Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wszystko o Jacku
Moze Witryna JK moglaby podarowac Panu Overli jakies ladne zdjecie JK do ozdobienia tego norweskiego artykulu ?
Co sadzi o tym Admiralicja ? Oraz ludzie ktorzy podeslali tu zdjecia JK ?
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Jeszcze raz -to zdjecie musi byc ponad 1Mb, bo innego redakcja Mu nie przyjmuje... Ktos jest chetny, by pomoc?
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Trzeba zajrzeć do galerii, wybrać ewentualne propozycje, potem skontaktować się z autorami zdjęć.
Odpowiedz
Tyle, ze rozumiesz , ja nie wiem ktore z tych zdjec maja wiecej niz 1Mb -gdybym wiedziala , zrobilabym to.
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Tyle, ze rozumiesz , ja nie wiem ktore z tych zdjec maja wiecej niz 1Mb -gdybym wiedziala , zrobilabym to.
Po pobieżnym przejrzeniu obawiam się, że na stronie może nie być zdjęć > 1 MB (tzn. pewnie niektóre [a nawet większość] miały w oryginale większy rozmiar, ale zostały zmniejszone dla optymalizacji wyświetlania).
W tej sytuacji tylko AA lub autorzy dysponujący oryginałami zdjęć mogą podać, które by się ewentualnie (rozmiarowo) nadawały.
Proponuję więc wybrać kilka dobrych jakościowo (a więc rokujących nadzieję na pierwotnie duży rozmiar) zdjęć ze strony, a potem sprawdzić (via autor lub AA) czy odpowiadają kryteriom (i oczywiście uzyskać zgodę autorów zdjęć).

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Otóż to - najpierw wybierz zdjęcia, a potem (np. poprzez AA) kontaktuj się z userami - oni mają oryginały, zapewne w większym rozmiarze.
Odpowiedz
Aż tak dobrej jakości nie będę miał na dysku. Zobacz na zdjęcia z promocji Autoportretu z Kanalią. Są bardzo dobrej jakości. Ich autorem jest Piotru, można do niego zagadać na pw.
Odpowiedz
Ok. Elżbieta się skontaktowała Big Grin , ale jak to bywa w okresie świątecznym - troche jest problemu. Zdjecia sa analogowe, skanów z negatywów nie mam, wiec przeszukuje zasoby, bo kiedyś skanowałem odbitki. Jak znajde skany, bede wiedział, czy są >1 MB. generalnie jestem za, ale potrzebna jest inicjatywa samego zainteresowanego, bo to on decyduje, czy chce zdjecia i jakie. Pomijam detal, że ni cholery nie pojmuję nic w zadnym skandynawskim języku poza słowami Volvo i Saab. No, jeszcze Soumi Finland Wink .

Co do tzw praw autorskich rekopisów - bo to było poruszane. Rodzina Jacka - czy się to komu podoba, czy nie nie ma nic do gadania. Wszelkie prawa do dysponowania rekopisami ma posiadacz ( chyba, że wszedł w ich posiadanie bezprawnie ). Jesli Jacek cokolwiek komus dał, czy to rekopis, czy gitara, czy obcięte paznokcie - jest to własność prezentobiorcy po wsze czasy i jego dzieci. Amen.

Wesołych Świat! Pozdrawiam wszystkich.
Odpowiedz
Witajcie,
Dostalam krociotkie wspomnienie o JK:

'Pani Elzbieto,

jak juz pani wspominalam, moje wspomnienia o Jacku sa jedynie prywatne – moge zawrzec je w kilku zdaniach. Pisze bez polskich znakow, bo nie wiem, czy pani komputer moze odbierac polskie litery. Jezeli tak, to prosze dac znac, przesle jeszcze raz.

Jacek pojawiajac sie w Lundzie stawal sie natychmiast centrum naszego artystyczno-uniwersyteckiego srodowiska. Mysle, ze dobrze sie czul tutaj – powracal czesto na koncerty i zostawal dluzej, niz to bylo konieczne. To tutaj w Lund powstala i zostala wydana plyta z nagraniami, ze znakomitym portretem Jacka na okladce, zrobionym przez fotografika Wojtka Jasinskiego. Tutaj zostal napisany i wydany zbior horoskopow, ilustrowany przez grafika i malarza Andrzeja Ploskiego.
Czytajac te wierszem pisane horoskopy rozpoznaje znajomych... a takze siebie sama. Wracam czesto myslami do "mojego" horoskopu – jest to zaskakujaco trafne ujecie mojegom charakteru i zycia. Jacek, obdarzony nigdy nie wyczerpujaca sie energia i karyzma mial takze nieslychana intuicje... Mnie osobiscie najbardziej zaimponowala dyscyplina Jacka jako tworcy. Po intensywnej "balandze", ktora zakonczyla sie nad ranem, Jacek juz od siodmej rano siedzial i pisal, podczas gdy my dopiero gdzies okolo jedenastej z trudem przecieralismy oczy.

To na tyle - moze Administracja umiesci to w pamiatkach o JK...

[ Dodano: 29 Grudzień 2006, 10:23 ]
Na niedziele 7 stycznia dostalam zaproszenie do Lund, do domu, w ktrym JK mieszkal. Mam obejrzec wszystko co zostawil i wybrac to co chce do skopiowania. Wiec do 7/1 -dowiem sie co to jest...
Odpowiedz
Stan na dziszejszy wieczor -2 zdjecia JK z 1982 roku (jedno czarno- biale A4, drugie kolorowe -chyba sie to nazywa widokowkowe) jedna tasma kasetowa - Jacek Kaczmarski 1982 -sluchalam- stan dobry, samiutka koncowka 'Eitafium' urwana -zostanie przerobiona na CD przez wlascicielke -jest to koncert -sa oklaski - nie ma zadnych zapowiadzi - podpisane jest jako czesc 2. Jestesmy umowione w Kopenhadze na ciag dalszy. Musze mysli poskladac zanim cos napisze -przed chiwla z Lund przyjechalam.
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Mnie osobiscie najbardziej zaimponowala dyscyplina Jacka jako tworcy. Po intensywnej "balandze", ktora zakonczyla sie nad ranem, Jacek juz od siodmej rano siedzial i pisal, podczas gdy my dopiero gdzies okolo jedenastej z trudem przecieralismy oczy.
Ta nasza młodość z kości i krwi
Ta nasza młodość co z czasu kpi....

Niedawno odkryłem możliwość stawiania wirtualnych piw natym forum. Zatem "duże" dla Ciebie Elżbieto Smile
Odpowiedz
Na razie jedno- mozna umiescic nie wiem gdzie -skontaktuje sie z Arturem. Teraz tu:

Utwor 'Wykopaliska' zostal napisany w domu Pani Bozeny Werbart -profesor w Instytucie Archeologii i Historii Antycznej Uniwersytetu w Lund -jest napisany dla Niej po wielu dyskusjach z Nia i Je mezem na tematy archeologiczne.

To czarno- biale zdjecie jest nieprawdopodobne -zeskanowalam je dzis w pracy -scan wyszedl chyba jeszcze ciekawiej niz orygnal. Spotykam sie z Pania Bozena niebawem i sproboje namowic na napisanie jaiegos choc krotkego opowiadanka, czy anegdoty z tamtych czasow.Bylaby ilustracja do zdjecia ( a Ty 'szara eminencjo' - 'tylko' i 'az' moja inspiracjo do dzialan -jak czytasz to rece zacierasz co?????)

Dzien z Pania Bozena mialam niesmowity, poniwaz dopiero w pociagu do Lund zdalam sobie sprawe, ze jade na wizyte na ktora bylam zaproszona .... dziescia iles lat temu -wtedy nie skorzystalam z zaproszenia -teraz jechalam ze scisnietym sercem. I zamknelo sie kolo moich prywatnych poszukiwan -nie moge wiecej napisac- jesli brzmi dziwnie -przepraszam.Posluchalysmy i obejrzaly JK przy swiecach, przy dobrej herbacie, poogladaly zdjecia, akwarele pana Andrzeja Ploskiego -nie tylko dotyczace JK - to przeciez znana postac w zyciu kulturalnym Szwecji. -Nam znany z 'Zodiaku', tu miedzy innymi z ilustracjii do Basni' Anderssena i oczywiscie nie tylko. Nadal mam zamet w umysle-nie latwo nad tym wszystkim przejsc do porzadku dziennego -zobaczycie z reszta sami to zdjecie -taki mlody chlopaczek, prawie jak nastolatek - z wygladu i takie rzeczy pisal, gral, spiewal. Noc mialam nieprzespana z wrazenia przed jazda i nastepna po powrocie. Zbiore to jakos w calosc i pokaze Pani Bozenie do zatwierdzenia, moze cos uzupelni, doda.( nie zacieraj 'inspiracjio' lapek -nie wiadomo co z tego bedzie moglo byc na stronie.)

Ela
Odpowiedz
Z tym obrazem mam problem, bo nigdzie nie pasuje za bardzo, tak sztuk raz, nowy dział w ciekawostkach? Nie chciabym potem być zalewany obrazami wielbicieli z zacieciem artystycznym Wink
Odpowiedz
A to moze ja sie niejasno wyrazilam -to nie jest obraz. To sa dwa zdjecia JK z okresu w Lund -jedno czaro biale, drugie kolorowe -do zamieszczenia jak mniemam w Galerii -jesli nie chcesz -to zainteresowanym moge po prostu wyslac.

Dzisiaj dostalam mail z Seatle, gdzie JK koncertowal -przytaczam skrot:'Szanowna Pani;

Przepraszamy za zwloke w odpowiedzi ale mielismy niesamowite burze ktore narobily wielkie szkody, a nastepnie swieta, itd- a list dopiero odebralam z Domu Polskiego tuz tuz przed nowym rokiem.

Pani prosi o zdjecia Jacka Kaczmarskiego- a wiec Prof. Pietrzyk je ma...Nie mielismy zadnego plakatu, ani zadnych specjalnych biletow - jedynie mamy zdjecia ktore Pani przesle gdy je dostane of Prof. Pietrzyka.

Czy tych zdjec tez nie zechcesz w Galerii zamiescic?
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Czy tych zdjec tez nie zechcesz w Galerii zamiescic?
Pewnie, że chcemy, pisałem o tej akwareli o której mowa było jakiś czas temu
Odpowiedz
Jesli z tego zbierania informacji cos wyniknie, moglaby to byc jakas nowa stroniczka pt "JK w Lund" przyozdobiona zdjeciami i akwarela, obok innych wspomnien ?
Ano wlasnie ! Wydawalo mi sie ze na Witrynie istnieje dzial "Wspomnienia" ale teraz nie moge sie tego doszukac ? Gdzie jest ta wspaniala relacja o JK jego kolegi szkolnego ?

To mogloby byc ciekawe. Moze dowiedzilibysmy sie wiecej nt okresu gdy JK "ukrywal sie" i symulowal smiertelna chorobe oraz o rodaku ktory zainspirowal JK do napisania "Swiadectwa" ?
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Elżbieto, dobra robota! Już nie mogę się doczekać tych materiałów na stronie! Zwłaszcza, że "okres skandynawski" w życiu Kaczmarskiego bardzo mnie ciekawi.
[size=75][b][i]Scarabeidae[/i][/b][/size]
Odpowiedz
Odpowiedz dla 'Thomas. neverny' Moze jeszcze ktos zechhce popatrzec na glowna strone.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/zyciorys/index.php">http://www.kaczmarski.art.pl/zyciorys/index.php</a><!-- m -->
Odpowiedz
Czy te zdjęcia już można gdzieś uwidzieć? Akwarelę? Nie mogę się doszukać. A może zbytniom niecierpliwy?

Piękna sprawa! nie tylko ze względu na płeć poszukującej.

r.
[color=green][size=100] červená nepokojná krev je erbem života [/color][/size]
Odpowiedz
Akwarelke dostala Administracja - moze dojdzje do niej jakies wspomnienie ( od razu uprzedzam ze trudno bedzie-chyba ze to, krociotkie pani Elzbiety z Lund -ktore zacytowalam w ktoryms z poprzednich postow dolozyc) i wtedy bedzie mozna popatrzec. Zdjecia na razie mam ja.Musze zeskanowac to kolorowe - i wymaga to odrobine czasu, ktorego akurat mi dzis brak.
Odpowiedz
Rozumiem rozumiem i niecierpliwość ma niepopędliwa bynajmniej :Smile Przez ostatnie 2 lata też podobne zawroty miałem przy porządkowaniu archiwów zmarłego poety (kiedyś znanego, później zapomnianego) - a z tym wiązało się tysiąc spotkań i listów posyłanych od Australii po Pcim Dolny, również zdjęć składanie, skanowanie i uwyraźnianie w Photoshopie.

Pozdrawiam i szacunku wyrazy najwyższe w ukłonie do ziemii składam
rudawy
[color=green][size=100] červená nepokojná krev je erbem života [/color][/size]
Odpowiedz
W piatek spotykam pania Bozene - ma cos (?) dla mnie z okresu szwedzkiego. Mam nadzieje, ze uda sie zrobic maly temat o wspanialym okresie - JK po prostu wtedy czekal i mnial mase czasu na pisanie - co z reszta robil, oprocz koncertowania. Gral czesto w prywatnych domach, ale i dal cudowny koncert w kosciele Sw. Ducha w Kopenhadze.Dotrzec tam moge bez problemu, ale nie sadze, ze cos sie zachowalo. Poza tym pamiec ludzka jest nietety zawodna. Proboje tez kontaktow przez tutejsze osrodki polonijne - a nuz ktos cos zachowal. Niestety to wszystko wymaga masy czasu, ktorego akurat nie mam.
Odpowiedz
Poniewaz podaje na biezaco stan rzeczy - wiec na dzis- jeszcze jedno czarno-biale -piekne zdjecie, Moj Zodiak z dedykacja z 1986 Lund ( do skopiowania) , okladka plyty z dedykacja z 1982.Dotarlam tez do gazetek wydawanych chyba przez Urzad do spraw migracji z tamtych lat ( byly i po polsku )-zawieraly procz wiadomosci z Polski rozmaite informacje o biezacych wydazeniach kulturalnych, ale przjscie przez nie wymaga czasu-proboje je dostac elektronicznie -zeby z ta cala makulatura nie siedziec ( to byly miesieczniki -o ile pamiec mnie nie zawodzi)- z reszta musialabym to robic w bibloitece w Szwecji, a na to na razie czasu nie mam. A najglupsze w tym wszystkim jest to, ze ja te wszystkie gazetki -gdzies do 1986 roku czytalam po szwedzku -(na poczatku by trenowc jezyk, potem z rozpedu) i posiadalam, ze mieszkalam o dwie przecznice...od JK, ze na jakies 'Solidarnosciowej' manifestacji moze bylismy jednoczesnie. Przytaczm cos co dzis przeczytalam( calosc bedzie z kompletem zdjec wyslana do Administracji) czym sie od razu dziele: 'Poezja Jacka jest trudna [...] Jest w niej krzyk i ogromna sila, pospiech i niecierpliwosc, bol i rozpacz lecz takze krzyk rozkoszy, czulosci i nadziei[...]Jacek spiewa i krzyczy, broniac tego co najwazniejsze -prawdy, wolnosci i godnosci czlowiaka. ( z artykulu pani Bozeny Wyszomirskiej ' Nowa Poezja Pokolenia 'Solidarnosci',Wiersze i piosenki Jacka Kaczmarskiego)
Odpowiedz
Wyslalam wszystko do Ann i Artura - teraz od nich zalezy co, gdzie i kiedy zamieszcza- mam nadzieje, ze dadza na forum znac, ze jest cos nowego, bo wiem, ze nie wszyscy wchodza na glowna strone, do ktorej forum jest tylko dodatkiem.
Do gazetek jeszcze nie dotarlam -wymaga czasu.
Wiem tez, ze ktos z Lund chce opublikowac w Polsce swoje wspomnienia o JK.
Odpowiedz
Wszystko doszło. Dziś oddaje następną część magisterki, więc bedę miał chwilę na stronkę Smile
Odpowiedz
Fotografie od Elzbiety właśnie zostały dodane. Zapraszam do newsa na stronie głównej.
Odpowiedz
Znow dziele sie informacjami:

ogloszenie jakie zrobila dla mnie Polonia:

Powstala polska witryna internetowa poswiecona tworczosci Jacka Kaczmarskiego. Jej tworcy poszukuja wszelkich informacji i materialow – np. kopii zdjec, plakatow o koncertach, artykulow w prasie polonijnej z okresu, kiedy Jacek Kaczmarski tworzyl na emigracji. Osoby zainteresowane moga kontaktowac sie z Elzbieta tel. +45 4443 6509.

Ciekawe czy ktos sie odezwie.
Odpowiedz
Mala iformacja jaka dostalam z Seattle - jak zawsze dziele sie a biezaco, nie wiedzac co z tego bedzie:
'Wczoraj bylam u pp. Pietrzykow, i znow wspomnialam o zdejciach i kasetach Kaczmarskiego- zobaczymy co zrobia. Znow sie im przypomne i postaram sie wydobyc od nich te rzeczy.
Pozdrowienia
Marta'
Odnosnie kasety -JK sprzedzwal na koncertach swoje kasety - mysle, ze te same , ktore widzialam w Lund, ale byloby ciekawe,jesli inne - moze sa jakies zapowiedzi.
Odpowiedz
W moich poszukiwaniach znalazlam szwedzka strone, gdzie jest ponad 1000 zdjec dotyczacych JK - nie podaje, bo najczesciej okladki plyt, takze zdjecia z naszej strony,tez troche innych. jesli kogos interesuje - kontakt na pw.
Ale przy okazji przeczytalam:'Försök uttala följande: Jacek Kaczmarski-Podroze Guliwera. Jag har problem med det. Men fan så bra han låter, och fan så bra musiken låter i mina öron.' Co zanczy 'sproboj wymowic Jacek Kaczmarski -Podroze Guliwera. Ja mam z tym problem. Ale u diabla jak dobrze on brzmi, u diabla jak dobrze muzyka brzmi w moich uszach'
Przy okazji znalazlam tam okladke ksiazeczki 'Piosenki' - Jacek Kaczmarski, Edward Stachura, Cohen - ktos z Was zna rok wydania? ktos wie co to? Przyznam,ze nie wiedzialam o jej istnieniu.
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Przy okazji znalazlam tam okladke ksiazeczki 'Piosenki' - Jacek Kaczmarski, Edward Stachura, Cohen - ktos z Was zna rok wydania? ktos wie co to? Przyznam,ze nie wiedzialam o jej istnieniu.
Zajrzyj tutaj :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=1562&highlight=kaczmarski+stachura+cohen">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/view ... hura+cohen</a><!-- m -->
"nawet jeżeli czyjeś sacrum jest dla mnie profanum, to sama kultura osobista, szacunek dla innego człowieka nakazuje mi pewną powściągliwość słowną."
Odpowiedz