Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[prezentacja maturalna] Historyczny obraz świata wg. JK
#1
Witam wszystkich.

Tematem mojej pracy maturalnej jest "Jacek Kaczmarski - wielki bard i jego autorski, poetycki komentarz do rzeczywistości historycznej. Omow na wybranych przykładach."

Postanowiłem, że osią mojej pracy będzie stwierdzenie JK z jednego wywiadów:
"Każdy z moich utworow, od "Rejtana" począwszy, wybiera pewien temat i podaje go w wątpliwość, jest wieloznaczny, stawia pytanie o każdą wartość po to, żeby powiedzieć, iż najistotniejsze są wartości zawarte w jednostce, która ogląda historię, a nie w samej histori."

Tak więc wychodzę od stwierdzenia, że historia nie może być interpretowana w próżni i że jest nierozerwalne związana z losami poszczególnych jednostek, trzeba będzie też oczywiście wytłumaczyć definicje takich słów jak bard, historyczny obraz świata itp. Sądzę, że uwzględnię tam na pewno "Opowieść pewnego emigranta" i prawdopodobnie "Rejtana", jednak nie jestem pewien, co dodać oprócz tego i w jaki sposób przedstawić to, by stawiała sprawę w nowym świetle.

Zastanawiam się, czy "Jałta" będzie pasować do tematu? Co jeszcze można wybrać z jego twórczości? Czy coś interesującego, co może wzbogacić prezentację przychodzi Wam do głowy?

Będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. Dziękuję.
Odpowiedz
#2
Myślę, że któryś z poniższych utworów mógłby zilustrować ów cytat z wywiadu, który wybrałeś jako swoisty motyw przewodni swojej interpretacji:

Czołg

Koniec wojny trzydziestoletniej

Ostatnia mapa Polski

Wieszanie zdrajców na Rynku w Warszawie w roku 1794 podczas Insurekcji Kościuszkowskiej

Katyń

Koniec wojny trzydziestoletniej

Cromwell

Pozdrawiam serdecznie
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
#3
A ja - z zawodowego skrzywienia - zapytam: jak chcesz zdefiniować barda?
Odpowiedz
#4
Dzieki dla Szymona za propozycje utworów, szczególnie za przypomnienie (dwukrotne Smile )Końca Wojny Trzydziestoletniej, wydaje się to pasować bardzo dobrze do tematu. Czy ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?

W zdefiniowaniu barda bardzo pomocna okazała mi się angielska wikipedia, która pod hasłem Bard ukazuje przemiany zachodzące w tym pojęciu. Szczególnie ciekawy wydał mi się link odnoszący się do funkcji jaką bard sprawował w Związku Radzieckim (artysta działający poza establishmentem i w opozycji do niego). Poprzez konotacje z Wysockim przeniosę ten termin na polskie realia i postaram się szybko i dość pobierznie (mam tylko 15 minut na całość) udowodnić, że Kaczmarski pasował do takiej definicji barda, choć czasem wbrew swej woli (vide: bard Solidarności).
Odpowiedz
#5
To ja -- z zawodowej ciekawosci -- zapytam: jak chcesz przedstawic w pietnascie minut to, co moze byc tematem pracy doktorskiej :o ?
A polecam uwadze utwory z "Sarmatii".
[i]Jestem mlody, nie mam nic i miec nie bede...[/i]
Odpowiedz
#6
Definicja barda to max. dwie minuty. Kiedy będę pisał pracę doktorską to będę rozpływał się w każdym szczególe - sądzę, że póki co mogę sobie pozwolić na ogólnikowe przedstawienie tego zagadnienia bez zbędnego wnikania w czasochłonne detale.
Odpowiedz
#7
nightspirit napisał(a):W zdefiniowaniu barda bardzo pomocna okazała mi się angielska wikipedia, która pod hasłem Bard ukazuje przemiany zachodzące w tym pojęciu. Szczególnie ciekawy wydał mi się link odnoszący się do funkcji jaką bard sprawował w Związku Radzieckim (artysta działający poza establishmentem i w opozycji do niego). Poprzez konotacje z Wysockim przeniosę ten termin na polskie realia i postaram się szybko i dość pobierznie (mam tylko 15 minut na całość) udowodnić, że Kaczmarski pasował do takiej definicji barda, choć czasem wbrew swej woli (vide: bard Solidarności).
A to się przejedziesz. Bo angielski bard nie do końca będzie odpowiadał polskiemu (ściślej - tylko na początku Smile), a Wysocki działał w innych kulturowych realiach i jego rola, jako barda, w niewielkim stopniu zbieżna jest z twórczą i społeczną (tu: tą mimowolną) funkcją JK (słowem - przenoszenie Rosji na Polskę może być dość ryzykownym posunięciem). Dla wyjaśnienia: ja się nie czepiam ani nie wymądrzam, tylko akurat z językowo-kulturowego obrazu (więc i definicji) polskiego barda pisałam doktorat i wiem, jak się namęczyłam, próbując to wszystko zebrać w jakąś w miarę spójną całość, gdy np. w samym XIX wieku mieliśmy w polskiej kulturze/literaturze co najmniej 4 rodzaje bardów. Poza tym współczesne definicje mają swój źródłósłów w dwóch, całkowicie "funkcjonalnie odmiennych" celtyckich bardach: walijskim i irlandzkim - co bezpośrednio wpłynęło na niejasność i nieporozumienia w obrębie definiowania, a wskutek tego - na bardzo rozmytą definicję barda. Oczywiście nie jest Ci to potrzebne w pracy, ale, jak zaznaczyłam, pytam wyłącznie z ciekawości.

A prezentacja jest, siłą rzeczy, zbiorem ogólników, więc się nie przejmuj. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#8
Hmmm, masz w takim razie pomysł w jaki sposób/na podstawie jakich materiałów rzetelnie i zwięźle mógłbym zdefiniować barda?
Odpowiedz
#9
Przeglądanie całej bibliografii, do której musiałam zajrzeć, byłoby bez sensu, bo i tak nie wykorzystasz jej w pracy (zresztą za dużo tego), odsyłanie Cię do moich tekstów byłoby chyba nietaktem (zwłaszcza że te najważniejsze są w maszynopisie).
Odpowiedz
#10
Wyjdę chyba po prostu z założenia , że istnieje minimalna szansa, iż ktoś z komisji robił sobie doktorat z różnych definicji barda i nie uczepi się tego szczegółu.
Odpowiedz
#11
sklej ją (tzn. definicję) z Bardowie, red. Paczoska, Sawicka, Łódź 2001, s. 5-8
"W tym bajorze, co z naszych czasów pozostanie
Lękam się, że po władzę sięgną chrześcijanie..."
Odpowiedz
#12
Tula napisał(a):To ja -- z zawodowej ciekawosci -- zapytam: jak chcesz przedstawic w pietnascie minut to, co moze byc tematem pracy doktorskiej :o ?
Jakby tak do tego podchodzić,to żaden temat nie miałby prawa być przedstawiony...
nightspirit napisał(a):Wyjdę chyba po prostu z założenia , że istnieje minimalna szansa, iż ktoś z komisji robił sobie doktorat z różnych definicji barda i nie uczepi się tego szczegółu.
Albo wyjdź z takiego,że i tak Cię nie będą za bardzo słuchać i musisz po prostu starać się nie gadać co większych głupot - i będzie dobrze Smile
Odpowiedz
#13
Alek napisał(a):
Tula napisał(a):To ja -- z zawodowej ciekawosci -- zapytam: jak chcesz przedstawic w pietnascie minut to, co moze byc tematem pracy doktorskiej :o ?
Jakby tak do tego podchodzić,to żaden temat nie miałby prawa być przedstawiony...
Nie sadze. Wystarczy temat zawezic. Lub wziac na tapete jeden utwor i wysnuc z niego szersze wnioski.
To juz nie dotyczy Nightspirita, to uwaga ogolna.
[i]Jestem mlody, nie mam nic i miec nie bede...[/i]
Odpowiedz
#14
Tula napisał(a):Nie sadze. Wystarczy temat zawezic
Czyżby? Z tego co zauważyłem,to praktycznie dowolnie zawężony temat może być przedmiotem pracy doktorskiej. Jak ktoś będzie chciał się przyczepić,to i tak się przyczepi. I to skuteczniej i z gorszymi skutkami niż ja teraz Wink
Odpowiedz
#15
Karol napisał(a):A ja - z zawodowego skrzywienia - zapytam: jak chcesz zdefiniować barda?
Wydaje mi się, że nie będzie to specjalnie istotny element prezentacji. I prawidłowo - niech sie lepiej zajmie obrazem świata wg JK, nie zaś dywagacjami nt pojęcia barda.

marek
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Stereotypy Żydów w kulturze - prezentacja maturalna Przemek 7 3,377 04-28-2016, 07:29 AM
Ostatni post: ala89
  Pytania od komisji. Prezentacja maturalna. frankie 19 6,845 05-13-2013, 04:08 PM
Ostatni post: yalimba
  Prezentacja maturalna. Prośba o pomoc. MacB 5 2,737 05-05-2013, 03:16 PM
Ostatni post: Elessar
  [matura] Obraz Boga w poezji Jacka Kaczmarskiego Przemek 21 6,517 02-23-2013, 12:04 PM
Ostatni post: Luter
  Praca maturalna - Jacek Kaczmarski nie tylko bard Solid.." Aleks 4 1,580 12-04-2011, 08:04 PM
Ostatni post: dauri
  [Prezentacja maturalna] Inspiracje muzyczne i malarskie Vitek 8 2,860 09-01-2011, 12:12 PM
Ostatni post: M.S.
  [praca magisterska] Obraz Rosji w twórczości J.Kaczmarskiego russofil 2 1,451 06-04-2011, 06:27 PM
Ostatni post: MacB
  Obraz wojny w piosenkach Jacka Kaczmarskiego. Proszę o pomoc hoyo3 21 5,127 11-24-2010, 06:25 PM
Ostatni post: Alek
  Praca maturalna nt Politycze aluzje w piosekach JK..... brizer 18 4,939 05-12-2010, 09:47 PM
Ostatni post: gosiafar
  prezentacja maturalna, twórczość JK jako wyraz przemian... Aston 5 2,043 03-28-2010, 09:01 AM
Ostatni post: Aston

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości