Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Festiwal filmów o Wysockim w Koszalinie
#1
5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych
o Włodzmierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza"
Koszalin, 20-22.01.2007
uroczyste otwarcie i początek projekcji konkursowych - w sobotę 20.01.07, o godz. 10.00, w kinie "Alternatywa" (Plac Polonii 1, siedziba Koszalińskiej Biblioteki Publicznej)


Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie serdecznie zaprasza na jubileuszowy 5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza", który odbędzie się w Koszalinie w dniach 20-22.01.2007.
Koszaliński festiwal filmów dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim to impreza absolutnie wyjątkowa. Na jej niepowtarzalny charakter składa się wiele czynników. To jedyny na świecie festiwal filmów o Wysockim. Jedynym jurorem na festiwalu jest... widownia. Uczestnicy festiwalu to zagorzali wielbiciele poety, doskonale znający jego twórczość, błyskawicznie znajdujący wspólny język, dlatego niezależnie od tego, czy na imprezę przyjedzie uczestnik z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Wrocławia, z dalekiego Archangielska, Warny, Los Angeles, czy Tel-Avivu, zawsze nawiążą oni nić porozumienia, która sprawi (i sprawia od dobrych kilku lat), iż impreza odbędzie się w przyjacielskiej, niemal rodzinnej atmosferze.
Na tym festiwalu nie ma blichtru, czerwonych dywanów, snobizmu i patetycznych wystąpień. W kameralnej atmosferze rozmawia się o tym, co naprawdę ważne w twórczości Wysockiego, w prezentowanych filmach i w życiu każdego z nas: o prawdzie, sprawiedliwości, ludzkiej godności, honorze, wolności, odwadze, o Człowieku. Każdego roku do Koszalina nadsyłane są z kilkudziesięciu krajów świata filmy dokumentalne poświęcone historii życia, twórczości i legendzie Włodzimierza Wysockiego, osławionego Hamleta z gitarą, Wielkiego Barda Wolności, idola wielu pokoleń, wybrańca muz i faworyta publiczności, bohatera licznych skandali (także obyczajowych), poety, pieśniarza, aktora teatralnego i filmowego, kompozytora, scenarzysty, przedwcześnie zmarłego charyzmatycznego artysty, którego pieśni słuchają w nabożnym skupieniu niezliczeni wielbiciele w najodleglejszych nawet zakątkach kuli ziemskiej.
Najciekawsze i najlepsze z unikatowych filmów dokumentalnych z różnych stron świata obejrzeć mogą uczestnicy koszalińskiego festiwalu. Jedynym jurorem jest publiczność, która wybiera najlepszy jej zdaniem film festiwalu.
Tegoroczny festiwal będzie imprezą ze wszech miar szczególną i niepowtarzalną. Po pierwsze dlatego, że będzie to jubileuszowa edycja tej niezwykłej imprezy. Po drugie dlatego, że wezmą w nim udział goście z zagranicy - twórcy czterech z prezentowanych w czasie festiwalu filmów, a także wybitni biografowie i badacze życia i twórczości Wysockiego, którzy uczestniczyć będą w panelu dyskusyjnym. Po trzecie wreszcie: w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza" odbędzie się projekcja odnalezionych przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego w archiwach filmowych materiałów produkcji polskiej, które po raz pierwszy zostaną "zaprezentowane światu" właśnie w czasie festiwalu. Pokaz ten stanowić będzie sensację na skalę światową. Specjalnie z tej okazji do Koszalina zjadą znawcy i miłośnicy twórczości Wysockiego z wielu krajów. Ponadto w ramach festiwalu Muzeum Włodzimierza Wysockiego zorganizuje wystawę "Moskiewski Hamlet w Warszawie. 1980", na której zaprezentujemy odkryte przez naszą placówkę fotografie Wysockiego, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. W programie festiwalu przewidziano także promocję arcyciekawej książki autorstwa Ireny Wysockiej (stryjecznej siostry poety) "Mój brat Wołodia" w przekładzie Danuty Siess-Krzyszkowskiej.
Bardzo interesująco zapowiadają się również projekcje konkursowe. Do przeglądu finałowego po raz pierwszy zakwalifikowały się filmy z Belgii, Kazachstanu i Ukrainy. Po raz pierwszy można będzie posłuchać utworów Wysockiego w języku flamandzkim. Kinematografia rosyjska po raz pierwszy reprezentowana będzie nie tylko przez produkcje z Moskwy i Petersburga, ale również przez mniejsze ośrodki. Rewelacją festiwalu może się okazać bardzo oczekiwany przez wielbicieli poety film "Samarskie losy. Władimir Wysocki" odsłaniający kulisy legendarnych koncertów Wysockiego w Samarze w 1967 roku. Warto zaznaczyć, iż Samara to jedyne miasto na świecie, w którym istnieją aż dwa muzea Włodzimierza Wysockiego (sic!). W programie konkursowym nie zabraknie filmów z krajów, które regularnie reprezentowane są w finale festiwalu (Polski, Rosji, Francji, USA), po paru latach przerwy do finału wracają filmy ze Szwecji i Norwegii.
Jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, jesteśmy głęboko przekonani, iż nasza działalność adresowana jest nie tylko do "przebywających tu i teraz", ale również do potomnych. Ponad wszelką wątpliwość to, co zaprezentujemy w ramach festiwalu, będzie ważne i interesujące także dla tych, którzy przyjdą po nas...
My mamy szczęście obcować z niezwykłą twórczością Wysockiego już teraz. Podobnej imprezy nie sposób znaleźć nigdzie indziej, ani w Polsce, ani poza granicami naszego kraju, a na kolejną edycję festiwalu trzeba będzie czekać długich dwanaście miesięcy...

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Odpowiedz
#2
buuuuuuuuuuu ja bym do Koszalina musiał przez całą Polskę jechać Sad(
Odpowiedz
#3
Na szczęście Polska nie jest dużym krajem.
Poza tym, bez urazy, ale skoro mamy zgłoszenia od uczestników z Moskwy, Samary, Warny, Kijowa, Paryża, Jerozolimy, czy Minneapolis, to w kontekście tych zgłoszeń narzekania na daleką podróż z Polski do Polski brzmią nieco komicznie.
Myślę, że ci, których naprawdę interesuje twórczość Wysockiego, przyjadą do nas bez względu na odległość, dzielącą ich od Koszalina.
Taka impreza (jak piąta edycja naszego festiwalu) zdarza się raz na sto lat. Bez cienia przesady. Właśnie w ramach tej imprezy zaprezentujemy odkryte kilka tygodni temu w polskich archiwach unikatowe materiały filmowe z Włodzimierzem Wysockim. Nasze muzeum szukało ich przez dwanaście lat (sic!). Świat jeszcze ich nie widział (właśnie dlatego ciągną do nas znawcy i miłośnicy twórczości Wysockiego z całego świata).
Ja dla takich materiałów poleciałabym nawet na Marsa Smile
Odkrycie takich skarbów to jak odkrycie nieznanej partytury Mozarta.
Odpowiedz
#4
Marlena Zimna napisał(a):piąta edycja naszego festiwalu) zdarza się raz na sto lat
Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać :rotfl:

Poza tym:
Cieszę się niezmiernie, że takie imprezy się odbywają. Niebawem, w ramach WSJK, mam w planach organizację koncertu piosenek Wysockiego, więc kibicuję tym bardziej.

Pozdrowienie serdeczne. Smile
Odpowiedz
#5
A ja się niezmiernie cieszę, że moje rodzinne miasto, nie żadna wielka metropolia, organizuje coś takiego. Mam nadzieję, że uda mi się przybyć (i dostać, słysząc jak to się zjeżdża cały świat mam wątpliwości, czy dla takiej pchełki jak ja miejsca stanie).
Tylko poczucie humoru nas może ocalić.

"Kaczmar nie wygrałby "Nadziei". Kaczmar nawet by się nie zakwalifikował ze względu na brak elementu autorskiego." - Zeratul
Odpowiedz
#6
Marlena Zimna napisał(a):SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Witam bardzo serdecznie na forum! Festiwal zapowiada się niezwykle ciekawie, postaram się przyjechać i gorąco zachęcam do tego wszystkich Forumowiczów.

Pozdrawiam
Dauri
Odpowiedz
#7
Serdecznie witamy na forum pani Marleno!
Odpowiedz
#8
Dziękuję! Kontakt z Państwem to dla mnie prawdziwa przyjemność.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  XIII Festiwal Wysockiego w Koszalinie Marlena Zimna 0 2,131 01-02-2015, 01:30 AM
Ostatni post: Marlena Zimna
  XII Festiwal Wysockiego w Koszalinie Marlena Zimna 0 2,040 12-17-2013, 05:03 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  Wysocki w Koszalinie - festiwal międzynarodowy Marlena Zimna 0 2,062 12-18-2012, 06:20 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  Nowy film o Wysockim. nadzieja 15 8,305 03-02-2012, 10:09 PM
Ostatni post: nadzieja
  Wysocki Jubileuszowy festiwal w Koszalinie Marlena Zimna 0 2,065 01-03-2012, 11:27 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  Wysocki Niezwykły festiwal Marlena Zimna 0 2,019 01-15-2011, 05:59 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  O Wysockim z TV dauri 6 4,636 01-09-2011, 07:36 AM
Ostatni post: czapon
  "Wspominki o Włodzimierzu Wysockim" Simon 2 2,780 07-19-2010, 10:02 PM
Ostatni post: gosiafar
  Wysocki (Zapraszamy na festiwal) Marlena Zimna 1 2,516 02-08-2010, 07:13 PM
Ostatni post: pkosela
  Wysocki Niezwykły festiwal Marlena Zimna 1 1,660 01-26-2009, 09:33 AM
Ostatni post: pkosela

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości