory król do sprawy Stalina? Jedno- ale jakże proste- śmierć człowieka, którą to karę wydano na niego dla "dobra ogółu". I to nie ważne, czy król był stary, czy młody, czy Stalin był paraniokiem, czy też nie- zawsze znajdzie się ktoś, kto znadzie odpowiedni motyw do aktu czysto niemoralnego jak np. usunięcie kogoś...

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 23:26 ]
Hej Simonku- czy Ty masz jakieś uprzedzenia do mistrzostw? I co ma seks z poezją? (no... w sumie ma bardzo dużoSmile) ale nie w tym przypadku...
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):A co do moralności to dalej obstawiam przy stwierdzeniu,że jest jedna. To przecież zbiór praw i zasad rzeczywoście zależnych od epoki, czy kultury, ale została stowrzona przecież dzięki ludziom i dla ludzi- do szacunku, tolerancji i zrozumienia.
A czy ukamieniowanie za niewierność małżeńską uważasz za karę zgodną z moralnością?
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):piękny przejaw moralności- nie ma co...
Ponawiam pytanie:
Szymon napisał(a):co oznacza słowo moralność?
(według Ciebie oczywiście)
zamocik_23 napisał(a):A sprawa seksu przedmałżeńskiego? Hmm-lepiej tego nie poruszę, bo znów się beziecie ze mnie śmiać...
Ani nam to w głowie! Tutaj nikt się z Ciebie nie śmieje. Musimy wszak zachować powagę licującą z tematyką niniejszej dyskusji. A zatem wyraź śmiało swoje* zdanie na ten temat!

*podkreślenie odnosi się - rzecz jasna - do niebezpieczeństwa związanego z przyjmowaniem wyżej wzmiankowanej optyki, kiedy to nie wyraża się swojego zdania, tylko powtarza zdanie pewnej... zbiorowości
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
A na prośbę Szymona- podano już encyklopedyczne wyjaśnienie słowa moralność, ja też zestawiłam z tym swoją wersję... I jakoś nie widzę, żeby to się ze sobą gryzło. A zabójstwo kogokolwiek nie jest przejawem moralności- to przecież zwykłe przeciweiństwo...

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 23:32 ]
Cóż- dla mnie moralność to traktowanie człowieka jako człowieka z poszanowaniem, wszystkich jego praw, szacunkiem i odgórnie nadanym prawem do egzystencji... To jest moja wersja wydarzeń (zresztą zrekonstruowana na potrzeby dyskusji Wink )

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 23:33 ]
Ale jeśli się ze mną nie zgadzasz, to jaka jest Twoja definicja? Nie żeym Cię podpuszczała- czysta ciekawośc Smile
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):podano już encyklopedyczne wyjaśnienie słowa moralność
Jaśko napisał(a):"zespół ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe"
Więc:
Palenie marihuany jest przejawem zespołu ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe (przez zwolenników stosowania miękkich narkotyków)?
Niewątpliwie!
Skazywanie kogoś na karę śmierci za apostazję jest (a w każdym razie było w 2004 roku) przejawem zespołu ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Afganistanie, Komorach, Iranie, Mauretanii, Pakistanie i Sudanie?
Z całą pewnością!

A zatem sama widzisz, że to nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Uważanych za właściwe, ale przez ogół- ja też moge sobie założyć grupkę osób i będziemy wywnawać zasadę- świat jest bez sensu, ludzie cierpią i dlatego trzeba ich od tego cierpienia uwolnić. Po czym wpadniemy z pepeszą w tłum i otworzyy ognień.. Dla nas to będzie moralne, czyż nie?
A dla ludzi stojących wokół?
Podobnie w przypadku podancyh przez Ciebie państw- "górze" mogło się to wydawać właściwe, rodzinom zabitych już niekoniecznie...

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 23:45 ]
Ale rozumiem, że moja definicja nie przypadła Ci do gustu... Cóż- nie taki miałam zamiar... Ale powiedz oględnie- moralność to dla Ciebie... co? Wola "władzy", widzimisie jakiejś grupki?
Odpowiedz
Śmierć za niewierność małżeńską i śmierć za apostazję - to przecież zasady Islamu. To chyba są zgodne z moralnością wyznawców Islamu?
Odpowiedz
a co z prawem człoweika do życia? To nie podstwawoe prawo?

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 23:55 ]
Chyba, że to ludzie powinni decywoać o tym, kiedy zabijanie jest dobre, a kiedy w pełni usprawiedliwione i kiedy osoba stojąca w tej chwili koło Ciebie ma prawo żyć, a kiedy jużniekoniecznie...
Odpowiedz
No właśnie, dla mnie i chyba nie tylko dla mnie te zasady moralności muzułmańskiej są nie do przyjęcia. Jak więc widać nasz system moralny różni się od ich systemu nawet w tak podstawowych kwestiach.
Odpowiedz
Chciałbyś żyć w takim państwie, gdzie ktoś Ci mówi, że już nie masz prawa żyć? Moralność nie powinna odnościć się do kręgów kulturalnych- co powtarzam z uporem maniaka.
Historii nie należy usprawiedliwić,m ewentualnie spróbować zrozumieć- postrzeganie człowieka i jego praw ulegało przecież sporej ewolucji... Być może również pojęcie moralności też przechodziło swoiste procesy rozwojowe, co nie oznacza, że już się one zakończyły. Jednak pewne prawdy są i były i to nie tylko w odczuciu moim, ale również wszyskich innych...

[ Dodano: 25 Styczeń 2007, 00:05 ]
Jaśko napisał(a):No właśnie, dla mnie i chyba nie tylko dla mnie te zasady moralności muzułmańskiej są nie do przyjęcia. Jak więc widać nasz system moralny różni się od ich systemu nawet w tak podstawowych kwestiach.
system moralny? dla wszystkich innych krajów (ujmując w to wyjątki) takie praktyki jakie stosuje się w poruszanych już krajach są czystym barbarzyństwem. Czytałeś może "Spaloną żywcem"? Jeśli nie, to polecam- naprawdę warto :Smile
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):Moralność nie powinna odnościć się do kręgów kulturalnych- co powtarzam z uporem maniaka.
Do kręgów kulturalnych - to znaczy do czego? I jak to sie ma do niewierności i do odstępstwa od wiary?

Napisałaś, że jest tylko jedna moralność. Moim zdaniem, z tego, co napisaliśmy powyżej o różnicach miedzy moralnością muzułmańska a chrześcijańską wykazuje, że między tymi systemami zasad zachodzą poważne rozbieżności. Nie jest to wiec jedna moralność.
zamocik_23 napisał(a):dla wszystkich innych krajów (ujmując w to wyjątki) takie praktyki jakie stosuje się w poruszanych już krajach są czystym barbarzyństwem.
Dla mnie też są barbarzyństwem. Ponieważ nie zgadzam się z niektórymi zasadami moralnymi, uznawanymi przez wyznawców Islamu. Kieruję się więc innym systemem moralnym.
Odpowiedz
(..................)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości