Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zodiak nowy
sławomir, 06/03/04 o 15:25:11
Mniej znany i popularny zbiorek.Wszelako jak wiadomo każdemu znakowi zodiaku odpowiada konkretna postać z rzeczywistości.Siebiae sam Jacek o czym mówił portretował jako Barana.
Może ktoś może pomóc w rozszyfrowaniu kogo portretują pozostałe znaki??

Artur, 06/03/04 o 15:30:49
Skorpion - Urban

sedona, 06/03/04 o 20:01:51
Jacek Kaczmarski niejednokrotnie mowil, ze poszczegolne znaki Zodiaku to charakterystyki ludzi, ktorych zna spod tych znakow. Nie przypisywal konkretnie jednego znaku jednej osobie.
Swoja droga, ciekawe, czy piszac o Koziorozcu (jeden z niewielu w Jego Zodiaku, ktory nie jest opisany katastroficznie), znal juz swa zone Ewe...?
pozdrowienia, katarzyna

sławomir, 06/03/04 o 23:09:49
Znał ale koziorożec nie jest o niej.
Obawiam się że trochę pomyliłaś, bo jest dokładnie na odwrót.
Zresztą oddajmy głos samemu Jackowi:

" niniejszy tomik jest po prostu zbiorem portretów ludzi znanych autorowi bądź osobiście ,bądź z widzenia, bądź z doświadczenia.Znaki Zodiaku symbolizujące poszczególne postaci kojarzyły się autorowi na zasadzie ezopowej,tzn możnaby rzec- zwierzęco.autor nie ukrywa,że bardziej mu sympatyczny jest koziorożec niż,dajmy na to - Skorpion i dlatego koziorożcem opisał bliskiego mu działacza opozycji a skorpionem odrażającego głupiego publicystę reżimu...."

J.Kaczmarski
Wstęp do "mojego zodiaku"
Wrzesień 1985

sedona, 06/04/04 o 02:29:01
A widzisz, zwracam wiec honor. Po prostu kiedys w rozmowie z Nim spytalam skad wzial takie a nie inne charakterystyki, bo niektore wydawaly mie sie b. celne. Jacek Kaczmarski odpowiedzial, ze to na podstawie obserwacji znajomych/znanych Mu ludzi, stad myslalam, ze jeden znak = kilka osob.
katarzyna
PS. Wlasciwie sama odpowiedz jest w "Wyjasnieniu":
"(...)To dwunastu ludzi twarze,
Co po naszej ziemi chodza(...)" - masz wiec racje, moglam spojrzec do zrodla, ale by tak bez walki nie oddawac pola, zacytuje jeszcze z paru wierzsy ponizej - to na moja obrone Wink
"Ale moze tak sie zdarzyc,
Ze ktos w nich odnajdzie siebie,
Choc go nie znam i na mysli miec - nie moglem(...)" - dlatego tez pewnie "podczepilam" pare innych charakterystyk, procz tych, o ktore chodzilo Kaczmarskiemu.
pozdrawiam, katarzyna

thomas.neverny@noos.fr, 06/04/04 o 08:02:28
Slabo znam ta czesc tworczosci Jacka... Do tych wierszy chyba nigdy nie bylo muzyki ?

lodbrok, 06/04/04 o 08:23:39
Chyba tylko do dwóch utworów jest muzyka. Z tego co wiem to na pewno do Panny.

Artur, 06/04/04 o 13:54:53
Do Baranka i Panienki. Zagrana też była Żegluga.

Rysiek2, 06/04/04 o 14:58:26
Kto jest Wagą?

Bo Urbanem nie chcę być, a znak mam hmm.. podwójny lub żaden Big Grin

hubert, 06/04/04 o 16:23:33
nie mam teraz ,,Zodiaku" pod ręką , ale pamiętam, że we wstępie Jacek pisał coś w tym stylu: ,,jeśli już ktos bardzo chce wiedzieć (czy też jest komuś potrzebne - nie pamiętam dokładnie H.K.) to opisałem tam Urbana i Jaruzelskego, ale nie pod ich rzeczywistymi znakami"

Rysiek2, 06/05/04 o 20:17:40
ale mi dałeś wybór...
no jestem między młotem (a raczej sierpem) a kowadłem. jaj

hubert, 06/09/04 o 14:14:59
No wiesz - znak zodiaku chyba nie przesądza o tym, że jest się takim człowiekiem jak ktoś inny (tylko dlatego, że akurat on też jest takim samym znakiem).
Więc nie ma się czym martwić Big Grin

Rysiek2, 06/11/04 o 23:23:17
przecie żartowałem

Kamcio, 06/12/04 o 08:16:33
A czy "Ryby" dotyczą jakichś konkretnych osób? Można podciągnąć pod ten znak zodiaku kogoś Smile ?