Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nawiązania do Biblii
hej
może temu, kto będzie kiedyś pisał podobny temat, pomoże trochę to:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/prace/katechizm_jk.zip">http://www.kaczmarski.art.pl/media/prac ... izm_jk.zip</a><!-- m -->

Poza tym:
-Przypowieść o ślepcach (do Ewangelii bodajże Mateusza)
-Dzieci Hioba
-Przejście Polaków przez Morze Czerwone (to jest bardzo ważne nawiązanie biblijne)
-Syn marnotrawny
-Przepowiednia Jana Chrziciela (chociaż obraz Bruegla, na podstawie którego została napisana piosenka, nie pokazuje sceny biblijnej, tylko rodzajową)

Można jeszcze powiedzieć o samych tytułach płyt (Litania, Raj, Strącanie aniołów, Dzieci Hioba) i utworów: litanie, lamenty, przypowieści...

No, to tyle, co mi się udało znaleźć.
Ale program "Raj" jest tu fantastycznym polem do popisu, bo tutaj motywy biblijne są pokazane z perspektywy człowieka. Bóg jest okrutny, buntownicy aniołowie zostają pochwaleni, Jakub zwycięża Boga, Bóg sam chodzi po pustym Raju, a Adam i Ewa sobie radzą na ziemi...

Pozdrawiam!
Odpowiedz
Budujcie Arkę przed potopem!, Wygnanie z raju - to moje sugestie...
Tzw pierwsza myśl. Jeśli coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, dodam...

[ Dodano: 7 Kwiecień 2007, 01:38 ]
I skojarzejnie - Zbroja i List do Efezjan, 6:10-20
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
jodynka napisał(a):litanie
Akurat litania to niespecjalnie biblijna forma. Może Kantyk Trzech Młodzieńców w Piecu Ognistym przypomina litanię, ale to chyba zbyt mało, żeby uznać samą litanię za biblizm.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
piotrek napisał(a):
jodynka napisał(a):litanie
Akurat litania to niespecjalnie biblijna forma. Może Kantyk Trzech Młodzieńców w Piecu Ognistym przypomina litanię, ale to chyba zbyt mało, żeby uznać samą litanię za biblizm.
a, bo się czepiasz Big Grin Big Grin Big Grin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości