Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piosenki, których nie da się słuchać spokojnie
Ostatnio "Prośba". Taki demoniczny klimat, lubię ją grać.
Odpowiedz
A dla mnie wszystkie.. ostatnio ' Przedzskole', ale i 'Katyn' 'Pejzaz zimowy, 'Przyjaciele', 'Swiadectwo', 'Kasandra', 'Opowiesc pewnego emigranta' -to bardzo prywatne dla mnie .Kocham wzsystko. Jacek jest w tym wzsystkim tak barzdo intensywny-nie potrafie wybrac. Wzsystko boli.
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Wybór nie będzie taki znowu prosty, bo tak naprawdę niewielu piosenek MOGĘ wysłuchać spokojnie. Ale spróbuję Wink
Jedną z pierwszych piosenek Kaczmarskiego, które usłyszałam, była "A my nie chcemy". Wtedy zrobiła na mnie piorunujące wrażenie i... tak mi zostało. Zarówno tekst, jak i niezwykle przejmująca muzyka sprawiają, że nigdy jeszcze nie udało mi się wysłuchać tego spokojnie, bez dreszczy.
Niesamowite są też "Dzieci Hioba". Ciarki mnie przechodzą w zasadzie przez cały czas trwania utworu, ale w momentach "Dnia nie ujrzy więcej już siedem sosen, siedem brzóz- jednej nocy cały las utracił świat" i "Patrzył nieomylny kat jak litością zdjęty wiatr bogobojny lament Hioba w niebo niósł" niemalże mam łzy w oczach. A to się tak znowu często nie zdarza.
Skoro "Dzieci Hioba", to i samego "Hioba" wymienię. Przepiękne, szczególnie słowa wodza gotowych na wszystko bitnych górskich plemion.
Dalej, kierując się w wymienianiu raczej ciągiem luźnych skojarzeń niż stopniem niespokojnego słuchania: "Katyń" i "Powrót z Syberii".
I na koniec, choć na końcu być nie powinno (ach ta godzina Wink ): "Wigilia na Syberii". Przy ostatnich słowach- "Po ciemku wolność w Jego imieniu jeden drugiemu obieca"- potrafię płakać jak bóbr. Albo jak całe stado.

A wybierając z całości muzycznego dorobku tria nie mogłabym pominąć jeszcze "Epitafium dla Sergiusza Jesienina". Tłumaczyć chyba nie trzeba, zwłaszcza, że tak wiele osób zrobiło to przede mną Smile
Odpowiedz
A dla mnie piosenka "JA". Ilekroć ją słyszę muszę wstać i zrobić kilka kroków. Moim marzeniem jest zaśpiewać ją na scenie przed dużą publicznością i z takim fortepianem jaki dawał ZŁ… ech … Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda...
Przestań potykać się z tym murem, nie widzisz, że na dobre skrzepł?
Odpowiedz
"Ja" ma swoją wymowę...
Dla mnie genialna jest zwrotka ze słowami

"Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!!'

Ciarki przechodzą mi po plecach jak słucham wykonania Gintrowskiego... Brrrr Big Grin
A Ty czcij, co żyje radośnie! A Ty szanuj to, co umiera.
Odpowiedz
Tak, Gintrowski wykonał ją genialnie...
Przestań potykać się z tym murem, nie widzisz, że na dobre skrzepł?
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):jak słucham wykonania Gintrowskiego...
Jest jakieś inne?
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
Nie wiem... :wstyd: Ale mi chodziło o ten głoooooossssss.... Big Grin
Odpowiedz
Dla mnie zdecydowanie jedna piosenka, jedna zwrotka i jeden wers. Kulminacja kulminacji i szczyt szczytów Smile

"Nie wybieraj między żądzą swą a Bogiem ( i jakiś milion wykrzykników)"
Nie ma złych wierszy. Są wiersze o niczym.
Odpowiedz
Dzisiaj - jak w moim podpisie - z reszta w wykonaniu 'Trio', jutro byc moze:'Ach jakbym chciała być jak oni być jak oni
Ach jak mi ciąży to co czuję to co wiem', potem - i tak beze mnie o mnie gra.... i tak moge mnozyc...
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
A "Marcin Luter"? Po przesłuchaniu utworu ze szczególnym naciskiem na zwrotkę:

"Tak papierską ja bullę spaliłem
lecz szukajcie miast, które on spalił
ja na wrotach kościelnych tezy swoje przybiłem
on mnie wyklął a mnisi śpiewali

Ta duma i skupienie które brzmi, naprawdę robi wrażenie. Luter nie jest już tylko reformatorem i buntownikiem. Luter jest przede wszystkim silny i zdecydowany. A przede wszystkim wierzy w to, co robi! Po prostu, dopiero teraz do mnie doszło- jak on może imponować!
Odpowiedz
Jeśli chodzi o "Marcina Lutra", to mnie nieodmiennie zachwyca ten fragment:

"Słowa palą, więc pali się słowa
Nikt o treści popiołów nie pyta"

Piękne sformuowanie Smile Do tego wyśpiewane w taki.. inny sposób niż pozostała część tej piosenki- słychać, jak gniew i sprzeciw Lutra ustępuje w tej chwili miejsca zamyśleniu, rozżaleniu. Świetnie kontrastuje z tym dalsza część tej zwrotki- "Ale moja ze Stwórcą rozmowa jak Syn Jego do drzewa przybita". Tam muzyka znowu robi się "dzika", buntownicza.
Rzeczywiście poruszające Smile
Odpowiedz
Obydwa w/w fragmenty są genialne Big Grin

A w tym najbardziej dosłownym znaczeniu chyba dość dobrze oddają praktyki Kościoła w czasach przedreformacyjnych (Inkwizycję i wyprawy krzyżowe) Smile

Chyba czas wrócić do słuchania Lutra (ostatnio jakoś zabrakło go na indeksie moich ulubionych piosenek :agent: )

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Dla mnie piosenkami których nie da się słuchać spokojnie są na pewno
"Wigilia na Syberii" (szczególnie ostatnia zwrotka jest przejmująca) i "Lament tytana"
Odpowiedz
Dla mnie cały Marcin Luter jest genialny. Ale w tym utworze mam dwa "ukochane" cytaty:
"spójrz wokół siebie, krytyku" i końcowe, "niech nauczy się czytać, niech powaca do Słowa".

[ Dodano: 17 Luty 2007, 19:12 ]
"Lament Tytana" jest też genialny.
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
A co powiecie o gradacji w "Pompejach"? Niesamowita...
"-Ziemia drży! Czy nie czujesz? -Objął ją od tyłu
i szepnął do ucha- -to drżą członki moje,
świat nie zginie dlatego, że bydle zawyło-
odwraca jej głowę i długa całuje
na dach pada gorące pierwsze ziarno pyłu"

I nieszczęsny los gorliwego proroka zniszczenia:
"Psa, który ostrzegał nikt nie spóścił z łańcucha..."
Odpowiedz
dla mnie bardzo przejmujacy jest utwór "Ze sceny". Najbardziej zaś fragment:

Gwiżdże ktoś - nie mówię nic, nie było nic!
Ja mikrofon mam i ja mam teraz głos!
Tam, za kulisami wy! Możecie iść!
Przejmuję program i prowadzę dalej go!
Nie przerywać! Tego, co warcholi - precz!
Nie dla niego tutaj płuca w strzępy rwę!

Przy czym to "precz" jest takim wyrzutem. I na końcu ta tragiczna cisza i samotność. I nieskończona pieśń.
Kiedy idę,to idę.Jeśli przyjdzie mi walczyć,jeden dzień nie będzie lepszy od drugiego,by umrzeć.Bo nie żyję ani w przeszłości,ani w przyszłości.Istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej
Odpowiedz
Ja jeszcze bardzo lubię "Przechadzkę z Orfeuszem". Ten tekst do mnie "trafia". Ale mało kto go wykonuje (oczywiście myślę - obecnie). Chyba tylko Kuba z Mateuszem... ale tak trochę zbyt łagodnie. Zresztą wszystkie utwory z "Między nami" są świetne.
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
gosiafar napisał(a):Ja jeszcze bardzo lubię "Przechadzkę z Orfeuszem". Ten tekst do mnie "trafia". Ale mało kto go wykonuje (oczywiście myślę - obecnie). Chyba tylko Kuba z Mateuszem... ale tak trochę zbyt łagodnie
Kwartet Pro Forma, tę piosenkę ma w repertuarze o ile dobrze pamiętam.

[ Dodano: 18 Luty 2007, 08:37 ]
Przemek napisał(a):Kwartet Pro Forma, tę piosenkę ma w repertuarze o ile dobrze pamiętam.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://mallorn.ii.uj.edu.pl/kaczmarski/docent/public/Przemysl%202004/">http://mallorn.ii.uj.edu.pl/kaczmarski/ ... sl%202004/</a><!-- m --> oto premierowe wykonanie z koncertu w Przemyślu w 2004 roku. Niestety instrumenty słabiej słychac :/
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Jak dla mnie, absolutnie genialną i wciskającą w fotel piosenką jest "Obława III"... wyciska mi łzy z oczu fragment:

"Moja pieśń życia jeszcze dla mnie nie zamilkła,
Niejedna przestrzeń jeszcze mój usłyszy głos!
Na własnej łapie szczęk zaciskam straszny uchwyt,
Ona nie moja już, w niewoli musi zgnić,
Już pęka kość i własnej krwi mam pełne żuchwy,
Jednym szarpnięciem się uwalniam, żeby żyć!"

"Obławy" to pierwsze piosenki JK, które usłyszałam [no, oprócz Murów]. Ten fragment szczególne wrażenie wywarł na mnie i skłonił do drążenia twórczości tego pana.

A oprócz tego - "Wigilia na Syberii" ["nie będzie tylko gwiazdy na niebie, grzybów w świątecznym barszczu..." i ten Gintrowskiego wokal... dreszcze przechodzą. no i ostatnia zwrotka też...], "Landszaft z kroplą krwi" ["za oknem nic nie ma, nic nie ma, nic nie ma, więc trzymam się ciebie...." podrywa z krzesła i za serce ściska...], "Ofiara", "Requiem rozbiorowe", "Piosenka napisana mimochodem" [cytat "chwila światła między wschodem a zachodem, wobec której trudno tak po prostu przejść mimochodem" wg. mnie mozna odnieść do samego JK...], "Pejzaż zimowy", "Drzewo genealogiczne", "20 lat później"...
...i mogłabym tak wymieniać do jutra Wink

Pzdrw.
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
Gerund napisał(a):"Drzewo genealogiczne"
Dlaczego? Pytam, bo na mnie ta piosenka nie robi az takiego wrazenia.
Gerund napisał(a):"Landszaft z kroplą krwi" ["za oknem nic nie ma, nic nie ma, nic nie ma, więc trzymam się ciebie...."
Piwo za wymienienie tej piosenki.
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Dla mnie takie piosenki to "Epitafium dla WW", 4. i 5. krąg piekła, a także, wspomniany już, "Marcin Luter", "Ballada o spalonej synagodze" i "Opowieść pewnego emigranta" - ze względu na tekst.
Odpowiedz
Torrentius napisał(a):
Gerund napisał(a):"Drzewo genealogiczne"
Dlaczego? Pytam, bo na mnie ta piosenka nie robi az takiego wrazenia.
Hm... mnie zauroczyła bardzo w tej piosence intonacja głosowa refrenów... Jak słuchałam pierwszy raz pierwszej zwrotki, pomyślałam 'e, takie sobie'. Przyszedł refren i... automatycznie mnie przytkało...
Gusta i guściki Smile

Dopiszę jeszcze do mojej listy Epitafium dla Sowizdrzała...
Odpowiedz
zamocik_23 napisał(a):A "Marcin Luter"? Po przesłuchaniu utworu ze szczególnym naciskiem na zwrotkę:

"Tak papieską ja bullę spaliłem
lecz szukajcie miast, które on spalił
ja na wrotach kościelnych tezy swoje przybiłem
on mnie wyklął a mnisi śpiewali
Przeglądając po kolei strony czekałem kiedy to się pojawi... Wink

Poza tym: "Rozmowa", "Encore", "Przechadzka z Orfeuszem", "Mury 87", "Rozbite odziały", "Antylitania na czasy przejściowe", "Siedem grzechów gł.", "Pijak", "A my nie chcemy".

i przede wszystkim "Bieszczady"-

"Lecz po co tłuszcz ma spływać nam po brodzie
Gdy można żyć o owocach i wodzie
Jadąc w Bieszczady."
I salwę w płuca czy też sznur na szyję
By nie powiedział kto, że jeszcze żyje
Odpowiedz
nie czytalem calosci, wiec wybaczcie jak ktos juz wymienil - piosenka pt. "Katyń".

Szczegolnie ten cytat:
Cytat:Jest tylko jedna taka świata strona,
Gdzie coś, co nie istnieje - wciąż o pomstę woła.
Gdzie już śmiechem nawet mogiła nie czczona,
Dół nieominięty - dla orła sokoła...

"O pewnym brzasku w katyńskim lasku
Strzelali do nas Sowieci..."
Dla mnie osobiscie w repertuarze Kaczmarskiego sa dziesiatki takich piosenek i fragmentow, dlugo by wymieniac.... Moze dlatego ze zostaly we mnie resztki patriotyzmu...
Trzeba mieć do czego wracać,
Czego trzymać się by sprostać.
Trzeba jeszcze mieć w co wierzyć
By się z własną pieśnią zmierzyć.
Odpowiedz
Confusedtrzalka: Kniazia Jaremy nawrócenie
Confusedtrzalka: Korespondencja klasowa
Confusedtrzalka: Czołg
Confusedtrzalka: Zmartwychwstanie Mandelsztama
[i]Zmarnowałem podeszwy na codziennych śpieszeniach
teraz jestem słoneczny, siebiepewny i rad
idę młody, genialny, trzymam ręce w kieszeniach
stawiam kroki milowe, zamaszyste, jak świat...[/i]
Odpowiedz
to jeszcze ja dorzucę swoje trzy grosze w tej kwestii:
-Rublow (jak tylko pomyślę o tej piosence to mam ciary na plecach. Zwłaszcza teraz, kiedy już widziałam montaż Krzysztofa Gajdy)
-Wigila na Syberii
-Pejzaż z szubienicą
-Rozmowa
Odpowiedz
Obława II (szczególnie końcówka)
Zbroja
A my nie chcemy ucieakć stąd
Rozbite odziały
Legenda O Miłości
Wigilia na Syberii
Warchoł
Prosty Człowiek
Odpowiedz
-Litania
-Samobójstwo Jesienina
Czarne cheruby kołyszą widnokrąg.
Konno, na koniu przestrzelonym przez wiatr.
Ziemia oddycha już wolniej i mokro,
wroną leniwy kracze trakt .
Odpowiedz
A co powiecie na "Requem rozbiorowe" ?
Odpowiedz